De föoiJii onzer aanstaande Koningin. No. 113. Negentigste Jaargang. 888. Een kind uit het volk. ZONDAG 16 SEPTEMBER. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Prijs der gewone Advertentiën: FEUILLETON. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM«. COS- TEE ZOON. De hooge leeftijd en minder gunstige gezondheids toestand des Koning8 in verband met den jeugdigen teeltijd der vermoedelijke Troonopvolgster hebben tweeërlei voorziening noodzakelijk gemaakt de regeling namelijk van het regentschap en van de voogdij. Volgens onze Groudwet is de Koning, en bij gevolg ook de Koningin meerderjarig op achttienjarigen leeftijd; tot zoolang moet zoowel voor 's lands regee ring als voor de opvoeding der jeugdige Prinses gezorgd worden. Het eerste was reeds sedert geruimen tijd geschied door de wet waarbij 's Konings Gemalin tot Regentes is benoemdhet tweede heeft plaats gehad door de aanneming van het daartoe voorgestelde wetsontwerp in de vereeuigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal van 12 September 1.1. De Koning wordt bij zijn overlijden onmiddellijk opgevolgd door zijne dochter als Koniugin der Neder landen maar zoolang zij minderjarig isalzoo den leeftijd van 18 jaren nog niet heeft bereikt, wordt de regeering waargenomen door hare moederdan Ko ningin-Weduwe, als Regentes. Voorts staat de min derjarige Koningin evenals elke andere minderjarige die een zijner ouders verloren heeftonder voogdij maar terwijl in elk ander geval krachtens de wet de langstlevende der ouders als voogd of voogdes optreedt en de kantonrechter een toezienden voogd benoemt bepaalt de Grondwet, dat een afzonderlijke wet den voogd of de voogden over den minderjarigen Koning (of Kouingin) zal aanwijzen en verder de voogdij zal regelen. De Wetgevende Macht is dus volkomen vrij de voogdij zoodanig te regelen als zij het beste acht, de voogdij aan één of aan meer dan één persoon gezamenlijk op te dragen en daartoe te benoemen wien zij deze belangrijke taak het veiligst meent te kunnen toevertrouwen. Gelukkig bestond er over de hoofdvraag tusschen de Regeering en de Staten-Generaal geen verschil van gevoelen. Tot voogdes is benoemd de moeder onzer aanstaande Koningin, en de moeder alleen, van wie eenstemmig wordt verklaard dat zij »door Hare uit stekende hoedanigheden zich eene eervolle plaats heeft veroverd in het hart van ieder rechtgeaard Neder lander." Men is daarbij van het juiste denkbeeld uitgegaan dat de zorg voor de persoon, de opvoeding en de belangen der minderjarige aan niemand beter 25) Als in een droom kwam Detlev thuis. Was alles werkelijk gebeurd? Ferra, de schoone, gevierde vrouw, de zijne 1 Het was voor hem nooii eene bekoring geweestaan vrouwendie hij op de eene of andere wijze onderscheidde, ook door andere mannen hulde te zien bewijzen; hij had menigmaal gedacht, dat zij, die hy zich eenmaal kiezen zou ook op dit punt hem geheel moest toebehooren maar wat vermocht Ferra ten slotte tegen de betoovering die alle harten voor haar opende. In welke mate dat had by by zich zelf ondervonden. Zij hadden elkander lief, als twee ge lukkige kindereu! Wanneer het lot zijne onmeedoogeude hand eens op hen zou laten nederzinken, zou die hen dan scheiden, of voor eeuwig verbinden onafscheid baar bij alles, wat hen verder zou treffen Detlev legde zich die vraag echter niet voor. Het geluk was voor hem zoo nieuw, zoo als het ware uit den hemel komen vallen dat voorloopig nog iedere vraagiedere twijfel hem als eene heiligschennis voorkwam en één ding was zekerzij had hem niet minder lief dan by haar en ware liefde overbrugt iedere kloof. Hij breidde in gedachten de armen uit naar het beeld, dat hem onop houdelijk voor den geest zweefde Ferra, in bet witte, eenvoudige kleed, met bet glanzende baar en de schoone, zachte elfenoogen. „O mijn lieveling mijn lieveling zeide hij bijna luid, „je levensweg zal slechts een pad van rozen zijn; de doornen zal ik uit den weg weten te ruimen." En terwijl hij aan de toespelingen van Eustachius dacht zwol hem het gemoed van toorn en medelijden. „Nie mand zal het meer wagenook maar een giftigen ademtocht op je naam te werpen," kon worden opgedragen en dat de benoeming van meer personen allicht tot verschil vau inzicht en mogelijk tot betreurenswaardige geschillen zou leiden. Alleen voor het geval dat de Moeder-Voogdes tot een tweede huwelijk mocht overgaan verliest zij evenals het Regentschap, ook de Voogdij, tenzij zij vóór dit huwelijk door een wet in de voogdij wordt bevestigd. In dat geval wordt echter haar echtgenoot geen mede voogd. In plaats van door een toezienden voogd zal de Moeder-Voogdes worden ter zijde gestaan door een Raad van Voogdijen in alle gevallen waarin bij de gewone voogdij volgens ons burgerlijk recht de toeziende voogd optreedt of de bloedverwanten of aangehuwden van den minderjarige moeten worden gehoordtreedt daarvoor de Raad van Voogdij in de plaats. Voldoende is gezorgddat het gezag en de bevoegdheid der Voogdes door het toezicht van dezen Raad niet te veel worden belemmerd, en het gevaar van tweespalt is zooveel mogelijk vermeden. De Raad van Voogdij zal bestaan uit negen personen waarvan reeds vijf leden door de wet zijn aangewezen, namelijk de Vice- President en het eerstbenoemde lid van den Raad van State (President van den Raad van State is de Koning zelf), de Voorzitter van de Algemeene Reken kamer de President van den Hoogen Raad en de Procureur-Generaal bij dit hoogste rechtscollege. De vier overige leden worden door den Koning, na ver hoor van den Raad van State, benoemd. Zij moeten Nederlanders zijn. Is na 's Konings overlijden door den dood, het ontslag of de ontzetting van een dezer vier leden aanvulling noodig dan geschiedt dit door een wet. Aan de Moeder-Voogdes alleen is opgedragen de zorg voor de persoon der minderjarige Koningin en wat de opvoeding betreftzijn haar slechts twee ver plichtingen opgelegd. In de eerste plaats zal zij bij de keuze van opvoeders en onderwijzers het ge voelen inwinnen van den Raad van Voogdij. Aan de Moeder-Voogdes blijft echter de beslissing, gelijk dit in elke andere voogdij het geval is. De band tus schen de Koningin-weduwe en hare dochter, de min- derjarige Koningin, is daarenboven te nauw, dan dat van eenig gezag dat men daartegenover zou willen plaatsen eenige gunstige invloed verwacht zou kunnen worden. Het hooren van den Raad van Voogdij is te recht voldoende geacht; het geeft een waarborg dat bij de keuze van alle personen die bij de opvoeding en het onderwijs der minderjarige Koningin betrokken zijn en op hare vorming en opleiding invloed uitoefe nen met nauwgezetheid en overleg te werk zal wordeu gegaan, en het aan raad en voorlichting, zoo noodig aan waarschuwing niet zal ontbreken. In de In de villa Bogdanoff waren de nichten spoedig gescheiden daar Maria Paulowna in geen geval een spoor van gevoel wilde verradeD, bleef haar Blechts dat eene middel over. Toen de sluwe Jacqueline het haar harer meesteres in orde bracht, zeide zij „Wat zette mijnheer de graaf een gezicht, toen ik hem zeide, dat u niet te spreken waart, dat ik Zijne Hoogheid ook reeds had moeten afwijzen, juist alsof hij mij om den bals wilde vallen." Ferra glimlachte gelukkig, toen nam zij een prachtigen armband uit haar bijouteriedoos. „Hier, Jacqueline", zeide zij „draag dat ter herin nering aan vandaag het was een zeer gelukkige dag voor mij en op mijn huwelijksdag zult gy een huwe lijksgift hebben opdat ook gij eens zult kannen trouwen, wanneer gij wilt, want het moet al heel treurig zijn, dat niet te kunnen doen, om welke reden dan ook." De luide vreugdebetuigingen harer kamenier ver warmden Ferra's hartzij had vandaag het liefst de geheele wereld gelukkig gemaaktnu zij had bereikt hetgeen haar tot nu toe dag en nacht als een onbe reikbaar doel voor oogen had gestaan. „Mijn Detlev 1" zeide ook zij, fluisterend, stralend van geluktoen zij zich op de purperzijden kussens neder- vleide, waarover wolken van echten kant zich uitspreidden, die door het rosé achtige licht met een tooverachtig schijnsel werden overgoten. Plotseling richtte zij zich op steunde het hoofd op de hand en zag met angstige blikken in den spiegel van geslepen kristal tegenover haardie haar beeld teruggaf. „Of ik verkeerd doe, voor hem te verzwijgen, dat ik eigenlijk uit de Rue Rochefort afkomstig ben dacht zij. „Moet ik het hem morgen zeggeu Detlev is in vele dingen zoo komisch hij zou er anders over kuuuen denken dan Konstantijn Zij begroef het gelaat in de handen het duizelde haar reeds bij de gedachte, dat zij daarom van hem zou moeten afzien. Van hem, dien zij liefhad, als zij nog niemand ter wereld had lief gehad. Zij had tot nog toe geen flauw vermoeden gehad, dat er zulk een gevoel kon bestaan, f tweede plaats is gelet op het groote belangdat de minderjarige Koningin worde opgevoed in het vader land, te midden van het volk waarover zij eenmaal geroepen zal worden te regeeren. Daarom is bepaald, dat voor ieder verblijf buiten 's lands de goedkeuring van den Raad van Voogdij noodig zal zijn. Bij de zorg voor de geldelijke belangen der jeug dige Koningin komt in aanmerking het beheer van de fondsen waaruit de uitgaven te haren behoeve moeten geschieden. Van alle goederen die aan haar in eigendom toebehooren, voortvloeiende b. v. uit de vaderlijke nalatenschap, heeft de Koningin-weduwe als elke andere moeder in Nederland het vruchtgenot. Over de inkomsten uit deze goederen heeft zij de vrije beschikking en daaruit bestrijdt zij de uitgaven ten behoeve der minderjarige; maar daarenboven heeft de minderjarige Koningin een inkomen haar in de Grondwet verzekerd tot het ophouden van de waar digheid en den luister van het Koningschap Daarvan heeft de moeder het vruchtgenot niet, en van hetgeen jaarlijks uit deze bron van inkomsten overblijft is daarom belegging voorgeschreven door inschrijving op een der grootboeken onzer Nationale Schuld of door aankoop van vast goed binnen het Koninkrijkeen en ander ten name der minderjarige Koningin. Een jaarlijks op te maken begrooting, namens de Moeder- Voogdes voorgedragen en door den Raad van Voogdij vastgesteld, zal voor alle uitgaven tot richtsnoer strekken. Het wetsontwerp waarbij aldus de voogdij is ge- regeld, is door de beide Kamers der Staten-Generaal in vereenigde vergadering met algemeene stemmen goedgekeurd. Wel waren aanvankelijk verschillende bedenkingen gemaakt maar aan enkele had de Re- geeriug gehoor gegeven, en andere betroffen inzonder heid de mindere duidelijkheid van sommige bepalingen, die tot verschil van opvatting zou kunnen leiden. Nadere toelichting :s door de Regesring verstrekt. Omtrent de hoofdbeginselen was echter de groote meerderheid met de Regeering eenstemmigen ook zij di,e eenige bezwaren haddenhebben deze niet overwegend geoordeeld en hunne stem aan het wets ontwerp geschonken. De algemeen erkende wensche- lijkheid, dat deze zaak nog bij het leven des Konings werd geregeld en inzonderheid de algemeene wensch dat de voogdij aan de Koningin zou worden opge dragen, zijn van dit heugelijk verschijnsel de voldoende verklaring. Gevaar dat uit enkele minder duidelijke bepalingen moeielijkheden zullen ontstaanisna de latere toelichtingbij deze wet niet te duchten en al moge het dan ook volkomen waar zijndat de verklaring eener wet in haar zelve te vinden moet wezen en niet uit de toelichting geput behoort te Hare band gleed weder naar beneden, zij wierp opnieuw een blik in den spiegelde zekerheid harer overwin nende schoonheid troostte haar, eerst een weinig, toen geheel. „Ook hij heeft mij lief, za! mij steeds meer lief hebben" met een glimlach herinnerde zij zich het oogenblik, dat hij weder, op een woord van haar, aan hare voeten was teruggekeerd dit bewijs harer macht maakte haar nu nog blijde. „Waartoe zal ik hem en mijzelf met die herinneringen kwellen? Zijne liefde is toch sterker dan zijn trots. En ik ben te lafhartig, om daarvan te spreken, hy weet reeds, dat ik voor heldin niet in de wieg ben gelegd. Wanneer wij getrouwd zijn dan zal ik het hem vertellen. Dan moet hij mij kussen en mij mijn stilzwegen vergeven wat doet het er ook eigenlijk toe En op mijne bruiloft zal ik wit fluweel dragen en in iedere oranjebloesem een briljant als dauwdroppel. O Detlev je zult trotscb zijn op je schoone vrouw, wanneer ook Zy brak hier hare gedachten af, om zich weder met den geliefden man bezig te houden, het was toch zooveel schooner, om te denken aan het tegenwoordige en de toekomst, dan aan het duistere verleden. Zij was nu vast besloten hem niets te zeggen. XIV. Met gefronst voorhoofd ontving Zijne Hoogheid den volgenden morgen zijnen adjudantdie zich over zijne ongehoord lange afwezigheid kwam verontschuldigen. „Ja, ongehoord herbaalde prins Dagobert en hy ging met groote schreden in de kamer op en neer overleggend, op welke wijze hij ongemerkt zou kunnen te weten komeD, of Rommiugen hem missehien gisteren avond had herkendwant nu van achteren herinnerde hij zich zeer goeddat hij hem op den Frinsenweg was tegen gekomen. „Uwe Hoogheid zal waarschijnlijk wat toegevender zijn in Uw oordeel", begon Detlev met een glimlach, „wanneer U mijne verontschuldiging hebt gehoord.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1