De hoer A. C. baron van Asbeek ritmeester- instructenr van het dépót-escadron van het 1 regiment huzaren te Amersfoort, besteeg den 15 bij bet dresseeren van eenige nieuw aangevoerde paarden een uiterst wild paard, dat de anderen niet konden berijden. Eensklaps sprong dat paard met zijne vier pooten te gelijk in de hoogte waardoor het omviel en boven op zijn berijder te recht kwam die zoo ernstig verwond werd dat hij eenige dagen later overleed. H.j was een hoogst bekwaam en geacht officier. De echtgenoote van den burgemeester van Amers foort heeft bij gelegenheid van den maaltijdden 17 o. a. aan de officieren der dienstdoende schutterij aan geboden, aan de Amersfoortscbe schutterij een vaandel toegezegd. Den 18 is te Utrecht de vergadering gehouden van onderwijzers, opgeroepen door den heer Moerman, van Oostvoorne om te komen tot afschaffing der ver gelijkende examens voor de hoofden van scholen 180 namen waren op de presentielijst geteekend. Voorzitter der bijeenkomst was de heer W. Degenhardt, uit Am sterdam met wien als leden eener voorloopige com missie waren opgetreden de heeren Lalleman van Am sterdam Moerman van OoBtvoorne, van Eidt van Katendrechtvan der Zande van Klundertvan Dijk van Lsidenvan Gilse van Botterdam en Veraluys van Amsterdam. Uit de zeer lange beraadslagingen bleek, dat men gedeeltelijke afschaffing der examens wenschte met klassificatie der scholen naar den grondslag van de tractementen met behoud van de vergelijkende examens voor de laagste klasse, maar afschaffing voor de hoogere klassen. Naar deze beginselen zal een plan opgemaakt worden door de leden van genoemde commissie, welk plan nader besproken zal worden in eene volgende bijeen komst. Bij de samenstelling daarvan moet tevens re kening gehouden worden met de vele wenken, in deze bijeenkomst gegeven. Zy, die met het plan instemmen, zullen een bond vormenonder den naam „Bond tot verbetering van de wijze der benoeming van hoofden van openbare scholen." Te Doesburg is vermoedelijk in den nacht van den 18 op den 19 ingebroken in het kantoor der firma van Hengel en Lensvelt. De dieven Datnen waarschijn lijk den brandkast met den geheelen inhoud boeken gelden enz. op een kruiwagen mede naar buiten de stad. Den 19 werd te Zeist de algemeene vergadering gehouden van de Yereeniging van deurwaarders in Nederland, waar uitvoerig besproken werd het ontwerp- adres der notarissen betreffende zaakwaarnemerij. De vereeniging telt 140 leden en de volgende vergadering wordt te 's Hertogenbosch gehouden. Den 20 en 21 zijn te Amsterdam vijf van de zestien voor de hoofdakte geëxamineerden geslaagd, na melijk de heeren O. W. H. Louws te HelderE, J. Luitink te ZandVOOrtJ- Luyten te Koog a/d Zaan, H. Mauritz te Krommenie en P. T. van der Meulen te Zaandijk. Den 21 is te Utrecht voor de franscho taal ge slaagd mej. L. G. Feith te Beemster; den 22 Mej. C. s. Groot te Hoorn De Amsterdamsche roei- en zeilveroeniging „de Hoop" heeft den 21 baar 40jarig bestaan gevierd met eon internationalen wedstrijd van roeivaartuigen op den Amstel. De door de Koningin voor eersten prijs bij de zesriems inrigged-gieken uitgeloofde zilveren bokaal, ter waarde van f 250 werd gewonnen door de Fiero van de Amsterdamsche Eoeivereeniging Neptunus. Den 21 heeft de gemeenteraad van Hoorn vast gesteld eene verordening op het aanvoeren van kunst boter op de botermarkt, afwijzend beschikt op het ver zoek van het bestuur der Harddraverij-vereeniging aldaar tot deelneming in het waarborgfonds of tot toekenning van subsidie voor eene te houden barddraverij, aan den heer T. G. G. Valette met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag verleend als leeraar in de hoogduitsche nog veel minder daarvan sprekenmaar als het eens aan verkeerde ooren terecht kwam „Ik zal mij wel wachten om het nog eens op te halen", verzekerde Laudin beslist, „wat kan men er toch in alle onschuld inloopenOverigens dank ik u voor uwe waarschuwinghet had mij elders ook kunnen gebeuren, dat ik daarmee in onaangenaam heden gekomen was 1" „Wees maar blij, dat Leroy er niet bij was, hij had zeker zich bet genoegen niet laten ontnemen, mevrouw von Bogdanofi een dienst te bewijzen." „Maar mijn God „Jajaik weet het al zeide Nobbe, afwerend, op half vertrouwelijkenhalf beschermenden toon en het gesprek nam eene andere wending. Eenige heeren gingen aan de speeltafel zitten anderen gingen bil jarten. Alleen Laudin bleef peinzend zitten. Hij dacht aan zijne Helena. XI. Het slotplein was met eene lichte, witte laag sneeuw bedekt. De tritons, zoowel als Poseidon, uit wiens omhoog geheven drietand des zomers waterstralen spoten, hadden kleine, witte kapjes op, en de beer vonBom- mingendie in de voorkamer van den prins aan het venster stond keek voor tijdverdrijf naar de half door de sneeuw bedekte beeldenen naar de musschen die piepend er om heen vlogen. Zijne Hoogheid had zijn verlangen te kennen ge geven om nit te rijden en zyn adjudant ontboden om hem te vergezellen. Detlev wachtte op het voor komen van het kleine, lichte rijtuigje, waarvan de prins zich voor dergelijke uitstapjes bij voorkeur bediende; hij was reeds geheel gekleed de lakei had hem helm en mantel gebaald en was hem behulpzaam geweest om den laatste om te doen. Von Bommingen tastte toevallig in een der zakken. Hij voelde iets als een stukje papier en ten hoogste verrast haalde hij een gesloten aan hem gerichte enveloppe te voorschijn die daar nog niet kon geweest zijn toen bij een paar uur geleden dien mantel had uitgetrokken en aan den lakei had gegeven. Onderzoekend draaide hij de en taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool en in zijne plaats benoemd de heer W. H. A. Clifford, leeraar aan de hoogere burgerschool te Warfum en benoemd tot onderwijzer aan de school voor kosteloos onderwijs H. Wartena te Mantgnm. De heer mr. S. Vissering, oud hoogleeraar in de rechten te Leidenoud minister van financiën is den 22 op 70 jarigen leeftijd te Ellecom aan eene buikvlies- ontsteking overleden. Uit het in de Staats-Courant van den 21 opge nomen verslag van de commissie, in 1888 te Utrecht belast geweest met het afnemen der examens voor apothekers bediende, blijkt, dat de indruk, dieu het examen op de commissie gemaakt heeftverre vau gunstig wasvoor de mannelijke kandidaten zelfs hoogst ongunstigzoo wat het practische als het theoretische gedeelte aangaat. Zij is niet vreemd aan het denkbeeld dat menig kan didaat zich slechts aanmeldde om den loop van het examen te leeren kennen, hoewel zich volkomen bewust, dat hg de kennis, noodig om op een diploma aanspraak te mogen makenmiste. Van de geëxamineerde 26 mannelijke en 14 vrouwelijke kandidaten ontvingen respectively slechts 5 en 8 het bewijs van toelating. Den 22 is aan het ministerie van koloniën het volgende antwoord van den gouverneur generaal ont vangen op eene vraag om opheldering naar aanleiding van het vrij onrustbarend geruchtden 21 verspreid omtrent den toestand in KediriEesidenten seinen dat toestand overal rustig is. Nergens iets gebeurd dan de opvatting van verdachte personen die zonder verzet plaats vond. De paniek onder de europeanen is ongegrond en denkelijk een gevolg van het gebeurde te Tjilegon. Volgens rapporten geen gevaar voor rust verstoring. Den 22 is te 's Gravenhage de kapitein-adjudant Blanken van het regiment grenadiers bij het nitrnkken voor een militairen manchvan zijn paard gevallen, waardoor hij het been brak. Den 22, des namiddags ongeveer half vier, zijn de beide zonen van den scheepsbouwmeester Hoogeveen te Scheveningen, 16 en 17 jaren ouddie te Katwijk school gingen en met de vacantie te huis waren bij het baden in de uitmonding van het ververschingskanaal aan het strand te Sebeveiingen verdronken. Hunne lijken werden des avonds gevonden. De minister van binsenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebrscht dat 1°. de examens ter vrkrijging van akten van be kwaamheid voor het middelbaar onderwijs, met uitzon dering van die voor de hoogduitsche en engelsche taal en letterkunde en van df akten van bekwaamheid voor het lager onderwijs in landteekenendit jaar in No vember en December, voor zooveel het teekenen betreft ook in October en zo» noodig in Septemberzullen worden afgenomen. Zjj, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen moeten zich vóór den 10 September e. k. bij bet iepartement van binnenlandsche zaken aanmelden. 2°. op 15 October e, b. en volgende dagen te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens 'an arts en tandmeester, ver meld in de art. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 (Staatsblad n°. 2!2) Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten zich daattoe vóór 7 October a. s. schriftelijk aanmelden; bij den voorzitter der examencommissie en wel te Leiden bij den hoogl dr. T. Zaayerte Utrechtbij den hoogl. dr. L. O van Goudoever; te Groningen, bj den hoogl. dr. H. W. Mddendorp en te Amsterdam bij den hoogl. dr. P. K.Pel. Met den hooioojst op Texel loopt het ten einde. Over t' geheel genonren was de uitkomst zeer gunstig hoewel meer ten opzehte van de verkregen hoeveelheid dan van de hoedanigheid. Werd ten vorigen jare eene veloppe eenige maen om. Zijn naam stond mot sierlijke lange letters op het lichtblauwe papier maar zonder woonphatsevenmin zat er een postzegel ophet moest dus uit het slot komen. Na eene korte aarzeling scheurde hg het couvert open. Er kwam <en velletje postpapier uitwaarvan de eene helftw.arvan misschien een monogram of wapen had gestaan was afgescheurd, het bevatte slechts enkele woorden „Er is iets in tet wezen van den mensch daton afhankelijk van zijien wilmet onweerstaanbare macht aantrekt of afstool. Als van den magneet op het ijzer gaat er een geheinzinnige stroom van den eenen mensch op den andere ovtr Detlev von Bonmingen was een en al verbazing bij las bet nog eens overwendde het papier om en om een fijue gem van cederbout drong hem in de neus vouwde hst daarna weder samen en hield het een oogenblik peirzend in de hand. Wie zou de schrijfster zijn P Want dat het eene dame wasdal Heek nit het soort papieruit bet schrift en uit den inhoud. Deze klonk als eene halve liefdesverklaring en daarenboven de geheele zaak was zoo geheimzinnig mogelijk. Wie in het slot kon den brief in zijne jas heoben gestoken, zonder dat de lakei iets daarvan gezien had r Hij opende de deur en riep „Braun „Mijnheer de graaf!" „Zijt gij zoolang ik hier beuuit de voorkamer geweest „Neon mynheer de graaf." „Werkelijk liet f" De donkere oogen zagen den bediende onderzoekend aan op dieis gelaat vertrok zich echter geen spier hoogstens kwam er eene flauwe uitdrukking van ver bazing in diets blik. „Mist mjniieer de graaf iets?" „Neen 1 Eet is goed Eene hantbeweging van den officier dwong den lakei, de deur te sluiten zonder dat zijne nieuwsgierigheid werd bevrecigd, want geheel in tegenstelling metNeu- kirch en eenige andere hooggeplaatste personen aan bet hof hield Bommingen niet van praatjes met het vrij aanzienlijke boeveelheid hooi van elders ingevoerd, thans heeft men het reeds uitgevoerd. De weiden zijn overal van jong en malsch gras ruim voorzienwat een gnnstigen invloed op den veestapel nitoefent. Op onderscheidene plaateen heeft zich de zoo gevreesde aardappelziekte vertoondterwijl de opbrengst der boomgaarden uiterst gering is. De Molukscbe Handelsvennootschap keert over 1887 40 pet. dividend uit. Aangenomen het beroep naar de ned. herv. ge meente (doleerende) te Helder door den heer W. den HeDgst, kandidaat by de Vrije Universiteit. De beer F. Brands te Anna Paulowna is door den gemeenteraad van Hoogeveen met algemeene stem men benoemd tot hoofd der school te Zuideropgaande, Aan het verslagaan den Koning uitgebracht omtrent de bevindingen en handelingen van het vee- artsenijkundig staatstoezicht over 1887, worden de vol gende bijzonderheden ontleend. Het toezicht was opge dragen aan 9 districtsveeartsen en den tijdelijken dis- trictsveearts in Zeeland en aan 61 plaatsvervangende districtsveeartsen. In het rjk waren 418 veeartsen waarvan 179 toegelaten krachtens afgelegd examen en 239 toegelaten emfirieten, te weten: in Gelderland 65, Znidholland 62, Noordbrabant 52, Groningen 40, Noord holland 39, Zeeland 38, Overijsel 38, Friesland 29, Limburg 26, Utrecht 18 en Drente 11. De gezond heidstoestand van den veestapel was in het algemeen zeer gunstig. Veepest en mond- en klauwzeer kwamen niet voor en van longziekte slechts één sporadisch geval te Beek in Limburg. In 28 gemeenten werden 47 paarden door kwade droes en huidworm aangetast. Meer dan 2000 schapen, waarvan 490 alleen in Noordholland, vooral in het noord-oostelijk deel, werden door schurft aangetast. Bij 65 paarden kwam die ziekte mede voor. Van de 203 waargenomen gevallen van miltvuur kwamen er 32 voor in Noordholland bij 17 kudden in 10 ge meenten. Slechts 27 gevallen van dolheid bij honden, 1 bij een rund en 1 bij een schaap, samen 29, werden waargenomen tegen 78 in 1886. Te Zundert werd een jongen van 10 jaar verwondterwijl te Zevenbergen twee mannen, een stalknecht en een arbeider, door een dollen hond in het been werden gebeten. Zij werden op raad van het geneeskundig staatstoezicht op 's rijks kosten naar Parijs gezonden en ondergingen met goed gevolg de inënting van Pasteur, uitgezonderd den jongen te Zundert, omdat hij vermoedelijk niet door den hond, maar door den muilkorf verwond was geraakt. In Overijsel werd een persoon gewond, die zich niet onder de behandeling van Pasteur steldeterwijl in Utrecht een jongen door een dollen hond in de pols gebeten werd, zonder dat hij de hulp van dien professor inriep. Een man te Krimpen aan de Lekaan de band ver wond stelde zich op eigen kosten onder behandeling van prof. Pasteur en een arbeider aldaarwien het aangeboden was zich te Parijs te laten inenten, weigerde van dat aanbod gebruik te maken. Twee klndeien uit Leiden, door een dollen hond gebeten, werden op's ryks kosten te Parijs ingeënt. Van de 4500 cavalerie-paarden die gemiddeld aan wezig waren is het vei lies slechts 1% pet. geweest. Uitgevoerd werden 7867 paarden, 603 veulens, 79.196 stierenkoeien en vaarzen65.793 hokkelingen en kalveren, 105.632 varkens, 278.643 schapen, 191 lam meren en 204 bokken en geitendaarentegen ingevoerd 6240 paarden, 341 veulens, 186 stieren, koeien en vaarzen, 2112 varkens, 20 hokkelingen en kalveren. 1548 tcbapen, 10 lammeren en 53 bokken en geiten, De belangrijkste uitvoer had plaats naar Belgie Pruisen en Groot-Brittannie. Naar Engeland werden het grootst aantal schapen uitgevoerdnaar Pruisen het grootst aantal paarden en varkeDS, naar Belgie de grootste uitvoer van rnndvee. De uitvoer naar Afrika, Australië, Frankrijk, Guyana, Kaap de Goede Hoop, Noorwegen, Oostenrijk, Zweden dienstpersoneel en was het zijne gewoonte niet van de eene of andere korte vraag opheldering te geven. Hij giüg dan ook bij hen door voor ontzettend trotseh en Braun dacht bij zich zelf, de borst in de hoogte werpend „Dat ik er vijf minuten afnam om voor juffrouw Bertha een boek te halen was mijne zaak die den adjudant'niet aangaat. Hij vond het ook niet de moeite waard, om mij te zeggen, waarem hij er naar vraagt." Zonder het minste aanknoopingspunt tot het een of ander vermoeden te hebben gevonden, trad Kommingen weder aan het venster en keek op het plein; maar veel tijd om over de zaak na te denken bleef hem niet eene deur werd haastig geopend en prins Dagobert trad de kamer binnen „Prachtig weêrLaten wij wat voort makenBom mingen 1" De prins zag er vroolijk en opgewekt uit alsof hij iets aangenaams verwachtte. Hij was in burgerkleeding en had zich eene pelskraag omgeslagen. Vlug sprong hij in het rijtuigje gevolgd door den adjudantvatte de teugels en in gestrekten draf verliet het sierlijke span het slotplein. De prins reed bij voorkeur zelf bij deze dagelijks terugkeerende uitstapjesde adjudant en een groom nu een negerjongen waren zijne eenige begeleiders. Vandaag reed de prins langs den kortsten weg en zonder zooals gewoonlijk, de hoofdstraten te kiezen naar buiten de poort, door de hoofdlaan van het park, waar de boomen met hun zachte sneeuwbedekking er uitzagen als beelden uit een sprookje en sloeg toen rechts den weg in naar een andere wijk der stad, waar de villa van mevrouw von Bogdanoff stond. De prins had op den overigens ook niet langen weg, geen woord gesproken nu en dan raakte hij als in gedachten verzonkenmet zijne lange zweep de ooren der paarden aan en dan trad de glimlach op zijn gelaat duidelijker te voorschijn. Nu hield hij plotseling met een krachtigen ruk stil. „Een oogenblik, Bommingen. Ik wil even gaan vra gen of de dames zijn uitgerust. Ik ben dadelijk we der terug." (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2