Vergadering van den gemeenteraad van ZIJPE. speciale wet ware niet alleen in strijd met de bedoeling des grondwetgevers, maar ook ten hoogste tijdroovend. Zij handhaaft dan ook in hoofdzaak het ontwerp en brengt alleen naar aanleiding van gemaakte opmer kingen in de onderdeelen eenige wijziging. Onveranderd laat zij o. a. de regeling omtrent de samenstelling van den raad van voogdij. Wel gaven in de afdeelingen sommigen aan andere hooge staatsamb tenaren de voorkeur boven de in 't ontwerp voorge- dragene en wenschten enkele leden eene minder tal rijke samenstelling van den raad, maar er is niet beweerd, veelmin aangetoonddat door de voorgestelde sa.nen- Btelling het staatsbelang zou worden miskend. Bij de wijzigingen is o. a. in art. 2 bepaald dat de daar genoemde dignitarissen leden van den raad zijn (in het oorspronkelijke ontwerp stond: „worden benoemd.") In art. 3 is thans bepaald, dat aanvulling van den raad niet behoeft te geschiedenzoolang het aantal der door den Koning aangewezen leden van den raad van voogdij niet minder dan 2 bedraagt. In art. 13 is de tweede alinea aldus gewijzigd „tel ken reize wanneer volgens de bepalingen van het ge- meene recht de tegenwoordigheid of het verhoor, hetzij van den toezienden voogd, hetzij van bloedverwanten of aangehuwden van den minderjarige, hetzij van beiden gevorderd wordttreedt in deze voogdij de tegenwoor digheid of het verhoor van den raad van voogdijver tegenwoordigd door zijnen voorzitter of door een zijner leden door den raad daartoe gemachtigd hiervoor in de plaats." Art. 15bepalendedat de raad van voogdij de uitvoering van genomen besluiten kan opdragen aan drie zijner leden is vervallen. In art. 17 is bijgevoegddat de jaarlyksche begroo ting van uitgaven van de minderjarige Koningin op voordracht van de moeder-toogdes door den raad van voogdij wordt vastgesteld. In art. 18 is voor de vaststelling van de rekening over het vorige jaar een termijn van 6, in plaats van 3 maanden aangenomen. De commissie van rapporteurs noemt in haar eind verslag de aangebrachte wijzigingen belangrijke ver beteringen. Intusschen blijft zij de aandacht vestigen op twee punten. Ten eerste de vraag der minderjarigheid. Volgens den considerans van het ontwerp wordt bedoeld minderjarigheid in den zin van art. 31 der grondwet. Indien derhalve de mogelijkheid wordt aangenomen van toepasselijkheid van art. 385 B. W., dan schijnt 't wen- schelijk alsnog eenige verduidelijking dienaangaande in 't wetsontwerp op te nemeD. In de tweede plaats schijnt onder aanhef van art. 8 (nieuw) waarin de bepaling is opgenomen dut de moedervoogdes in afwachting harer eedsafleggingde voogdij schoon slechts voorloopig waarneemtde voorziening ten onrechte tot bepaalde gevallen beperkt. 10 September 1888. Tegenwoordig alle leden. Na opening, lezing en goedkeuring der notulen, deelt de heer Zijp mededat hij met de andere regenten van het weeshuis de rekeningen van de bakkers Ver- kroost en Out nader heeft onderzocht en hun gebleken is, dat zij reeds van iederen post 10 pet. hadden afge- getrokken zoodat dit niet meer van de geheele reke ning behoefde te geschieden. Gelezen werd een brief van ged. s'aten, waarbij goed gekeurd werd teruggezonden het beslu t tot verande ring van den tijd der kermis en paardenmarkt aan de Scbagerbrug. Tot hoofd der school te 't Zand werd benoemd No. 2 van de voordracht, de heer L. J. de Vries, onderwijzer bij de rijksnormaallessen te Texel met 7 stemmen. Op den heer H. Sasburg te Veleen no. 1 van de voor dracht, werden 4 stemmen uitgebracht. Een voorstel van den heer Kaan, om de op de voordracht geplaatsten vooraf een practisch examen te laten afleggen door ze patiegeest zit hun reeds in het bloed. Bovendien het doel heiligt de middelen." Een eigenaardige, als het ware vastgevroren glim lach, lag om den mond der prinses, toen zij een langen, smallen, zilveren flacon voor den dag haalde. „Ziedaar By den prins zal ik u natuurlijk veront schuldigen, wanneer hij nog komt, voordat de voor stelling is afgeloopen. Wensch de vorstin van harte beterschap Zij gaf hem den flacon, hare bevende handen raakten de zijne aan hij voelde door den handschoen heen, dat de vingers koud als ijs waren. „Ga nu', fluisterde zij met verstikte stem en er lag als het ware een donkere sluier over de nu weder matteflauwe oogen. Met welke gevoelens sloot de adjudant de deur der loge achter zich 1 Al had hem de opdracht der prinses verrast en bem zelfs pijnlijk getroffen bij had geen man moeten zijn, die liefhad, wanneer niet het gevoel van geluk ten slotte bij hem de overhand had gehad. Hij zou Ferra misschien van avond nog zien, zonder zijn eigen toedoen. Al was het ook maar voor een vluchtig oogenblik, al bleef zelfs maar de kamenier de tusschen- persoon tusschen hem en hare meesteres hij was toch in Eerra's nabijheid, hy ademde dezelfde lucht in als zij, bij kon haar een deelnemend woord laten overbrengen Met een snellen sprong was Detlev in een nabijzijnde vigelante, terwijl hij den koetsier bevalNaar de villa Bogdanoff) Frinsessenweg. Intusschen zeide de prinses, boven, mee bevende stem, tot hare vertrouwde „Was er in den ouden tijd niet een volk Amanda waarvan de vrouwen het dierbaarste wat zij bezaten echtgenootzoons broeders en geliefdenzonder te aarzelen in den dood dreven alleen om de eer te redden „Ik weet het nietHoogheid", zeide de hofdame die dan ook alleen maar thuis was in de chronique scandaleuse der hofstad „maar ik zal het morgen eens nazien en het u zeggenhet moet toch in ieder werk over algemeene geschiedenis staan voor de klasse te laten werken werd met 9 tegen 2 stemmen verworpen. De suppletoire begrooting van dit jaar, tot een be drag in ontvangsten en uitgaven van f 100j werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De kosten van het gehouden vergelijkend examen maakte deze suppletoire begrooting noodig. De begrooting voor 1889 werd den raad aangeboden, om in eene volgende vergadering te behandelen. De ontvangsten en uitgaven zijn daarop uitgetrokken tot een bedrag van f 32,945,68. De voorzitter verraste de vergadering met de mededeeling, dat de opcenten der personeele belasting zijn verminderd met v y f en de hoofdelijke omslag met f 300. Aan de erven van den heer C. V. Morra werd op hun verzoek eene ontheffing van hoofdelijken omslag verleend van f 2,95. Op eene vraag van den heer Francis of de brand- haken in de Zuid-Zy'pe reeds in orde zijn gebracht, ant woordde de voorzitter, dat dit eerstdaags zal geschieden. Daarna wordt de vergadering gesloten. De hoogere burgerschool met 3jarigen cursus te EnkhUiZOn. is den 4 geopend met 35 leerlingen, waarvan 3 meisjes. De kerkeraad te HOOm Op Texel heeft den 6 tot predikant beroepen ds. A. Steenhouwer te Cothen. Bij kon. besluit van den 7 is aan vrouwe G. M. Moerbeekweduwe van den onlangs te Amersfoort zoo ongelukkig omgekomen ritmeester-instructeur van het le regiment huzaren, den heer jhr. A. C. baron van Asbeck, een pensioen toegekend van /GOO's jaars. Bij kon. bes uit van den 7 is bepaald dat de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal gesloten zal worden op den 15, des namiddags te 3 uur, in eene vereenigde zitting der beide Kamers door den minister van binnenlandsche zaken. By kon. besluit van den 7 is o. a. op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer O. A. Verwey te Enkliuizon ais auditeur bij den schuttersraad en in zijne plaats benoemd de heer H. Vlasveld, vroeger eerste luitenant bij de schutterij. Een kantoorbediende uit St. Anna bij Nijmegen is sedert den 8eene belangrijke som aan bankpapier en gelddat hij voor zijn patroon bij een notaris moest bezorgen medenemende spoorloos verdwenen. De nieuw benoemde staatscommissie voor de beri beri ziekte heeft den 8 hare eerste zitting gehouden. Bij de wielerwedstrijden, den 8 te Scheveningen gehouden welke door het ongunstige weder in den mor genstond door zeer weinig belangstellenden werden bijge woond, was in den internationalen wedstrijd voor éénpersoons veiligheidswi Iers afstand 4 mijlen, de eerstaankomende de heer Scheltema Beduin van Amsterdam in 7 min. 58VS sec., de tweede Daniel Albone, een engelschman, in 7 min. 59J/5 sec., de derde de heer Korthals Altes uit Delft in 8 min. lO'/s sec. De duitscher Ed. Bör- ken uit Crefeld had den strijd opgegeven. Bij den inter nationalen wedstrijd voor éénpersoons driewielers met voorgift afstand 4 mijlen, kwam Daniel Albone nagenoeg gelijk aan met Scheltema Beduin die aan Albone o. a. 40 el had voorgegeven namelijk in 8 min. 82/s sec., de beer Trakranen uit Hilversum legde den weg in 8 min 12j/5 sec. af. In den internationalen wedstrijd v n meet voor hooge tweewielers, afstand 10 mijlen, waarbij de heer Huysser uit Maastricht 17 malen het eerst den post voorbij gingwaardoor hem de uitgeloofde gouden medaille te beurt viel kwam Huysser het eerst aan in 21 min. 17V5 sec.; Hagedoorn uit Amersfoort was de tweede in 2L min. 18 sec. en E. A. Koch uit Utrecht in 21 min. 43*/s de derde. Den 9 werden de wielerwedstrijden voortgezet en door schoon weder begunstigd. Onder de belangwekkende nummers behoorde de nationale wedstrijd van meet voor hooge tweewielers afstand 1 eng. mijl. Deze rit bracht de beste rijders in den strijddie aanvankelijk onder leiding van „Ives" vrij kalm wasdoch op uitstekende wijze door Huysser werd gewonnen. Aankomst I. Huysser (Maastricht) „Niet noodig 1" antwoordde de prinses afwerend en in gedachten verdiept voegde zij er bij„Alsof dat slechts in den ouden tijd kon gebeuren Men doet het ook nog heden, zonder te aarzelen, alleen krijgt men er tegenwoordig geen martelaarskroon voor 1" Hoe dichter Detlev bij de villa Bogdanoff kwam, des te onrustiger werd het hem te moede. Wat stond hem te doen wanneer de vorstin zijn late komst als eene beleedizing aanmerkte? Hij hield het niet langer in de vigelante uit. Ondanks sneeuw en regen liet hij op den eersten hoek eener straat stilhouden sprong uit het rijtuig en wilde de laatste schreden te voet afleggen. Zijne oogen zochten, door een onweerstaanbaren drang gedreven de villa daar zag by dat daarvoor een laag elegant coupeetje stilhield eene greote slanke mannensestaltein een langen officiersmantel gebuid kwam met snelle schreden over het trottoir, verdween in het rijtuig, en dit rolde weg in de richting der stad. Detlev von Bommingen stond geheel verslagen se conden- misschien wel minutenlang. Hoe gaarne hij ook getwijfeld had het was onmogelijkhij had maar al te duidelijk den prins erkend. Smart en toorn snoer den hem de keel toe de ijverzucht nam stormender hand zijn hart in bezit. Was dit alles een spel van het toeval of had de prinses vermoed arme prinses Hij zeide niet „arme Detlev", maar drukte de tanden op elkander en balde de handen daar voelde hij den flacon. Hij had eene opdracht gekregenhaar op zich genomen nu was hij ook verplichtdie uit te voeren; hetgeen hij gezien had ontsloeg hem niet van dien plicht. Maar hij wilde zich tevreden stellenmet aan het kamermeisje den flacon ter hand te stellen, de ellendige comedie had in zijne oogen nu toch iederen dekmantel verloren. Wanneer hij aan zijn gesprek met Eustachius van den namiddag dachtdan moest hij lachende goede jongen had eene zeer leerrijke les kunnen krijgenindien hij op dit oogenblik hier was geweesteene lesdat het oordeel der wereld toch niet altijd iederen grond mist. Begen en sneeuw sloegen hem in het gelaat, bij bemerkte het niet, ook niet dat 3 min. 91/, sec. 2. „Ives" (Gouda) 3 min. 101/, sec. 3. Hagedoorn (Amersfoort) 3 min. 12l/s sec. Deze drie heeren toonden daarna (in twee afdee lingen) hunne bedrevenheid in het kunstrijden, waarvoor twee prijzen waren uitgeloofd. Het publiek scheen zeer ingenomen met die proeven bestaande in los rijden staande op het zadel liggende op den zadel, staande op het achterwiel met het achterwiel vooruit of op een enkel rad. Op den duur werden deze toeren een tonig. De jury kende den len prijs toe aan den heer Loman (Berlijn-Amsterdam)den 2den prijs aan den heer Kerkhoven. Aan den internationalen wedstrijd voor eenpersoons drie wielers over 5 mijlen namen vijf mededingers deel, onder leiding van Albone, Hij werd door Scheltema en Thijssen op de hielen gevolgd zoodat tusschen beiden dan ook weinig verschil in afstand was. Aankomst 1. Albone (Engeland)11 min. 10 sec.; 2. Scheltema(Amster dam), 11 min. 10 sec.; 3. Thijssen (Nijmegen), 11 min. 13J sec. De meeste belangstelling bestoud voor den wedstrijd voor tweepersoons-driewielers dame en heer). Afstand 800 el. Er waren vier paren ingeschreven en opgekomen en zij bleken zich goed geoefend te hebben. Al dadelijk kwamen mej. v. Baden cn de heer Kerkhoven een goed eind voor en dat bleven zyofschoon 2 en 3 den strijd krachtig aanbonden. Uitslag1. mej. v. Baden en de heer Kerkhoven, Leiden, 1 min. 42£ sec,; 2. mej. Stroetbofl en de heer J. Stroetboff, Amsterdam, 1 min. 471 sec.; 3. mej. Timmermeister en de heer A. Stroet bofl', Amsterdam 1 min. 47 j sec. Eene nieuwigheid was de nationale wedstrijd voor eenper- soonsveiligheidstweewielers door officieren. Afstand 1600 ei. Uitslag: 1. luit, ter zee 2e bl. Smit ('s Gravenhage) 3 min. 19 sec.; 2. adelborst le kl. Verdam (Hoorn) 3 min 23-| sec.; 3. luit. der infanterie Storm vf'aGra- vesande (Arnhem) 3 min. 23|- sec. Van de drie personen, die verleden week te Hoorn van een dak zijn gevallen, is nu ook de tweede persoon aan de gevolgen overleden. De derde ligt bedenkelijk ziek. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Hens- broek H. A, Ludwig, eand. by het prov. kerkbestuur van Noordbrabant en Limburg. De barbier N. te Maastrichtdie een zijner huur lieden scheerdeheeft hem met het scheermes eene duchtige snede in den nek gegeven. Het leenen van een gulden door de echtgenoote van den eenen aan de vrouw van den andere zou de aanleidende oorzaak zijn. De dader werd voorloopig gearresteerd doch is thans weder op vrije voeten gesteld. Bedankt voor het beroep (toez.) naar Koodijk do r dr. G. Paris te Buiksloot. Tot leeraar in het handteekenen aan de teeken- school te Edam is benoemd de heer M. C. F. Ver meulen te Amsterdam. Den 8 is te NiöUWedisp een te Hamburg thuis behoorend matroos van het aldaar binnengekomen nederl. schip Noord-Holland, over boord gevallen en verdronken. Den 8 werd in „de Vergulde Kikkert" te Den Burg op Texel eene vergadering gehouden van de leden der afdeeling Texel van het Nederlandscb Onderwij zersgenootschap. Door het minder gunstige weder was de opkomst niet zeer talrijk. Na opening der verga dering door den voorzitter met een toepasselijk woord en afdoening van eenige huishoudelijke zaken, werd het woord verleend aan den heer G, Kempers hoofd der school te De "Waal op Texel, die in eene korte en degelijke inleiding de behandeling der leesles in de hoogste klasse der lagere school schetste. Spreker deed vooral uitkomen, hoe nuttig eene oordeelkundige behan deling der leesles was en waarschuwde tegen eenzijdig heid en sleurwerk. Hoofdzaak dient te zijn het goed begrijpen en verstaan van 't gelezenewaardoor de leerliDg in staat gesteld wordt ook op rijperen leeftijd een zelfstandig oordeel te vellen. De lust tot onderzoek worde door den onderwijzer zooveel mogelijk opgewekt. hij zich de lippen te bloede beet en dat het gevoel van koudeleegte en smartdat hem deed huiveren uit het hart en niet van buiten kwam. De storm was door gedrongen tot in de diepste diepten van zijn anders zoo gelijkmatig gemoed en had het geheel overweldigd; zich zelf nauwelijks meester, drukte hij op de bel. De zware deur vloog voor hem open. Prins Dagoberfc trad juist de loge binnen toen de bel voor het ophalen van het gordijn voor het derde bedryf zich hooren deed. Toen de prinses hem zag, verbleekte zij, en ook de hofdame was het aan te zien, dat zy min of meer schrikte. De prins zag er zeer verhit en slecht gehumeurd uit. Toen hij Bommin- gen's plaats ledig vond, fronste hij het voorhoofd. „Is mijn adjudant niet hier vroeg hijplaats nemende, „prinses, ik had hem gelast, U te geleiden." „Tot vóór een kwartier was hij hier, ik gaf hem eene opdracht." „Die hem van hier verwijderde?" „Ja." „Ik verzoek u Sibylle dat voortaan niet weder te doen. Waar is hij heen?" Prins Dagobert sprak zeer beslistzijn gelaat werd hoe langer hoe duisterder. „Naar vorstin Arbanofimet mijn flacon. Mevrouw von Bogdanoff zeide my, dat bare nicht migraine had", antwoordde de prinses en vast en koel richtte zij daarbij de oogen op haar gemaaldie onder dezen blik ter zijde keek en zenuwachtig aan zjjn snor draaide. „Ah zoodat is wat andersdan zijt gij natuurlijk van mijne sympathie verzekerd. Ofschoon het is reeds laatSibyllezulk een bezoek zou aanleiding kunnen geven tot veel gebabbelhebt gij dat wel bedacht Bovendien je bent anders niet zoo mede lijdend." Ook zijn blik ontmoette nu uitdagend den hare. „Ik doewat ik mijn plicht acht", antwoordde de prinses koel. „Je zult wel aan mij willen overlaten Dagobert, te beoordeelen, hoever ik daarmee gaan moet." De prins beet op zijn lipnam den gebroken waaier van de borstwering en amuseerde zichmet ook de

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2