No. 111. Negentigste Jaargang. 1888. Een kind uit het volk. WOENSDAG 12 SEPTEMBER. PATENTEN. Prijs der gewone Advertentiën: (Dfficutl (Bebeettc. De VOLJAARSPATENTSNaan gevraagd in Mei 1888, kunnen ter gemeente-secretarie alhier worden al- gehaald, tot en met Zaterdag 22 September 1888, op alle werkdagen 's morgens van 92 uur. jSttitcutanfr. DUITSCHLAND. Deu 5 vertrok het duitsche oorlogschip Möwe uit Zanzibar naar Tonga, waar de oost-afrikaansche maatschappij het beheer van den Sul tan van Zanzibar zou overnemen. Tegen den middag werd eene boot naar den wal gezonden cm den toe stand te verkennen maar deze moest terugkeeren, daar de duitscbers zonder reden door de inboorlingen met geweerschoten ontvangen werden. Toen den 6 twee booten der Möwe op dezelfde wijze aangevallen werden, liet de bevelhebber der Möwe vuur geven op de aan vallers en hen vervolgens door een detachement uiteen drijven. De Sultan zond troepen om de weerspannigen te tuchtigen. De rust is daarna weer hersteld. FEDIXJ^ETORT. ENGELAND. Iu de laatste vijf maanden werden in het oostelijk deel van Londen in Whitechapel de lijken van 4 tot de laagste klasse der maatschappij beboorende vrouwen gevonden, die op de gruwzaamste wijze vermoord waren gevonden. Terwijl men nog zoekende was naar den dader dezer moordenis nu den 8niet ver van de plaatswaar voor een paar weken een der vroegere Ijken gevonden was, op nieuw het lijk eener vermoorde vrouw gevonden waarvan de hals afgesneden en dat overigens even jammerlijk verminkt was. Zj heette Annie Siffeybet lijk werd gevonden op het binnenplein van een armoedig kosthuiswaar zij reeds sedert tien maanden een nachtverblijf had gevonden. Zij ging den 8 des avonds uit en den 9 des morgens ontdekte een werkman haar lijk. In de nabijheid van dit huis schijnt een lederen voorschoot en een slagersmes gevonden te zijn naar men zegt toebe- hoorende aan een man die ongunstig bekend stond. De schrik onder de bewoaers is zoo groot, dat zij onder ling een veiligheidsdienst in het leven hebben geroepen, FRANKRIJK. Den 6 is de anarchist Laca3 die in Mei op de begraafplaats Père Lachaise bij het jaarlijksch bezoek der aanhangers van de commune aan die begraafplaats twee personen met revolverschoten kwetste, veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Hij beweerde, dit in opgewonden toestand te hebben gedaan, zonder te weten wat hij deed. SERVIE. Den 7 des avonds werden te Belgrado ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoekmet de bijlagen, van den heer A. H. E. POST J r., commissionair alhier, om vergunning tot het oprichten van eene bierbrouwerij, in het perceel aan de Baangracht, wijk A, No. 19 (de oude Banenkerk), en dat op Dinsdag 25 September 1S88, 's middags te 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die bierbrouwerij be zwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 11 September 1888. De Secretaris, NUHOUT van deb VEEN. Het Congres der Oud-Katholieken, dat te Heidelberg vergaderd is geweest, heeft o. a. een afkeurend oordeel uitgesproken over het nieuwe italiaansche strafwetboek, zich verklaard voor het herstel van de wereldlijke macht des Pausen en aan bisschop Eeinkens opgedragen, in overleg te treden met de bisschoppen der Oud-Katho lieken in Zwitserland en Nederland om in 1890, ver moedelijk te Keulen, een gemeenschappelijk congres te houden van de duitsche, oostenrijksche zwitsersche en nederlandsche Oud-Katholieken. De Nordd. Allg. Zeitung bevat den 10 een scherp artikel tegen koningin Nathalie van Servie die zich steeds zeer vijandig jegens Duitschland heeft gedragen. Zoo wordt o. a. daarin gezegd dat de koningin den franschen gezant hare ingenomenheid beeft betuigd met I 23) Prinses Sibylle had zich op bet laatst met Detlev onderhouden het ophalen van het scherm maakte aan bet gesprek een einde. De hofdame bemerkte op de wangen harer Hoogheid twee ronde, roode vlekken, een bewijs van groote opgewondenheid en zij schreef die toe aan het wegblijven van den prins. „Hoogheid zeide zij eindelijk zich over den stoel der prinses buigende, te midden van het wraaklied van Ostrud, „mijn broeder heeft uwen doorluchtigen gemaal reeds een kwartier geleden in het theater gezien." „Wat zeg je, Amanda De prinses scheen eerst verstrooid, maar werd spoedig opmerkzaam. „Onmogelijk Waar zou hij dan gebleven zijn De hofdame haalde de schouders op. „Hij sprak met Neukirch, die blijkbaar op den prins had staan wachten." „Wie heeft dat gezien „Ik zeide het u reeds, Uwe Hoogheid, mijn broeder. Alles wat Erdmann mij vertelt, daarop kunt u onbepaald vertrouwen. Nu en dan vreest hij wel, dat mijne dier bare gebiedster zich oDgerust zou kunnen maken Hij heeft een zeer fijn gevoel in menig opzicht en is zeer bezorgd waar het Uwe Hoogheid betreftmaar het schijnt tochdat aan het voorval geen gewicht moet worden gehecht, anders had Neukirch den adjudant ten minste wel eenen wenk gegeven. Misschien wel eene kleine bestelling Een of andere opdracht - Mijn God Hoogheid wat overkomt u Wil ik uw flesch reukwater halen voegde zij er op bijna huilenden toon by. Inderdaad, de prins trilde over het geheele lichaam, hare borst ging stormachtig op en neer de argwaan de mededeelicgen van graaf Yassili over het hof, te Ber lijn, waarin het keizerlijk huis ernstig werd beleedigd. In de staatkunde mag men volgens dat blad zich niet bekommeren om schoone vrouwen, gelijk evenmin is geschied met de fransche keizerin Eugénie. Bij de te Kiel gehouden oefeningen met de vloot is gebruik gemaakt van een zwemtoestel volgens de duitsche bladen nog uergens anders toegepast, namelijk een dubbel kleed van caoutchouc zooveel lucht bevat tende, dat de zwemmer, die het aantrekt, lang genoeg onder water blijven kan, om in alle stilte torpedo's weg te nemen of aan te brengen en te laten ontploffen. In een graf kelder op de Noorder-begraafplaats te Parjs zijn in den nacht van den 6 op den 7 17 per sonen, meerendeels vroeger veroordeelden, in hechtenis genomen, terwijl zij bezig waren zich aan gestolen fijne wijnen te goed te doen. Een grijsaard van 61 jaren scheen de aanvoerder dezer bende te zijn, ITALIË. Generaal Baldisera heeft den minister van oorlog eene dépêche gezonden over een aanval van Debeb op Keren. Onder het oprukken tegen het fort Keren maakte Debeb groote strooptochten, doch werd den 2 door de troepen uit het fort teruggeslagen en tot aan zijne verblijfplaats bij Asmara vervolgd. De bende van Debeb vluchtte in volkomen wanorde en verloor 100 man. Het bij de strooptochten buit gemaakte vee werd aan de eigenaars teruggegeven. die nooit geheel bij haar sluimerdewas opnieuw met onweerstaanbare kracht haar hart binnengedrongen. „Ik wilde geen gevolgtrekkingen maken, Uwe Hoog heid dat was in het geheel mijn plan niet", giDg de hofdame op denzelfden toon voort, „ik achtte mij slechts verplicht De prinses viel haar bijna heftig in de rede. „Maar gij maakt toch bij u zelf gevolgtrekkingen Amanda Freule von Nobbe boog het hoofd als eene verregende bloem. „Ik weet niet zeide zij bijna onhoorbaar. De prinses wierp zich achterover in haren stoel zij had haren schildpadden waaier uitgeslagen en bewoog dien haastig voor haar gelaat. „Graaf Èommingen De prinses had met een plotse linge beweging haar gelaat naar den adjudant gewead en zag hem met onrustig flikkerende oogen aan. Detlev boog zich voorover zoover als doenlijk wasmaar de muziek belette hem, haar te verstaan. „Schuif den stoel dicht aan de borstwering, mijn gemaal zal nog wel eenigen tijd op zich laten waehten", zeide Sibylle met een bitteren toon in hare stem „hij heeft zelden haast, en kom dan wat dichter bij mij zitten, ik heb u iets te zeggen." De adjudant gehoorzaamde en wendde zieh vragend tot de prinseshij wachtte tevergeefs. Zij had haar waaier weder uitgeslagen en boog ieder van de schild padden staafjesbeurt voor beurtom als wilde zij daarvan het weerstandsvermogen onderzoekenoogen- schydlijk had zij hare vraag of hare opdracht vergeten. Hij zag, dat de aderen van haren hals heftig klopten, de dunne lippen stijf op elkander werden gedrukt en krak daar brak een staafje van den kostbaren waaier onder hare zenuwachtige vingers. Ereule von Nobbe slaakte een zachte kreet, maar de prinses, die anders zoo zuinig was, en wier kameniers zich op geen enkel geschenk van haar konden beroemen scheen in het geheel niet op de schade te letten; zij was te zeer in hare gedachten verdiept. eenige pogingen tot het houden van betoogingen (en behoeve van de Koningin door de politie verhinderd. Eenige personen werden in hechtenis genomen. De Koningin vierde dien dag haar geboortefeest. VEREENIGDE STATEN. Volgens te Nieuw- York uit Havauua ontvangen berichten gaat de schade, aldaar door den cycloon op den 4 veroorzaakt, alle3 te boven, wat van dien aard sedert vele jaren ondervonden is. Het tuighuis en bijna alle vocrname gebouwen werden beschadigd boomen ontworteld en vele personen gedood. Ook de schepen in de haven werden zwaar beschadigd; booten, met tabak en suiker beladen, zoeken. Schier overal was het verkeer te land gestremd. Spoorweg- dijken waren ingestort en treinen liepen van het spoor. De Senaat heeft met 37 tegen 3 stemmee het wets ontwerp tot beperking van den invoer van chineesche werklieden goedgekeurd. 13 ttf MCttl Altb STATEN-GENERAAL. Voogd y wet. Uit de schriftelijke bescheiden omtrent het wetsontwerp tot regeling der voogdij over prinses Wilheimina blijkt, dat eenige leden ingenomen waren met de indiening en dat de hoofdgedachte der voordracht, om de voogdij toe te kennen aan de koningin-weduwe, algemeen instemming vond. De kritiek en wel een opbouwende kritiek gold alleen de onderdeelen der regeling Sommigen meenden dat de geheele omwerking van 't ontwerp noodig was met 't oog op de bepalingen omtrent den raad van voogdij. Daaromtrent hinkte het ontwerp op twee gedachten, en liet de vraag onbeslist, of die raad strekte ter vervanging van den raadsman, dien de vader het reebt heeft naar art. 4 burg. wetboek aan de langstlevende moeder toe te voegen, of wel ter ver vanging van den toezienden voogd. Men scheen hier te doen te hebben met een college sui generis, ten behoeve der minderjarige koningin ingesteld en waardoor te ha-en aanzien het gemeene recht buiten toepassing werd gelaten. Maar dan ware 't beter geweest deze eigenaardige instel iug zelfstandig te regelen die 'fc geheele onderwerp omvatte en niet, gelijk de aange bodene, eene verzameling van uitzonderingen, aanvul lingen en afwijkingen op en vaa het gemeene recht. De regeering geeft in de memorie van antwoord niet toe dat het ontwerp op twee gedachten hinkt. Men heelt hier te doen met een college sui generis dat de werkzaamheden van toezienden voogd en in sommige opzichten dien van raadsman uitoefent en bovendien kan geroepen worden tot vervulling van de taak des voogds. Alleen wat de uitoefening van volontaire rechtsmacht betreft, scheen het raadzaam eene wijziging in het ontwerp te brengen. Omwerking daarvan achtte de regeering onnoodig en onraadzaam. Eene zelfstandige regeling het geheele onderwerp omvattende, bij deze „Zoudt gij mij eenen dienst willen bewijzen, graaf?" Eene gloeiende blos schoot baar daarbij in het gelaat. „Ik ben geheel tot uw dienst, Uwe Hoogheid." „Het zou echter kuunen zijndat die dieust die dienst de strengste bescheidenheid vorderdeDe prinses hijgde naar adem, alsof haar de keel werd dicht- gesnoerd. „Wat mag zij schelen?" dacht Detlev verwonderd. „Mevrouw von Bogdanoff zeide zooeven, dat de vorstin migraine heeft, ik weet wat dat voor een lijden is, het is verschrikkelijk maar ik heb er een onfeilbaar middel tegen." Zij zag hem aan, alsof zij een antwoord verwachtte, dat haar halverwege tegemoet kwam. Detlev zweeg echter hij had niet het minste vermoedenwaar de prinses heen wilde. „Medelijden is toch 's menechen plicht, graaf!" Het tweede staafje van den waaier brak door midden. „Zeker, uwe Hoogheid „Wat wordt smartelijker, langer en vaker tevergeefs gezocht, dan een meêgevoelend hart", bracht de prinses met moeite uit. Zij zag daarbij op het vernielingswerk harer handen sloeg toen echter de oogen op en Bommingen trof een blik, zoo warm, dat hij, een en al verbazing, de vorstin scherp in het anders zoo koele, hoogmoedige gelaat zagmaar reeds had dit weder zijne gewone nitdrukking teruggekregen hare Hoogheid keek reeds weder naar mevrouw von Bogdanoff's loge aan de overzijde. „Ii zou er toch op willen zweren", dacht Detlev peinzend het hoofd schuddend, „hoe toch alles afhangt van de wijze, waarop het licht op iets valt „Ik zou vorstin Arbanofi mijn flacon met reukwater willen doen toekomen. Wilt gij den overbrenger daarvan zijn, graaf?" „Uwe Hoogheid het is reeds laat", waagde Detlev in te brengen. „Wanneer gij van mijnentwege komt! Beste graaf, ik geloof ook nietdat russinnen daar zoo op letten als bij voorbeeld eene duitsche vrouw eenige emanci-

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1