111 No. 104*. 1888. Negentigste Jaargang. Maandag 3 Sept. 1888. Burgeravondschool. ZONDAG 26 AUGUSTUS. TWEEDE BLAD. (Se&eeltc, Vergadering van den raad der gemeente Alkmaarop DONDER DAG 30 Augustus 1888's namid dags 1*23/» uur. X n II O IJ T VA IV n E II VEE V. fiaiUttlattb. BELGIE. De te Antwerpen met den luchtreiziger Toulet opgestegen officieren zijn met de ballon op zee neergekomenmaar gered door het engelsche schip Warrior, dat hen te Duinkerken aanbracht. DUITSCHLAND. De heer Eugen. Richter, leider der duitseh-liberalen hield te Berlijn eene lange rede, waarin bij voor de verkiezing van een lid van den Rijks dag den heer Knörcke aanbevaldie ten slotte tot kandidaat der liberalen gekozen werd. Pogingen der socieal-demokratenom deze vergadering te beletten, mislukten. ZWITSERLAND. Wederom is een reiziger die de Dent du Midi wilde beklimmen een lSjarig duitscher, van eene steilte gestort. j&iiUteulAUft. QLUevUi. AMMRSCHECOI KAVI. De ondergeteekende zalvoor het inschrijven van leerlingen voor den cursus 1888/89zitting houden in het lokaal der Burgeravondschool (Doelenstraat, hoek gedempte Nieuwesloot), op Maandag 3 Septemberdes avonds ten 7 uur. De Directeur der B. A. S., Dr. lï. W. WAALEWIJN. TE BEHANDELEN BUNTEN Verzoek van den heer mr. M. Buchner om ontslag als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Verzoek van raej. M. A. J. Eeith om eervol ontslag als on derwijzeres aan de openbare 2e tusschenscbool. Van de commissie van financiën. Rapport omtrent de begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1889. rekening der stads-apotheek over 1887. begrooting der stads-apotheek voor 1889. V an Burgemeester en Wethouders. Ontwerp-besluit tot beschikking over de vaste nitkeering der personeele belasting voor 1889. Rapport op de bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1888, van J. E. Best, mej. 1). J. E. Wigtman en wed. M. Groenveld. Rapport op het verzoek van A. C. Vaessen c. s., om vergun ning tot het leggen van een riool uit hunne perceelen naar het gemeente-riool in de Huigbrouwersteeg. Voorstel betrekkelijk het geven eener bestemming aan de stads-timmerwerf, met rapport der vaste commissie van bijstand voor de gemeentewerken. Besluit betrekkelijk de vereffening van het aandeel dezer gemeente in de kwade posten, dienst 1885 en 1885/0. Rapport op het verzoek van C. A. Bruin om vergunning tot het leggen van vischkaren in de Singelgracht voor zijne woning aan den Kennemersingel. Van de vaste commissie van bijstand voor de gemeentewerken. Rapport op het verzoek van a. bewoners Lder Clarissebuurt om bestrating of verbetering van den weg aldaar b. bewoners der Druivelaan om bestrating dier laan. Rapport omtrent de plannen van burg. en weth. betrekkelijk de vernieuwing der Hooge Steenenbrug. Rapport der speciale commissie omtrent het onderzoek der gemeenterekening over 1887. Van de vorige vergadering. Voorstel van burg. en weth. betrekkelijk het toegekende subsidie uit de gemeentekas voor den lokaalspoorweg Alkmaar Hoorn, in verband met het van de heeren Mr. A. P. de Lange en C. Bosman ontvangen antwoord op de hun gestelde vragen. Trekking der sectien voor het onderzoek der gemeentebe- grootingdienst 1889. a. van leeraren aan de burgeravondschool; b. personen om voorgedragen te worden voor zetter van 's ryks directe belastingen e. een keurmeester van vee op de markten d. eene onderwijzeres aan de openbare 2e tusschenscbool. Alkmaar 25 Augustus 1888. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneenige brillen, waarvan twee in dooseen armband met rood steentjeeen tijgerhond met koperen halsbandeen fantasie-armbandeene rood koralen halsketting met koperen sluitingeen en-tout-cas of parasol eene hondenpenning No. 352; twee witte boezelaars; een nieuw r.c. kerkboekje; een bascule (weegtoestel) zeer oud; eene por- temonnaie met 0,51 een zwarte hond met ronde penning een zwarte kinderzak, waarin rood fluweel; eene portemonnaie en zakdoekje; een onderstukje van een gouden oorbelletje; een achterkrat van een wagen; een klein gouden medaijon aan een koordje; een hondenhalsband met penning No. 295; eene hon denpenning No. 39. De minister-president Crispi is den 23 des ochtends met den berlijner sneltrein van Friedrichsruh vertrokken over Witlenberg, Maagdenburg en Leipzig naar Karls bad waar zijne familie vertoeft. De Keizer heeft den 24 de installatie van nieuwe ridders der Johanniterorde te Sonnenburg bijgewoond en aan bet daarna gehouden feestmaal op de toespraak door prins Albert van Pruisen als grootmeester der orde tot den keizer uitgesproken, o. a. geantwoord„De groote taak welke voor ons op het gebied der volksontwik keling is woggelegd kan niet door de staatsinstel lingen alleen worden volbracht. Voor die ontwikkeling 1 in zedelijk en godsdienstig opzicht, hebben wij behoefte aan den steun van de edelsten onder het volk, van den adel,', en deze zijn in groot aantal in de Johanniterorde vereenigd. Ik hoop dat het mij zal mogen gelukken in vereeniging met haar mede te werken tot de volksontwikkeling in den zin van godsvrucht en chris- telijken zin welke ik mij tot richtsnoer heb gesteld." De Koning van Denemarken en prins Johan zijn den 24 des avonds te Berlijn aangekomen. Aan het spoor wegstation waar een eerewacht zich bevond, werden zij door den Keizer en prins Hendrik ontvangen. FRANKRIJK. In den algemeenen raad te Aisne werd door den heer Dupuis voorgesteld, tot de regeering het verzoek te richten, generaal Boulanger te verbannen; de voorzitter, de heer Waddington, gezant te Londen wist dit voorstel van de baan te schuiven. De glasblazers te Lyon hebben den 21 besloten de voorstellen der patroons aan ta nemen en bet werk te hervatten. Admiraal Dupotit Thonars heeft den 23 last ont vangen alle reserve-pantserschepen aanwezig te Toulon, uit te rusten om deel te nemen aan de oefeningen door de fransehe vloot bij de Hyères-eilanden te houden. Dientengevolge beerscbt in het arsenaal te Toulon groote levendigheid. RUSLAND. Volgens bericht uit Orenburg zijn aldaar meer dan duizend huizen, grootondeeis door hand werkslieden en arbeiders bewoond, afgebrand, waardoor ongeveer 10000 personen van dak beroofd zyn. VEREENIGDE STATEN. President Cleveland heeft tot het coDgres eene boodschap gericht naar aan leiding van de verwerping van het visscberij-verdrag met Canada door den Senaatwaarin hij betoogtdat bij aan het congres machtiging zal vragen om eene staatkunde van represailles te mogen volgen, nu bij geen steun vond bij zijne pogingen, om het geschil over de visscberij langs diplomatieken weg op te lossen. ZUID-AJFRIKA. De Volksraad vau den Oranje- Vrijstaat heeft met groote meerderheid van' stemmen tot voorzitter benoemd den heer Reitzvoorzitter van bet hoogste gerechtshof te Bloemfonteinen aan de weduwe van den voorzitter Brand een ruim pensioen verleend. Hij ging daarna tot 10 Januari 1889 uiteen; alsdan zal de nieuwe voorzitter den eed afleggen en zullen de vragen betreffende de spoorwegen en invoer rechten behandeld worden. Uit Durban wordt gemelddat Dinizailu en twee opperhoofden met een paar honderd stuks "vee door de Boeren gevangen genomen en aan den engelschen generaal uitgeleverd ziju. ■arre..>«r.««ryMfnT-rMnTiirwiiT11 i nwnnran— ■uw inminami ion mm memill if nam Den 21 brandde tusschen den Burg tin de Koog op Texel bet uitspanningslokaal „Flora" to t den grond af. Door de afgelegenheid van die gebouw waa bet niet mogelijk tijdig krachtige hulp te -verleenden. Waar schijnlijk is de brand ontstaan door vonkesn uit den schoorsteen. Huis en inboedel waren verzekerd. Bij eene den 22 te Woerden gehouden harddra verij is de prijs van 200 behaald door het paard de Prinseigenaar en berijder de heer P. van Santen te Rotterdam en de premie van f 50 door het paard de Vetlok van den heer J. de Mol te *3 Gravenbagebe reden door den beer A. C. v. d. A k'ser. Mevrouw de wed. Hoogevee; t te Seheveningen grootmoeder van de op den 22 te Seheveningen ver dronken jongelingen is op bet veri t-ernen van het on geval, aan hare kleinkinderen ovei rkomen tengevolge van den scbrik overleden. Omtrent i tl t ongeval is verder vernomen, dat de jongens in gezelsc bt p vaneen neef uit Rotterdam aan het strand te Scheveom ugen wandelden. Bij de uitmonding van het ververschimgi sktinaai gekomen, bekroop bun de lust om een bad t;e o enen. De neef bleef op de duinen. Blijkbaar wisten de jongens, die niet konden zwemmen niet hoe geva® "lyk de kom is die door het water uitgescbuurd wort it en vooral by wassend water, zooals op dat oogenblik, niet is te door waden. Na eenigen tijd in bet water 3 Lebben door gebrachtontzonk hun de grond en oij de pogingen om zich te redden zakten zij steeds diepei inden weeken bodem. Wel liep hun neef, bet gevaar bespeurende dadelijk naar den sluiswachter om hulp te viageD en snelde een flink zwemmer naar de plaats des gevaars maar deze kwam te laatom nog hulp te verleenen. De lijken werden in de onmiddellijke n abyheid van elkaar opgehaald. Het ééne werd door een dr«g gevat, terwijl een werkman, die zich te water k »d begeven het andere vond. In den nacht van den 22 op d.e>® .23 is in de Klaterbuurt nabij de Rijp eene woning" afgebrand toebehoorende aan de heeren de Wit. Pi e bewoners wisten zich ternauwernood te redden. Den 22 en 23 zijn te Amsterdam a vour de hoofdakte geslaagd 4 van de 10 kandidaten, waaronder N. Costerbaan te Helder. Den 23 is te Utrecht voor de fransehe ta ll o a. geslaagd mej. H. M. van der Heyde te Ho01?Dl- De gemeenteraad van Rotterdam, heeft d»n 23 o. a. besloten tot vernieuwing der 'Leuvebrug" v eigens het goedkoopste plan waarvan de kosten geraamd zijn op f 201.000tot het aankoopen van een stuk land aan de Westersingel voor een goeden verbindingsweg met den polder Cool voor 88.200 en tot het beschik baar stellen van 1 5000 voor de aanschaffing eener centrifugaalpomp voor waterleiding. De gemeenteraad van Limmen heeft den 23 benoemd tot onderwijzeres aan de openbare sobool al daar mej. A. E. Swaans te Klundert. Den 23 is in de te Amsterdam gehouden al- gemeene vergadering tan de Vereeniging tegen de kwakzalverij het voorstel van het bestuur, om de ver eeniging te ontbinden, verworpen en een nieuw bestuur benoemd bestaande uit de heeren J. Guldensteeden Egeling, apotheker te Zeist, en G. B. Sohmidt, apothe ker in het binnen-gasthuis te Amsterdam, als schei kundigen, dr. C. M. van de Poll te Amsterdam en dr. G. P. Kortenborst te Weesp als geneeskundigen en mr. L. Zegers Veeckens te Amsterdam als rechtsgeleerde. De twee heeren Bruinsmade afgetreden voorzitter en secretaris, werden tot eereleden benoemd. Bij kon. besluit vau den 23 is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer P. B. J. Ferf als heemraad van den polder Westzaanen zijn benoemd tot heemraad van den polder Oostzaan de heer G. de Ridder Jr. en van den polder de Sch.6rm60r de heer J. Blom Jz. Door den gouverneur-generaal O. van Rees is ingetrokken het besluit van 21 Augustus 1886, waarbij aan de heeren E. P. C. Sol en de Sturler Jr. het ver blijf in de afdeeling Buitenzorg werd ontzegd. Na de bekendmaking daarvan is de heer Sol, oud eerste luite nant der infanterie van het leger in Nederl. Indië, bij kon. besluit van den 23 benoemd tot lid der algemeens rekenkamer in Nederl. Indie met 1 October a.s. Den 24 werdten aanschouwe van eene van alle kanten saamgestroomde menigte te Akersloot door de pontonniers eene schipbrug over bet Groot Noord- hollandsch Kanaal geslagen. Ruim 1% uur waren daar toe noodigwaarbij in aanmerking dient genomen te worden dat de troepen door de voorafgaande drukke dagen min of meer vermoeid waren. De commissie voor de harddraverij te Pumierend heeft besloten den onlangs aan den heer Bier te Oost buizen niet uitgereikten prijs te verkoopen en de op brengst aan den burgemeester ter hand te stellen ten behoeve van de aigemeene armen. Hij was ongenegen geweest de boete van 50 te betalen gesteld op over treding der bepaling, dat aan de harddraverij alleen paarden mochten deelnemen die nooit prijs of premie gewonnen hadden. De toestand van den Koning is langzaam vooruit gaande. De koorts is geweken het boesten houdt van tijd tot tijd nog aan. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in bet hoofdkiesdistrict Bergum is bepaald op 18 Sept. en de herstemming, zoo noodig, op 2 Oct. a.s. Te Kollum is aangehouden R. Hoekstra van Munnekezijl wegens het afsnijden van 50 paardenstaarten. Toen men hem wilde aanhouden trachtte bij eiob te verdrinken. De heer W. J. Hofdijk is ernstig ongesteld. De minister van oorlog en die van marine hebben vergunning gegeven, dat een paar honderd manschappen te paard in oud-historische wapenrusting (nit de dagen der Nassaus) aan den optocht te Amsterdam deel nemen. De zorg voor kleederdracht en harnaohement is door de commissie voor den optocht opgedragen aan den heer Mulderfirma Kreukniette Amsterdam. Het museum „Prins Hendrik", te 's Hage werd on langs twee achtereenvolgende dagen bezocht door mr. Lansdowne Cotelleerste directeur vau het conserva toire of music te Londen die zich zeer vleiend over de inrichting uitliet en vernemendedat deze instel ling in Holland geen belangstellenden steun kon vinden, den heer Lefèbre deed uitnoodigenmet dit kabinet zich naar Londen te komen verplaatsenalwaar het conservatoire hem een vaste en zeer goede conditie zou aanbiedeD. Om redenen van gezondheid kon echter de heer Lefèbre ook deze aanbieding niet aannemen. Zondagavond is te Stavoren door een sleepboot bin nengebracht een zonderling vaartuig, Gipsy genaamd, komende van Yarmouth. Het gelijkt sprekend op eene ouder»etsche hollandsche trekschuit en herbergt eene eugelsohe familie, die, naar men zegt, voornemens is een week of zes in Friesland door te brengen. Door tusschenkomst van den engelschen consul te Harliugen, die zich daartoe tot den havenmeester te Stavoren ge richt hadis een visscherman uit laatstgenoemde plaats aangenomen om als loods en geleider zijne diensten te bewijzen. Dr. Gamaleïs de uitvinder der inëntstof tegen de choleraheeft aangeboden op zich zeiven proeven te nemen. Binnenkort zal hij zich naar een streek bege ven waar de cholera heerseht, teneinde vzich in te enten met den virus van personen, welke aan de vreese- lyke ziekte overleden zijn. De door dr. Gainaleïa reeds genomen proeven op dieren werden met een uitstekenden uitslag bekroond.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5