No. 101*. Negentigste .laargang. 1888. ZONDAG 19 AUGUSTUS. TWEEDE BLAD. (©tticieel QJebeelte. jStntgulatib» BELGIE. De heer De Moreauminister van I openbare werken en landbouw, heeft om gezondheids redenen ontslag genomen. üSutueaiaub. Den 16 is onder de gemeente Purmerend in den ouderdom van 95 jaren overleden J. de Vries, oud-strijder van Waterloo en der citadel van Antwerpen. ALKMAARSCHE COURANT. De DIRECTEUR der GEMEENTERE1NIGING te ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat de prijs der compost, met ingang van 20 Augustus 1888 krachtens besluit van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar van den 13 dezerbepaald is op tW06 gul den vijf en zeventig centen per stère. Alkmaa; De Directeur voornoemd 15 Aug. 1888. P. van den ENDE. ARIE VAN DIEPEN laatste woonplaats Heiloo, wordt verzoeht zich ter secretarie te Alkmaarafd. bevolkingaan te melden. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft een dagorder aan de vloot uitgevaardigd, waarin hij zyn dank betuigt voor de gehonden oefeningen, maar vooral zijne tevredenheid uit over bet feit, dat, ofschoon tien schepen bijna drie weken in één eskader op reis waren naar Rusland, Zweden en Denemarken, daarbij geen enkel ongeval is voorgekomen. De Keizer spreekt daarbij het vertrouwen uitdat de schepen die onder zijne oogen een deel hunner oefeningen zoo uitstekend verrichtten, ook van hetgeen verder van hen gevergd zal worden hem reden tot tevredenheid zullen geven. De Nordd. Allg. Zeitung zegt, tegenover de hatelijke aanmerkingen van de Moskouer Courant naar aanleiding van het gerucht, als zou een handelsverdrag tusschen Duitschland en Rusland gesloten zijn, dat dit gerucht volkomen uit de lucht is gegrepen, daar zulk een verdrag nooit ter sprake is gebracht en daarvan ook nimmer Bprake zal zijn. De economische vrijheid welke, naar beweerd wordtRusland tegenover de duitsche aanvallen zou te verdedigen hebben is voor de duitsche econo mische staatkunde een eisch van het hoogste gewicht, en Duitschland zal nimmer deze vrijheid aan banden leggen door het sluiten van een handelsverdrag. By het den 16 te Erankfort aan den Oder gegeven feestmaal naar aanleiding van de onthulling van het gedenkteeken voor wijlen prins Erederik Karei dronk de opperburgemeester op de gezondheid des Keizers. De Keizer betuigde zijn dank. Onder erkenning van de trouw en de gehechtheid van het volk jegens het huis Hohenzollernroemde hij tevens het vaste ka rakter en de strategische bekwaamheden van dezen prins, die het Brandenburgsche legerkorps aanvoerde, dat den slag van Vionville had gewonnen. «Wat op den vijand is veroverd", zeide de Keizer verder „zal nimmer worden opgegeven. Eer zouden wij de 18 legerkorpsen en de 42 miljoen duitschers op het slag veld laten dan ons ooit een steen van het verkre- gene te laten ontnemen. In dien geest drink ik op het welzijn van de Brandenburger stad Frankfort en het derde legerkorps." Ten slotte zeide hij „Eén ding wil ik hieraan nog toevoegen, mijne heeren. Wij kennen elkander allen veel te goed dan dat ik mijn vader in bescherming zou nemen tegen do smadelijke verdenking, als zou hy iets dat in dien grootschen tijd verworven werd hebben kannen prys- geven." De Keizer heett den veldmaarschalk von Moltke die hem was komen bedanken voor de laatstelijk ont vangen gunstbewyzen en zich als voorzitter der com missie voor de landsverdediging was komen voorstellen, met een bezoek vereerd. ENGELAND. De internationale conferentie voor de afschaffing der suikerpremiën heeft den 16 hare zittingen aan het ministerie van buitenlaudsche zaken hervat. De zitting duurde ruim drie uren doch daar het noodig werd bevonden, dat de afgevaardigden over zekere punten nadere voorschriften aan hunne regee ringen vroegen, werd de vergadering tot den 27 verdaagd. FRANKRIJK. Mevrouw J. Adam houdt in de laatste aflevering der Nouvelle Revue vol, dat het door haar medegedeelde rapport van prins Bismarck over het huwelijk van de dochter van wijlen Keizer Erederik met prins Alexander van Battenberg volkomen echt is. Zij verzekert zulks op haar woord van eer. In den nacht van den 12 op den 13 is de handels wijk te Cayenne door brand vernield. De schade be draagt f 5.000.000. Bij het bezoek van Boulanger aan Amiëns zijn tusschen zijne voor- en tegenstanders weder ernstige ongeregeld, heden voorgevallen waarbij eenige personen gekwetst werden. Aan het feestmaal der bonapartisten sprak Boulanger eeue redevoering uit waarbij hij zich hoofdzakelijk bepaalde tot de heftigste aanvallen tegen de regeering. Van Atniëus is Boulanger naar Doul- lens gegaan, waar de bevolking hem zeer slecht ontving en vervolgens naar Abbevillewaar hij een bezoek zou breDgen aan het graf van admiraal Courbet. Voor het kerkhof kwam het tot znlk een hevig gevecht, dat de burgemeester uit eerbied voor de graven den toegang tot het kerkhof verbood. Boulanger is daarna alleen op het kerkhof toegelaten. In eene talrijk bezochte vergadering van werkstakers is aangekondigd, dat bet comité niet langer bij machte ia om de werkstakers gedeeltelijk te ondersteunen. Dientengevolge hebben velen besloten, den arbeid te hervatten. TURKIJE. In een schrijven aan de mogendheden herinnert de Porte aan de herhaaldelijk door Italië gegeven verzekeringendat door den veldtocht naar Massowah niet te kort zou worden gedaan aan des Sultans sonvereiniteitsreebten. Verder worden de rede neeringen van den heer Crispi weerlegd en eindigt dat schrijvon met de verklaring, dat de Porte zich overtuigd hondtdat de mogendheden door hare onpartijdigheid zullen genoopt worden hare goedkeuring te onthouden aan Italie's kennisgeving van inbezitneming van land streken waaromtrent de Porte zich hare rechten- in hunnen geheelen omvang voorbehoudt. BULGARIJE. Prins Ferdinand heeft den eersten verjaardag zijner troonsbeklimming feestelijk gevierd. VEREENIGDE STATEN. Generaal Schofield is opperbevelhebber van het leger in plaats van Sheridan geworden. De Senaat heeft het voorstel, om de behandeling van het verdrag met Canada over de visscherij tot December uit te stellen verworpen. De te Nieuw-York aangekomen stoomboot Wieland bracht het bericht mede dat den 14 bij het eiland Sable eene aanvaring heeft plaats gehad tusschen twee stoombooten, waarbij de eene, Geiser, van Nieuw-York naar Stettin gezonken is en 72 reizigers en 33 man schappen omgekomen zyn. De andere boot, Tbingvalln, van Stettin naar Nieuw-York, word zwaar beschadigd. Bij kon besluit van den 8 is vernietigd het besluit van burg. en weth. der gemeente Hillegom van den 7 Juni 1.1., waarby de heer H. van Teylingen met ingang van den 1 Juni .benoemd is tot waarnemend onderwijzer aan de openbare school aldaaruit over weging, dat omtrent die benoeming geen overleg met den arr. schoolopziener heeft plaats gehad, immers dat de enkele kennisgeving omtrent de opdracht der tijdelijke waarneming niet kan worden beschouwd als het bij de wet geboden overleg. De leden van de Holland Society bezochten den 15 te Delft het Stadhuishet standbeeld van Hugo de Groot, de Nieuwe Kerk, de Oude Kerk en het Prin senhof, om vervolgens per extra-trein naar's Gravenhage te gaan, waar zij door eenige heeren en ten hoogste een twintigtal nieuwsgierigen opgewacht werdeu. Na een wandelrit door het oudere gedeelte der stad en na bezichtiging van het standbeeld van Spinoza, ba- zochtèn zij de Gevangenpoort, het Binnen- en Buiten hof, het Plein, de ministeriën en het Maurit.Bhuia. Na ontvangeD te zijn bij den heer Levyssohn Norman, be zichtigden zij het Huis ten Bosch, het panorama Mesdag in de Zeestraat en het atelier van dien kunstschilder, het huis van den kunstschilder C. Bisschop en daarna Scheveningen. In het hotel Bellevue werd het middag maal gebruikt en na afloop nog een bezoek gebracht aan de gewone muziekuitvoering in het bosch. Den 16 bezochten zij Rotterdam, Dordrecht en Brielie. Den 13 zijn te Akkrurn 74 koeien afgeleverd aan de spaansche koopliedendie aldaar veertien dagen vertoefden. Voor die koeien hadden zij door eikaar gerekend f 210 per stuk betaald. Drie ingezetenen van Akkrum begeleiden het vee naar Saragossa. De gemeenteraad van Helder heeft den 14, naar aanleiding van een verzoek van eenige vleeschhouwers aldaar om maatregelen te nemen voor de uitoefening van een verscherpt toezicht op den invoer van geslacht veeaan eeue commiesie uit zijn midden opgedragen voorstellen te doen om den invoer van voor de ge zondheid der ingezetenen schadelijk vleesch tegen te gaan. De heer C. Stuffers te Zaandijk is den 15 o. a. gekozen tot lid van het hoofdbestuur van den Neder- lanaschen Brood-, Koek- en Banketbakkersbond. Uit bet in de algemeene vergaderinggehouden te Arn hem, uitgebrachte verslBg blijkt dat de bond 20 af- deelingen en 700 leden telt. De ontvangsten bedroe gen f 645.60 de uitgaven f 430.37 alzoo een batig slot van f 215.23. Omtrent het voorste! tot het doen van ccheikundige onderzoekingen door den hoer dr. van Humsl Roos bleek dat de leden van den Bond ia da gelegenheid zullen komen hunne grondstoffen door dien heer te laten onderzoekentegen de geringe vergoeding van 50 cent per proef. Het voorstel van de afdeeiing Deventer, de oprich ting eener vakschool betreffende, werd na vele bespre kingen tot eene volgende vergadering aangehouden. Door het bestuur werd mededeeling gedaan dat de meelfabrieken hebben aangenomen, den leden netto voor bruto te leveren. Omtrent de zaak der „Coöperatie" kwam men tot geene beslissing. Bolsward is aaDgewezen als plaats voor de volgende algemeene vergadering. Den 15 en 16 zijn te Amsterdam vijf van de zestien voor de hoofdakte geëxamineerd j onder de ge- slaagdon zyn G. D. Hagenaar te HelderD. van Heerde te Broek Op Langedijk en K. Helder te Oosthuizen- De gemeenteraad van HeilOO heeft den 16 be noemd tot onderwijzeres aan de openbare school aldaar mej. M. Eecen thans onderwijzeres te Moerbeek ge meente Nieuwe Niedorp. Den 16 is te Amsterdam in de Wiilemstraat een jong kind uit een venster drie hoog gevallen. Het was onmiddellijk dood. De Staatscourant van den 17 bevat in haar officieel gedeelte de volgende kennisgeving van den minister van koloniën „Reeds terstond bij haar optreden zag Zijner Majes- teits Regeering zich genoodzaakt te overwegen, wie in de plaats van den weldra aftredenden gouverneur- generaal, als 's Konings vertegenwoordiger tot het voeren van het bestuur over 's Rijks overzeesche bezittingen in Azië zoude moeten worden voorgedragen. „Het heeft den Koning behaagd tot gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië te benoemen den heer mr. C. Pijnaeker Hordijkoud-minister van binnen- landsche zaken en hoogsldeszelfs commissaris in Drente. „De heer mr. Pynacker Hordijk, den aan zijn nieuw Staatsambt verbondenen eed in 's Konings handen afgelegd hebbende, zal nu op Vrijdag den 24 Augustus 1888 den vaderlandschen grond verlaten, met het voor nemen van zich op den 30 daaraanvolgende op het stoomschip Sumatra, van de Maatschappij „Nederland", te Marseille voor de reis naar Batavia, ter aanvaarding zijner hooge waardigheid in Nederlandsch Indië, in te schepen. „De ondorgeteekende geeft hiervan langs dezen weg aan het nederlandscha volk kennisopdat ieder zulks verlangende en al of niet daartoe opgewekt of vooraf gegaan door de leeraars priesters en geestelijken der verschillende Nederlandsche Christelijke of andere gods dienstige gezindhedengelegenheid hebbe aan zijne plichtmatige smeekingen voor den Koning en Hoogst- deszelfa Huis en Regeering, ook de bede toe te voegen, dat de reis van den gouverneur-generaal mr. C. Pynacker Hordijk en zijn gezin voorspoedig, en zijn bestuur door God gezegendIndië tot heil, Nederland lot roem en den Koning der Koningen tot verheerlijking zij. „De Minister van Koloniën, „Keuciienius." Den 16 des avonds te 7 uur is in de Haar lemmermeer tusschen Sloten en de Lijnden brand ontstaan in bet hooihuis eener boerderij aan den Veld weg, waarschijnlijk als gevolg van broeiing, waardoor de woning, dat hooihuis en 2 bergen met ongeveer 100000 P. hooi geheel afbrandden. Niets werd gered. In den nacht van den 16 op den 17 is de stoom fabriek van wollen sloffen van gebroeders Sala te Til burg met alle in het daarnaast gelegen magazijn aanwe zige grondstoffen en goederen afgebrand. De brandweer trad niet zoo flink op als men had mogen verwachten. Ten vorigen jare is deze fabriek ook afgebrand. Zij was tegen brandschade verzekerd bij de Tiiburgsche brand- assurantiemaatschappij en op polissen der Amsterdam- sche beurs. Den 17 is te Utrecht voor de fransche taal o. a. geslaagd mej. J. M. Abbing te Haarlem. Den 17 heeft de commissaris des konings in Noordhollandvergezeld van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat de gemeente NiöUWen- dam beiocht. Tot hoofd der school voor meer uitgebreid en lager onderwijs te Gorredijk is benoemd de onderwijzer P. Hofstede te Zaandam. De gemeente rekening van Haarlem over 1887 sluit in ontvangst op f 977.710.37%, ln uitgaaf op f 847.151.50%, alzoo een batig slot van f 130.558.87. De gemeenteraad van Tiel heeft in beginsel be sloten tot bet verleenen van concessie aan den heer C. P. Metelerkamp te Amsterdam voor den aanleg eener drinkwaterleiding, waarvoor eene som van f 24500 beschikbaar zal worden gesteld. De overeenkomst en de plannen zullen nader vastgesteld worden. De nederl. maatschappij van brandverzekering aldaar heeft zich bereid verklaard f 3500 subsidie aan deze zaak te verleenen Bij het groot internationaal concours te Tilburg voor harmonie- en fanfare-gezelschappen zullen 31 verschil lende muziekvereenigingen mededingen. Het feest be gint des maandag-avonds den 27 met een feesteonceit der jury aangeboden door de Nieuwe Koninklijke Har monie. Den 28 heeft een optocht plaats na afloop waarvan de wedstrijd begint, Te Oudeschans is een door drie gezinnen be- woond huis afgebrand, waarby twee paarden, een schaap en drie varkens verbrandden. Op het laatste schrijven der verveners in Scho- terland heeft de heer Domela Nieuwenhuis het vol gende geantwoord Medeburgers „Daar gij wederom van mij verlangt dat ik het be wijs zal leveren van dingen die ik meen reeds lang bewezen te hebben maar waarvan gij, die de onwaar heid daarvan beweert weigert het bewijs der onjuist heid te leveren, wat gij gemakkelijk zoudt kunnen doen, indien uwe boeken goed in orde zijn, zie ik hierin eene weigering uwerzijds om het ontstane geschil ter beslissing over te laten aan eene commissie, door beide partijen te kiezen. Wat kan men billijker voorstellen dan een scheidsgericht, dat na onderzoek uitspraak zal doen in ons geschil 'i Nu moogt gij daaruit afleiden mijne onmacht om de door mij gegeven cijfers, en die dus ter beoordeeling van iedereen staan te bewijzen en nu moogt gij waarschijnlijk de voldoening smaken dat de pers u in het gelijk steltik zie in uwe weigering om het geschil aan een scheidsgericht te onderwerpen uwe onmacht om de onjuistheid der gespecificeerde cijfers te

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5