mest en verderen afval van varkens, verboden zijn. Wan neer bijzondere redenen eene afwijking van dit verbod noodzakelijk maken, kan de minister van binnenl. zaken, met medewerking van dien van financiën zoodanige afwijking toestaan onder de noodige voorzorgen tegen overbrenging van besmetting. Bij kon. besluit van den 14 is de heer mr. S. Vissering, voormalig minister van financiën, oud-hoog leeraar, benoemd tot lid der commissie, belast met het afnemen der diplomatieke examens. Blijkens telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie van den 17 wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 545620 pikols. Den 17 is te Helder door het gemeentebestuur aanbesteed het maken van riolen en bestratingen in de Hoogstraat en de Californiestraat. Laagste inschrijver de heer A. Graaff aldaar voor f 5640. Een begin van brand bij den landman Alb. Louwe a/d Stolpe gem. Zijpe werd den 17 door de hulp der buren en de brandweer van Schagerbrug gebluscbt. De Koning heeft eene zware verkoudheid gevatwelkezijn leeftijd in aanmerking genomen bijzondere zorg eischt. Hoewel de kabinetszaken den 18 niet door Z. M. afgedaan werden, zoo behoefde de ongesteldheid nog geene bezorgdheid in te boezemen. Den 18 hebben zoowel de aandeelhouders als de certificaathouders der 1 en 2 hypotheken van de Noord- brabant-duitsche spoorwegmaatschappij met algemeene stemmen goedgekeurd de overeenkomst door het bestuur met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwe gen gesloten betreffende het overnemen der exploitatie van de lijn Bokstel-Wezel. Op de vraag, of een exploi tatiehouder, die niet tot de overeenkomst toetrad, zijn recht op de 100 pet. behield, werd door don voorzitter geantwoord dat naar de meening van het bestuur de besluiten der meerderheid de minderheid bonden en dat mocht een certificaathouder tegen de overeenkomst opkomen het bestuur toch met de uitvoering der over eenkomst zou voortgaan. Den 18 en 20 is voor de hoogduitsche taal, mid delbaar onderwijs, akte A. o. a. geslaagd mej. A. M. Tjeenk Willink te Haarlem. Bij den wielerwedstrijd, den 18 gehouden op de baan achter het rijksmuseum te Amsterdam, was van de voornaamste wedstrijden de uitslag als volgt No. 1. Internationale wedstrijd voor veiligheidswielers. Afstand 3000 el. (7% ronden). 4 Deelnemers. Eereprijs Prachtige cub, uitgeloofd door een amsterdamsch sport liefhebber met de bepaling dat hij slechts éénmaal per jaar mag gereden worden en dat hij tweemaal moet gewonnen zijncm het eigendom van den rijder te worden. Winnaar 1887, de heer P. W. Scheltema Beduin te Amsterdam. De uitslag was 1. P. W. Scheltema Beduin in 5 min. 24 sec.; 2. L. Leestemaker ia 5 min. 252/s sec. en 3. W. P. H. van Leeuwen in 5 min. 253/s sec. No. 2. Internationale wedstrijd voor éénpersoons drie wielers. Acht deelnemers. Afstand 1609 el (4 ronden 9 el). Ie prijskunstvoorwerp ter waarde van 50 2e pr. id. ter waarde van f 25 3e pr. id. ter waarde van f 10. De volgorde was P. W. Scheltema Beduin in 3 min. 173/s sec.; E. de Beukelaer te Antwerpen in 3 min. 17*/5 sec. en P. D. Meijer Trimm. Thijssen in 3 min. 18 sec. No. 2. Knapen-wedstrijd open voor knapen van 14 tot 16 jaar. Afstand 804 el. (2 ronden -+- 4 el.) Ie Prijs zilveren en 2e pr. bronzen herinneringspenning. De uitslag was le prijs W. Leueboer in 1 min. 32 sec 2e prijs H. Boosdorp in 1 min. 34*5 sec. No. 4. Internationale wedstrijd voor één persoons- tweewielers aller typen. Afstand 804 el (2 ronden -f- 4 el) le prijs gouden2e prijs zilveren en 3e prijs bronzen medaille. zuchtend „en ook nu zijn je eischen vaak mijne mid delen te machtig." „Neem mij niet kwalijkJe vergeetdat je alleen aan mij alle berichten uil stad en dorp te danken hebtdat ik de zaak met die Sommerfeld heb uitgebracht, ge moogt n>y dus wezenljjk wel erkentelijk zijn. En wat het toilet aangaat, je hebt gelijk, dat je daarvoor niets uitgeeft, dat is toch vergeefsche moeite. Steek vorstin Arbanoff in lompen toch zal zij eene koningin in de schaduw stellen." Hij lachte luid. „Eene quaestie van smaak", antwoordde zijne zuster bits. „Overigens als je altijd zoo onvoorzichtig zijt Erdmann als van avonddan zullen wij nog wat be leven, dat verzeker ik je." „Je wilt toch, dat ik weêr een waakzaam oog houd op alles wat met de villa Bogdanoff in betrekking staat?" De vraag zijner zuster vond hij niet de moeite weard, om te beantwoorden. „Zooveel je kuntzeker, maar zij is vorstin dat is heel iets anders dan theaterprinses „Voor den prins is dat hetzelfde, hij speelt altijd den Don Juan en jullie, vrouwen, zijt allen dezelfde huichelaarsters." „Bah 1" riep freule von Nobbe verontwaardigd „je uitdrukkingen rieken naar de kroeg Op hetzelfde oogenblik sprong zij opde prins en de prinses traden het vertrek binnen. Met den diepsten ootmoed boog de lange luitenant zijn bovenljjf naar den grond. De prinses groette hem genadig. „Kijk kijk waarde Nobbe Wat een opmerkzaam broeder 1 Het maakt een goeden indrukwanneer broeder en zuster gaarne bij elkander zijn." Het bal verliep als alle bals en naderde zijn einde. Prins Dagobert had niet nagelatenEerra nog eens aan te spreken en toen met een lichten zucht tot me vrouw von Bogdanoff gezegd „Zij is gevaarlijk Gevaarlijk Hadt u dan volstrekt geen medelijden met die arme heerenmevrouw „Met mannen moet men nooit medelijden hebben Uwe Hoogheid." „Je komt straks toch in de club vroeg in het voorbijgaan Deuren zijnen „intiemen vriend" zooals hij hem met trots placht te noemen den 'adjudant. De uitslag was 1. J. T. J. Huijsser te Maastricht in 1 min. 19*/s sec.; 2. W. H. Meursing Jr. in 1 min. 23'/s sec. 3. A. E. W. Kerkhoven in 1 min. 23*/5 sec. No. 5. Internationale wedstrijd voor hooge tweewielers (wedstrijd met voorgift). Afstand 1609 el. Eerste prijsHuys- ser in 2 min. 50*,s sec., tweede de Beukelaer in 2 min. 51 */5 sec., derde E. A. Koch in 2 min. 54 sec. No. 10. Hoofdwedstrijd voor éénpersoons tweewielers aller typen. (Internationaal). Afstand 10000 el. Eerste prijs: Huysser in 18 min. 48 */6 sec.; tweede L. Leeste maker in 18 min. 48}|5 sec. en derde F. Hart Nibbrig in 18 min. 49*/5 sec. Den 19 geraakte in de veenderij Bietwijkeroord, gemeente Nieuwer-Amstel, de oudste van twee broeders, die vischten 17 jaren oud te water en zonk onmid dellijk. De jongste, 14 jaren oud, sprong hem na om te redden doch te vergeefs op zijn geroep om hulp werd hij evenwel nog gered. Verscheidene leden der Holland Society te Nieuw- Tork hebben den 19 met hunne dames een bezoek gebracht aan het stedelijk museum te Haarlem- De heer Geo. W. Siclen is wegens ernstige ongesteldheid zijner echtgenoote per telegram naar Nieuw-York terug geroepen. De heer C. W. baron Sweerts de Landas Wy- borghgedurende 22 jaren reeds directeur van het postkantoor te Botterdam, van Juni 1846 tot Juni 1847 commies aan het postkantoor te Alkmaar, heeft den 19 zijn gouden ambtsfeest gevierd. Den 20 werd als dader van den in de afgeioopen week te Heemstede gepleegden diefstal ten nadeele van den heer Eschauzier aangehouden Jan Moot uit Am sterdam, reeds vroeger veroordeeld. Hij heeft volledig zijne schuld bekend. Zijn medeplichtige, Hendrik Verlee, oud 25 jaren die reeds herhaaldelijk in handen der justitie is geweest, is nog voortvluchtig. Zij hadden de gestolen voorwerpen te Antwerpen verkocht. Den 20 is op 46jarigen leeftijd overleden de heer O. T. Bosgra, lid der Tweede Kamer voor het district Bergum. Den 20 heeft de nieuw benoemde burgemeester der gemeente Helder in handen van den Commissaris des Konings den eed afgelegd en des avonds zijne be trekking aanvaard na in eene raadsvergadering te zijn geïnstalleerd. Iu het ontwerp-adres, dat in de vergadering van notarissen en candidaat-notarissen op den 2 Sept. te Utrecht behandeld zal worden, worden o.a. de omvang en het nadeel der zaakwaarnemerij betoogden de middelen daartegen aan de hand gedaan. Naar het gevoelen der ontwerpers „is zonder wets wijziging en alleen door eene gestrengere toepassing van bestaande wettelijke bepalingen tegen de steeds voortwoekerende inmenging in het notariaat door amb tenaren en aspirant-ambtenaren reeds een dam op te werpen. „Tegen de zaakwaarnemerij in haren gevaarlijksten vorm, tegen die namelijk, welke wordt uitgeoefend door personendie geen enkel ambt bekleeden of hopen ooit te zullen bekleedenkunnen deze bepalingen echter niet baten. Tot het tegengaan der inmenging in het notariaat door deze personen bestaat ernaar de ont werpers meenen, slechts één afdoend midde), en wel dit: „De wet spreke uitdrukkelijk uitdat de notaris bevoegd is niet alleen om akten te verlijden, maar ook om, zoo dikwijls dit wordt verlangd of de gewoonte het medebrengtaan >de partijen bij de voorbereiding der voor hem te verlijden akten en bij de uitvoering der in die akten geconstateerde rechtshandelingen raad of bijstand te verleenen zij voege daaraan toedat behoudens de bevoegdheid van advocaten en procureurs - het als bedrijf verleenen van raad of bijstand bij de voorbereiding of de uitvoering van notarieele akten alleen aan de notarissen geoorloofd is en zij bedreige einaeujk straf tegen degenen, die, zonder daartoe bevoegd te zijn, dergelijken raad of bijstand als bedrijf verleden. „Ik weet 't nog niet „Maar natuurlijk Je moogt de kritiek van een avond als dezen toch niet missen. Dat zal een aardigheid worden De heele wereld heeft zijne zakken vol op merkingen en nieuwtjes." Een zoekende blik van den prins riep den adjudant aan diens zijde, Eustachiua iiuisterde nog snel „Ik verwacht je in ieder geval in Let trappenhuis. Wij rijden dan saxen." Met diepe buigingen drongen de heeren om de beide Bussinnen heenieder wilde nog een blik misschien nog wel een woordje tot afscheid zien te krijgen. „Voort!" zeide mevrouw von Bogdanoff, en bewoog hare beide armen, alsof' zij een koppel hoenders opjoeg. „Ja zoudt mij Dijna dood drukken, mijne heeren." En daarop zonk zij met een zucht van verlichting in de blauwe kussens van het elegante coupeetje. Nog eenmaal boog zich het jouge schoone hoofd harer nicht zoekend naar voren de koetsier zette zijne vurige russische paarden aan en donderend rolde het rijtuig over het slotplein. „Ik verbeeld mij, dat je tevreden kunt zijn, Ferra", zeide zij zegevierend. „Zekerlieve Mietze Het was heel vriendelijk van je, mij hier te verzoeken." „Amuseer jezoo goed als je kuntje bent vrij en je eigen meesteresmaar compromitteer je nooit. In dat geval zou ik je zonder genade aan je lot overlatenofschoon ik anders wel wat door de vingers kan zien." „Hoe zou dat ook kunnen gebeuren 1" In de vestibule, waar de slaperige lakei bij een half opgedraaide gasvlam den terugkeer zijner meesteres afwachtte, hield Ferra nog een oogenblik stil. „Hij heeft gedurende den ganscken avond het minst notitie van mij genomen" het klonk als het voort zetten eener gedachte, die zij tot nu toe had uitgewerkt en die haar onverwacht op de lippen kwam. Je weet wel, wien ik bedoel, Mietze." En mevrouw von Bogdanoff antwoordde laconisch „Het is niet anders Hem behaagt de atmosfeer niet, waarin wij ons bewegen." „Welke atmosfeer?" „Door zulk een verbod zon het notariaat op dezelfde wijze tegen inmenging van onbevoegden beveiligd worden als thans reeds met de geneeskunde het geval is. En de grond van het verbod zou hier dezelfde zijn als daar zoolang het publiek niet genoeg ontwikkeld is om zelf met oordeel des onderscheids tusscben bevoeg den en onbevoegden eene keus te doen, moet het ver hinderd worden, zich bij onbevoegden aan te melden.*' Tegen 1 October zullen vanwege de postadmini stratie verkrijgbaar gesteld worden gesloten briefkaarten, een soort block-notes, met daarop gedrukten vijfcents postzegel en voorzien van gegomde, geperforeerde ran den. De grootte dezer kaarten verschilt, gesloten zijnde, niet veel van die eener briefkaartmaar de inhoud is aan de oogen van nieuwsgierigen ontrokken. Het openen der dichtgevouwen kaart geschiedt door afscheuring der geperforeerde, met gom aan elkander gehechte randen. Zekere Bosman, knecht bij Houtkooper in de Boekelermeer die bezig was in het land mest te ryden met een driewielde kar, sloeg met paard en kar op hol. Toen een en ander tot staan was gebracht, was Bosman van schrik gestorven. De te Assen vergaderde synode van de christ. gerf. kerk heeft na bespreking der voorstellen tot ver- eeniging met de doleerendeu de volgende motie van de heeren Beuker en Bavinck aangenomen De Synode der christ. Ger. Kerk Ofschoon niet willende verdedigen het reglement van 1869, tegen welks inhoud ook binnen onzen eigen kring ernstige bedenkingen bestaan Overwegende, dat er verschillende bezwaren zijn, waarom zij niet voetstoots de erkenning der chr. ger. kerk als één geheel van kerken door de regeering kan prijs geven Draagt aan de eventueel te benoemen deputaten onzerzijds opdie bezwaren met de deputaten der voorloopige synode te Utrecht te bespreken en te pogen tot overeenstemming te komen ten einde een volgende synode daarover nader oordeele. Omtrent de verhouding der Ned. Ger. kerken tot het Ned. Herv. kerkgenootschap en hare plaatselijke ge meenten in verband met de afscheiding in 1834, werd het volgende voorstel van den heer Beuker aangenomen „Gedachtig, dat de Ned. Geref. Kerken in belijdenis, kerkenordening en liturgie volkomen met ons overeen stemmen, zijn we tot vereeniging met deze kerken ten volle bereidwanneer zij wat dit eerste punt van be handeling betreft slechts het navolgende verklaren Ten eerste: Dat zij (de doleerenden) in gehoorzaam heid aan 's Heeren Woord en in overeenstemming met art. 2729 onzer belijdenis, met riet Ned. Herv. kerk genootschap, zooals het sedert 1816 met zijne organi satie, besturen en reglementen bestaat, volkomen ge broken hebben. Ten tweede Dat zij de afscheiding van gemeld ge nootschap zooals ze in 1834 plaats had, erkennen als geschied te zijn in gehoorzaamheid aan en in overeen stemming met Gods Woord, en daarmede ook de plaat selijke gemeenten der Christ. Ger. Kerk als wettige openbaring van het lichaam Christi. Ten derdeDat zij niemand in hun lidmatenboek inschryven dan alleen de zoodanigen, die instemming met de gereformeerde leer betuigd en onderwerping aan de kerkelijke tucht beloofd hebben. Ten vierde Dat zij geene attesten afgeven en aan nemen dan van erkende kerken, die met de synodale hiërarchie hebben gebroken. Ten vijfdeDat zij geene gemeenten meer zullen orga- niBeeren, daar waar er reeds eene Chr. Ger. gemeente bestaattenzij de plaatselijke kerkeraad en gemeente van het synodale tot het gereformeerde terrein overgaan." De gemeente-rekening van Amsterdam over 1887 bedraagt in ontvang f 13,822,317,78, in uitgaaf 12,672,106,98, alzoo een batig slot van f 1,150,210,80. „Te veel sigarettendamp en te weinig ingetogenheid; te veel vrijheid en te weinig Zij gaapte. „Goeden nacht, Ferra, ik heb slaap, een snoer maal meer." En vorstin Arbanoff peinsde er lang, zeer lang over, wat zij wel ia Bommingen's oogen te weinig was. Het clublokaal, hoofdzakelijk door de leden der hoog ste aristocratie en door het corps officieren uit gemeen schappelijke middelen opgerichtwas zeer fraai en een uitmuntend verblijf voor alle jonggezellen. Prins Dago bert had er zich vóór zijn huwelijk veel vertoond nu kwam hij er nog slechts zelden maar de losse toon dien hij er had ingevoerd, was gebleven. Men wist, dat men uitsluitend onder gentlemen was en er kon dus zonder gevaar rondweg worden gesproken. Sedert intusschen aan het hof twee partijen zoo scherp op den voorgrond traden hadden ook hier de elementen zich eenigzins afgescheiden het grootste gedeelte behoorde tot de partij van den prins en vormde, in de voorzaal, altijd een grooten kring, Erdmann von Nobbe, die de steun pilaar van de partij der prinses vertegenwoordigde, had naar evenredigheid slechts een klein kringetje, waaraan niet het minst zijn weinig beminde persoonlijkheid schuld was. De heeren van Nobbe's gezelschap zaten om eene ronde marmeren tafel punch te drinken. „Ik wil mijn leven lang water drinken, Laudin, wan neer gij van avond niet eene melancholieke bui hebt", zeide de eerste luitenant von Nobbe zijn buurman in rok en witte das aanstootende, die langen tijd zwijgend strak in het haardvuur had zitten kijken „of zijt gij vermoeid „Neen dat kan ik juist niet zeggen", antwoordde de aangesprokene. Het was de schilder Laudin, die het portret van prinses Sibylle schilderde. „Heb je schulden?" vroeg Nobbe verder. „Maar mijnheer von Nobbe „Dat is het eenige wat mij mijn goed humeur be derven kan", erkende Erdmann. „Ik w'l toch niet hopen dat het portret van Hare Hoogheid mislukt is, dat zou wat moois zijn mijn.waarde." „Integendeel, ik ben er juist zeer tevreden mee tot nu toe." (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2