Negentigste Jaargang. Een kind uit het volk. i». 112. 1888. V II IJ D A G 14 SEPTEMBEK. PATENTEN. 'en, e' d i 9 mot of aan i Prijs der gewone Advertentiën: ©fficiëel <9cbee!tc. De VOLJAARSPAÏENTEN aan gevraagd in Mei 1888, kunnen ter gemeente-secretarie alhier worden af gehaald, tot en met Zaterdag 22 September 1888, op alle werkdagen 's morgens van 9-—2 uur. SttitcntAttb. DUITSCHI AND. De oostenrijksche aartshertog Albreeht is den 12 te Berlijn aangekomen ter bijwoning der iegeroefeningenhij werd door den prins-regent Albreeht van Bronswijk ontvangen. ENGELAND. In den ministerraad in -Canada hebben twee ministers aangedrongen op het in staat van verdediging stellen van het land, omdat een oorlog met de Vereensgde Staten niet onmogelijk was. De minister-president noemde dit onzin en verklaarde zich bereid naar Londen te gaan om met den engelschen minister-president te overleggen. FRANKRIJK. President Carnot zeide den 12 te Cherbourg in antwoord op eene tot hem gerichte toespraak„Hel vertrouwen, dat de bevolking in de rsgeering stelt0 is gegrond op het vaste besluit der regeering om de instellingen des lands te verdedigen peuhjLestokt. ZUID-AFRIKA. De transvaalsche grenscommis- saris Meijer is naar Vrijheid, de hoofdstad der voorma lige, thans bij de Transvaal ingelijfde nieuwe republiek, teruggekeerd en heeft het bericht gebrachtdat de Zoeloe's ontwapend waren en Dinizoeloe zich aan de transvaalsche regeering overgegeven had onder voor waarde dat deze hem niet aan de engelschen zou overleveren. Dinizoeloedie ziek is, wordt door de transvaalsche politie bewaakt. Oendaboekc is zonder aanhangers naar Tongaland gevlucht. fiittttsttlattb. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. heK® 1- •Q B' 4». 1LKMAARSCHË COURANT Des© Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs peff 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM". COS- TER ZOON. DENEMARKEN. Van den 28 tot den 31 Augustus ia te Kopenhagen de jaarlijksche vergadering gehouden van de britsche en algemeene federatie ter bestrijding der onzedelijkheid. Door de ongesteldheid van den voorsitter, prof. de Lavaleije, werd de openingsrede door den nederlandschen afgevaardigde, den heer Pierson van Zetten, gehouden. Den tweeden dag werd de blanke- slavinnenhandel behandeld. Aan het slot der vergade ring werd de volgende motie aangenomen „Aan het eind van de conferentie te Kopenhagen verklaart de Federatiedat zij in al de gehoorde be wijzen van vooruitgang de bevestiging ziet van de recht vaardiging en de kracht harer beginselen, „D® groote overwinning, in Engeland behaald, de sluiting van de befaamde buizen te Christiania en te Bern, de hervorming in Italië, bet succes van de petitie te Genève (twee meisjes hadden zich daar uit de ven sters van twee beruchte huizen geworpen verkiezende den dood boven het verblijf aldaar welk voorval eene groote ontsteltenis bij de bevolking had teweeggebracht),, bet onderzoek, :n verschillende landen ingesteld, beloven haar eene spoedige en volkomene overwinning. Zij ziet er een spoorslag in om voort te gaan totdat de regle menteering over geheel Europa is afgeschaft., 24) .104 iad ic In de vestibule stond Detlev von Rommingen tegen over den gegalonneerden bediende. Het mopneusje van juffrouw Jacqueline verdween juist half achter de zware turksche portière die den ingang naar de ver trekken der vorstin afsloot. „Is Hare Doorluchtigheid te spreken vroeg Detlev iortaf, wien zelfs dese vraag moeielijk viel. „Neen Hare Doorluchtigheid heeft migraine." Een uonende glimlach vloog een vluchtig oogeublik over .ast schoone gelaat van den jongen man. Voor de we- migraine hij behoorde tot die wereld slechts rf prins Dagobert niet'! Roep de kamenier even." Hier ben ik al, mijnheee de graaf." Jacqueline kwam gend nader. Wanneer uwe meesteres alzoo niet te spreken is," eide Detlev, met inspanning van al zijne krachten voor öet oog van het sluwe bediendenpaarzijne opgewon- heid verbergende, „geef haar dan dezen flacon. De ..rinses heeft mij dien ter hand gesteld met de verzeke ring dat het helpen zal," Nu klonk er toch een bittere ironie in zijne laatste woordenmaar het kamermeisje bemerkte dat niet. „Ik zal tem dadelijk overbrengen. "Wil mijnheer de graaf' niet een oogenblik wachten? Zijne Hoogheid de prinsis zooeven ook hier geweestom te vragen hoe het met Hare Doorluchtigheid wasmaar hij werd niet ontvangenniettegenstaande hij wel een kwartier in bet blauwe salon heeft staan wachten. Misschien heeft •ie vorstin echter ditmaal wat te zeggen wacbt u S-s 't u belieft, even." en te beschermen tegen eiken aanslag of bedreiging, zoowel als op het vertrouwen, dat men heeft in de onafgebroken pogingen der republiek om Frankrijk die onbetwistbare kracht te virleenen, welke de zekerste waarborg is voor den vrede, dien het land wil hand haven. (Toejuichingen.) Hij prees daarna de zeemacht en zeide, dat men op de grootste opofferingen harerzijds kon staat maken. Den 11 is te Parijs een soldaat onthoofddie in Maart eene oude juffrouw in haar bed geworgd had. ITALIË. Den 11 is te Turijn met grooten luister het huwelijk voltrokken van prinses Laetitia Bonaparte, met haren oom, prins Amadeo, hertog van Aosta 43 jaren oud, sedert 1S76 weduwnaar. SPANJE. Bij de verkiezingen voor de provinciale staten behaalden de liberalen bijna overal de overwin ning, zelfs in de Baskische provinciën waar de carlis- ten nog altijd vrij sterk zijD. In Andalusie en de provinciën AlmeriaJaën en Murcia houden de overstroomingen aan. VEREENIGDE STATEN. Het Huis van Af gevaardigden heeft den 8 de weervergeldings-wet tegen Canada met 174 tegen 4 stemmen aangenomen, na eene uiterst heftige beraadslaging. De iersche afgevaardigden O' Neill en M'Adoo gebruikten de hatelijkste uitdrukkingen tegen Engeland. Laatstgenoemde verklaarde de engelsche vloot niet meer te vreezen dan eene verzameling met vuur pijlen gewapende waschtobben ea verzekerde dat het geheele engelsche rijk ineen zou storten bij het eerste schot, dat tegen Nieuw-York gelost werd. Een ander noemde Engeland den zeeduivel onder de volkeren. Ook president Cleveland werd heftig aangevallen. De afgevaardigde Henderson noemde hem een ezel en een sidderende lafaard de afgevaerdigde Bourke Cochran verdedigde hem daarentegen in een klemmend betoog. Volgens de mededeelingen van het bureau voor land bouw bedraagt bet cijfer voor den gemiddelden toestand der katoen 83 8, dus 3 5 lager dan het vorige cijfer. De toestand is echter beter dan in denzelfden tijd van de jaren 1886 en 1887. In het algemeen is de oogst achterlijk tengevolge van bet slechte weer. Het ge middelde cijfer voor maïs is 94.2, koren 77.5, haver 87.2, rogge 92.8 en gerst 86.9. De toestand van het winterkoren is sedert Juli iets verbeterd maar in het noordwesten is het voorjaarskoren aanmerkelijk achter uitgegaan. Zij opende de deur naar het kleine, blauwe salon en ijlde buigend weg. Daar brandde nog slechts een enkele pit aan de lichtkroon van venetiaansch glas maar al wea Detlev in het meest verblindende licht getreden hij had het evenmin bemerkt, als het halfdonker hier. De geheele wereld zag er weder anders uit in zijne oogenhij had het kunnen uitschreeuwen van vreugde. De prias niet ontvangenHet liefst was hij Jacqueline teen zij dat verteldeom den hals gevallen de centenaarslastdie hem op het hart had gelegen was verdwenen als kaf voor den wind. In gedachten vroeg hij Ferra duizend- maal vergiffenis voor zijn wantrouwen. Hier in deze zelfde kamer had de prins te vergeefs gehoopt en ge wacht hij hoopte en wachtte nietal ontving zij hem niethij vond het niet meer dan natuurlijk dat zij voor kern geene uitzondering maakte. Op een der lage stoeltjes lag een kanten doek een sluier, zooals de dames dien wel om hals en schou ders slaan. Hij kuste een tipje daarvanzelfs al be hoorde hij aan Maria Paulowna, hij moest iets hebben, om zijne gevoelens daaraan te uiten. Zoo stil was het om hem heendat hij zijn hart hoorde kloppen. Hij had de armen kunnen uitbreiden en baar naam roepen, zoo sterk was de liefde die hem op het oogenblik vervulde, maar bij drukte slechts de handen tegen de slapen. „Ferramompelde hij. „Goeden avond, graaf 1" Het klonk hem als een antwoord op zijn roepen in de ooren, versohrikt draaide hij zich om. Daar stond zij tussohen de portière van helder blauw fluweel den eenen arm boven het hoofd opgeheven en met de hand in de breede plooien van de draperie, de andere slap langs het lichaam hangend. Een wit kleed van zachten stof omhulde de hooge gestalte; een meermalen geknooptmet geel doorwerkt koord, zooals de capucijner monniken dat dragen, hield het op de heupen bijeen. Het roodgouden haar slechts los bij elkander genomen vloeide over hals en Den 12 is het wetsontwerp tot regeling der voogdij over prinses Wilhelmina behandeldin welk ontwerp nog twee wijzigingen waren gebrachtwaarvan een deze was, dat de wet in werking zou treden op den dag harer afkondiging. De minister van binnentandsclie zaken dankte de verte genwoordiging voor den ijver, waarmede zij deze voor dracht heeft onderzocht. De regeering had harerzijds blijk gegeven door de bekende wijzigingen aan de geopperde be denkingen tegemoet te komen. Zij had getracht de zaak zoo eenvoudig en goed mogelijk te regelen. Nog eenige punten wilde zij behandelen, in de eerste plaats den duur der minder jarigheid. Zij had hare meening uitgesproken omtrent de bur gerlijke minderjarigheid, maar geene bepalingen daaromtrent opgenomen. De staatkundige meerderjarigheid vangt haars in ziens stellig op 18jarigen leeftijd aan, maar art. 31 der grondwet regelt haars inziens ook de burgerrechterlijke meerderjarigheid. De vraag is alleen of, waar het burg. wetboek de meerder jarigheid door een huwelijk erkent, dit ook geldt voor de 18jarige meerderheid des Konings. De regeering meent, dat dit stellig het geval is. Het is toch moeielijk aan te nemen dat, waar het burg. wetboek iedereen meerderjarig maakt door hu welijk alleen uitzondering zou moeten gemaakt worden voor de Koningin, te minder omdat dan de verplichtingen der ge huwde Koningin anders zouden worden dan van elke andere gehuwde. Intusschen achtte de regeeriug eene uitdrukkelijke bepaling hieromtrent onnoodig in deze wet, die enkel de voogdij raakt. Mocht het geval zich voordoen, dat de Koningin vóór haar 18 jaar een huwelijk sluit, dan zou, indien men meent, dat andere bepalingen moeten gelden, te haren aanzien eene wijzi ging van het burg. wetboek moeten worden voorbereid. Met het oog op de wenschelijkheid om deze wet zoo eenvoudig mogelijk te maken, heeft de regeering afgezien van den wensch om dit ontwerp geheel om te werken. Zij is uitgegaan van de meening, dat het juist voor de aanstaande Koningin het best is te blyven onder de verstandige leiding harer moeder. Daarom was slechts geringe invloed toegekend aan den Raad van Voogdij, voor zoover de opleiding betreft. Overigens rechtvaardigde de minister de regeling van het vruchtgenot der goederen door de vruchtgebruikster; De heer R o 11 verklaarde ten aanzien van de meerder jarigheid der Koningin voor den 18jarigen leeftijd door huwelijk eene geheel tegenovergestelde meening te zijn toegedaan als de regeering. In zijn stelsel was wijziging dezer wet onnoodig veeleer in dat der regeering. De letternoch de geschiedenis der grondwet laten toe de meerderjarigheid der Koningin door huwelijk vóór haar 18 jaar aan te nemen. Aannemende dat art. 31 der grondwet eene uitzonderingsbepaling bevat omtrent de meerderjarigheid, kan men niet aannemen, dat zij in de plaats- treedt van art. 385 alinea 1 eerste gedeelte, en evenmin van die alinea tweede gedeelte. Bovendien, juist de burgerlijke minderjarigheid is de oorsprong van de staatkundige meerder jarigheid; en nu gaat het niet aan, voor het huwelijk iie staatkundige meerderjarigheid te vervroegen. Ook de geschiedenis der grondwet pleitte tegen de op vat tine: der regeering. Uitdrukkelijk is in de schets van van Hogendorp de leeftijd van 18 jaar voor de meerderjarigheid des Koning» aangenomen en een uitzondering in geval van huwelijk niet gemaakt. De argumenten der regeering gaan bovendien niet op. In den Code Civil bracht minderjarigheid door huwelijk geene meerderjarigheid aan. In achtereenvolgende vroegere wetgevingen werd de meerderjarigheid door huwelijk niet on - schouders, in zijne bevallige, natuurlijke schikking de bekwame hand der parijsche kamenier niet verradend de wonderlijk schoone elfenoogen hield zij met eene sehalksche uitdrukking op hem gericht. Hij deinsde bijna terug van schrik en ontroering iedere zenuw trilde aan hem, toen hij haar voor zich zag! „Ik ben geen spook", zeide zij naderbij komende „ofschoon gij mij bijna zoo aanziet. Verschrikt het u al weer dat ik mij verstoutom zoo laat nog eenen heer te ontvangen Hare Hoogheid zendt u immers 1" „Zeker Mevrouw von Bogdanoff zeidedat gij on gesteld waart", stamelde hij. Zij lachte vroolijk. „Het is al weder voorbij. Pijnen houden met lang bij mij aan. En daarom züt gij P* gelegen gekomen, ik verveelde mij verschrik kelijk. Zij ging zitten en wees op eenen stoel naast haar. „Zoo scbieljjk laat ik u niet gaan." Gehoorzaam nam hij plaats, hij voelde iets als eene duizeliBg. „En den prins hebt gij niettemin niet ontvangen?" „Den prins! Dat is wat auders 1" Er vertoonde zich een kleine rimpel op haar voorhoofd „ik had geen reden om hem te ontvangen en men vermag nu eenmaal niets tegen zijne sympathiën of antipathiën." Hare oogen weken niet van zijn gelaat. Zij had zich voorover gebogen uit een bouquet een roos getrokken en draaide die spelend tusschen de vingers. Hij haalde zwaar adem. Beide vallen ons vaak, zonder onze schuldten deel", zeide hijeigenlijk vol strekt niet wetende wat hij zeide. „Vaak tegen onzen wensch." Zij had het hoofd weder opgericht en drukte het nu tegen de leuning van haren stoel„ik ken ten minste iemand zij zuchtte en aarzelde eenigzios, „die al zeer weinig naar mijne sym pathiën vraagt." „Onmogelijk, vorstin." „Dat zegt gij Zich oprichtend nam zij de roos tusschen de lippen zooals hare gewoonte was. „Gij hebt allerminst daartoe het recht." H

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1