No. 110*. Negentigste Jaargang. 1888. ZONDAG 9 SEPTEMBER. TWEEDE BEAD. PATENTEN. De VOLJAARSPATENTENaan gevraagd in Mei 1888, kunnen Ier gemeente-secretarie aliiier worden af gehaald, tol en met Zaterdag c22 September 1888, op alle werkdagen morgens van 9—'2 uur. 0ffictë*l (Bcbcclte. KTKDIJL1JI4 llUSËIlll fintUttlAitb. ENGELAND. De minister vau buiten), zaken beeft van den minister-president in Canada een nauw keurige opgave verzocht van de handelsbetrekkingen tusschen Canada en de Vereenigde Staten, benevens uitvoerige mededeelingen over het visscberijgeschil. Te vens heeft hij der regeering in Canada aangeraden inmiddels met de meeste voorzichtigheid te werk te gaan' GRIEKENLAND. In Januari 1889 wordt de tienjarige volkstelling gehouden. In de steden moeten de daarvoor aan de huizen te bezorgen formulieren op 19 Januari door de bewoners zeiven ingevuld worden ten platten lande worden daarmede ambtenaren be last. Om die formulieren op één dag ingevuld te krijgen, zijn 28000 ambtenaren noodig. &iimcutAn&- Uit Anna Paulowna en Wieringerwaard UkHMHSCIIK COURANT. te ALKM A A E. Bezichtiging tegen ƒ0.10 de persoon op Zondag 9 Sep tember van 's namiddags 1 tot 3 uur. KOSTELOOZE bezichtiging op ZONDAG 1G Sep tember, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der commissie van toezicht op Donderdag 13 September, 's namiddags 2 uur, op het stadshuis. Aan kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangs kaarten afgegeven. Yerder is het Museum te bezichtigen tegen betaling van f 0,25 per persoon op MAAND AG en VRIJDAG van iedere week van des namiddags 1 tot 3 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de gemeente-begrooting dienst 1889 heden door hen den gemeenteraad aangeboden gedurende de eerstvolgende veertien dagen op de gemeente secretarie ter inzage uedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 7 September 1888. De Secretaris NUHOUT YAN DER VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: twee begrafenisboekjes; een lorgnet in etui; een bloedkoralen ketting met slot; een gouden oorhangert wee portemonnaies met eenig geldeen daseen kinderschoentje; een hoed; twee zakken met aardappelen; een ring met sleuteltjes; een nickel-armband; een bloedkoralen hals ketting; een granaten armband met gouden slot. FRANKRIJK. Professor Chevreul te Parijs, die den 5 zijn 103 jaar inging, bracht dien dag een bezoek aan de tentoonstelling van bygiène aldaar waar hij door de aanwezigen toegejuicht werd. Hij bracht aan den arm van dr. Huguet daar een paar uren door. De president der republiek gaat den 10 vergezeld van den minister-president Floquet uit Fontainebleau naar Caenvan daar naar Cherbourg en verder met een pantserscbip naar Havre. Ten slotte wordt een bezoek aan Rouaan gebracht. De minister van oorlog tal enkele bij die rondreis te geven feesten bijwonen. De heer Jules Ferry beeft bij een landbouwfeest te Remiremont eene rede gehoudenwaarin hij uiteen gezet heeft, dat de gematigde republikeinen gestemd blijven voor behoud van de grondwet, van den senaat en den president der republiek en tegen grondwets herziening zijn. Bij de botsing van den sneltrein uit Lyon met een trein uit Parijs tusschen Malain en Velars sur-Oucbe werden negen wagens verbrijzeld en de andere omverge worpen en beschadigd. Door den schok gingen alle lichten uit en dit maakte den toestand der reizigers ver schrikkelijk. Er wiren er, die als ?n een gevangenis waren opgesloten en de angst werd vermeerderd door de gedachte dat een andere sneltrein zou kunnen ko men waardoor de ramp nog erger zou worden. Na eenigen tijd stak een couducteur eenige lampen aan en begaf de stoker van den paryschen trein, hoewel zwaar gewond, zich naar Velars, waar hij alarmsignalen liet maken en naar Dijon om hulp liet eeinen. Toen de dag aanbrak, kwam een hulptrein. Het tooneel was vreese- lijk, maar bet ongeluk zou nog ergtr geweest zjjn zoo het twee mijlen verder bij bet viaduct bad plaats gehad. 27 gewonde personen werden door den hulptrein naar Dijon medegenomen. In 't geheel zijn 40 personen ge kwetst en 12 gedood allen franschen en engelschen uitgezonderd een zwitzer en éen amerikaan, maar men vreest, dat deze lijst nog onvolledig is. De machinis ten van beide treinen werden gedood van den eersten vond men bet half verkoolde lijk terug vastgeklemd aan de maebine. De stoker, die naast den machinist van den eerst gederailleerden trein stond, bleef ongedeerd. Deze botsing is waarschijnlijk een gevolg van groote on achtzaamheid daar de eerste trein ontspoorde op een gedeelte van den weg, waaraan gewerkt werd en waar de rails nog niet vast in den grond lagen. De treinen mochten bij het voorbijgaan geene grootere snelheid dan G mijlen per uur hebben doch de reizigers beweren dat de snelheid meer dan 40 mijlen bedroeg. De bladen houden zich druk bezig met de vraag waar Boulanger is. Volgens den een brengt hij een geheim bezoek aan prins Bismarck: een ander verklaart, dat hij te Madrid met eene dame gezien iseen derde beweertdat hij naar Zweden is vertrokken. De Köln. Zeitung zegt, dat hij te Hamburg gezien is. LUXEMBURG. Aan de dnitscbe grens zijn verscheidene nieuwe wachtposten ingesteldwelke in stelling aan de duitsebe regeering eene uitgave van f 108.000 's jaars veroorzaakt. Volgens de Luxemburger courant is deze maatregel, welke aan de grenzen menige onaangenaamheid zal veroorzaken voor bendie over Luxemburg naar duitsch gebied reizen en nog lastiger is dan de pas-verordening voor Elzas-Lotharingen, niets dan plagerij omdat Luxemburg zich niet aangesloten heeft bij het spiritus-belastingverbond. De regeering beeft than3 verscheidene personen naar Noord en Zuid Duitschland afgevaardigd om op de plaats zelve de toepassing en werking der nieuwe spiritus-belasting ua te gaan. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld dat bij eene aanvaring tusschen de spaansche stoomboot Hizabal en de engelsobe boot Hughenden laatstgenoemde boot gezonken iswaarbij drie schepelingen bet leven verloren hebben. VEREENIGDE STATEN. De bladen raden in bet met Canada gerezen geschil de meeste voor zichtigheid aan. Zij betoogen, dat een oorlog met En geland groote nadeelen zou veroorzaken, doordat de geheele kust onverdedigd is en open ligt voor oorlog schepen. De gemeente-rekening te Helder is den 4 vast gesteld in ontvangsten op f 204.711,76%, in uitgaven op f 201 304,75%, alzoo met een batig slot van 3407,01. De beer Gerritsen bet jongste lid van den ge meenteraad van Amsterdamheeft den 5 medege deeld dat hij eerstdaags voorstellen zal indienen tot herziening der verordeningen op de inkomstenbelas ting en op bet straatgeld. Den 5 is te Mantgum de luchtballon nedergedaald, waarmede de heer L'Hoste te Bolsward opgestegen was. Toen bij uitgestapt was ging de ballon weder plotse ling omhoog en verdween in oostelijke richting. De luitenant kolonel H. E. Beekman een der verdienstelijkste hoofdofficieren van het wapen der genie sedert 11 Mei 1887 op non-activiteit gesteld is den 6 op öljarigen leeftijd te 's Gravenhage overleden. By eeno den 6 te Ilpendam gehouden hard draverij waaraan twaalf paarden deel namen, werd de prijs gewonnen door Mazeppa van den Heer H. Bakel te Beemster en de premie door Emma van den heer H. Dalenberg te Alkmaar. -- Den 6 is te Amsterdam aanbesteed 1». het maken van zandophoogingen enz. voor het fort bezuiden Uithoorn onder voorwaarden dat het zand moest zyn van de duinen voor het fort te IJmuiden en geleverd moest worden door tusschenkomst van den heer J. C. Moorman te Haarlem2°. het maken van dit werk zonder die voorwaarden. Raming onder 2°. f 207.500, Van de vijf inschrijvers was voor beide voorwaarden de minste de heer A. Volker Lz. te Sliedrecht als voor 1°. f 174.000, 2°. i 185.000. Het proviuciaal bestuur van Noordholland beeft den 6 by enkele inschrijving aanbesteed bet verrichten van baggerwerk bij de Oranjesluizen te Sohellingwoude en het ophoogen van een terrein bij die sluizen, geraamd op f 5325. Laagste inschrijver de beer A. Volker Cz. te Sliedrecht voor f 5000. Den 6, des avonds ruim elf uren, hoorde de schildwacht S. V. voor de gevangenis te 's Hertogen bosch in het dicht begroeide houtgewas langs den ringmuur geritsel, waarvan hij kennis gaf' aan den sergeant-kommandant der wacht die met een ander soldaat een onderzoek instelde, doch niets hoorde. De schildwacht hield echter voldat hij iets geboord bad, waarop de sergeant naar de wacht ging om eene lantaarn te halen. Toen hoorde de schildwacht weder in het houtgewas loopeu, waarop hij by herhaling riep „Halt I" en tot antwoord kreeg „dat doe ik niet voor jou ik zal je doodschieten." Inmiddels kwam in het donker een man, gekleed met witte broek, uit het hout; de schildwacht denkende dat het een ontvluchte ge vangene was, riep tot tweemaal toe „sta, of ik schiet I" De man stond niet en liep weg, waarop de schildwacht op hem aanlegde en schoot, met het ongelukkig gevolg, dat de man dood ter aarde stortte. De getroflene is gebleken te zijn een metselaar, ongeveer 40 jaar oud, die eenigen tijd te voren door zyn haas met zijne kame raden bij gelegenheid van een feest gatracteerd was. Hij laat eene weduwe en 3 kinderen na. Bij beschikking van den minister van binnen- landsehe zaken van den G zijn de commission benoemd, welke in het najaar van 1888 belast zijn met het af nemen der examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56 onder a der wet van 17 Aug. 1878 (Staats blad nr. 127), Zij is voor Noordhollandtot lid en voorzitter, de schoolopziener iu het district Hoorn; tot leden de schoolopzieners in het distriet Haarlem en in de arrondissementen Alkmaar, Zaandam en Hilversum tot leden-plaatsvervangers de schoolopzieners in de arr. Amsterdam(westelijk), Haarlem, Hoorn, Helder en Texel. By kon. besluit van deu 6 is aan den heer dr. R. H. Saltetadj.-inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Noordholland te Amsterdam vergunning verleend voor den tijd van twee jaren tot bet gelijktijdig bekleeden der betrekking van privaat docent voor de gezondheidsleer aan de gemeentelijke universiteit aldaar. Den G was het feest voor de schooljeugd der gemeente Oudorp. Door het gemeentebestuur daartoe in staat gesteldwerd op dezen dag Prinsessedag ge vierdwaarin men op den eigenlijken dag verhinderd was. De jeugd werd onthaald en ontving een stuk ge past speelgoeder werden spelen uitgevoerd en een optocht door het dorp gehouden. In eene den 6 gehouden vergadering der afdee- ling Wieringerwaard der Hollandscbe Maatschappy van Landbouw bijgewoond door 1G ledenwerden de punten van beschrijving behandeld voor de algemeene vergadering te 's Hage. Den afgevaardigden, den heeren D. A. Kaan en D. D. Kaan, werd opgedragen wat betreft punt III A. B. C. D. E. en F. de praeadviezen van het hoofdbestuur te steunen, vóór 1°. A, en C. van punt IV te stemmen en hun, wat betreft B., een vrij mandaat te geven. Voorts werd de wenschelijkheid uitgesprokenSchagen als plaats voor de algemeene vergadering in 1889 voor te dragen. Hierbij werd op gemerkt, dat, mocht eene kleine gemeente met het oog op de geringe ontvangsten voor eene tentoonstelling moeielijk in aanmerking kunnen komendit bezwaar voor eene algemeene vergadering geheel vervalt. Naar aanleiding van een ingekomen circulaire van de vereenigin? „bet Nederlandsche Rundvee-Stamboek" werd, op voorstel van den heer Groneman, met 10 tegen G stemmen besloten, van wege de afdeeling f 20 bij tö dragen in de kosten eener eventueele inzending van nederlandsch rundvee op de internationale tentoonstel ling in 1889 te Parijs. De heer Teengs had voorgesteld hiervoor f 10 beschikbaar te stellen. Eene missive van het Nederlandsch Landbouwcomité betrekkelijk de op richting van een nederlandsche landbouwcourant werd voor kennisgeving aangenomen. Afwijzend werd be schikt op een verzoek van den heer J. Peetoomuit gever der Zyper Courant, om in plaats van door oproe pingsbiljetten, door middel zijner courant de leden ter vergadering op te roepen. In den nacht van deu 6 op den 7 is te Breda binnen een uur tijds bet logement van P. J Baksteen aan den West-Binnensingel uitgebrand. Den 7 is te Gouda een man door een sneltrein overreden. Drie uren na het ongeval overleed hij. Het openbaar ministerie bij de nrr. rechtbank te Amsterdam heeft den 7 in zake de valsche munters geeischt tegen Mevius gevangenisstraf voor den tijd van 5 jaren togen Holl van 7 jaren en tegen Smits- buyzen van negen jaren, met aftrek voor de twee eersten van den reed.! in voorloopige hechtenis doorgebrachteu tijd. De substituut officier van justitie, de heer Baud, had ten aanzien der straffen als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat hij het billijk achtte voor Mevius en Holl de voorloopige hechtenis in rekening te brengen voor Mevius bovendien er op te letten dat bij alleen het werktuig is geweest en zelf geen valsche munt vervaar digde dat Holl het denkend hoofd wasdie in zijne binnenkamer zat te studeeren om nieuwe methodes te vinden; toch zou de een zonder de ander niets geweest zijn. Smitshuyzen vervaardigde niet alleen valsch geld, maar gaf het ook uit; hij deed dit op de sluwste wyze ea zorgde alle bewijsstukken te vernietigenhij was de meest onbeschaamde van allendat bij de behandeling der zaak voor de rechtbank ook herhaaldelijk bleek en voor de maa'schappij was het van het hoogste belang, hem zoo lang mogelijk uit haar midden te verwijderen. Zij werden verdedigd door de advokaten mr. S. Eug. Gompertz en Caroli. Den 7 is te Hoorn. de heer P. Schuurman gekozen tot lid der kamer van koophandel en fabrieken met 32 van de 44 geldige stemmen. Het lid der Tweede Kamer, de heer J. T. Cremer, is van zyne langdurige buiienlandscbe reis hier te lande teruggekeerd. komen slechte berichten omtrent den nog geheel te veld staanden oogst. Het langdurig natte weder oefent een zeer nadeeligen invloei uit. Indien er niet spoedig droogte komt zal de schade groot zijn. De diepgang, waarmede de schepen te IJmuiden kunnen biunenvailenwerd tot heden gewoonlijk iets minder opgegeven dan waarmede zij eigenlijk kunnen binnenkomen. De oorzaak dier handelwijze was hierin gelegen dat de peiling geschiedde over deu geheelen mond der haven waarin dus ook begrepen was het gedeelte bij de koppen der havendnmmen, waar ten gevolge eener betoubestorting do diepte geringer was dan over het andere gedeelte. De kamer van koop- haudel en fabrieken te Amsterdamdie de aandacht van don minister van waterstaat op dat punt vestigde en verzocht, voortaan dat deei van den havenmond voor het bepalen vau het dieptesein uit te sluiten, daar het overige gedeelte voldoende breedte als vaargeul bood, heeft dezer dagen het bericht ontvangen, dat ingevolge nader overleg met het departement van marine, voortaan de zich over ruim 20 el uit3trekken.de betonbestorting

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5