patenten" No. 109. Negentigste Jaargang. 1888. V n IJ D A G 7 SEPTEMBER. Een kind uit het volk. Prijs der gewone Advertentiën: ÜPfficicsl (Scbcclt*. STEDELIJK. HIJüiEttl De VOLJAARSPATENTENaan gevraagd in Mei 1888, kunnen Ier gemeente-secretarie alhier worden al- geliaald, tot -en met Zaterdag 22 September 1888, op alle werkdagen 's morgens van 92 uur. BnitenUttb. DUITSCHLAND. De Keizer vertrekt den 30 naar Baden, reist van daar naar Fredrichshafen om den Koning van Wurtemberg en naar Muncben om den prins-regent van Beieren te bezoeken. Vandaar gaat hij naar Weenen, blijft een paar dagen jagen in Stier maken en begeeft zich vervolgens naar Bome. Vóór den 22 October dec verjaardag der Keizerin is hij te Berlijn teruggekeerd. ^SUHjXjETOKT. RUSLAND. De Keizer is den 5 met de Keizerin en een talrijk gevolg voor geruimea tijd naar het zuiden van zijn rijk vertrokken. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,-—. De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TER ZOON. De onderstaande personen worden in hun "belang aangemaand zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen ter secretarie der ge meente Alkmaar. Grietje Bonkenburg laatste wocnpl. Uitgeest. Jansje Klinkert Kampen. Martinus Hoebe Scboorl. Gerrit Helmus van dsï Veen Amsterdam. Jacobus Veel Nieuwer-Amktel. Antonia van Dam Warmenhuizen. Jan Mulder Graft. te ALKKAAE. Bezichtiging tegen/0.10 de persoon op Zondag 9 Sep tember van Vnamiddags 1 tot 3 uur. KOSTELOOZE bezichtiging op ZONDAG 16 Sep. tember, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der commissie van toezicht op Douderdag 13 September, 's namiddags 2 uur, op bet stadshuis. Aan kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangs kaarten afgegeven. Verder ig het Museum te bezichtigen tegen betaling van f 0,25 per persoon op MAANDAG en VEIJDAG van iedere week van des namiddags 1 tot 3 uur. BELGIE. De regeering heeft als gevolg van hare toetreding tot de overeenkomst betredende de afschaf fing dsr suikerpremiën besloten de opheffing der sui- kerbeiasting voor te stellen. De duitsche regeering heeft een schrijven gezonden aan da fransche regeering, waarin ophelderingen worden gevraagd over de wijze, waarop de heer Goblet de zaafe. Marnier wil behandelen. Garnier pleegde een moord aanslag tegen een bediende van het duitsche gezantschap, 21) Het cogeiiblik van het vertrek was aangebroken Het prinselijk paar was het eerst in de slede gestegen' prinses Sibylle wenkte daarop den adjudantdie op de onderst© trede van de trap stond. „Waarde graaf, ik heb last van den tocht wilt gii eens laten nazien, of er iets open isP" Dienstvaardig boog Eommingen zelf over de berenhuid heen, waarin de tooge vrouw gehuld was, maar hoe hij ook keek, alles sloot ter dege. „Er is niets te vinden, Uwe Hoogheid!" „Ik dank u, het ia reeds beter geworden." Zij reikte hem de hand, hij bracht dieeerbiedig aan de lippen. Een hartstochtelijk© handdruk was het antwoord. Eommingen keek daarop naar zjjne eigen dame om. Zjj stond reeds, na°ast mevrouw von Bogdanoff, in d© hcoge vestibule, in het Jicht van het uitdeovende haardvuur; een onbeschrijfelijk gevoel van geluk doorstroomde hem toen hij haar in het oog kreeg. De voorrijders met de lichtenverlieten juist het slotplein, de sleden sloten er achteraan; Ferrawier blik Eommingen ook reeds gevonden hadkwam dezen tegemoet, hij hielp haar zwijgend bij het instappen, toen ging het ijlings voort, in den konden nacht, onder een schitterenden sterrenhemel. Zjj waren beiden stil, hun beider harten klopten heftigeen gewoon gesprek scheen onmogelijk. Detlev vroeg zich, getroffen, af, of dat liefde bon zjjn wat hem zoo ?an streek bracht. Eenige weken geleden zou bij het eene dwaasheid genoemd hebben, wanneer iemand had beweerd dat hij zoo snel en blindelings onder iemands invloed geraken kon, het had hem altijd dien. hij voor een duitscher hield doch werd terstond voor krankzinnig verklaard. De duitsche regeeriug schijnt zich hiermede niet tevreden te willen stellen. De Nordd. Allg. Zeitung althans betoogt dat deze aanslag slechts een schakel is in de keten van aan* sporingen tot haat jegens de duitschers waarmede de chauvinistische bladen zioh bezig houden. Zelfs indien Garnier werkelijk krankzinnig is, dan is hij dit alleen geworden door de ophitsing der pers. Voor dergelijke verschijnselen rustvolgens dat blad de verantwoor delijkheid op het geheele land. ENGELAND. Twee ministers van Canada die den 30 op eene groote bijeenkomst te Ontario het woord voerden naar aanleiding van de boodschap van president Cleveland lieten zich tegenover de Vereenigde Staten zeer gematigd uit maar zy deden toch met nadruk uitkomendatnu er geen nieuw visscherij-verdrag gesloten en het oude vervallen was, de vroegere toestand weer moest gelden, waarbij da Vereenigde Staten afzagen van het vrij doorvoeren vau visch uit Canadasche havens door Canada, omdat hun daartegenover het vischrecbt op de kust van Labrador werd toegestaan. De Vereenigde Staten wilden nu dit laatste recht behoudeD, maar ook het eerste dat zij, om dit te verkrijgen, hadden prijsgegeven, ord hun dat niet toegestaan, dan dreigde volgens de Boodschap de president met het verbod van doorvoer van alle canadasche goederen door de Vereenigde Staten. Dit achtten zij geheel onbillijk. Bovendien wezen zij er ook op, dat dit verbod in strijd was met het verdrag van Washington waarin bepaald was dat zulk een verbod niet kon worden gedaan zonder dat twee jaar vooruit daarvan kennis werd gegeven. Verder spraken zij de meening uit, dat Canada desnoods zich zelf kon redden, en de canadasche handel zioh onaf hankelijfc kon maken van den doorvoer door de Vereenigde Staten. Met genoegen hadden zij eindelijk gezien dat èn de ministerieele conservatieve partij èn de in oppositie zijnde liberalen in Canada ten opzichte van de Boodschap zich in gelijken; geest uitlieten. Zij .lieten in hunne redevoeringen de vraag in het midden, of Canada maat- regelen van retaliatie, als de Vereenigde Staten ze nam, met gelijke munt zou betalen. De engelscue bladen zijn over het algemeen zoowel met den waardigen, verzoeningsgezinden toon, ais met de argumenten van de redevoeringen der canadasche ministers zeer ingenomen. ^Lifc Ottawa wordt gemeld, dat in den Canadaschen ministerraad een ernstig verschil ontstaan is over de houding welke tegenover de Vereenigde Staten aan genomen zal moeten worden. FRANKRIJK. Drie duizend spoorwegwerkers aan de lijn tueechen Limoges en Brieve staakten den arbeid. Daar de politie niet in staat wasom de orde te handhaven, werden een bataljon voetvolk en een eska dron dragonders daarheen gezonden. In den gemeenteraad van Parijs, die indertijd tot de oprichting van school bataljons besloot, zijn thans toegeschenen, dat het verstand toch ook gewicht in de schaal zou leggen en dit zou hem dan hebben gezegd, dat bij Ferra nog weinig, zeer weinig bende, maar aan' dat alles dacht bij op dat oogenblik niet. Nu en dan viel het roode schijnsel der fakkels op haar schoon gelaat of werd het verduisterd door de schaduw van den rook, die in donkere wolben over de sneeuw voortjoegonder beide omstandigheden bleef het even bekoorlijk. Zij had de handen uit de met genomen en speelde met hare polsmofjes, die zij op en neder schoof, bare wimpers waren zoo diep neergeslagen dat het scheen alsof zij hare oogen gesloten hield. „Vorstin", zeide hij eindelijk zacht en hij vatte hare linker hand. „Gij zijt immers niet boos op mij?" „Neen 1 Ik ben het nooit geweestSlechts een schuwe oogopslag trof hemhij kuste herhaaldelijk hare hand. Had hij nu gesproken, dan was het iets onsa menhangends, iets hartstochtelijks geweest, maar hij had nog een laatst overblijfsel van zelfbeheersching, dat hem zich deed bedwingen en zoo heerschte er weder dieD stilzwijgen tusscben beide. Toen de slede van mevrouw von Bogdanoff den ad- judant naar diens woning bracht, nadat Ferra was uitgestapt, bleef naast hem op de bank iets wits liggen haar fijne, geurende zakdoek; hij nam hem op en hield' hem peinzend in de handalsof die nog een band tueschen nen vormde. Hij was met zich «elf in strijd, of hij hem mocht behou den of metmaar al te gaarne had hij hem telkens en telkens weder aan de lippen gedrukthij had immers Sezlea» dat ook Ferra het had gedaan, maar toen de 8 0 st'l hield zegevierde toch zijn trots over zijn gevoel, kalm legde hij den doek weder op zijne plaats. „Ik wil mets doen waartoe ik het recht niet heb", dacht hij en ofschoon het hem niet gemakkelijk viel, scheidde hij zich toch van het kleine voorwerp, dat haar toebehoorde en dat de tranen had gedroogddie hy haar had doen storteD. Ook de prins en de prinses hadden den terugtocht rapporten uitgebracht, waaruit blijkt, dat die proef met het militair onderricht aan kinderen van 10 a 12 jaren niet is geslaagd. O. a. wordt daarin verklaard dat men onwillekeurigof liever onbewust, toegevende aan een overdreven vaderlandslievend gevoel, soldaatje heeft gespeeld. De uniform heeft men gegeven aan kinderen, die op het eerste oogenblik er zeer mede ingenomen wareD. Men heeft wapenschouwingen gehouden, waarbij de nationale trots alles van den mooien kant heeft gezien. En toch de oplettende en onpartijdige waar nemer moest uit de bijna altijd wederkeereude onregel matigheid bij het voorbijtrekken der schoolkinderen wel tot de slotsom bomendat men oefeningen van hen vorderde waarvoor hun jeugdige leeftijd niet berekend is. De kredieten voor de schoolbataljons zijn thans ingekrompen en vervangen door kredieten voor zuiver gymnastisohe oefeningen. De wapenschouwingen zullen in verband daarmede vervangen worden door openbare gymnastische oefeningen. Alleen zijn de schoolbataljons gehandhaafd voor de kinderen op de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs. Op den spoortrein tusscben Blaisy en Dijon is den 5 een ernstig ongeluk gebeurd, waardoor een machinist en acht reizigers gedood en vele reizigers gewond werden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In Opper-Ois- tenrijk is door overstroomingen groote schade aan gericht. Te Eiod, Obersberg, Waitzen, Kischen, Eiedan en Tigharting is de oogst op vele plaatsen vernield. De berichten uit Budweiss luiden ook bedroevend. De aangerichte ecbade wordt op verscheidene honderddui zenden florijnen geschat. De Keizer heeft de over stroomde streken bezocht en 5000 ff. geschonken. Door den sterken stroom zijn elf met levensmiddelen beladen booten medegesleept. Men is beducht voor groote ellende onder de bevolking der geteisterde streken. SPANJE. Tengevolge van een zwaren storm ia de provincie Grenada is de oogst van rozijnen ea olijven ais mislukt te beschouwen. SERVIE. Koning Milan, d;e met zijnen zoon van Toblach naar Abbazia aan de Adriatische zee vertrokken is, heeft bevolen, dat het geding tot echtscheiding van zijne vrouw drie maanden, dus tot 1 December, wordt uitgeste,d, waardoor het bericht, dat nog eene sebikking mogelyfc ie, waarschijnlijker wordt. Koningin Nathalie is te Bucharest aangekomen ten huize van haren zwager prios Grhika. 3 .Het gerucht loopt dat eene ministerieele crisis ie uitgebroken. BULGARIJE. De roovers hebben in de laatste dagen van Augustus wederom een advokaat uit Sumocoff opgelicht en weggevoerd. Zij werden door eene afdeeling soldaten van zoo nabij vervolgd dat vier hunner in in tamelyk hardnekkig stilzwijgen afgelegd. Eerst had hare Hoogheid de zaak met de roos aangeroerd en op des prinsen verontschuldiging, dat htj, geheel zonder er bij te denken, de roos had afgeplukt, een weinig vrien delijk antwoord gegeven, toen zeide zij nog, als ter loops „En bovendien die freule von Arbanoff is van ge boorte slechts van den hagsten adel; het zou daarom zaak zyn, dat gy je huldebetoon wat beperktet, Dagoberf." „V an wien weet je dat vroeg hij verbaasd. „van haar zelf!" Zijne Hoogheid verborg achter de hand een licht gapen. „In den grond der zaak doet dat er ook weinig toe, zy is vorstin Arbanoff, dat is voldoende." „Jou misschien, mij niet geheel, schoonheid alleen kan niet alles goedmaken." „Ah zij is heel lief", erkende de prins, met een auwen glimlach. „Ik kom er rond voor uit: ik mis liever een vorstelijken stamboom dan zoo iets." „Jy De toon, waarop dit kleine woordje gesproken werd, was zoo ijskoud verachtelijk en toornigdat prins Dagobert zweeg en alsof hy zeer vermoeid wasmet gesloten oogeu achterover leunde. De prinses, opge- wonden als zij was daeht bij zich zelf: Hij ontziet zich in geen enkel opzicht en toont mij dagelijks, hoe weinig ik voor hem ben. Wanneer ook ik eens tot de ontdekking kwam, dat mijn hart ont waakt ia en stormachtig naar een woord van liefde verlangt Zal ik zwijgend daartegen strijden zonder dat er iemand is, wien het belang inboezemt, wanneer mijn hart voor den een of ander spreekt? Zij wrong de koude handen en hield met ge weld het tranenloozo snikken terugdat zich op hare lippen drong. Maar zij bood niet langer weer stand. Voor hare oogen doemde het schoone ern stige gelaat op van eenen anderen manhij fluisterde woorden van liefde, die zijne oogen herhaalden, in het oor eener vrouw, die bij in de armen hield, en deze vrouw was prinses Sibylle.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1