228e 8taats-Loterjj. atlcrici, onderwijzeres te Wormerveer. geUijvatigctic fSgrichtc». Nr. 6078 5000 Nr. 16495 f 2000Ns. 44 en 11687 f 1000 j Ne. 3770 en 8320 400 Ns. 2451 49751248313801 en 17457 100. £tat>0~J5erictttcu. Op de statuten der Alkmaarsche Harddra verij-Vereeniging is de koninklijke goedkeuring verkregen. Mej. J. M. Peereboom te Velsen ia benoemd tot De collecte voor de acbolen met den bijbel te Beverwijk, Velsen, IJmuiden en Wijk aan Zee en Duin heeft opgebracht f 204.14 ot ongeveer 10 meer dan in 1887 te Enkhuizen 183.13%, 13.17% meer. Het hoofdbureau van den aanleg van Staatsspoor wegen te 'a Gravenhage wordt binnen kort opgeheven; de minister van waterstaat heeft althana eervol ontslag gegeven aan de bij dat bureau werkzame heeren, als met 1 Januari a.s. aan 1 ingenieur, met 1 April 1889 aan 5 administrateurs, met 1 Juli 1889 aan 1 ingenieur en 3 ambtenaren en twee buitenslands gedetacheerde technici. Met 1 Juli 1889 blijft dan nog over de directeur met twee technici en nog voor korten tijd drie heeten voor de administratie en een ambtenaar buitenslands. De werkzaamheden gaan naar andere afdee- lingen van het ministerie van waterstaat over terwijl de sluiting der bureaus op de lijnen spoedig zal volgen. De minister van b.'nnenlandsche zaken heeft onder toezending van een ontwerp eener vluchthaveu te Tielwaarin voor ongeveer 150 schepen plaats zou zijn en waarvan de kosten zijn geraamd op f 69.000 medegedeeld, dat hij bereid was aan de Vertegenwoor diging voor te stellen daarin door den Staat voor te doen bijdragen tot een masimum van 21.000, mits provincie en gemeente gelijkelijk in de kosten te gemoet kwamen en de gemeente het onderhoud op zich nam. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen be sloten den minister mede te deelen, dat dit onaanne melijk is omdat de zaak hoofdzakelijk een rijksbelang is; dat het belang, dat de gemeente bij eene vluchthaven heeft, niet geëvenredigd is aan de van haar gevraagde geldelijke offers, waaronder vooral het jaarlijksch onder houd moet worden gerekend. Mocht de minister kunnen besluiten eene boogere pubsidie te verleenen, dan zou de gemeente niet afkeerig zijn eene bijdrage toe te staan meer in overeenstemming met het b.lang dat zij bij het tot stand komen der haven heeft. De heer mr. E. H. 's Jacob commissaris des Konings in Utrecht, heeft om gezondheidsredenen eervol ontslag uit zijne betrekking gevraagd. Nabij het station Schiedam is het verminkte lijk gevonden van een arbeider, die waarschijnlijk door een trein overreden is geworden. In de afgeloopen week zijn voor het eerste ge deelte van het notarieel examen o. a. geslaasrd de beeren P. H. Craandijk en H. A. van Dalsum te Haarlem. Beroepen bij de chr. geref. kerk te Oud-Loosdrecht de heer J. Djjk te Medemblik. De den 20 aan de Schagerbrug gehouden ten toonstelling van de afdeeling aldaar der Hollandsche Maatschappij van landbouw werdhoewel 't weer niets te wenschen overlietniet zeer druk bezocht. Do inzendingen waren echter vrij belangrijk, zoowel het getal als de kwaliteit waren voor eene afdeelings- tentoonsteliing van dien aard als men het op groote tentoonstellingen soms niet ziet. Te recht roemde de voorzitterde heer Hulst in zijne openingsrede het ingezonden vee. Vooral het jonge vee Jde vaarzen en hokkelingen muntten uit. De inzending van pluimvee was vooral van de kippen mede niet onbelangrijk. Er kwamen verscheidene mooie toornen onder voor. De volgende prijzen werden toegekend RUNDVEE. Voor de beste Melkkoe van 37 jaar, vóór 1 Mei gekalfd hebbende le prijs G. KantSchagen 2e pr. N. v. Leeuwen, Eenigenburg. Melkgevende Vaarzen, geboren in 1886le en 2e prijs A. Bakker, Schagen. H okkelingen, geboren in 1887, le prijs J. Buis, 2e pr. W. Fransz, beiden Schagen. Kuikalveren geboren in 1888, le en 2e prijs J. L. T. Groneman, Wieringerwaard. De beste Herfstkalfkoe, moetende kalven tus- schen 1 September en 1 Decemberle en 2e prijs G. van Os, Schagerbrug. Stieren, geboren in 1886 le prijs J. L. T. Groneman, 2e pr. D. Sleutel, beiden Wieringerwaard. Stieren, geboren in 1887 le prijs J. Bakker "Wieringerwaard, 2e pr. J. J. de Wit, Zype. PLUIMGEDIERTE. Het mooiste toom Kippen, le prijs W. van Schoorl, St. Maarten, 2e pr. J. Sijbrands, Eenigenburg. Het mooiste toom Eenden, le prijs J.. J. de Wit, 2e pr. A. Stam, beiden Zijpe. Het mooiste paar duiven le prijs N. T. Teengs, Wieringerwaard 2e prijs D. Tromp, te Zjpe. Na afloop der tentoonstelling werd eene harddraverij gehouden door boerenpaarden, waarvoor zich 11 deel nemers hadden aangemeld. De prijs, een ^compleet span tuigen, werd gewonnen door het paard „Goliath" van J. J. de Wit te Zijpe, berijder C. J. de Wit. De le premie, een drummeldek met singel, door het paard „Aalke" van de wed. J. Liefhebber te Zijdewind en de 2e premie, een paar teugels met zweep, door het paard „Susanna" van D. Kroon te Zijpe. De tentoonstelling werd ook bezocht door den heer Visser van Hazerswoude, den voorzitter der Holl. Maat schappij, die ook hiermede weer zijne ingenomenheid betuigde met elke poging, die den vooruitgang en den bloei van den landbouw kan bevorderen. Dinsdag 21 Augustus. 's Gbavenhage. Volgens een particulier telegram uit Indie, beden verspreid, zijn in Kedirie staatkundige woelingen ontstaan. Er hadden arrestatiën plaats en v er heerscht groote ontsteltenis. Troepen van Soerabaija patrouilleeren. Of dit telegram op latere gebeurtenissen doelt, dan waarvan het regeeringstelegram vrijdag ge waagde, blijkt niet. 3e Klasse le lijst20 Augustus. Nr. 3874 25000; Ns. 19090 en 20475 1000; Nr. 10364 400; Ns. 16700 en 20445 f 200; Ns. 6121, 6743, 9315, 12464 en 19879 100. 3e Klasse, 2e lijst, 21 Augustus. Omtrent den groei van den mensch deelt dr. E. Halma in de Vragen van den dag het volgende mede: Een normaal geboren kind weegt bg zijne geboorte ge middeld 3 tot 3,5 pond; bet eerste cijfer geldt voor meisjes, het laatste voor jongens. Tegen het 14e jaar onge veer neemt het kind gemiddeld tot het twaalfvoudige van zijn oorspronkelijk gewicht toe; aldus zal een mensch op zijn 15e levensjaar gemiddeld 36 tot 42 pond wegen. Die gewichtstoename heeft evenwel niet gelijkmatig door alle levensstadiëa plaats. Vooral gedurende de eerste levensjaren vertoont zich hierin groote afwisseling. Met het einde van het tweede levensjaar bezitten de kinderen reeds ongeveer 3,5 maal het oorspronkelijke gewicht en zij hebben datwat zij aan het einde des eersten jaara bezaten met verhoogd. Het derde jaar brengt een betrekkelijk geringe gewichtstoename, n.l. slechts l/lO» met het 4e jaar neemt dit weder een weinig toeen vervolgens heeft er bij meisjes tot bet 8ste en bij jongens tot de volbrenging van het 10de jaar eene regelmatige toeneming plaats van jaarlijks 1500 tot 1800 wichtjes. Van het 9de tot het llde jaar begint er weder eene sterkere gewichtstoeneming, welke tot het 15e jaar duurt. De toeneming in lengte der kinderen loopt nagenoeg parellel met die in gewicht. Een jonggeboren kind heeft eene gemiddelde lengte van 50 duim, d.i. een weinig minder dan een l/3 der lengte van een volwassene. Doch met het 15e jaar heeft men reeds U/l2 van de geheele lengte bereikt. Binnen dien tijd groeit het kind het sterkst in de zuigelings periode. Na de 12e maand heeft het aan de oorspronkelijke lengte reeds gemiddeld 20 pet. toegevoegd en meet dus 70 duim. Deze toene ming in lengte heeft meer bij de onderste dan bij de bovenste deelen des lichaams plaats. In het tweede jaar neemt de lengte gemiddeld 15 pet. of 10 duim toe; in het derde 8 pet. of 7 duim. Van het begin van het 4e jaar blijft de lengtetoeneming tamelijk constant en bedraagt jaarlijks gemiddeld 5 duim. Aan bet einde van het 5e jaar heeft zich de lengte ongeveer verdubbeldmet het begin van het 15e jaar is zij ver viervoudigd en bedraagt dan gemiddeld 150 duim. Dit geldt van jongensde meisjes zijn over 't geheel iets kleiner. Volgens waarnemingen bij de duitsche recruten wordt het maximum vau lichaamslengte van het 20 tot 22ste jaar bereikt en bedraagt gemiddeld 170,5 duim. De grootste lengtedie men van een mensch kent bezat de zweedsehe reus uit het regiment van Erederik den Groote, die niet minder dan 252,3 duim. lang was. De kleinste mensch is de dwerg door Buflon gemeten, met eene lengte van 43,3 duim. In hoe hoogen graad de verhouding der lichaams uitgebreidheid ten opzichte van de lengte verandert blijkt hieruit, dat het oorspronkelijke gewicht ongeveer vertwaalfvoudigtterwijl de lengte meer dan het drie voudige bereikt. Was dus de toeneming in alle op zichten evenredig aan die in lengtedan moest de zwaarte 33 of 27 maal het oorspronkelijks worden en wij zeidendat zij slechts 12 maal zoo groot wordt. Hieruit blijktdat de volwassen mensch gemiddeld slanker moet zijn dan het pasgeboren kind. Van bevoegde zijde wordt aan de N. Rott. Ct. uit Parijs geschreven Met de hollandsche afdeeling der wereldtentoonstel ling te Parijs in 1889 wil het maar niet vlotten. De commissie in Nederland heeft alhier een comité gevormd, en hiervan tot president benoemd geen hollander maar een duitscher die tot franschman is genaturali seerd den heer Bischofsheini. Dit is geschied in de hoop, dat deze een groot bedrag in geld zou geven ten behoeve der afdoeling. Maar ziet, de heer Bisehofsheim heeft niet meer gegeven dan 2000 francs. Er zal dus vermoedelijk van de geheele zaak niet veel terecht komen. Daarbij komt dat de fransche regeering zeer ontstemd ia tegen ons, omdat Nederland niet alleen niet officieel mede doet, maar zelfs aan de particuliere commissie geene staatshulp heeft verleend, wat in de meeste andere landen wel het geval is. Er bestaat dus geenerlei uit zicht dat wij eene behoorlijke plaats krijgen op het Champs de Mars. Ik meld dit omdat het niet kwaad is, dat de nederlandsche industrieelen dit weten, alvo rens zij zich blootstellen aan bet armzalige figuur dat onze a'deeling maken zal. Beter in het geheel geen inzending dan een „halfbakken winkel." Zeker bejammeren wij hetdat de belangen van de nederlandsche nijverheid weder op dergelijke wijze wor den in den hoek gesehoven. Intusschen heeft het be stuur van de fransche vereeniging tot onderzoek der ■werking van het participatiestelsel in de nijverheid in haar tentoonstellingsgebouw aan de gistfabriek eene plaats aangeboden, die met betoog op de omstandig heden door de direetie dankbaar is aanvaard. Een amerikaansch geneesheer, dr. Rocheheeft be langrijke onderzoekingen gedaan omtrent de zooge naamde „kramp" in het water, welke jaarlijks per sonen waaronder goede zwemmers als offer eiseht. Volgens dr. Roche is er echter nooit van kramp sprake, zooals hem gebleken is bij het onderzoek der lijken van plotseling verdronken zwemmers. Het snelle ver slappen der spierkracht wordt volgens hem veroorzaakt doordat er schuim of water met de ingeademde lucht in de nchterkeel komt en door de luchtpijp ingezogen wordt, cf, zooals men zegt, in de verkeerde keel geraakt, hetgeen eene oogenblikkelijke stremming van alle adem halingsorganen ten gevolge heelt. Komt het water bij het begin der ademhaling in de luchtpijpals de long geheel luchtledig is dan zinkt het lichaam dadelijk geschiedt het gedurende de ademhaling, dan wordt de strijd iets verlengd. Merkt men dus, dat een zwemmer ongewone bewegingen maakt met de armen, dan moet f oogenbiikkelijk hulp verleend wordenomdat hij niet in staat is om hulp te roepen. Een amerikaan, J. K. Emmet uit Albany, heeft van een engelscbman, 8. W. Smith te Leeds, een vijfjarigen St. Bernardshond gekocht voor 12000. Dit dier, Plin- limmon genaamd, is een model van zijn ras en bekwam op alle tentoonstellingen den eersten prijs, behalve ééu keer door naar men zegt eene vergissing van de jury. Onder de geschenken, den 15 aan den heer W. van der Polder pastoor te Lutjebroek, bij de herden- dink van zijn 25jarig priesterschap aangeboden, behoorde een nieuw kerkorgel uit de fabriek van mej, do wed. IJpma alhier. De Hollandsche Operadie gedurende de kermis alhier eenige uitvoeringen geven zal in eene tent op de Paardenmarktbegint die zaterdag, den 25, maar eindigt ook reeds vrijdag, den 31, omdat zij zaterdag d.a. het nieuwe speelsaizoen in deu Parkschouwburg te Amsterdam moet aanvangen. Ds. J. Bouvin heeft voor het beroep naar de ned. herv. gemeente te Goes bedankt. Het stedelijk museum werd dezer dagen ver rijkt met twee prachtige kolossale etsen van onzen te Nieuw-York geveatigden inboorling, den heer H. D. Kruseman van Elteo. Zij stellen voor een zomer- en winterlandschap in Noord-Amerika, en bewijzen dat de vervaardiger, op bet voetspoor onzer oude groote mees ters, de naald even treffelijk weet te gebruiken als het penseel. De omstandigheiddat van elk dezer etsen slechts 100 exemplaren zijn getrokkenverhoogt de waarde dezer aanwinstwelke door de zorg der com missie van toezicht in lijsten is tentoongesteld. Bij de den 18 alhier door dijkgraaf en heemraden van de Schermeer gehouden aanbestedingen, zijn de leverantiëu toegewezen ais volgt petroleum, aan C. Ru?, te Schermerhorn, voor f 10,09 per 100 ponden; reuzelaan H. W. Holsmuller, te Alkmaar, voor f 59,48 per 100 ponden; raapolie, aan denzelfde, voor ƒ27,62J per 100 kannen kaarsen aan T. G. van den Bosch te Alkmaar, voor 62,25 per 100 ponden; paardenvet, aan J. Beumer, te Rijp, voor 24 per 100 ponden. De door de Alkmaarsche Zwemclub uitgeschreven geeostumeerde zwemwedstrijd had den 19, onder begunstiging van goed weder, plaats. Het aantal toeschouwers was grooter dan een der vorige jaren, en de dames waren ditmaal sterk vertegenwoordigd. Het programma werd geopend met eene zwemoefening van leden der Alkmaarsche Zwemclub, waarbij ïu ver schillende figuren gezwommen werd waarna de wed strijd een aanvang nam, die den volgenden uitslag had Zwemclub „de Batavie r." Snelswemmen op de borst. Afstand 40 ellen. 4 Deelnemers. PrijsG. Bosman in 42 sec. Premie P. Blom, in 47 sec. Fraaizwemmen. 3 Deelnemers. Prijs P. Blom. Pre mie G. Bosman. Niet betalende n. Snelzwemmen op de borst. 10 Deelnemers. Afstand 40 ellen. Prijs J. Meijer, 42% sec. Premie: J. Smit, sec. Buiken, 6 Deelnemers. Prijs: J. Smit. Premie: J. Pieters. Fraaizwemmen. 9 Deelnemers. Prijs: A. Weaterop. le PremieJ. Smit. 2e PremieJ. Meijer. Boegsprietloopen. 11 Deelnemers. Prijs: A. Weaterop. PremieA. Blom. Een zeer aardig nummer van het programma was de pantomime De vrooiijke vissehers of Moederliefde waaraan, behalve door leden van de zwemclub „de Batavier", door een aantal andere leerlingen van den zwemmeester werd deelgenomen te zataen ten getale van 14. Grapjig was het tafereel, door den zwem meester in elkander gezetin hooge mate, waartoe vooral de koddige costumes, door H. Mei)er geleverd waaraan door hem veel zorg was besteed niet weinig bijdroegen. Het slot van de pantomimeeene met groen getooide, lichte boot, waarin een der deelnemers in meisjeskleederen voortgetrokken door al de an deren maakte in het bijzonder, een aardigen indruk. Toen o. m. ook een der leden van de Alkmaarsche Zwemclub, oogenschijnlijk bij toevaldoor een der ge- costumeerden te water werd geloopen, gekleed en met stoel en almaar spoedig weder opdook, om naar den kant te zwemmen, ging een luid gejuich op. Het programma bood verder eene „verrassing" aan, die zeer de aandacht trok. Eenige vrouwelijke leerlingen van den zwemmeester legdenvoor byna alle bezoekers geheel onverwacht hare bekwaamheid in het zwemmen af. Eu zy bewezen dat het ont vangen onderricht uitstekende vruchten gedragen had met groote gemakkelijkheid bewogen zij zich in het water. Moge dit goede voorbeeld door velen harer oudere en jongere zusters worden gevolgd en welhaast de tijd aanbreken dat ook hier een dam-S-zwemclub een dames-zwemwedstrijd zal kunnen uitschrijven De wedstrijd voor degenendie kosteloos van de bad- en zweminrichting kunnen gebruik maken, had onder de jougens grooten bijval gevonden. De vrij talryke deelneming getuigde daarvan. Ook zij deden hunnen leermeester W. Ouborg alle eer aan en ver diend waren dan ook de woorden van erkentelijkheid door den heer J. Nuhout van der Veen gesproken, die zich op verzoek van genoemde leerlingen had belast met het aanbieden namens hen, van een fraai geschenk aan hunnen onderwijzer bestaande in een regulateur als een bewijs hunner erkentelijkheid voor de goede zorgen, aau hun onderricht besteed. Door den voorzitter der Zwemclub, den heer H Sie- bert Costerwerden met een toepasselijk woord ten elotte de prijzen uitgereikt. Aan alle niet-betalende deelnemers o. a. werden daarbij kleediugstukken geschon ken, terwgl den prijs- en premie-winners iets extra's werd toegekend. Aan de jonge dames werd, namens genoemde club, eene herinnering aangeboden.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3