Groote Paantaarit ie Alkmaar No. 105. Negentigste Jaargang. 1888. WOENSDAG 29 AUGUSTUS. Burgeravondschool. Maandag 3 Sept. 1888. Een kind uit het volk. Prijs der gewone Advertentiën: (*)ffictëel (Bcbecltc. SnitcnLaub. RELGIE. De minister van oorlog heefc aan de direc teuren der verschillende afdeeiingsn van zijn departement een schrijven gericht, waarin hij hen uitnoodbt naar aanlei ding van het te zijner kennis gekomen feit, dat aan het minis terie herhaaldelijk diefstallen begaan worden, waarvan de daders ondanks het ijverigst toezicht niet ontdekt kunnen worden, aan hcnce ondergeschikte ambtenaren bennis te gevendat het hun uitdrukkelijk verboden wordt het ministerie te verlaten met rollen of pakketten, in welken worm ook, zonde? bijzondere vergunning. E^EIITT -T 17) ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. De ondergeteekende zal, voor het inschrijven van leerlingen voor den cursus 1888 89zitting houden in het lokaal der Burgeravondschool (Doelenstraat, hoek gedempte Nieuwesloot), op Maandag 3 Septemberdes avonds ten 7 uur. De Directeur der B. A. S., Dr. H. W. WAALEWIJN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne heden gehouden vergadering ingewilligd hebben het verzoek van HENDRIK ELFRING, broodbakker alhier, om vergunning tot het uitbrei den zijner broodbakkerijdoor een tweeden oven te bouwen naast den bestaanden oven in het perceel aan het Verdronken - oord wijk C, No. 119. Burgemeester en wethouders voornoemd AlhmaarA, MACLAINE PONT. 27 Aug. 1888. De Secretaris, NÜHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de Doodweg en het gedeelte van den Heiloërhout, dat aan het bestuur der Harddraverij- vereeniging voor het houden eener harddraverij afgestaan is evenals vroeger jarenbij gelegenheid der harddraverij op 29 Augustus 1888 van des voormiddags 8 tot des namiddags 6 urenvoor het verkeer gesloten zullen zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 Aug. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. KENNISGEVING. Het HOOPD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengL opgrond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat het kohier voor de belasting op het Personeel over het le kwartaal, dienstjaar 1888/9, op 25 Augustus 1888 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard heden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invor dering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerech telijke vervolging. AlkmaarHet Hoofd van het Bestuur voorn., 28 Aug. 1888. A. MACLAINE PONT. De prins had snel gesproken zonder zijn adjudant aan te zien, na hield hij, diep ademhalend, op. „Naar mijne bescheiden meeningHoogheid", zeide deze, „schijnt het mij het eenvoudigst, door verstandige terughouding van den aanvang af tot geen gerucht aanleiding te geven. Eene vrouw kan zich zelve het best beveiligen en hare vijanden ontwapenen soodra zij maar wil." „Goed Laat ons het onderwerp laten rusten." De prins was blijkbaar boos. „Ik begrijp wel is waar niet, hoe gij kunt tegenspreken, dat de vrouwen, in sommige dingen, geheel weerloos zijn, maar brisons la dessus Prins Dagobert bleef ontstemd Detlev echter dacht bij zich zelf„Den goeden naam eener vrouw behoeden, op wie de prins het oog heeft geslagen en die zijne complimenten geduldig aanhoort dat zou toch ook tijd verknoeien zijn I" Maar op hetzelfde oogenblik terwyl hij waarschijnlijk zich zijner eigen tegenspraak nauwelijks bewust was, voegde hij er bij: „Toch zal ik op mijne hoede zijn en haar waarschuwenzoo goed ik kan." Na het vertrek van den prins had mevrouw von Bogdanofi eerst naar baar boek gegrepen en haar af gebroken lectuur voortgezet. Ferra stond voor het venster uittekijken. Zij was zeer tevreden met haar verblijf hier had veel genoegen in de dwarrelende De heer de Brujjn, afgevaardigde voor Denderinonde, is benoemd tot minister van landbouw en openbare werken. DUITSCHLAND. De Nordd. Allgem. Zeitang zegt in een hoofdartikeldat het engelscbe blad de Times volkomen dwaalt in haar beweren als zou het weder opflikkeren van Boulangers gesternte een ouaan- genamen indruk maken te Berlijn. Duitschland heeft geene oorlogzuchtige neigingen en elke fransche regee ring, die den vrede niet bedreigt, is aan Duitschland welkom. Boulanger legde de afdoende belofte af, dat in het belaag van Frankrijk de vrede hem na aan het hart lag en daarom beslaat er volstrekt geen reden, zich over zijn welslagen te verontrusten. Duitschland kan met een boulangistisch Frankrijk even goed een drachtig leven, als dit met een bonapartistisch Frankrijk het geval zou zijn. Het is bovendien zeer onwaar schijnlijk, dat Boulanger eene verkregen hooge stelling aan de wisselvalligheden van een oorlog zou prijs geven. Te oordeelen naar alles wat Boulanger gezegd en ge schreven heeftis men gerechtigd hem voor vredelievend te houden. Indien het Boulanger gelukt de rust en orde in Frankrijk te bewarenzal zijn succes zoowel aan Duitschland als aan geheel Europa welkom zijD. In den nacht ven den 26 op den 27 woedde te Hamburg een hevige brand op den Steir.waerder, waar door zeven oude groote houten loodsen met eene aan merkelijke hoeveelheid katoen, suiker, rijst zout, salpeter, wijn en vele andere waren werden vernield. Zes per sonen zijn daarbij omgekomen. Twee werden verkoold gevonden, een stierf tijdeus het vervoer naar het zieken huis drie werden onder de pninhoopen bedolven en konden niet gevonden worden en twee werden ernstig gekwetst naar het ziekenhuis vervoerd. De geheele schade wordt op eenige miljoenen geraamd. ENGELAND. Op de engelsche spoorwegen maken de meeste personen gebruik van de derde klasse. Dit feit heeft reeds meermalen aanleiding gegeven tot het overwegen der vraag, of het niet wensehelijk zou zijn, de 2e klasse geheel af te schaffen. Thans is de vraag aan de orde gekomen, of bet niet wensehelijk zou zijn, de onderscheiding in klassen op deiokaal-spoorwegen geheel af te schaffen daar zij zeer veel overeenkomst hebben met omnibussen, waar ook geene onderscheiding toegela ten is. In 1887 werden toch door de drie spoorwegmaat schappijen te Londen vervoerd 6 827.238 reizigers eerste, 21.480.442 tweede en 106.024.918 derde klasse. Op de algemeene vergadering der groote spoorwegmaatschappijen is deze vraag uitvoerig besproken zonder tot eenige beslissing te leiden. De Times is van oordeel dat men met reden geloo- ven mag, dat de verbolgenheid vin den minister Crispi eer beteugeld dan aangewakkerd zal worden door den invloed van zijnen machtigen bondgeuoot, wiens vriend schap zoo gewichtig is voor den voorspoed van Italië. In de Pall Mall Gazette komen in de laatste dagen artikelen voor van iemand die zich met spoorweg- studiën bezig houdt, waarbij ook Nederland behan deld wordt. Volgens dien schrijver ziju de spoor wegen aldaar veel beter dan in België. De snel treinen loopen bijna 1/6 harder per mijl enin verhouding tot de bevolkingbijna tweemaal zoo sneeuwin den rijp op de hoornen zij gsnoot, in het vooruitzicht van eene vroolijke sledevaartwaarvan zij altijd veel had gehoudenkortomzij voelde zich vol komen gelukkig; misschien droeg het beeld van den adjudant, dat haar altijd voor oogen stononiet het minst daartoe bij, maar daarover dacht zij vereer niet na. Zachtjes zong zij een liedje en iedere loon werd geaccompagneerd met eene overeenstemmende beweging der schoone gestalte. Hare stem klonk niet veel luider dan het tjilpen van een klein vogeltjetoch liet me vrouw von Bogdanoff het boek in haar schoot zinken en keek met verbaasde oogen hare nicht aan. „Hoe komt gij aan dat lied, Ferra „Ik weet het niethet kwam mij onbewust op de lippen. Verder gaat ook mijne kunst niet." „Konstantijn heeft tooh zeker niet vergund d»t ge zoo iets zongt of op plaatsen kwaamt, waar men aulke dingen te hooren kreeg", zeide de russin streng. Ferra kwam nieuwsgierig en verwonderd nader. „Maar lieve Mietzedaar weet ik niets van. VAs bet dan zoo erg, wat ik zong? Waar kan ik let vandaan hebben Zy steunde peinzend haar hoofd In de hand en keek aandachtig naar haar kleinen voet, die op een blauw kussen rustte. „Het moet reeds lang geleden zijn ik herinner het mij werkelijk niet. Hoe kent gij het?" „O, ik! Dat is heel wat anders!" Zij draaide, met de handigheid van een hartstochtelijke rookster eene sigarette. „Ik houd er veel vanalle kanten eener zaak zoo nauwkeurig mogelijk te onderzoeken en daarom heb ik ook met Peter Paulus, te Parijs, de wjjken der ondeugd en der armoede bezochtnadat ik eerst de voorname kringen nauwkeurig genoeg had bestudeerd. Indertijd was het een modeliedje, ik hoorde het in alle calé s van den derden en van den laatsten raDg. Eens snel. Als eene merkwaardigheid wordt vermeld dat meer sneltreinen dan gewone treinen loopen. Op den Rhijnspoorweg loopen tusschen Amsterdam en Rotter dam dagelijks 16 snel- en 4 gewone treinen en op den Hollandschen 19 snel- en 10 gewone treinen. Boven dien zijn 80 pet. der sneltreinen ook van derde-kiasse- wagens voorzienin welk opzicht Nederland alle euro- peesche staten overtreft. De sneltreinen tusschen Amsterdam en Rotterdam op den Hollandschen spoorweg loopen met eene ge middelde snelheid van 46 mijlen en die van den Rhijnspoorweg van 39% mijl per uur af, beide met derde-kiasse-wagens er bij, terwijl de Staatsspoorweg van Vlissingen naar Venloo 41% mijl per nur aflegt. Deze laatste trein wordt zeer geroemd. De reiziger die 's morgens om 7.15 van 't Victoria-station naar Queenborongh vertrektwordt van daar door de beste booten der Maatschappij Zeeland met eene snelheid van 20 mijlen per uur naar Vlissingen gebracht en reist vervolgens met eene snelheid van 41% mijl per uur onmiddellijk naar Venloo. Ierland. De heeren J. G. Redmond en W. Red mond leden der nationalistische partij in het Lager huiszijn den 27 bij Wexford krachtens de dwangwet in hechtenis genomen, met den heer Walsh redacteur van het dagblad Wexford People. FRANKRIJK. Generaal Boulanger heeft brieven van dankbetuiging gericht aan de kiezers van de depar tementen van het Noorden, der Somme en der Beneden- Charente. Aan de kiezers van eerstgenoemd departement herinnert hijhoe, toen bij der stuiptrekkende Kamer zijn ontslag in het aangezicht wierp, de minister-presi dent uitriep „Gij hebt het land gevraagd. Het heeft u in Charente geantwoord." Thans, vervolgt de generaal, heeft het mjj in de drie departementen geantwoord met meerderheden, welke de tegenwoordige kamer tot eene onvermijdelijke ontbinding dwingen. Gij hebt het eerst het houweel geslagen in het vermolmd gebouw, waarin het parlementarisme zich verschanst. Den 23 is de 50 verjaardag van den graaf van Parijs in het Continentaal Hotel te Parijs gevierd met een feestmaal van omstreeks 300 personen onder bet voor zitterschap van den hertog d'Audiffret Paequiereen der invloedrijkste leden der koningsgezinde partij. ITALIË. De Opinione heeft medegedeeld, dat het geheele ita-iaansche eskader, dat bezig was met bet houden der oefeningen, bevel ontving zich van leeftocht te voorzien en zich tegen den 25 in Porta Augusta te vereenigen om naar de Levant te vertrekken. Door deze daad geeft de regeering volgens dat blad een bewijs van hare vredelievende bedoelingen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 22 is te Budapest overleden de hongaarsche minister van onder wijs en eeredienst August v. Trefort in den ouderdom, van 71 jaren. Hij bekieedde die betrekking gedurende 16 jaren alle bladen brengen hem lof voor de wijze waarop hij zich steeds van zijne taak kweet. RUSLAND. Den 25 is eene wet afgekondigd, volgens welke de invoer van buitenlandsche waren in hoorde ik het zelfs een kind zingen, een klein meisje en dat heeft mij zeer getroffen. Sinds dien tijd kan ik het niet meer hooren. Ferra's groote, schitterende oogen bleven een oogen blik met eene uitdrukking van doodelijken schrik op hare nicht gevestigd. Plotseling vielen haar de echel- len van de oogen. Zij zag een bedompt, somber plein, een met walm gevuld vertrek waarin menschen woon den die zij vader en moeder noemde, zij zag zich zelve, in een kleurig rokjewaarin zij zich zeer mooi vond in allerijl nog eens wegsluipen naar hare oude vriendin, juffrouw Désirée. Toen ging het eenige straten door, een klein koffiehuis binnen, waar mannen en vrouwen zaten te rooken praten en lachendie haar sinaas appelen en snoeperijen toewierpen, wanneer zijsierlijk als een kwikstaartje rondhuppelend, een of ander liedje zong. Wat was dat ook Ah zij wist hot nu op eens, met allerpijnlijkste nauwkeurigheid Zij was in die dagen zoo trotsch geweest op haar gezang. Nu ging haar, by de herinnering daaraan eene ijskoude huivering door de leden. Zij had niet weder aan dat liedje gedacht, on geroepen en zonder dat zij het herkendewas het haar plotseling uit het verleden weder op de lippen gekomen, had het bij Maria Paulowna en bij haar allerlei herinne ringen opgewekt. Misschien was zij zelve dat kleine meisje geweest! Voorbij, Goddank begraven vergeten Zij zat hier nu jong, rijk, schoon onafhan kelijk en zij verheugde zieb in de ondubbelzinnige be langstelling van een prins niemand had er ook maar het flauwste vermoeden van, wat er in haar vroegste jeugd met haar was gebeurd. „Ik zal het nooit nooit meer ziDgen zeide zij op hartstochtelijken toon.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1