VEREENIGDE STATEN. Het bureau voor landbouw deelt mede dat in het zuiden overvloedige regens de katoen beschadigdenterwijl daarentegen droogte heerscht in het noordwesten, waar het weer zeer ongunstig was voor de katoen. De koude bracht groot nadeel toe aan het graan in Kansasterwijl het in Kentucky door regens veel leed. Een middelmatige tabaksoogst is verzekerd. De landbouwcourant van Chicago zegt dat de gemiddelde opbrengst der winter tarwe in Illinois geschat kan worden op 15'fio schepel per acre, in Wisconsin op 21, in Indiana op 12, in Kentucky op 13% en in Kansas op 10%. fiittuculftttb. dembiik. handen van de troepen vielen, maar de opgelichte kon niet bevrijd worden. ZUID-AFRIKA. Uit Durban wordt gemeld, dat in het leger groote ontevredenheid heerscht over de tusschenkomst van de burgerlijke overheid in militaire maatregelengenomen om den opstand in Zoeloeland te onderdrukken. Den 2 des avonds is een jongen van 10 jaar al spelende van eene schuit in de Buiten-Watersloot te Delft gevallen en verdronken. Bij de op den 4 aan het departement van marine gehouden onderhandsche aanbesteding voor den bouw van een stoomschip ten dienste van de gouvernements marine in Nederl. Indie, voor rekening van het depar tement van koloniën was van de drie inschrijvers de laagste de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissin- gen voor f 215.800. De ontwerp-gemeente-begrooting voor 1889 te 's Gravenhage, den 4 ingediend sluit in ontvangsten ©n uitgaven op f 3.535.934 69. Onder de uitgaven is o. a. opgenomen de bouw van drie nieuwe scholen, als een van f 55000 aan de Keizerstraat te Scheveningen, een van f 50000 aan de Achter-Eaamstraat en een 14 school voor onvermogenden voor f 64000 op nader voor te stellen plaats. Den 4 is voor de arr. rechtbank te Amsterdam (4 kamer) de behandeling aangevangen van de zaak der valsche munters. Terecht stonden Jan Hendrik Mevius, Anton Karei Holl en Willem Frederik Smits- huijzen beschuldigd afzonderlijk en samen valsche 2% guldenstukken guldenstukken en halve-guldenstukken te hebben vervaardigd, in voorraad gehad en uitgegeven. Van de 78 getuigen werden 33 gehoord. Mevius is vroeger reeds wegens landlooperij en diefstal en Smits- huijzen wegens diefstal veroordeeld geweest. Mevius erkende zich schuldig aan het hem ten laste gelegde, Holl herriep zijne vroeger bij den rechter-commissaris afgelegde bekentenis en ontkende evenals Smitshuyzen. Den 5 werd het getuigenverhoor voortgezet. In de vergadering van de centrale liberale kies- vereeniging, den 4 te Bergum gehouden, verkreeg geen der kandidaten de meerderheid voor kandidaat voor het lidmaatschap der 2 Kamer. Op majoor E. B. Kiel- stra te 's Gravenhageoud lid der kamer, werden 76, op den heer L. B. Dijber te Hardegarijp 64, op den heer J. H. Sickler, notaris te Augustinusga, 17, op den heer Fontein de Jong 17 en op baron Eengera 2 stem men uitgebrachtzoodat besloten is eene nieuwe ver gadering bijeen te roepen. Den 4 heeft de gemeenteraad te Holder tot wethouder benoemd den heer P. Groen die sedert het overlijden van den burgemeester die betrekking reeds tijdelijk vervuld had. Den 5 is te 's Gravenhage in den ouderdom van 51 jaren overleden de heer mr. G. Belinfante, hoofd redacteur van het weekblad van het Eecht en schrijver der algemeen zeer gewaardeerde overzichten van de kamerzittingen in de Nieuwe Eotterdammer Courant. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 5 afwijzend beschikt op het verzoek van handelaars uit Oostzaan, Landsmeer, Ilpendam en Zaandam om een XIII. „Wat is er met je P'' vroeg Eommingen den jongen huzaar, dien hij onverwacht op straat ontmoette, terwijl hij zijn arm door dien van zijnen vriend stak. „Je ziet er zoo nadenkend uit „Ik dacht aan jou en aan nog iemand. Hoe sta je eigenlijk met vorstin Arbanoff, Detlev vroeg Eusta- chius snel besloten. „Hm de adjudant trok min of meer kregelig aan zijn baard. „Er zijn dingen, die zelfs de intiemste vrienden niet met elkander bespreken. Dat begrijp je, niet waar „Ja, zeker maar ziet ge, mijn waarde, er zijn ook dingen, die iemand het bloed doen koken. Het is om dol te worden, wanneer men ziet, hoe eigenlijk de goede naam van iemand in elkander zit Hoe gemakkelijk het isom dien te bekladden En wat wil de wereld eigenlijk Is eene vrouw koel en terughoudend, dan houdt men haar voor dom is zij levendig en geestig dan beschuldigt men haar van coquetterie en houdt zy zich afgezonderd dan is het geheel en al mis." „Je spreekt van de vorstin, wat is er gebeurd?" viel Detlev heftig uit. „Ik heb 't u reeds gezegd. Halve toespelingen blikken glimlachjes je kunt iemand daarvoor niet bij de kraag nemen. Laudin wil haar jaren geleden te Parijs hebben gezienanderen verdraaien de oogen, zoodra de naam van prins Dagobert wordt genoemd ook jou brengen zij met haar in verband." De adjudant voegde zijn vriend toornig toe „Mij Wie zou zich vermeten „Ja, zie je nu wel, hoe je je het aantrektOverigens, oude vriend wie niet bepaald blind is waarom wil je vechten Aan die lasterpraatjes geloof je toch, hoop ikniet „Neen hij beet zich niettemin op de onderlip maar de vorstin is vaak zelf de schuld dat men over haar spreekt: zij koestert eene bijna souvereine onver schilligheid tegenover alleswat het Hof en de maat schappij in het algemeen nu eenmaal kunnen verlangen l" verbod uit te vaardigen, om gevogelte langs de huizen der ingezetenen niet anders ten verkoop te mogen aan* bieden dan voorzien van kop en pooten. Den 5, des avonds ongeveer half acht, wandelde te Haarlem een jongmensoh met een meisjeeene dienstbode, in den hout, toen vrij onverwacht een 30jarig man een pistoolschot op het meisje loste. Eerstgenoemde schoot dadelijk op den aanvaller terugeenige schoten werden wederzijds afgevuurd en de aanvaller kreeg een schot in den buik. De toestand van den gekwetste, die naar het hulpbureau van politie aan de Groote Hout- brug werd gebracht is ernstig. Het meisje en haar geleider zijn ook gekwetst. Minnenijd wordt als de oorzaak beschouwd. De aanvaller had reeds dikwijls gedreigd, het meisje te zullen vermoorden. De regeering heeft aan de geneeskundige raden de vraag voorgelegdof het gebruik der saoharine maatregelen in het belang der volksgezondheid noodig maakt. In Frankrjjk heeft de gezondheidsraad der Seine eenparig het gevoelen uitgesprokendat het gebruik der sacharine in voedingsartikelen verboden moet worden als nadeelig voor de openbare gezondheid. Op de voordracht voor hoofd der school te 't Zand, gemeente Zype, zijn geplaatst de heeren 1. H. Sasburg, te Velsen 2. L. J. de Vries, te Texel3. A. Stokvis, te Amsterdam 4. T. M. Ketelaarte Amsterdam en 5. K. v. 't Veer, te Oudkarspel. Den 8 zal in het logement „de Vergulde Kikkert" te Den Burg op Texel eene vergadering gehouden worden van de leden der afdeeling Texel van het Ne- derlandsch Onderwijzersgenootschap. Het programma bevat o.a. de volgende punten: de behandeling der leesles in de hoogste klasse eener lagere school in te leiden door den heer G. Kempers, hoofd der school te De Waal op Texelde waarde der sprookjes voor de lagere school in te leiden door den heer S. F. Kleinbentink hoofd der school te Den Burg op Texel. Met de visscherij aan de kust van Texel gaat het tegenwoordig niet voordeelig. Met het wiervisschen valt zeer weinig te verdienen, terwijl de uitkomsten der rogvisscherij zeer onbeduidend zijn. Tegen den prijs van 60 a 70 cents per stuk wordt de rog naar Brussel en Antwerpen verzonden. Ofschoon de palingvangst in de onmiddellijke nabijheid der kust gewoonlijk omstreeks half September begint, hebben een aantal visschers reeds in het laatst van Augustus hunne fuiken gezet om toch iets te verdienen. De gevangen exemplaren zijn tot heden nog klein van stuk. Te Amsterdam zijn vier vrouwen aangehouden, verdacht van diefstal eener portefeuille met f 1800 a f 1900 bankpapier en goudgeld, ten nadeele van een koop man buiten Amsterdam, die door een barer gelokt was op eene kamer in de O. Z. Armsteeg. Bij een in die woning ingesteld onderzoek werd genoemd bedrag ge vonden; het was op verschillende plaatsen geborgen. De lessen aan het gymnasium te Haarlnm zijn geopend met 100 leerlingen en één toehoorder. Het kerkbestuur der gereformeerde (doleerende) gemeente te Helder heeft voor den bouw eener kerk een terrein aangekocht op den hoek der Gravenstraat nabij bet stations-terrein. Tot hoofd der school te Moerbeek, gemeente Nieuwe Niedorp, is benoemd de heer J. G. van Eden, onderwijzer aan de rijks normaallessen te Zaandam. Voor de betrekking van onderwijzeres aan die school hebben zioh vier sollicitanten aangemeld, De minister van marine heeft afwijzend beschikt op het onlangs medegedeelde verzoekschrift van de onder officieren der zeemacht binnenslandsom verbetering van hunnen toestand, welke ongunstig afsteekt in ver gelijking met die van hunne ranggenooten bij het leger en het korps mariniers. In 1887 zijn voor de kantongerechten in Neder land 66045 zaken met 71872 beklaagden tegen 66607 zaken en 44672 beklaagden behandeld. Daaronder waren 29662 personendie terecht stonden wegens overtreding der drankwet of van de daarop betrekking hebbende artikelen van het nieuwe strafwetboek. 2520 „Trouw haarstelde Eustachius met een ernstig en eerlijk gelaat voor, dan komt er aan de zaak een einde. Je hebt baar lief en zij trekt jou altijd voor Was ik in jou plaatsik stoorde my niet het minst aan al het gepraat. Dat is nu helaas het geval nietik heb nu echter ten minste gedaan wat ik kon doen. Denk er eens over, Detlev, maar ernstig, beste jongen Hecht niet te veel aan het oordeel van de menschen ik zou je zoo gaarne gelukkig zien." En voordat de ad judant iets kon antwoorden sloeg hij hem licht op den schouder en verwijderde zich haastig. Als Eustachius eens geweten had hoe lang Detlev von Eommingen reeds over de zaak nadacht I Ferra's beeld verliet hem nietdat men baar belasteren zou dat had hem zijne menschenkennis reeds te voren gezegd; het verraste hem niet bijzonder, toch deed het hem zeerhet te hooren. Hoe gaarne had hij haar beschermd hoe gaarne haar aan zijn hart gedrukt en tegen iedereen verdedigd Waarom deed hy het dan niet P Aan de lasterpraatjes hechtte hij geen geloof, zij konden hem dus niet in den weg staan maar dat zonderlinge ietsdat in zijn hart leefde en tegen haar sprak was het dat Te vergeefs peinsde by er over. Hij had haar lief. Dat bemerkte hij telkens weder wanneer hij in hare nabijheid was hare heldere stem hoorde en in hare schitterende oogen zag. Menigmaal had zij uren waarin zij er zacht en meisjesachtig als eene madonna uitzag, dan voelde hij een schier onweer- staanbaren drang om haar in zijne armen te sluiten, haar gouden haar met kussen te bedekken en haar te smeekenWees de mijne voor altijd! Dan deed hem weder een drieste blik een luidere lach dan passend was een vrijer woord dan hij zijne vrouw ooit zou hebben toegestaan, opschrikken en sloot hem de lippen. „Waarom spreekt hij niet?" dacht Ferra ongeduldig. „Ziet hy dan niet, dat ik hem alleen liefheb?" In deze veronderstelling kwam zij hem vaak al te zeer tegemoeten wanneer hij niettemin zweeg dan verviel zij in het tegendeel, koketteerde met den prins, personen zijn bij het veroordeeiend vonnia in eene rijks werkinrichting geplaatst. De heeren mr. L. A. A. van Wensen en mr. W. F. Dijkers hebben hun ontslag genomen als leden van den gemeenteraad van Amsterdam eers ge noemde wegens veelvuldige werkzaamheden. Voor hoofd der openbare school te Heemskerk op f 750 j 'i ar wedde hebben zich 15 sollicitanten aan gemeld. It ingustus werden ter markt te Kralingen 10700 zalmen aangevoerd tegen 14066 stuks in Aug. 1887, 20494 in Aug. 1886 en 41238 in 18S5. Bij kon. besluit van den 23 Aug. is benoemd tot lid der bij besluit van Sept. 1886 ingestelde commissie tot het doen van onderzoek naar den toestand van den landbouw hier te lande en het indienen van voorstellen betreffende de middelen waardoor van regeeringswege de ontwikkeling van den landbouw in Nederland zou kunnen worden bevorderd, de heer mr, W. J. M. Bosch van Oud-Ameliswaard, lid van gedep. Staten van Utrecht. Bij kon. besluit van den 28 Aug. is bepaald, dat in het provinciaal krankzinnigengesticht Meerenberg te Bloemendaal niet meer dan 1217 krankzinnigen mogen verpleegd worden, namelijk 214 mannen en 214 vrou wen in het gebouw, tot stand gebracht krachtens de vergunning, verleend bij kon. besluit van 30 November 1885, en 386 mannen en 403 vrouwen in het oudere gebouw. Om het tegenwoordig aantal verpleegden in het oudere gebouw daarmede in overeenstemming te brengen wordt een overgangstermijn toegestaan tot 1 October 1889. De geneeskundige behandeling wordt aan ten minste zeven geneeskundigen opgedragen. Om het tegenwoordig aantal geneeskundigen hiermede in over eenstemming te brengen, wordt een overgangstermijn toegestaan, loopende tot 1 Jan. 1890. Zoolang het aaDtal geneeskundigen niet tot zes is gebracht, mag het aantal verpleegden niet meer den 1100 bedragen. Het hoofdbestuur der maatschappij van landbouw in Limburg heeft den minister van waterstaat enz. wederom verzocht maatregelen te vragen tot „opbeuring van den kwijnenden landbouw." Het blijft van meening, dat beschermende rechten onmisbaar zijn, maar in af wachting daarvan dringt het op nieuw aan op practische maatregelen, waarvoor het ten vorigen jare reeds verzocht om f 150,000 a 200000 op de staatsbegrooting uittetrek- ben. Het wenscht dat het rijkdoor middel van sub- sidiëa aan elke provincie, zal mede werken: a. tot verbetering en veredeling van den veestapel, schapen en varkens daaronder begrepen b. tot verbetering en veredeling van het paardenras c. tot ontwikkeling van den landbouw, vooral door aanschouwelijk onderwijs a's demonstratie van te houden voordrachten over landbouw, veeteelt enz. Het vraagt nu dat in 1889 eene som van f 10 a 15000 te zijner beschikking worde gesteld, om die onder toezicht der regeering voor die doeleinden te besteden. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft op ver zoek van schuldeischersden verdwenen notaris G. C. Visser Jz. verklaard in staat van kennelijk onvermogen, met benoeming van de heeren Dietz, notaris, en mr. G. A. P. Baxadvokaat tot curators. - De nieuwe cursus aan de hoogere burgerschool te Hoorn is geopend met 106 leerlingen namelijk 32 in de eerste, 25 in de tweede, 17 in de derde, 18 in de vierde en 14 in de vijfde klasse. De minister van binnenl. zaken heeft aan J. Ziel- stra op zijn verzoek eervol ontslag verleend als apothe kersbediende in 's rijks krankzinnigengesticht te Me- De 9e aflevering van het populaire tijdschrift „de Vragen van den Dag" bevat: mr. L. J. Huberde vrouw in het huisgezindr. H. Blink invloed der wouden op het klimaat; J. Knoppens W.Kz., iets over arbeiden en arbeid; Vraagbus; Geschiedenis der maand; Nederland C. J. Leendertz Schetsen uit bet volks leven in Insulinde. die nog altijd in hare boeien lag en draaide zjjnen adjudant den rug toe. Eens na zulk een tooneel zag zijdat Detlev's oogen nadenkend op haar rustten nadat de prfns haar verlaten had. „Gij zoudt mij zeker weder willen berispen", zeide zy tot hem, op luchtigen toon, over haar schouder heen. „Neen, vorstin, dat beproef ik niet meer." Zij beet zich op de lippen zijn toon dreef haar het bloed in het gelaat. „Wat doe ik dan? Mijn God, wat doe ik dan?" riep zij onstuimig, „de prins is met mij tevreden zooals ik ben.' Detlev antwoordde niet. „Waarom zwijgt gij?" vroeg zij vuurrood en spottend voegde zij er bij „Zijt gij misschien jaloersch, graaf?" „Zou het u geruststellen wanneer dat waar was vorstin Of zou het integendeel een te sterker prikkel zijn, om mij uwe macht dubbel te laten gevoelen „Gij hebt een slecht denkbeeld van mij „Ik houd mjj aan de feiten." „Neen perste zij tusschen de kleine witte tanden door, „gij hebt niet het recht, om zoo te oordeelen, juist gij niet, graaf!" En daarop liet zij hem htaan en sleepte haar japon, die rijk bezet was met brusselsche kant, over de parket vloer, even trotsch en hoogmoedig voor het uiterlijk, als het er treurig en beklemd in haar binnenste uitzag. „Ik zal nooit worden, zooals hij eene vrouw wenscht", dacht zij zeer boos en de tranen stonden haar nader dan het lachenhoewel zij meer dan ooit met den prins koketteerde en schertste. Eommingen stond haar van verre aan te zien. Ieder woord van berisping dat hij haar toevoegde moest eigenlijk dienen om een nieuwen slagboom tusschen hen op te richten, ofschoon hij maar al te goed wist, dat hij voor altijd onder hare betoovering stond, zoodat geen slagboom meer iets uitwerkte en iedere strijd nutteloos was. Toch voerde hij dien nog nit be ginsel (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2