No. 103. Negentigste Jaargang. 1888. V R IJ D A G 24 AUGUSTUS. Een kind uit het volk. Prijs der gewone Advertentiën: BniUulatib. BELGIE. Den 20 tegen den avond is te Ant werpen de ballon der militaire genie opgestegen van het glacis van Berchem met den luchtreiziger den heer Toulet, den kapitein Mohauden en den luitenant Ccoij. Gedurende eenigen tijd heeft de ballon zoo laag boven Antwerpen gezweefd, dat de luchtreizigers zich aan de wandelaars verstaanbaar konden maken. Na dien tijd is niets meer van hen vernomen zoodat men vreest dat de ballon naar de Noordzee gedreven is en de reizigers den dood in de golven gevonden hebben. DUITSCHLAND. Graaf von Moltkedie met prins Bismarck uitgenoGdigd was de inwijding bij te wonen van een gedenkteeken aan de overwinningen van 1870'7l te Leipzig, heeft den 13 aan die plechtig heid deel genomen. Prins Bismarck had zich wegens s.jU gezondheidstoestand verontschuldigd. Zij waren als eereburgers van Leipzig genoodigd. ENGELAND. De heer Henry Richard, lid van bet Lagerhuis en gewezen secretaris van den Vredebond te Londen is den 21 overleden. FRANKRIJK. De gematigde republikeinsche bladen zijn ten hoogste verontwaardigd over Boulanget's overwinning en richten de scherpste verwijten tot de radicalen, die ze als de oorzaak van den tegenwoordigen toestand beschouwen. De Républ.que fran^aise noemt Boulanger den meest verachtehjken en belachelijken van alle gelukzoekers eu schrijft verder o. a. Ons voorhoofd kleurt zich rood van schaamte, als wij denken aan den minachtenden spot, waarmede Europa deze verkiezing- zal beoordeelen. jFvej'oixjIjE1nr ow. GRIEKENLAND. De g-ieksche gezant te Rome heeft lssfc ontvangen den italiaaischen minister-president Crispi een schrijven te overhandigenwaarin alle beschuldigingen der italiaansche regeering betreflende Griekenland's houding in zafee Massowah worden weer legd. De regeering doet duicelijk uitkomen dat Grie kenland nooit toegestemd leeft in de eischen der italianen betreffende de capitilatiën. Bittncni&ub. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. De italiaanscbo minister-president, de heer Crispi, is den 21 des ochtends naar Hamburg vertrokken van waar hij des avonds naar Eriedr>chsruhe ging, alwaar hij ontvangen werd door prins Bismarck en zijnen schoon zoon graal Rantzau. Prins Bismarck geleidde zijnen gast naar het gereed staande rijtuig en graaf Rantzau Crispi's gevolgbestaande uit een referendaris van het departement van buiten), zaken en zijnen secretaris. Het congres voor de binnen-sebeepvaart heeft uitge maakt dat het scheepvaartverkeer door het regelen en kanaliaeeren van de rivieren aanmerkelijk is verlevendigd en dringt er op aan dat hierin verder verbeteringen worden gebracht. Verder is eene commissie benoemd voor het bijeenbrengen van statistische opgaven op groote sehaal bfetreffende de binnen-scheepvaart. Onder de ieden bevinden zich de heer Conrad voor Nederland en Reave voor Belgie. Deze commissie hield terstond zittiDg. Volgens de St. James Gazette zou de regeering be richt ontvangen hebben van een ernstigen opstand in MaicensNoordelijk Afghanistan waarbij Ishak- Khan de gouverneur van Balkh betrokken moet zijn. Er waren van Herat troepen naar Mainena gezonden. 15) „Weinu waarom laat je dan zoo het hoofd hangen F Oi ben je van avond cp vorstin Arbanofi verliefd ge raakt F Dat zou prachtig zijn 1" Nobbe lachte luid dronk in één teug zijn glas leê" en klopte een kellner om een tweede te brengen. „Zeg eens eerlijk, Laudin", wendde zich een der jongere heeren tot den schilder, „zyt gij ook niet door haar betooverd f Ondanks of liever juist door je kunst P Zoudt ge die kleur van haar met het penseel bunnen teruggeven F" „Ik weet het niet, alle pogingen daartoe zijn mij tot tot nog toe mislukt", erkende Laudin eerlijk en hij voegde er zuchtend bij „dat zal wel de reden zijn van mijne melancholie, zooals door mijnheer von Nobbe werd opgemerkt, ik dacht aan mijne Helena." „Je Helena? Dat klinkt erg geheimzinnig. Wat is daaimeê?" vroeg men rechts en links, nieuwsgierig. „Kleur bekennen Laudin. Ik houd veei van ge schiedenissen." Nobbe sloeg op zijn gemak zijne lange beenen over elkan der en draaide zich halfrechts om, ten einde zijnen buurman goed te kunnen aanzien. Hij protegeerde den jongen onbekenden kunitenaar, dien hij op een zomeruitstapje ontmoet had op eene zeer in het oog loopende wijze sedert het hem, met behulp zijner zuster, was gelukt, prinses Sibylle te bewegen haar portret door Laudin te laten schilderen. Deze ondervond dit vaak pijnlijk genoeghij was echter te weinig zelfstandig en te be- Echroomd cm zich daartegen krachtig te verzetten. Hij hoopte ook het eens zoovar te brengen dat zich de prins door bem liet schilderen. De bladen der radicalen trachten de beteekenis dezer verkiezing zoo gering mogelijk voor te stellen terwijl de monarchale bladen deze verkiezing als het bewijs beschouwen, dat het fransche volk genoeg heeft van tie republiek en verwachtendat Boulanger den weg tot de troon zal banen voor Napoleon IV of Philips VII. Paul de Cassagnac herinnert Boulanger er aan dat niet hij maar generaal oppositie gekozen is. Zijne verkiezing was toch alleen mogelijk doordat alle onte vredenen om lucht te geven aau hunne ontevreden heid op hem hunne stem uitbrachten. Na deze stem ming ia de tegenwoordige «publiek dood. Misschien zal zij nog eenige stappen doen, maar om, evenals een door het hart geschoten haas slechts neer te vallen. De Parti National wil de ariondissementsgewijze ver kiezingen weer invoeren en zie: in de verkiezing van den generaal eene veroordeeling der radicale staatkunde. Hoe verder de regeering links gaat, hoe meer het land rechts gaat. President Carnot heeft den 21 den Algemeenen Raad van het departement Seine en Marne ontvangen en op het adres van dien Raad o. a. geantwoord „Ik zie in „dezen stap vooral eene viderlandüevende daad een „krachtig protest tegen de voelingen die in het land „verdeeldheid willen zaaien, nu Frankrijk juist rust noo- „dig heeft. Men kan op het vaste voornemen der „regeering rekenen om 's lands instellingen door ieder- „een te doen eerbiedigen." Boulanger is voornemens eenigen tijd rustig in Zweden door te brengen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 18 is in het geheele rijk de 58 verjaariag van den Keizer, die in het veertigste jaar zijner regearing viel, met veel luis ter gevierd. RUSLAND. Volgens officeele mededeelicgen van den 16 is de wintergraanoogst n europeesch Rusland bijna zonder uitzondering bevredgend of minstens mid delmatig. Het zomergraan staat goed. In de gouver nementen Moskou Smolenks, Kiïuga Pensa, Orel en Nishny-Nowgorod bracht de keve- schade toe aan lijn zaad, hennep en erwten, doch veidween bij het koelere weder. De door hagelslag in Jut veroorzaakte schade in de gouvernementen Pultawa, Kursk en Kielee wordt op omstreeks 3 miljoen roebels gachat. ZUID-AFRIK A. Den 20 is de buitengewone zitting van den Volksraad van der Oranje-Vrystaat te Bloemfontein geopend door den itaats-secretarisdie „Het is geen geschiedenis, maar eene verstoorde illu sie eene verwachting, die niet vervuld werd „Bah Maar nu Helena be is het daarmee F" Laudin woelde onrustig door zijnelange blonde haren; hij zag de oogen der vier toehoordirs nieuwsgierig op' zich gevestigd, te ontkomen scheen hem onmogelijk. Hij richtte zijne blauwe diepliggende cogen weder op de vlammen in den haard en begon langzaam stot terend alsof hij zelf zijne herinnering moest op- trisschen „Het was te Parijs. In de grotte opera. Ik had dien dag met inspanning gewerkt aan het ontwerp voor een schilderij „de roof van Helena." Ik was overtuigd, dat het mij roem en goud zou brengen, zoodra ik maar' eerst het model voor mijne Helena vond. Niets was mij tot nu toe schoon en volkomen genoeg daartoe geweest, Ik zat boven op de galerij en zag naar beneden,'daar een gevoel van verrukking doorstroomde mij in eene loge zat eene jonge, betooverend scioone dame mijne Helena 1 Zij zag er in vergelijking met de anderen zeer eenvoudig uit, slechts een ster van brillianten sierde het goudblonde haar. „Ik keek mijn ideaal aaD, totdat hetvoor mijne oogen begon te schemeren, ik ijlde van mijne plaats en vroeg iedereen naar haar, maar niemand kenfe haar." „Is dat alles?" vroeg Nobbe gapend. „Ik bad wat beiaugwekkenders verwacht, Laudio. Maar de schilder was nu eenmaal in -uur geraakt hij lette op dat gezegde niet. „Ik ging naar huiszoo snel als mijne beenen mij konden drageD, ik mengde kleureD, totdat mijn hoofd duizelde en mijne oogen traanden de nuance van het baar moest ik vinden. Te vergeefs Het gelukte mij niet en tot heden voegde hij er mei een zwaar- moedigen glimlach en een zucht er bij, „is mijn schil derij onvoltooid, roem en goud zijn uitgebleven 1 Mijne Helena is mij ontrouw geworden 1" „Nu en „Van avond toen de vorstin de spiegelzaal bhnentrad, tot waarnemend president benoemd werd. Als kandidaat voor het presidentschap werd de rechter Reitz aan gewezen. VEREENIGDE STATEN. Het visscherijver- drag met Canada is den 21 door den Senaat ver worpen met eene meerderheid van drie stemmeD, 27 demokraten tegen 30 republiekeinen. Consulaire rechtsmacht. Een wetsontwerp is ingediend, bevattende in tweeërlei opzicht eene wijziging van de wet van 25 Juli 1871 (Stsbl. No. 91). De waarmerking der registers bestemd tot inschrij ving van de door de consulaire ambtenaren op te ma ken akten van den burgerijken stand, thans gesohie- dende door de nederl. gezanten of consulaire ambtenaren, daartoe bij kon. besluit aangewezen wordt bij dit ont werp opgedragen aan het departement van buitenl. zaken. Het ligt in de bedoeling, den secretaris-generaal bij dat departement met die waarmerking en kanttee- kening te belisten. Tot dusver moesten de akten door da consulaire ambtenaren in registers ingeschreven en een der dub belen daarvan aan deD minister van buiten!, zaken opgezonden worden terwijl de dcor dezen minister af te geven afschriften werden toegezonden aan de aange wezen ambtenaren. Niemand echter hier te lande is bevoegduit de op het departement van buitenl. zaken berustende registers afschriften af te gevenwaaraan de bewijskrachtbedoeld bij art. 24 burg. wetb., moet: worden toegekend terwijl bovendien niemand bevoegd is, de bij artikel 25 van dat wetboek bedoelde aantee- keningen in de hier te lande zich bevindende regis ters te deen. Tech kan het in vele gevallen van groot belang zijn, at men hier te lande uit de aldaar zich bevindende registers Heb afschriften kunne verschaffen die de bedoeide bewijskracht bezitten en dat in die registers de bij art. 25 B. W. bedoelde aanteekeningen worden opgenomen. Ou dat doel te bereikenschijnt het meest aanbevelenswaard de dubbelen der registers te doen bewaren ter griffie van eene arr.-rechtbank hier te lande (het ontwerp wijst daartoe 's Gravenhage aan) en den griffier ten opzichte van die registers dezelfde verpachtingen op te leggen als met betrekking tot de overige ter griffie zich bevindende registers van den burgerlijken stand op hem rusten. Bovendien maakt ae belangrijkheid van het onderwerp het raadzaam, boven eiken twyfe] te verheffen, dat aan de door dien ambtenaar uit de bedoelde registers af te geven uit treksels de bewijskracht meet worden toegekend, be doeld by art. 24 van het B. W. Daartoe strekken de ara. 1, 2ö lid, en 3 van bet wetsontwerp. moest ik mij vasthouden, anders ware ik gevallen. Dat was het haarwaarvan ik gedroomd heb Ik moest J en altljd weder naar haar kijkeD, als een visioen zag ik achter haar hoofd den purperen achtergrond der loge, waartegen haar blank profiel schitterend afstak. De gelijkenis is verbazingwekkend Nobbe had zich eenigszins uit zijne gemakkelijke hou- ding opgericht, behendig kneep hij zijn monocle in het oog en gedurende deze gewichtige bezigheid vroe^ hij, als ter loops: 3 J „Je hebt nooit gehoord wie je ideaal te Parijs ge weest is F" J 6 „De portier haalde met een onverschillige beweging da schouders op bij mijne vraag. De loge in de groote opera behoorde aan een rijken MagnaatHongaar of rooi, geloof ik, en de dame stond in de eene of andere betrekking tot dezen." „Maar geleek die dame nn zoo sprekend op vorstin Arbanoff?" r „Treffend *V aarde Laudin, ik zou je toch aanraden, voortaan met je verhalen wat voorzichtiger te zijn. Je kondet er wei eens in loopen. Die kleine gele Bogdanofl is geen katjeom zonder handschoenen aan te pakken zij zal je onmiddelijk ter verantwoording roepen wan neer zij bemerkt, dat je aan dergelijke geruchten voed sel geeft." „Maarmijnheer Nobbe ik heb immers niets der gelijks gezegd", verweerde zich de schilder verschrikt „mijne heeren, gij zijt getuigen, ik sprak alleen van eene treffende gelijkenis, waarvan nog tal van voorbeelden meer zjjn. Hoe zou ik er toe kunnen komen, om ook maar de allergeringste bijgedachte te hebben." „Jij nietmijn waardemaar ik des te meer dacht de eerste luitenant met leedvermaak hardop zeide hij: „Het was maar eene waarschuwing, Laudin die je niets geen nadeel doet. Wijzooals wy hier zitten zullen natuurlijk niet verder aan je verhaal denken,

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1