No. 102. Negentigste Jaargang. 1888 Een kind uit het volk. WOENSDAG 22 AUGUSTUS. Prijs der gewone Advertentiën: (Scheelte. finitcnlAnh. fötmicu laub. AIKIAARSCHE COURANT. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM«. COS' TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne op heden gehouden vergadering vergunning verleend hebben aan CHr. BAKKER, goud- en zilversmid alhiertot het vestigen eener goud- en zilversmederij in het achterhuis van het perceel aan de Lange- straat wijk B Nos. 82 en 83. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Augustus 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne op heden gehouden vergadering aan A. JAC0BSON, koopman in tagrijn, lompen, beenen en vodden te Alkmaar, onder voorwaar den vergunning verleend hebben tot het vestigen eener bergplaats van tagrijnlompenbeenen en vodden in het pak huis aan den Achterweg Nos. 9 en 10. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Augustus 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. DÜITSCHLAND. Minister von Bötticher is benoemd tot vice-president van het pruisische staats- ministerie. De Nordd. Algem. Zeitung herhaaltdat het door mevrouw Adam in de Nouvelle R9vue openbaar gemaakte stuk, in weerwil barer verzekering, dat het juist is, dat het een ondergeschoven stuk is. Voor eenige dagen werd door de Nord, het officieuse, te Brussel verschijnende russische blad de opmerking gemaakt, dat nu Keizer Wilhelm te Kopenhagen was geweest, Denemarken weer kans kreeg om de grensstreek van Sleeswyk terug te krijgen. Deze voornamelyk door denen bewoonde streek zou volgens de bepalingen van het vredesverdrag van Praag aan Denemarken terug gegeven wordendoeh later in 1878 werd tusscben Duitschiand en Oostenrijk eene schikking aangegaan, waarbij de Sleeswijk-Holsteinsche kwestie voor geheel opgelost werd verklaardwaardoor eerstgenoemde be paling verviel. De Nordd. Allgem. Zeitung verklaart naar aanleiding dier opmerkingdat zij daaraan geen waarde zou hebben gehecht, zoo zij niet gemaakt ware door een blad, geschreven door een der hoogste ambte naren van het russische ministerie van buitenlandsche zaken. Nu deze oude kwestie weer wordt opgerakeld door een orgaan der russische regeering, weten wij, dat de russische staatslieden er nog op bedacht zijn ons bij een mogelijken nieuwen oorlog tegen Frankryk van een zoo groot mogelijk stuk van Sleeswijk-Holstein te be- rooven. Het derde internationale congres van belanghebbenden bij de binnenscheepvaart is den 20 te Prankfort a/d Main geopend. Minister van Bötticher verwelkomde in FTItTTT -T .WTTtlvr 14) Mevrouw von Bogdanoff had wel het verdwijnen barer nicht opgemerkt, maar geen oogenblik was haar gemoedsrust daardoor verstoord. Nn zag zij Neukirch op hear toekomendicht in hare nabijheid hief hij met eene half schertsende, half dreigende bowegiDg den wijsvinger op. „Oo 1" zeide hij verwijtend„dat bad ik niet ge dacht waarde mevrouwDat grieft mij tot in het diepst mijner ziel!" „Wat dan „Dat gij die nicht die schoone nicht voor mij zoo zorgvuldig verborgen hebt gehouden alsof ik de eerste de beste vreemdeling was." „Gij hebt nu tochnu zij zich openlijk vertoont evengoed rechtom haar te bewonderen als gij daar lust toe hebt „Gij weet, Maria Paulowna, dat iedere slag van mijn hart aan de vriendschap voor u is gewijd." „Spreek toch niet van zulke mythische dingen als uw hart is „Wreede spotster! Maar natuurlijk Zijne Hoogheid is geheel betooverd." Hij had zich vertrouwelijk naar haar over gebogen en zeide zacht „Geen wonderbij zulk een schoonheid." „En de prinses?" „Huichelaar Mevrouw von Bogdanoff gaf hem een lichten tik met haren antieken kostbaren paarlemoaren waaier, „Het ia de oude geschiedenis met de beide polen, denk ik Maar waarom vraag je mij daarnaar?" „Vrouwenooren zijn scherp, vooral de uwe, mevrouw, te meer, denk ik, wanneer het te doen is om de triumfen eener kleine overwinning." naam van het duitsche rijk en Pruisen het eongres eu bracht het de greeten des keizers over, waarop het con gres door den eersten burgen&sester Miquel met een drievoudig „leve de keizer" 'geopend werd verklaard. Daarna werd tót de samenstelling van een bestuur overgegaan. De italiaansehe minister president de heer Crispi is den 20 te Prankfort aangekomen. ENGELAND. Invloedrijke liberalen te Liverpool hebben besloten een fonds bijeen te brengen tot dekking der kosten van het rechtsgeding van den heer Parnell tegen de Times. De commissie, die onderzoeken zal de besehuldigingen der Times tegen Parnell c. s., zal den 16 October haar onderzoek aanvangen. Vóór 17 September moeten de mededeelingen aan haar ingezonden worden. FRANKRIJK. Het feitdat de heer Perreau een verslaggever der République Prancaise, die het te Amiens ter eere van Boulanger gegeven feestmaal bij woonde, een revolver in den zak had, volgens hem geladen met losse patronen om bij mogelyke vecht partijen zich te kunnen verdedigen, door zijne aanvallers schrik aan te jagenheeft aan de bladenwelke Bon- langer steunen, aanleiding gegeven, om te vermelden, dat weer een aanslag op zijn leven te Amiens ge pleegd was. In de vergadering van de aardwerkers te Parijs waarin besloten werd tot hervatting van den arbeid nadat burger Boule bad medegedeeld, dat de kas uit geput was, werd onder toejuichingen nog besloten een fonds te stichten ten behoeve van eene nieuwe alge meene werkstaking in het voorjaar Honderd vijftig slotenmakers besloten den 16 na eene zeer onstuimige vergadering ia beginsel tot werkstaking en om den 17 eene algemeene bijeenkomst der slotenmakers te Parijs te houden. Ongeveer honderd koffiehuisbedienden en limonadeverkoopers hielden den 16 eene vergadering onder het voorzitterschap van een der patroons, waarin behandeld werd de afschaffing van het aandeel der patroons in de fooien en van de aanstellingsbureau's; er werd eeDe commissie van acht leden benoemd, om met de patroons in overleg te treden. Boulanger is den 19 in drie departementen tot lid der Kamer gekozen. Te Rijsel met Koechlin respectivehjk met 130.162 en 126.S67 stemmen tegen 97409 en 95023 stemmen op de republikeinen Desmoutiers en Moreau te la Roebelle met 57484 stemmen tegen 42516 op den republikein Lairte Amiens met /6094 stemmen tegen 41271 op den republikein Bernot. Deze uitslag deed te Parijs in den omtrek der beurs en op de boulevards den 19 des avonds groote drukte ontstaan. Tegenover het bureau van het dagblad La Presse, waar de overwinning door de aanhangers van Boulanger met luidruchtig vreugdebetoon gevierd werd. dreef de politie de menigte uiteen. Een twintigtal per sonen werden in hechtenis genomen. De kleine Russin lachte. „De schoonheid van mijne nicht geett mij helaas, niets »Wy begrijpen elkander toch wel waarde vrien din niet waar „Zoolangtotdat een van ons beiden zich volkomen in de ander zal bedriegen en dat zal ik in geen geval zijn", dacht zij bij zich zelf. De lange, magere eerste luitenant die zso even de vluchtige ontmoeting had gehad met den knappen huza renofficier, slenterde, in verveling, door de zaal, totdat by zag> dat de prinses aan den arm van den adjudant in de zijkamer verdween en de eene hofdame, voor korten tijd van de waarneming harer diensten ontslagen, evenzeer hare kennissen begon aan te spreken. Toen drong hij zich vrij ruw door het gedrang, totdat hij in hare on middellijke nabijheid gekomen was. „Goeden avond, Amanda „Een lomp, onbeschaamd gedrag van dien Nobbe vielen achter hem eenige kameraden uit wien hy ge voelig op de teenen had getrapt en tegenover wien bij zich slechts over den schouder heen als ter loops veront schuldigd had, „hij meent, dat hij onwrikbaar vaststaat, omdat zijne zuster, onverklaarbaar genoeg, een grooten invloed op de prinses heeft." „Wie weet echter, hoe schieljk hij aan den dijk wordt gezet „Dat zal niet zoo gauw gebeuren. Het is altijd moeielyk geweest om eene vrouwenregeering omver te werpen. Maar het is mij ook vrij onverschillig. Nobbe heeft echter bij mij al heel wat op den kerfstok en het kon wel eens gebeuren dat ik besloot eens ernstig met hem af te rekenen." „Geen oorlogszuchtige gedachten hier midden in den vrede, of, kan het niet anders, bestorm dan die vestin gen daar gindsmijne beeren", zeide een bejaard kapi tein, die, in de nabijheid staande de verontwaardiging der jongere officieren had gehoord en hij wees op den kring van jonge meisjes en dames. De hofdame had zichbij het hooren noemen van haren naam, omgekeerd. Mevrouw Pelouze zuster van den bekenden Wilson, eigenares van het kasteel de Chenonceanxis failliet verklaardnadat zij aangetoond had dat zij reeds 3 jaren in wijn handelde en door hare schuldeischers te Tours hardnekkig vervolgd werd. Dat kasteel wordt den 15 September verkocht. ITALIË. In het den 13 door minister Crispi aan den franschen min. van buitenl. zaken gezonden schrij ven op zijne bedenkingen van den 3 betoogt deze mi nister nogmaalsdat Massowah op het oogenblik der bezetting door Italië zonder meester was, daar het door Egypte en de Porte verlaten was. Ook was het on- noodig van de bezetting aan de mogendheden kennis te gevenomdat die geschiedde vóór de bijeenkomst der berlijnsche conferentie. Wat de capitulatien betreft, wordt aangevoerd, dat, zoo een daaraan onderworpen land in het bezit eener beschaafde mogendheid overgaat zij ophouden te bestaan hetzij krachtens overeenkomst, hetzij door de daad zelve. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De door de bulgaarsche roovers gevangen gehouden heeren Landler en Binder hebben in de bladen uitvoerige mededee lingen omtrent hun wedervaren gedaan waaruit o. a. blijkt, dat zij betrekkelijk goed behandeld werden; alleen verkeerden zij herhaaldelijk in gevaar van hun leven te verliezen. De heer Binder hoestte o. a. hevig, dat hij met geweld moest inhouden omdat de bulgaarsche troepen meermalen zoo dicht bij hunne schuilplaats waren, dat ziju hoesten de roovers verraden zou hebben. Dat de roovers hem gedood zouden hebben zoo hij gehoest had, was hem gebleken uit het feit, dat een turk, die in handen der roovers gevallen was, vermoord was na eene poging tot ontvluchting te hebben aangewend. Toen bet geëischte losgeld niet spoedig kwam werd hun meermalen aaDgezegd, dat men hen niet lang meer sparen zou, als het geld niet kwam. Nadat het losgeld ontvangen was, moesten zij den nacht afwachten, om in vrijheid te worden gesteld. In de grootste duisternis werden zij uit de schuilplaats der roovers weggevoerd en door ieder der 17 roovers zes malen omhelsd. De heer Laudler heeft als aandenken medegenomen het touw4 el langwaarmede hij en zijn lotgenoot ge bonden en vastgehouden zijn geweest. De heer Binder is reeds driemaal door roovers in Bulgarije opgelicht geworden. RUSLAND. De Herold zegt reden te hebben om bet er voor te houden dat het door de Nordd. Allg. Zeitung bestreden artikel der Nord over het Noord- Sleeswijksche vraagstuk een zoodanig artikel is, als dat blad dikwijls voor eigen rekening schrijft. Bij kon. besluit van den 14 is bepaald, dat de in- en doorvoer van buitenslands, van varkens versch en gezouten varkenavleesch en ongesmolten vet, klauwen, „Ha, zijt gij daar, Erdmann, zooeven kon ik je slechts vluchtig begroeten, hoe gaat het „Hoe zou het gaan? In den grond eigenlijk ellendig!" Hij bood zijne zuster den arm en zij nam dien aan met een gevoel van onbesehrijfelijken trots. Alles, wat freule von Nebbe nog aan warmte en teederbeid had ■m haar versteend hart, dat verdeelde zij tusscben de prinses en haren broeder, alleen met dit verschil, dat laatstgenoemde, als haar vertroeteling, van eene be tere partij wasen zij in hem tevens den stam houder der familie zag. Zij keek nu aDgstig naar hem op. „Al weder, Erdmann?" „Al weder?' herhaalde hij, haren toon spottend nabootsend. „Gijvrouwen hebt al een heel slecht begrip van de eischen die ons het leven stelt. Het staan hier maakt mij overigens doodmoede; kunnen wij ons niet hier of daar terugtrekken, zooals de prins met zijne schoone danseres Ha, ha, ha 1 De prinses was hem gauw genoeg op de hielen 1" „Wat onvoorzichtig 1" Freule von Nobbe keek ver schrikt om. „Ga mede naar de Gobelinkamerdaar kunnen wij een oogenblik uitmaten. Erdmann von Nobbe strekteop een kleinen stoei liggend, zijne lange beenen ver voor zich uit en gaapte eenige malen. „Kan ik je morgen sprekeD, Amanda En hoe laat „Goede hemel 1 Heb je weêr geld noodig De magere hefdame drukte de dunne lippen vast op elkander, op andere wyze was zj niet in staat, uit drukking te geven aan baren toorn. „Met je verlof, ja. Je wilt, dat ik eene rijke partij zal doen, ik moet dus fatsoenlijk mijnen stand ophouden." Hy zag haar uitdagend in het gelaat. „Overigens kunt ge je inkomen toch niet op; met je intieme verhouding tot de prinses ben je den geheelen dag om haar heen en hebt alles vrij." „Ik zou er in 't geheel niet meê uitkomen, wanneer de toiletten hier niet zoo eenvoudig waren", zeide zj

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1