aUerFci" Het gezelschap Amerikanen, leden der Holland Society, dat vrijdag, den 17, onze gemeente bezoeken zal daartoe uitgenoodigd door de ufdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, zal bestaan uit ruim 40 personen. Niet te acht uur, zooals ge meld werd maar te 9 uur 's morgens zal de „Graaf Willem", tot dat doei welwillend door den heer C. Bos man afgestaan de bezoekers afhalen. Op de boot te Amsterdam zal het bestuur der genoemde afdeeling, vergezeld van eenige aodere heeren, die zich daartoe bereid verklaarden, hen ontvangen. Ssara- vii 3filarItïbcrictitsu. heeren officieren hun ontslagaanvrage terugnemen, dan sou sulks voor mijmet het oog op de belangen der Amersfoortsche schutterijeen reden van groote blijd schap zijn." De burgemeester en zijne echtgenoote bieden verder den 17 een maaltijd aan verschillende overheidsperso nen aan waaronder de officieren der schutterij. Beroepen te Monnikendam ds. A. de Haan van Vleuten. Tot ingenieur van de Amsterdamsche Duinwater- leiding-Maatschappy ia benoemd de heer J. van Haaselt, ingenienr te Nijmegen. Bij bet den 12 ter gelegenheid der kermis aan de Kalkovensbrug gehouden prijskatknnppelen waren 28 deelnemersde prijs werd gewonnen door Theod. Bijman te Egmondermeer en de premie door P. Berger Nz. te Heiloo. Bij bet den 13 gehouden prijsbiljarten waren 10 deelnemers: de prijs, een fraai hoofdstel, werd gewon nen door Jan Jansen te Alkmaar en de premie een paardendeken, door W. Roskam Jz. te Alkmaar. Bij de den 14 gehouden harddraverij van boeren paarden, waaraan 8 paarden deelnamen, werd de prijs, een goudvischkom met goudvisschen staande op een fraaien bronzen standaardgewonnen door de brnine merrie van den heer J. v. d. Velde te Alkmaar, berijder P. v. d. Velde Cz.; de eerste premie 2 madera karaffen met 6 dito glaasjes door de bruine bles van den heer Joh. Nagelhout te Heiloo, berijder J. Louwe, de tweede premie, een stel prachtige bekers, door de bruine merrie van den heer P. Roskam te Alkmaar berijder Jan Roskam Pz. Aan de den 13 gehouden biljartpartij te Noord- 3Ch0rme0rbij den heer C. Sehagennamen 34 personen deel. De prijs bekwam P. Vet, de le premie P. Wit, de 2e K. Weeshoff. Bij de don 14 gehouden harddraverij aldaar, waaraan 10 paarden deelnamen, be haalde dat van K. Klerk den prijs, dat van W. Spaan de le en dat van K. Bemmezij de 2e premie, allen in de Schermeer. Door de postduivenvereniging „Pro Patria" te Rotterdam zal ter gelegenheid der volksspelen op 31 Augustus den Prinseseedsgdes middags te 12 uur op het terrein achter bet rijks-museum te Amsterdam een duivenwedvlucht worden gehouden. Vier vereni gingen zullen daaraan deelnemen zoodat het aantal duiven groot zal zijn. Te Oudesehild op Texel wordt gewoonlijk ieder jaar op 's konings verjaardag den 19 Februari door de schooljeugd feest gevierd. Dit jaar is zulks evenwel niet geschied met het oog op den Pricsessedag op 31 Augustus e. k. De feestviering is nu op laatst- gemelden dag gesteld terwijl besloten is in het vervolg telkens in dezen geest te hsudeien. De minister vbd koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, krachtens kon. besluit vau den 21 Juli j.l., van en met 1 Januari 1889 san de hier te lande aangewezen gezinnen (eehtgenooten en bij haar inwonende kinderen en vaste dienstboden) van officieren en militaire ambtenaren, die zelf in de overzeesohe bezitting verblijf houden, kosteloos geneeskundige hulp en medicijnen kunnen worden verstrekt door den ge neeskundigen dienst der landmacht als daartoe ver gunning is verleend door den minister vaa koloniën. Zij d'e zoodanige vergunning wenschen te ontvan gen, behooren zich bij gezegeld verzoekschrift te wenden tot het ministerie van koloniën. In „Vosmeer de SpieV' laataten brief aan het Haagsche Dagblad lezen wij de volgende bijzonderheden omtrent den oorsprong van den bijnaam aan de Amerikanen van Hollandsche afkomst gegeven De naam „Knickerbocker", gegeven aan de Hollandsche Amerikanen gij weet het, is eene uitvin ding van Washington Irving, den geeBtigen schrijver van het Sketch book en van de voortreffelijke History of New-York. „Knickerbocker" moet eene verbastering zijn van „knikkebeen' en dit een bijnaam van de oude Hollandsche kolonisten, wier knieën, als zij liepen, in hunne wijde broeken schenen te knikken. Is deze ver klaring goed dan sehijnt mij de bijnaam onverdiend want de Hollanders, die de grondvesten hebben gelegd voor het machtige New-York stonden te goed op hunne beenenom den naam van „knikkebeen" ver diend te hebben. Hoe het zij: Washington Irving heeft onder den pseudoniem van „Knickerbocker" „Didrik Knicker bocker" zijne History of New-York de wereld inge zonden en de wijze waarop hij dat deed is te aardig dan dat ik den lust zou bestrijden dit geschiedenisje zooais het verteld is door R. van der Meulen in zijne studie over de Courant (samenstelling en beheer), weer te geven. Op een goeden avond in het begin dezer eeuw lazen de lezers van de Evening Post te New-York, onder de rubriek „Ongelukken" het volgende„Een kleinbe jaard heerKnickerbocker genaamd in een ouden „zwarten jas gekleed en met een driekantig hoedje op, „heeft zijn logement verlaten en na zijn vertrek niets „meer van zich laten hooren. Daar men niet zonder „reden bevreesd is dat hij niet goed bij bet hoofd is en „zijne familie zich over zijn plotseling verdwijnen zeer „bezorgd maakt, zal iedere inlichting omtrent den ver- „miste met dankbaarheid worden ontvangen aan het „Columbia hotelMulberrystreetof aan het bureau „dezer courant. „P. S. De overige couranten zullen een menschlie- „vende daad verriehten, als zij dit bericht overnemen". Natuurlijk namen verscheidene andere nieuwsbladen het nieuwtje op, dat de oude Knickerbocker verdwenen waszoodat duizenden menechen reeds belang in zijn geval begonnen te stellen. Die belangstelling werd ïloor Irving, want hij had het bericht bedacht en in de Evening Post doen plaatsen gaande gehouden. Veer tien dagen later las men het volgende „Aan den Redacteur van den Evening Post. „Mjn- „heerdaar ik in uwe courant van 26 October 11. „geiezen heb, dat er een bejaard heer, met name „Knickerbocker, vermist wordt, is het my hoogst aan- „genaam u te kunnen mededeeiendat een op de ge- „geven beschrijving zeer gelijkend persoon voor vier of „vijf weken gezien is door de passagiers der Albany- „diligenee, 's morgens vroeg op den weg naar Kmgs- „bridge. Hij droeg in een roodgeruiten zakdoek een „klein pakje in de band scheen naar het Noorden te „reizen en zag er zeer afgetrokken en bleek uit." Een Reiziger. Het publiek begon nu nog meer belang in den ouden heer te stellen, die zoo geheimzinnig verdwenen was. Men sprak over hem in de clubs en koffiehuizen, tot men een dag of tien later weer eene andere adver tentie las, ditmaal geteekend S. A. L. Handaside eigenaar van het Columbia-hotel. „Mijnheer. Gij hadt de goedheid eenigen tijd geleden „navraag te doen naar den heer Diderik Knickerbocker, „die op zulk een vreemde wijze uit mijn hotel verdwenen „is. Tot nu toe heb ik niets naders omtrent hem „gehoord, doch wel een zee? merkwaardig geschrift van „zijne hand op zijne kamers gevonden. Wees zoo goed „hem door de courant te laten weten dat, wanneer hij ..nog in leven is en zijne rekening niet betaalt, ik over „dit geschrift zal beschikken om daardoor mijne reke- „ning voldaan te krijgen." De zaak baarde veel opzien. Zelfs de politie bemoeide zicb er mede en liet nasporingen doen. Eindelijk las men in de couranten „Bij Inkstead en Bradford ia verschenen A HISTORY OF NEW-YORK. „Dit boek is een verhaal van de ontdekking en de „stichting dezer stad: medodeeling over haar bestuur, „zeden gewoontenenz. en eene menigte curieuse en „belangwekkende bijzonderheden, die tot beden nog niet „openbaar gemaakt werden. Uit verscheidene hand- „schriften en authentieke stukken werd dit boek samen- „gesteld en het geheel is doorweven met wijsgeerige „beschouwingen en zedekundige voorschriften." „NB. Dit geschrift werd gevonden op de kamer „van den heer Diderik Knickerbocker, den ouden heer, „wiens plotseling verdwijnen onlangs in de courant be- „kend gemaakt ia. Het wordt uitgegeven om uit de „opbrengst, de door hem onbetaalde rekeningen des „hotelhouders te voldoen." Het boek bevatte ook eene voorrede, waarin de hotel houder een be.-chrijving gaf van den persoon en de wijze van doen des schrijvers, die altijd op zijne kamer zat om in oude boeken en papieren te snuffelenen op de vraag„wat h'j toch wel zoekt", steeds ant woordde „de onsterfelijkheid". Bijna nooit kwam hij op straat on slechts als er verkiezingen waren begaf hij zicb te midden van de groote menigte. Hij had slechts één vriend, een bibliothecaris. Ontelbare malen aangemaand tot betaling van zijne rekening, verliet hij op een vroe gen ochtend tiet hotel en niemand hoorde verder iets van hem. De mystificatie was volkomen. Het boek werd gretig verkocht en de History of New-York was weldra in aller handen. Zonderling genoegwerd weldra de pseudoniem van Washington Irving den bijnaam van aliendie afstamden van do Hollandsche kolonisten welke Nieuw-Amsterdam gesticht hadden. Over de onlusten te Tjilegon bevat het Bataviaansch Han delsblad het volgende Den 9 werd te Batavia uit Serang het bericht ontvangen, dat er den 8 te Tjilegon een oproer was uitgebroken en een bende oproerlingen naar Serang oprukteterwijl de Europeanen en inlandscke hoofdeii te Serang zich verzamelden in het fort. Onmiddellijk werd aldus werd later berichteen patrouille van 98 man naar Tjilegon gezonden, onder bevel van den eerste-luitenant van der Staren en vergezeld van den controleur en den regent van Serang. Nabij Serdang (Palaboean) stuitte de patrouille op een bende van ongeveer 1Ü0 muiters De regent en de controleur, die haar aanmaanden uiteen te gaan, werden met bedreigingen ontvangen en zelfs werd een schot op hen gelost. Na drie sommaties om de wapens neer te leggen of uiteen te gaanwerd de bende met verlies van 9 doodeu uit eengedreven Het detachement trok verder naar Tjilegon en vond daar vermoord den adsistent-resident van Anjer, J. H. H. Dubbels, diens echtgenoote en twee kinderen, den klerk H. E. Dumas, den zoutpakhuismeester U. Bocbet, den onder-collecteur, den wedana van Tjilegon, den djahra en den cipier, terwijl omtrent het lot van den bouwmeester, J. Groenhoud en zjne echtgenoote nog onzekerheid bestoad. Zoodra te Batavia het bericht van den opstand vernomen was, besloot de regeering krachtig op te treden. Bevolen werd, dat het geheele te Batavia in garnizoen liggende 9de bataljon gecommandeerd door den majoor Eichholtz, zich naar het terrein van den opstand zou begeven. Met zeldzaam grooten spoed werd daarvoor alles in gereed heid gebracht. In een oogwenk was de uitrusting van het bataljon, dat compleet aan officieren en minderen 529, alle voor den velddienst geschikte manschappen, sterk was, in orde Per extra-trein werden de soldaten naar Tandjong Priok gebracht, ingescheept op de Generaal Pel van de Ned.-Ind Stoomv.-Mij., welke in luttel uren geheel gelost en voor de expeditie in ge reedheid was gebracht en om 10 uur 's avonds kon het schip vertrekken naar Karang Antoe. Ook 300 kettiuggangers wer den met het schip medegevoerd. Te gelijkertijd vertrokken 80 man cavalerie langs den grooten weg naar Serang. Dinsdag 10 Juli, des namiddags, debarkeerde het 9e bataljon te Karang-Antoe. Den 11 des avonds kwam het detachement van den luitenant van der Star te Serang terug, zonder iets verdachts gezien te hebben, le Tjilegon waren intusschen twee compagniën infan terie en een peloton cavallerie vereenigddie zich in de ge vangenis, de woning van den patih en in de passarloodsen legerden. Des avonds vernam men dat in de dessa Bedjiegelegen ongeveer 7 mijlen westwaarts van Tjilegon, een bende muiters zich ophield. Langs twee verschillende wegen werden troepen derwaarts gezonden. De dessa werd omsingeld, vermoedelijk om een der raddraaiers, zekeren hadji Wassid, in handen te krij gen. Deze scheen echter ontvlucht te zijn. Door een onvoor zichtigheid onzerzijds geraakte de geheele dessa in brand Twee andere daarbij gelegen dessa's Kedoeng en Teraté werden daarop verbrand en met den grond gelijk gemaakt ten gevolge hunner weigering om ae daarin verblijf houdende muitelingen uit te leveren. Voorshands moest men zich tevreden stellen met het gevangen nemen van eenige hadji's, deelnemers aan den opstand. Den 12 s morgens werd uit tierang een cavalerie patrouille gezonden naar Kramat-Watoe, half weg Tjilegon ter verkenning van den omtrek en tot meerdere zekerheid der naar laatst genoemde plaats vertrekkende postkar. De groote passar te Kramat-Watoe was goed bezet, hetgeen ook het geval was met die te Serang. Op verzoek van den resident van Bantam ver trok Zr. Ms. stoomschip Pontianak op den 11 dezer naar Anjer tot eventueele adsistentie. Volgens op den 1'2 d. a. v. ontvangen bericht vond de commandant te Anjer de vrouwen en kinderen gevlucht op de aldaar liggende duitsclie bark Elisabeth,terwijl de europeesehe ambtenaren zich in den vuurtoren vereenigd hadden. Hoewel van kwaadwilligheid niets bespeurd was, werd voor alle zekerheid een detachement aan wal gezet ter bescher ming van het etablissement. Tot zoover loopen de berichten omtrent den opstand. Het Bat. Hand. geeft echter nog vele bijzonderheden omtrent de verniel- en moordzucht der muiters. Te Tjilegon zijn bijna alle huizen verwoest en bijna geen meubel is heel gebleven. Alles ligt verbrijzeld overal heen verstrooid. De telegraaflijnen werden ook doorgesneden, zoodat berichten omtrent de oniusten veel vertraging ondervonden. De treurigste blik gaf echter het gezicht van de vermoorden. Mevrouw Gubbels werd, voordat men haar met tallooze houwen en steeken doodde, op^dejmeest onmenschelyke wijze mishandeld. Toen een der berichtgevers van het Bat. Hand. haar vond, ademde zij nog evenals een harer kinderendoch zonder tot bewustzijn te zjjn gekomen, stierf zij spoedig daarna. De heer Gubbels werdjdoor de muitelingen overvallen, terwijl hij aan den arbeid zat. Moedig schijnt hij zich te hebben ver dedigd, terwijl hij blijkens de bloedsporen al vechtende vluchtte van de eene naar de andere kamertot hij in een der slaap kamers ontzield ter aarde viel. Mevr. Dumas en haar kind, een zuigeling, zijn, hoewel zwaar gewond, behouden gebleven. Niet alleen mensehen maar ook dieren aan europeanen toe- behoorend, zijn door de muiters gedood en verminkt. Wat de oorzaak van bet oproer is geweest, weet men nog niet. De oflicieele berichten verklaren dat deze nog in het duister ligt. Het Bat. Hand. meent de aanleiding te moeten zoeken in het feit, dat met gestrengheid van de bevolking geeischt werd dat deze de landrente in den vorm van zilver zou voldoen, terwijl zij slechts in staat was rijst te leveren. Het gerucht loopt ook, dat de destijds beruchte Saham, dien men reeds lang dood waandede hand in het spel zou gehad hebben, terwijl eindelijk van »wel onderrichte zijde" er op ge wezen wordtdat het noodig is te onderzoeken hoe de patti Raden Penna zijn gezin bijtijds in veiligheid heeft kunnen brengen en ook wat bij gedurende het uitbreken van den op stand gedaan heeft, waar hij zich opgehouden heeft enz. Er ligt alzoo nog veel duisters over dezen opstanddie zooals wij gelukkig reeds door telegraphische berichten wetenonder drukt is. (Handbl.) Doa 15 is te 's Gravenbage voor ile duitsche taal 1. o. geslaagd de heer N. F. Perk onderwijzer aan de 2 openb. tusschenscbool alhier. Woensdagmiddag ontvluchtte uit het krankzinnigen gesticht Meerenberg een krankzinnige. De brigadier- titulair R, Bot, van hier, bevond zicb toevallig aldaar, en greep den vluchteling, doch kon hem niot in bedwang houden en werd door dezen tegen den grond geworpen en daardoor aaD het achterhootd erg verwond terw 1 de krankzinnige verder ontvluchtte doch al spoedig door eenige mannen werd gegrepen en in het gesticht terruggebracht. De brigadier werd in bewusteloozen toestand in bet gesticht gebracht en heelkundig be handeld en is vervolgens onder geleide van zijne vrouw, die by hem was, per spoortrein huiswaarts gekeerd. Naar men verneemt is de toestand hedeu vrij wel. Hij zal echter in geruimen tijd geecen dienst kunnen doen. Het programma van den g0COStU12193rdöIl Zwe 0Qwedstrijd, uitgeschreven door de Alkmaarsche Zwemclub, op zondag 19 Augustus, des namiddags te 12% uur, in de bad- en zweminrichting, luidt als volgt: 1. Tableau-sprong- en figuurzwemmen door leden der Alkmaarsche Zwemclub. II. Zwemclub „de Batavier." 1. Sneizwemmen op de borst. 2. Fraaizwemmen. 3. Pantomime: de vroolijke Vis3öhers of Moederliefde. III. Verrassing, onder leiding van den zwemmeester. IV. Niet-betalenden 1. Sneizwemmen op de borst. 2. Duiken 3. Fraaizwemmen. 4. Boegsprietloopen. Te half twaalf ongeveer komt de 'boot te Alkmaar aan, waar de rijtuigen op de Voormeer gereed staan, van waar men langs de geheele Oudegracht, de Choor- straat, Langestraat naar het Stadhuis rijdt. Na de be groeting door het gemeentebestuur wordt de weg ver volgd door de Langestraat, langs Kraanbuurt, Verdron- kenoord, Bierkade, Zaadmarkt, tot den Voordam, waar de bezoekers uitstappen tot het bezichtigen der Kaas markt. Vervolgens begeeft men zich langs den Dijk, de Hee renstraat naar het Victoriaparkten einde daar het Victoriabeeld te zien, om eindelijk langs de KanaaUade, Paardenmarkt en Gasthuisstraat naar de Groote Kerk te rijden. Overigens blijft het programma, als reeds werd gemeld. Wij wekken de bewoners der straten en grachten, waarlangs de bezoekers zullen rijden op de vlaggen uit te steken. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. II Aug. Dientje Johanna Ida, D. van Simon Johannes Hoff en Ida Johanna Maria Arbous. 13 Anna Alida, D. van Simon van Wieringen en Aagje Vergaij. 15 r Roelof, Z. van Roelof Potman en Annegien Loos, wonende te Genemuiden. Anna Maria Catbariua D. van Johannes Waijboer en Anna Christine Mar- garethe Tecker. OVERLEDEN. 15 Aug. Maria Geertruida, D. van Johannes Nicolaas Zandvoort en Anna Eva de Rooij, bijna 2 j. 16 Sophia Geertruida, D. van Cornells Bronner en Wil- helmina Meijer, 7 m. Amsterdam 15 Aug. Aardappelen. Katwijker zand f 4 a 6 Andijker Muisjes f 4,60 a 5, Westlandsche zand f 5 a 6. amburgers f la 1,50Hillegommer zand t 4,25 a 4,50 H V

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3