allerlei. tEeUgtrnfisiche Betuhtsn. In de aanvangsklasse was betvolgens sprekernood zakelijk, dat de leesles door den onderwijzer werd voor gelezen, in de hoogere klassen moest dit bij afwisseling gesobieden. De vergadering was bet vrij wel met den inleider eens. De beer Mullerhoofd der school te Oudesohildwas van meening dat het voorlezen der les nadrukkelijk moest vermeden worden wanneer de onderwijzer zelf niet in staat was dit behoorlijk te doen, hetzij dcor een gebrekkig gehoor als anderszins. Door den beer de Jongh, hoofd der school te Eierland op Texel, werd een lans gebroken voor het schoonlezen, terwijl de heer Deuzemanhoofd der school te Den Hoorn op Texelde opmerking maaktedat in den laatsten tijd het zoogenaamde werktuigelijk lezen wel wat te veel werd verzuimdwat z. i. verkeerd was. Niet alleen op het „kennen", maar ook op het „kunnen" dient gelet te worden. Ook achtte hij het van groot belang in eene leesles de antecedenten op te Bporen wat niet weinig bijdraagt om het gelezene beter en grondiger te vestaan. Vanwege het vergevorderde uur werd punt 4 van de agenda n. 1, „de waarde der sprookjes voor de lagere school" aangehouden tot eene volgende vergadering. Bij wijze van verrassing gaf nu de heer Bakels arrondissements-schoolopziener te Texel, een boeiend en aanschouwelijk verhaal van zijne reis door Zwitserland en Italiëin den loop van dezen zomer gedaan. Hij voerde zijne aandachtige toehoorders in gedachten naar den prachtigen waterval van den Rijn bij Laufen (SchaffhauseD) naar den top van den Rigivan waar men een indrukwekkend uitzicht heeft oter het Alpen gebergte in Zwitserland en eindelijk naar de warme bronnen bij Ragatz, mede in dit rijk, waar door spreker een kijkje in de ingewanden der aarde genomen werd. Een en ander werd verduidelijkt en aanschouwelijk gemaakt door eene reeks van photographieën door hem uit Zwitserland en Italië medegenomen. Uit naam der vergadering werd den beer Bakels hartelijk dank gezegd voor zijne bemoeiingen. Hierna werd de vergadering door den voorzitter met een woord van dank aan de verschillende sprekers gesloten. Do ballon Atmosphere, waarin de heer E. L'Hóite met een reiziger, den heer Adriaan Lutkie, den 8 te Leeuwarden te 4 uur 45 minuten opsteeg, is te 6 uur te Surhuis erveen neergedaald. De ballon bereikte eene hoogte van 2700 el: proefnemingen met postduiven, zelfs op eene hoogte van 2400 el, slaagden uitstekend. Op de vergadering der vrijzinnige kiesvereenigicg Eendracht maakt machtden 8 te Tietjerksteradeei gehouden, welke bijgewoond werd door 88 leden, ter- wijl 80 leden door gemachtigden vertegenwoordigd waren werd de heer K. B. Drijber, burgemeester van Tietjerksteradeei, tot Kandidaat voor lid der Tweede Kamer gekozen met 105 stemmen tegen 43 stemmen op den heer E. B. Kielstra te 's Gravenhage. Na den uitslag dezer stemming zeide de voorzitter, genoemde heer Drijber, het volgende: „Ik verwacht, dat de verschillende kiesvereenigingen in het district ditmaal we! eene volstrekte meerderheid znllen aanwijzen. Is dit niet het geval dan komt morgen het centraal be stuur in eene huishoudelijke vergadering bijeen. In de vergadering, die wij nu hielden, zijn twee stroomingen op te merken. Vernemen wij morgen dat de heer Kielstra de meest gewensthte kandidaat blijkt te zijn welnu dan vertrouw ik, dat allen, die ditmaal op mij hunne stem uitbrachten, den heer Kielstra zullen stem men, ln omgekeerd gevalhoewel onwaarschijnlijk koester ik de verwachting, dat de voorstanders van Kielstra's candidatuur eveneens hun plicht doen. Wij strijden voor beginselen en niet voor personen. Laat ons dat steeds voor oogen houden en brengt daarom nwe stem uit op den kandidaat, die bij volstrekte meerder heid door de vier kiesvereenigingen als zoodanig wordt geproclameerd." De centrale kiesvereeniging van het district Bergum heeft den 9 zich met 158 van de 263 stemmen verklaard voor het oud-kamerlid, den ma joor Kielstra. Op den heer Drijber waren 105 stem men uitgebracht. Den 9 is te 's Gravenhage in den ouderdom van 81 jaren overleden de luitenant-generaal J. J. van Swietenstaatsraad in buitengewonen dienst, di-> op ver gevorderden leeftijd zijne rust in Nederland op offerde om het opperbevelhebberschap van den twee den veldtocht naar Atjeh op zich te nemen en onder wiens leiding toen de kraton ingenomen werd. Hij was met den Koning de eenige gerechtigde tot het dragen van het grootkruis der Militaire Willemsorde. Bij kon. beslnit van den 9 is bepaalddat te Raalte een postkantoor wordt gevestigd op een nader door den minister van waterstaat te bepalen tijdstip. De luchtreiziger Henri Wolff, die den 9 te Gro ningen opsteeg, is eenige uren later te Leeuwarden nedergedaald. De grootste hoogte door hem bereikt, was 2800 ellen. In den nacht van den 9 op den 10 is bij Apel doorn eene boerderij afgebrand. De brandweer Kon andere staafjes te breken, het scheen hem een wellust, aan een of ander voorwerp zijn toorn te koelen. „O", zeide de prinses met een blik op het werk van haar gemaal, „niet alles wijkt voor geweld, mon cher." Getroffen zag prins Dagobert op, toen legde hij den ongelukkigen waaier weder op de borstwering. „Pardon I" zeide hij kortaf, „ik zal mij veroorloven, u een nieuwe te bezorgen." Den rest van de Lohengrin hoorde hij met een ver beten stilzwijgen aan, de prinses luisterde met gespannen aandacht, of de deur der loge ook open ging, zij wachtte op Rommingen. Alles bleef stil, hij kwam niet. De opera was ten einde het prinselijk paar brak op de adjudant was steeds nog niet teruggekeerd. De prins maakte daarover eene snijdende opmerking met sterk gefronsd voorhoofd, ofschoon Neukirch zich dadelijk tot zijne beschikking had gesteld. De prinses kreeg hartklopping en leunde zwijgend achterover in het rijtuig, zelfs tot freule von Nobbe zeide zij nietswat deze edele dame met eenige angst vervulde. 1 (Wordt vervolgd.) geen dienst bewijzendaar er in de nabijheid geen water was. Den 10 bevonden de drie gewonden te Haarlem zich vrij wel; alleen de heer B. leed veel pijn. Te Zaaudam zullen bet post- en telegraafkan toor weldra vereenigd worden. Op de 3f pet. geldleening der provincie Gronin gen, groot f 705.000 is naar den prys van 99 pet. ingeschreven voor f 441.000 tot verwisseling van af losbaar gestelde obligatiën tegen nieuwe en 533.500 voor storting in geld. In de afgeloopen week losten te Zaandam zeventien houtschepen, waarvan de meesten driemasters, te gelijk hunne lading. Benoemd tot onderwijzer aan de normaalschool te Hoorn de hear A. A. Groothoofd eener school aldaar. De cursus 1888/9 aan de rijks landbouwschool te Wageningen is aangevangen met 116 leerlingen. Te Purinerend worden de oefeningen der schutterij nog steeds op Zondag gehouden. Een schutter aldaar, die meent op Zondag niet te mogen exerceeren, is reeds tweemalen beboet en wordt bij voortgezette wei gering met gevangenisstraf bedreigd. Te Barneveld heeft zich een gepens. kapitein der genie door een pistoolschot van bet leven beroofd. Tot lid van het polderbestuur van den SctiagQr- Waard is in de plaats van wijlen den heer J. v. d. Oord, de heer K. Kuiper benoemd. Uit het verslag van de gerechtelijke statistiek over 1887 blijkt dat de gezamenlijke rechtbanken in dat jaar 835 personen in staat van faillissement of van kennelijk onvermogen verklaarden 75 minder dan in 1886. Van de faillietverklaarden waren 767 bijzondere personen 34 vennootschappen onder eene firma en 6 naamlooze vennootschappen. 28 personen werden in staat van kennelijk onvermogen verklaard. Onder de gefailleerden bevonden zich 20 makelaars, commissionairs, expediteurs en assuradeurs; kruideniers en winkeliers voor 17 pet., de broodbakkers enz., de koffiehuishouders enz. elk voor S pet., de kleermakers enz., de timmerlieden enz. elk voor 5 pet., de koop lieden en fabrikanten in manufacturen enz., de schoen en laarzenmakers elk voor 4 pet., de aannemers enz., de grofsmeden en ijrerhandelaars, de huis- en rijtuig- cchilders, elk voor 3 pet., de sigarenmakers en tabaks handelaars elk voor 2 petde verdere beroepen, elk voor 1 pet. Ter zake van bankbreuk werden 26 ga- faüleerden vervolgd. Van de faillissementen, inden loop des jaars geopend, werden 586 uitgesproken op eigen aangifte, 245 op aangifte van schuldeisohers en 3 op vordering van het openbaar ministerie. Van bet gezamenlijk getal der aanhangige faillisse menten 2767 werden afgedaan 909 of 23 minder dan in 1886 en wel 359 door akkoord, 525 door vereffe ning der betrekkelijke boedels en 23 op andere wijze. Onafgedaan bleven 1927 faillissementen en insolvent- verklaringen, namelijk 1107 wegens gebrek aan genoeg zaam actief en 820 om andere oorzaken. De wegens gebrek aan voldoend actief onafgedaan gebleven faillis sementen blijven waarschijnlijk meerendeels onafgedaan. Aan het statistisch overzicht van de ziekten enz., bij het nederl. leger in 1887 voorgekomen worden de volgende bijzonderheden ontleend. De legersterkte bedroeg gemiddeld 31216 personen. Op 1 Januari 1887 waren 735 in behandelingin den loop van het jaar werden 24433 opgenomen, behalve 713 verwijderden, samen 25881 personenwaarvan 13212 koortsigen, 7497 gekwetsten en 1730 oogziekten. 22686 herstelden, 2318 werden verwijderd of met verlof gezonden en slechts 144 overleden waarvan 68 aan longtering en andere ziekten der ademhalingsorganen, 20 aan hersen ziekten7 aan typhus. Op 1 Januari 1888 waren 738 in behandeling. Bovendien werden nog 9669 militairen op hunne kwartieren behandeld. De jaarwedde van den secretaris van Barsin- gerhorn is met ingang van 1 Juli 1.1. vastgesteld op f 525. De trambaan van WestWOUd tot Hoorn is voltooid en wordt den 22 voor het publiek opengesteld. Uitgezonderd het gedeelte Westwoud is nu de gebeele baan Hoorn—Enkhuizen gelegd. Tot hoofd der Bchool met den bijbel te Zaan dijk is benoemd de heer H. Milo te Stedum, die deze benoeming aangenomen heeft. De Koning heeft het beschermheerschap over de Nederlandsche Heidemaatechappj aanvaard. De heer A. Sap is te Vlioland bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen met 29 van de 47 stemmen; de heer A. Molenaar bekwam 17 steramen en een biljet was oningevuld. Te Geldermalsen is besloten tot oprichting van een beursgebouw en te Assen tot uitbreiding der ge meentelijke gasfabriek. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Heems kerk ds. A. Carlier te Deurne en Bakel. Bij de doopsgezinde gemeente te Helder en Huisduinen is het volgende drietal gevormd: O. J. Bakker, te EranekerYt. Loosjes, te BeeiMSter en R. Kaperns, te IJ1st. Voor de vacante betrekking van hoofd der open bare lagere school te Noordschermeer gemeente Oterleek, hebben zich 23 sollicitanten aangemeld. De tentoonstelling van kunstnijverheid te 'a Gra venhage werd den 9 door 3900 betalende bezoekers bezichtigd. Den 10 's avonds was het te Schagen zeer rumoerig. Eene groote menigte bewoog z ch in de straten, die op allerlei wijzen haren wrevel openbaarde en ook tot baldadigheden oversloeg. De lantaarns werden uitgedraaid, ruiten ingeworpen, o. a. bij den pastoor en den predikant. Aanleiding tot deze onrust beeft het gerucht gegeven als zoude een r. c. meisje in een gesticht zijn opgesloten door haren vaderdie op die wijze haren omgang met een jongmensch van eene andere godsdienstige richting wilde beletten. Bedoelde vader werd door de menigte mishandeld. Werden in den laatsten tijd tal van kaasfabrieken in Noordholland opgerichttot de grootste zal wel behooren zoo bet niet de grootste is die voor een achttal boeren uit de Zuidschermeer werd gebouwd, genaamd „de Eendracht", aan de Zuidervaart in de nabijheid van het Zwarte Kerkje, die sedert Maandag, den 3, in werking is. Reeds van verre maakt het uit twee verdiepingen bestaande nette gebouwmet de witte pannendie wij hier voor het eerst in gebruik zagen, een zeer aangenamen indrnk. Door de welwillendheid van den administrateur, den heer J. Zeeman en van den directeurden heer H. Punt, waren wij in de gelegenheid, haar dezer dagen te bezoeken. De hoofddeur binnentredend, komt men in de kaas makerij, waar twee groote kaasbakken ruimte aanbieden tot het bewerken van nagenoeg driehonderd 2 ponds kazen. Daaraan grenst, behalve het weihuis, het ketel huis en de woning van den kaasmaker de pers- en zoutkameralles even ruim en geriefelijk ingericht. Voorloopig is met het aantal kaaspersen slechts op de vervaardiging van 104 kazen per dag gerekend. Er bestaat echter in de kaasmakerij nog voldoende gele genheid, om dat uit te breiden. Zeer practisch is de verbinding met het weihuis aan gebracht. De wei wordt, van uit de kaasmakerij, gestort in een ruimen keldermet hardsteen aan alle zijden bedekt. De tweede verdieping is in drie kaaskamers verdeeld. Op de middelste maakt een daar aangebrachte Douglas- pomp het onnoodig, dat de kazen die eene wassching behoeven, eerst weder naar benoden worden gebracht, terwijl de ligging der verschillende kameis gelegenheid geeftin overeenstemming met den tijd vaa het jaar eene gelijkmatige en noodzakelijke temperatuur aan de kaas te verzekeren. Het geheele gebouw getuigt van de onbekrompen wijze, waarop den bouwmeester, den heer R. Koppen, van Westgraftdijk die de plannen ontwierp en die uitnemend uitvoerdevrijheid was gelaten om eene fabriek in te richten, die aan alle nieuwere eiachen vol doet. Het materiaal voor de kaasmakerij werdvoor zoover het koper- en blikwerk betreft, geleverd door de alkmaarsche firma's, wed. S. Beekman en wed. A. J. Landman en wat het houtwerk aangaat door de heeren T. Diepen en J. C. Ohmstede. Te Kolhorn werd den 10 de eerste voorstelling gegeven door de nieuw opgerichte rederijkerskamer S u.d.W.A.L. De zaal was vol en de opvoering vol deed zeer goed. Met den middagsneltrein kwam te Ylissingen don derdag j.l. o. a. een reiziger aan, met bestemming naar Westelijk Zeeuwsch-Ylaanderen. In de meening zich aan boord der provinciale stoomboot naar Breskens te begeven volgde hij den stroom van reizigers, naar en op de dagmailboot der maatschappij Zeeland, die spoedig daarna vertrok. Eerst toen het te laat was bemerkte de man, dat hij verkeerd was geloopen. Er zat voor den verdwaalde niets anders op dan naar Queenborough mede te varen en van daar onmid dellijk met de nachtboot terug te keeren. Dinsdag 11 Augustus. 's Gba.venha.ge. Tweede Kamer. De heeren Smidt en Cremer hebben als leden zitting genomen. De ver- eenigde vergadering heeft morgen tegen 1 uur de voog- dijwet aan de orde gesteld. 'sGbavenha.ge De jury der landbouwtentoonstelling heeft bekroond voor 5 stuks Edammer kleine kaas m9t den 3en prijs D. Akkerman, Alkmaar; met eene eervolle vermelding voor een utrechtsche jachtwagen met zij portieren S. J. Jonker, Alkmaar. De heer mr. M. J. E. Yiruly Yerbrugge, rechter in de arr. rechtbank alhier is geplaatst op de alpba- betische aanbevelingslijst voor rechter in de arr. rechtbank te Rotterdam. Den 10 des ochtends werd nabij de stremsel- fabriek het lijk gevonden van een ingezeten dezer ge meente die sedert den 9 des avonds vermist was. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 9 Sept. Pieter Groenland, wednr. van Cornelia Amersbeek en Jacoba Eiene, wed. van Cornells de Jong. 11 Gerard Hendrik van Olpen en Johanna Theodora de Jong. GEBOREN. 9 Sept. Martinus Johannes, Z. van Petrus Nagel en Johanna Jansen. MaartjeD. van Geert Mulder en Aafje Duif. OVERLEDEN. 8 Sept. Alida JacobaD. van Lodewijk Gilles en Alida Jacoba Schouten, fi j. en ruim 8 m. 9 v Jacobus Petrus Besteman 58 j. Guurtruida Mar- garetha, D. van Arie Roobeek en Aaltje Cornelisse, ruim 7 w. 10 Cornells van der Oord, 55 j. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Behandeling van strafzaken op 7 September 1888. 7 Bedelaars werden tot verschillende straffen veroordeeld. 11 September. N. M., AlkmaarwederspannigheidG boetesubs 3 da gen hecht. A. V., J. S. en S. V., huisvrouw van R. P., Hoorn, mis handeling, de eerste t 3 boete, subs. 2 dagen hechtde tweede t 6 boetesubs. 3 dagen hecht., de derde vrijgesproken. J. W., Helder, wederspannigheid, 14 dagen gev. W. R„ Helder, dronkenschap en verzet, 14 dagen gev. C. J., Hoorn, beleediging, 7 dagen gev.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3