r- SZ" 12? E'? Ir* IV" &taÖ0-öeri«iucïi. Beursberichten. 7° 67./;- Qlb»<rten(iëa. almede inzonderheid aaugewend om hen te weerhouden heil te zoeken bij het protectionisme. Bij de groote menigte is na eenmaal het eigenbelang de groote drijfveer, en wanneer personen van dit gehalte, uit onkunde, verkeerd overleg of hartstocht, voor hun be drijf voordeelen meenden te kunnen verkrijgen door middelen, waarvan dat gevolg geenszins kon worden verwachtdan was een beroep op hun welbegrepen eigenbelang nog de beste weg om hen tot nadenken te brengen. Een beroep op edeler drijfveeren zou ver moedelijk minder indruk hebben gemaakt. Maar verre werpt hij het verwijt van zich, dat het eigenbelang door de Economisten tot toetsteen zou zijn verheven van alle menschelijke handelingen in nering en be drijf, en hij tart al zijne tegenstanders hem één der groote meesters te noemen, op wie de Economische wetenschap roem draagt, bij wien Diet de liefde voor het algemeen welzijn de grondtoon is van de geschrif ten waarin hij een verstandige behartiging der volks belangen aanbeveelt. Onbillijk is onzes inziens de heer Vissering wan- hij er op wijst, dat het Socialisme tot nog toe geener lei vruchten heeft afgeworpen. Daarop toch zou met recht kunnen geantwoord worden dat elke proefne ming tot dusverre te gebrekkig is geweestte veel op zich zelve stond, te veel uitzondering was op den regel en met te veel vijandige invloeden ts kampen had om uit de mislukking een algemeene gevolgtrek king te kunnen maken. Daarenboven erkent hij gaarne dat het Socialisme bij zijn zelfstandig optreden naast en tegenover de Economie zich groote verdiensten verworven heeft door zijn strenge kritiek van maat schappelijke toestanden waarop het een scherpeen schril en pijnlijk licht wierp, welke kritiek de zwakke zijden van sommige Economische begrippen en leer stelsels blootlegdede oogen opende voor wat voor bijgezien was en tot nadenken en vernieuwd onder zoek dwong. Welnu, ons komt het voor, dat dit reeds een belangrijke vrucht mag genoemd worden. Elke tijd heeft met nieuwe vraagstukken en nieuwe moeilijkheden te worstelen. De Economische school heeft gestreden tegen bezwaren van een anderen aard, dan die aan het tegenwoordig geslacht de rust bene men daartegen heeft zij hare spreuken en uitspraken gericht en men doet haar onrecht door het te doen voorkomen dat zij die ook wil doen gelden ten aanzien van maatschappelijke moeilijkheden die eerst in de laatste jaren meer in het licht zijn getreden. Maar evenzeer is het waar, dat Socialisten Commu nisten en Idealisten de aandacht hebben gevestigd op maatschappelijke nooden, die de Economisten van minder ernstigen aard en minder blijvend hebben geacht dan thans reeds is gebleken. Aangenaam doet het ons daarom aan als het laatste woord van een Economist als de heer Vissering te lezen dat hij geverfd zooals freule Nobbe zich uitdruktewiens lang bovenlichaam zich ver voorover boog en die met zijn tconeelkijker ongegeneerd het publiek monsterde. Bij de laatste ruischende tonen trad mevrouw von BogdanoiF hare loge binnen - maar alleen. Zij wierp de prachtige sortie naar achteren nam haren tooneel- kyker en zette zich op haar gemak op eene wijze die duidelyk deed zien dat zij voor van avond geen gezelschap meer verwachtte. „Met de schoone nicht een beetje aan bet kibbelen geweest, vermoed ik", zeide freule von Nobbe, met een onderzoekenden blik op de kleine russin die er ook wel eenigzins vertoornd uitzag. Detlev zag mei een gevoel van weemoeddat de plaats, waarop hy tot nu toe onafgewend den blik had gerichtledig bleef. Het ging hem als altijd was Ferra niet in zijne nabijheiddan groeide zijne hartstocht voor haar aan dan scheen hem alles klein en onbednidend in vergelijking met haar bezit. Toen Elsade onschuldig aangeklaagdeover het tooneel schreedzoekende naar iemanddie het voor haar opnam, scheen het hem toe, als belichaamde zij Ferra in hare evenzoo hulpelooze jeugd en schoon heid. Het blonde haar maakte de gelijkenis nog vol- komener, en had bij op dit oogenblik niet in de hofloge, maar tegenover haar gezeten, misschien was toch ditmaal de hen scheidende slagboom gevallen. Terwijl de adjudant zoo door zijne gedachten werd heen en weder geslingerdwas Neukirch onafgebroken bezig met bet ontwerpen van allerlei plannen. Hij bad gezien dat mevrouw von Bogdanofl alleen kwam, een blik in den spiegeldie achter in de loge hing overtuigde hem dat de stoel van deü prins nog leeg was. Het gesprek van vanmiddag viel hem in hij had vurig ge- wenschtden prins zijne onmisbaarheid te toonen het toeval kwam hem hier, onverwacht spoedig, te hulp, het lag slechts aan hem om van de aangeboden gele genheid gebruik te maken en Neukirch was veel te oud en te ervaren, om niet de wenschen van de grooten dezer aarde als het eenige richtsnoer voor zijne daden te nemen. Snelbesloten riep hij den portier, gaf hem een klein geurend bouquetje van viooltjes, dat hij in het knoopsgat had gedragen, zond bet aan mevrouw von BogdanoiF en liet vragen, waarom hare schoone nicht vandaag ontbrak. „De vorstin heeft migraine", luidde het lakonische antwoord, en Neukirch, voor wien migraine en luimen bij de vrouwen heel wat beteekenden zag zijne actiën rijzen. Voorzichtig als hij was, trok hij zich eerst achter in zijne loge terug en toen hij meendedat niemand er meer aan dacht, om naar hem te zien, was plotseling zijne loge leêg. Het eerste bedrijf van de Lohengrin was geëindigd en het vallen van het gordijn had een algemeenen opstand tengevolge. Men begon, in de loges, elkander wederkeerig bezoeken te brengen. Ook de hofloge trok vele bezoekers en bezoeksters, die de prinses van hun nen of haren diepsten eerbied kwamen verzekeren. oprechte sympathie gevoelde voor de grondgedachte waaruit de ideeën en idealen der Socialisten haren oorsprong namenen dat hij is heengegaan in het vaste geloofdat wat een goed en braaf manhij heete dan Socialist of Economistheeft gedaan niet geheel verloren gaaten zoo ook ernstige en edele Socialisten of Communistenmanneu als Maurice Huber, St. Simon Fourier en Owen, die niet zijn geslaagd en het moede hoofd hebben neergelegd zon der vruchten van hunnen arbeid te zienniet zijn voorbijgegaan als dolenden in een woestijn, wier voet stappen elke windvlaag niet het mulle zand overstuift. Een geheele regenbui is noodig om het dorstige land te drenken maar elke droppel telt mee. BURGERLIJKE STANK. ONDERTROUWD. 5 Sept. Pieter van Oosteromwednr. van Cornelia Maria Allegonda Goodte Alkmaar en Aaltje Gorterte Zwartsluis. 6 Cornells Bijvoet, te Alkmaar, en Guurtje Teel, te Koedijk. Huibert de Groot, alhier, onl. te Amster damen Maria Stelling, te Wormerveer. Maarten Mantel, te Alkmaar, onl. te Rijp, en Betje de Vries, te Hoogwoud. GEBOREN. 6 Sept. Engelina Maria, D. van Johannes Petrus Wagenaar en Wilhelmina Kuiper. 8 Jacoba, D. van Adrianus de Louw en Gezina Veth. OVERLEDEN. 7 Sept. Jannetje Fredriks, echtgen. van Joseph Jongkind, 43 j. en 7 m. Door het stedelijk muziekkorps zuilen op Zondag, den 9, des avonds 6 uur, in den Stads- hout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. „Kommt, Kameraden", Marsch van F. Hermann. 2. „La renaissance", ouverture v. R. Nihoul. 3. „Con certante", pour deux clarinette3 v. Iwan Muller. 4. „Feest aan boord", groote fantaisie v. J. Heymans. 5. Ouverture van de opé'a „si j'étais roi" (wenn ich König war') v. Adam. 6. „Venise la belle", fantaisie italienna v. L. Pivet. 7. „Musikaüsche Wandelbilder", grosser Potpourri v. L. Gartner. 8. „Pour la patrie", marche de l'étudiant pauvre (Arme student) v. C. Mil- locker. Blijkens achterstaande advertentie is hier ter stede een agentschap gevestigd voor de levering der Sie mens lampen, zooals er eenige in den nieuwen ma nufactuurwinkel van den heer Bergmann, in hetFnidsen, zijn aangebracht. Te Berlijn had voor eenigen tijd een vergelijkend onderzoek plaats naar de voordeelen der verschillende gasbranders en daarbij is gebleken dat de Siemens lamp I eene gemiddelde licbtwaarde heeft van 30% kaarsen, terwijl die van Butzke er slechts eene had van 26.15 kaarsen; VVenham van 22.3, Siemens (oude constructie) van 19.75Bower van 19.3 en O'Neill van 14.2 kaarsen. Wat het gasverbruik aangaat, heeft dit onderzoek dus aangetoond dat de Siemens lamp de voordeeligste is. „Zyt gij zonder uwe nicht h er F" zeide de prinses tot Maria Paulowna, die ook hierheen een bedevaart deed. „Ja, Uwe Hoogheid, zij heeft migraine." „Een afschuwelijke ziekte ik ken die maar al te geed." Terwijl de prinses vóór in de loge hare plichten vervulde stond Erdmann van Nobbe achterin bij zijne zuster. Hij verzuimde nooit, in het publiek zijne lange ledematen zoo diep mogelijk voor de prinses te buigen en eenige woorden van haar met waren geeuwhonger op te vangen. Hij berekende zeer juistdat deze intiemere betrekking tot hare Hoogheid hem in de oogen zyner kameraden een zeker gewicht gaf en dat het, met het oog op de manier, waarop hij zich overigens gedroeg zeer noodig wasdit zoo vaak mogelijk op te warmen. „Ik dacht dat de prins reeds hier was", merkte de lange luitenant op, met een verwonderden blik op den leegen stoel. „Nog niet! De prinses heeft reeds meermalen onge duldig naar hem gevraagd. Zij vertoont zich ongaarne zonder hem in bet openbaar." „Natuurlijk Omdat zij zich verbeeldt, dat zy overal voor eene verraden en bedrogen vrouw wordt aangezien, wanneer hij aan hare zijde mist. Maar hij was toch reeds in het theater „De prins Je vergist je Erdmann." „Neen, ik vergis mij nooit 1" Hij vestigde zijne oogen, voor een waarvan de monocle schitterde in den glans van het gaslichtmet eene uitdrukking van verachting op zijne zuster. „Prins Dagobert had misschien drie of vier treden achter zich toen Neukirch aan den voet der trap verscheen. Ik wilde juist naar het bullet gaan, daar ik een verbazenden dorst had en de pauze mij ten natte dacht te maken, toen zag ik beiden in mijne onmiddelijke nabijheid zonder dat zij mij bemerkten." „Dat is onbegrijpelijk „Onbegrjjpelijk Nobbe zag haar met een honenden grijns en half geopenden mond aan„wanneer je dat vindt, dan moet je dommer zijn dan ik gemeend heb. Hoe komt hetdat vorstin Arbanoff juist van avond migraine heeft?" „Erdmann 1" „Men moet zich vaak diep bukken, om in het stof de draden te erkennen waaraan iemand aan den lei band loopt", ging de lange luitenant op zijne onbe schaamde manier voort, „maar wat ik zie, daarvoor sta ik in Hij wierp een blik op Nenkirch's loge waar de wakkere ex-gouverneur, met over elkander geslagen armen en een welwillenden glimlach op de lippen ach terover in zijn stoel leunendezoo vreedzaam en on schuldig zat, alsof er geen rimpeltje op het water was. „De onde zondaar zeide de lange luitenant verach telijk. Want het zonderlinge by dit soort van menschen is, dat ieder, die den ander in de kaart meent te zien, voor deze ook eene zekere verachting koestert zonder te vragen, of zijn spel in eenig opzicht eerlijker is. (Wordt vervolgd.) Bij het deze week gehouden toelatingsexamen tot de burgeravondschool zijn geslaagd: J. Kesselaar, W. Vasbinder J. J. Clausing, J. de Veer, P. Hazes, P. Men te 8. J. Vreeker, N. van de Poll, J. Ooster- wijk D. Nierop en K. van Vliet. Van 1 tot en met 7 Sept. zijn aan de bad- en zweminrichting alhier genomen: 167 buitenbaden waarvan 44 door dames en 35 door onvermogenden. Den 8 werd het stoffelijk overschot van den heer D. Dorbeck te Beverwijk op de r. c. begraafplaats ter aarde besteld. Door familie en vrienden vergezeld, werd het met den trein van 10 22 uur van hier ver voerd naar genoemde gemeente, waar daar wonende vrienden het aan het station afwachtten. Bij de geopende groeve sprak de heer de. Sepp predikant bij de doopsgezinde gemeentealdaar een hartelijk woord waarbij hij den overledene schetste als meuseh en vriend beminnelijk in den omgang en be reid tot helpen, waar dit gevraagd werd of noodig was. Hij eindigde met eene bemoedigende toespraak tot de familiein het bijzonder tot den eenigen zoon van den overledene. AMSTERDAM pCt. Nederland Cert. N. W. Schuld2} dito, dito 3 dito, dito 3* dito Oblig3| Italië, Inschrijving 1861/81 3 Oostenrijk, Obl. in pap.1000 Mei-Nov. 5 dito, dito Febr.-Ang. 5 dito, zilver Jan.-Juli 5 dito, dito April-Oct. 5 Portugal, Obl. Buit. 1853/80 3 Rusland, Ob. H en C. 1798/1815 1000 Jan. 5 Cert. Insch. 6eseri« 1855 Z.R. 500 Ap.-Oct 5 Obl. 1864 Amst. 1000 April-Oct5 dito, 1866 5 dito, 1877 20-100 Jan.-Jnli6 dito, Oostersche Leening 2e serie5 dito, 1873 gecons. at 50-100 Juni-Dec. 5 dito, 1860 2e leening 100 4} dito, 1875 gecons. 50-100 Apr.-Oct. 4J dito, 1880 gecons.ZB.125-625 18 Mei-13Nov.4 dito, 1867J69 20-100 Mei-Nov4 dito, in goud 18836 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 dito, dito Binn. dito 4 Turkije, gepriv. Oblig5 dito, Geconverteerden Ser. D dito, id. C Egypte, Obl. leening 18764 Mexico, Obligation geconvert2 dito, dito 6 Peru, Oblig. leening 1870 geregist6 dito dito, 1872 id5 Venezuela, Obligation 1881...4 Nederland, Koloniale Bank Aandeel dito, dito Oblig5 dito, Ned. Ind. Handelsb. Aand dito, N. Centr. Spoorw. Aana. f 250 dito, dito gestemp. Oblig.f235 Italië, Zuid-Ital. Spoorweg Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsch. Aand5 dito, Hypotb. Obligation8 dito, id. 4| dito, Baltische Spoorw. Aand8 dito, .Telez-Griasi Oblig5 dito, Jelez-Orel dito 5 dito, Orel-Vitebsk Oblig5 dito, Poti-Tiflis Oblig. 11000.5 dito, Transcaus. Spoorweg Oblig3 dito, Z.-W. Spoorw. Aand. 100-1000 5 ZweedschNoorweegsche Spoorwegen.... 5 Amerika, Bnff. Phil. C.v. A., m. Storting. dito, Cleveland, Akron Shares dito, Denv. Rio Grande dito dito, Illinois Centr. Cert. v. Aand... dito, Louisr. en Nsshv. Cert. v. Aand. dito, Miss. Kans. Texas Aand dito, dito, Alg. Hyp. Obl5 dito, N.-York Erie West. Sp. Aand.. dito, Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. Canada-Sonth Cert. v. Aandeel Nederland, Stad Amsterdam f 1003 Hongarije, Tbeiss Spoorweg4 Oostenrijk, Staatsl. 1854 4 dito, dito 1860 dito, dito 18645 dito Stad Weeneo 1874 Rusland, Staatsleening 1864.5 dito, dito 18665 T arkijeSpoorwegieening3 7 Sept. 77*/i« 91'/, 101'/,. 101'/,. 92L„ 66" 65» 67% 67'/,. 64'/,. 102'u 86'/,. 102 102 100 585/,. 94 3 93l/s 79 86'/," 1067, 39", 94'/," 14,11? 18. 48'/ 46% 981, 24 78 60»/,. 102, 117' 71 95»/, 57'/, 94 97',., 17% 363 I8"... 128% 61 18'/» 60'/„ 28 »/4 27',, 54 lU'/s 103'/, 1097,, 114% 139% 119 181% 146% 8»/s 8 Sept. 77'»,,. 91'/, 101', ïoi'G 66% 66'|. 67'/, 67'/:. 64% 102% 86'/, 102 102'/,, 58»/. 98»,, 96', 4 93'/, 79 86'/, 106 70T/s 78'/, 15'/, 15'/« 85 39 Ï4"/„ 13 4 49', 46 V. 981,4 53/,.. 03» 4 17'/, 70^/4 96 67'/, 93»,4 ,97r/s lOO 63 64', 74'/» 35'/, 19'(. 61% 13'„t 60 29 27»/,. S8'/< 111% 103 108'/, 114% 119l/4 I60V4 146% 8 Ondertrouwd Alkmaar, 1 g 188g Wormerveer, j r H. DE GROOT Hz. en M. STELLING Pdr. Voorspoedig bevallen van eene welgeschapen dochter G. DE LOUW—VETH. Alkmaar, 8 Sept. 1888. Voor de menigvuldige en hartelijke blijken van deelneming, van baren, vrienden en bekenden onder- vondenbij het overlijden van onzen onvergetelijken vader, behuwd- en grootvader, betuigen wij bij deze, onzen oprechten dank. OudkarspelUit aller naam 8 September 1888. K. KROON Cz. De ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de belangstelling, bij de geboorte van hunne dochter betoond. Amsterdam F. A. WEEHUIZEN. 7 Sept. 1888. C. J. WEEHUIZEN—Katkh: De heer en mevrouw TOPESSERS betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van hun geliefd zoontje. Alkmaar, 8 September 1888.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2