Ren kind uit het volk. No. 114. Negentigste Jaargang. 1888. WOENSDAG 19 SEPTEMBER. Prijs der gewone Advertentiën: ©fficiëfil (ScbccUe. StaittttlAHb. FRANKRIJK. Vdór eenige maanden vestigden zich in eene rijk gemeubelde woning dor Breteuilstraat te Parijs de graaf en de gravin De G. uit Brazilië, die, dank zy hunne goede aanbevelingsbrieven al spoedig tot de eerste kringen toegang vonden. Dezer dagen gaven zij eene luister!ijke partij en tegen 1 ure's nachts jEÏTOISr. QOSTENRIJK-HONGARIJE. De Keizer BULGARIJE. Toen de bulgaarsche minister Nat- chewitch te Rustjuk den 17 om 9 uur aankwam, werden 6 revolverschoten op hem gelost. Drie kogels treffen hem en veroorzaakten wondenvan welke een in de rechterborstwelke van ernstigen aard is. De moor denaar, een zekere Kissdos, was vroeger in dienst der bulgaarsche regeering, maar ontslagen wegens oneerlijk heid en toen vertrokken naar Rusland. Krachtens ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COS> TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van J. BURGERS, om vergunning tot het oprichten van eene zinkwerkers- en loodgieters werkplaats, in het perceel aan de Zoutsteeg, wijk D, No. 6 en dat op Maandag 1 October 1888 's middags te 12 urrn ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. 'MACLAINE PONT. 17 September 1SS8. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN.. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand Augustus 1888 Dienstbodecbureau, Amsterdam; G. de Groot, Helder. Briefkaarten: Mej. J. Jansen, Amsterdam. Brieven, verzonden geweest naar Amerika: C. Glijnis f Duitse h land: B. Diekmann Van Heiloo: A. Koek, Langen. BELGIE. Het te Brussel gehouden congres der oordokters is uit Nederland bijgewoond door dr. Guye. Iu 1892 wordt het congres te Florence gehoudeD, DUZTSCHLAND. De hofrouw voor Keizer Fre. derik is tot 15 Juni 1889 verlengd. Door den dikken mist heeft den 18 op de lijn Kleef—Keulen bij Loagerich eene botsing plaats gehad tusschen twee goederentreinen. De materieele schade is zeer groot; niemand heeft eenig letsel bekomen. Er .oopen weder geruchtendat prins Bismarck weldra het voorbeeld van graaf von Moltke volgen en zich terug trekken zal uit het staatkundige leven. De N&rdd. Allgm. ZeituEg van deze geruchten melding makende, vosgt alleen daaraan toe, dat dit gerucht zeker met ontstaan is in conservatieve kringen, maar hoofd zakelijk weergeeft, wat men in liberale kringen wel zou wenschen. ENGELAND. Volgens de openbaar gemaakte statistieke opgaven ten aanzien van het spoorwegverkeer in Engeland over 1&87 zijn in dat jaar over de spoor wegen vervoerd 10,006,089 personen met abonnements biljetten van een jaar, 31,323,789 reizigers der eerste, 61,139,806 der tweede en 638,215,386 der derde klasse. Zij betaalden samen 313,636,248. 26) Met zeer gemengde gevoelens verliet Detlev het slot, de gelukwensch der prinses klonk hem als een wanklank in de ooren. Een blik uit Ferra's oogen en de wolken zouden wel is waar vervliegen als nevel voor de zon, maar op dit oogenblik was hem zjjne vreugde toch bedorven. Juist de prinses, had hij gedacht zou zijne verloving hebben opgenomen als eene verlichting. Daarin zag hij zich bedrogen; of dit tot zijne voldoening washad hij niet kunnen zeggen. „Wat zegt gij er van Amanda?" vroeg de prinses, die zoo ging zitten dat zij haar boezemvriendin den rug toekeerde. „Ik ben stom van verbazing Uwe Hoogheid 1" j.Van Rommingen juist had ik meer verstand meer overleg verwacht „Bah! Hij is ook maar een man, Uwe Hoogheid zeide freule von Nobbe met grenzenlooze verachting. Teen de prinses, na korten tijdalleen was, slingerde zij met al hare kracht den flacon tegen den grond. „Dat ding is van alles van alles de schuld", siste zij tusschen de tanden. „Dat het zoover moest komen Haar gelaat was tot onkenbaar wordenB toe vertrokken, krampachtig wrong zij de handen en brak in een tra- nenloos snikken nit. Geheel D. was buiten zichzelf. Als een loopend vuurtje verspreidde zich het gerucht in alle kringen die slechts het minste belang stelden in hetgeen aan het Hof gebeurde, Eustachius viel zijnen vriend om den hals en zwoer hem meermalen, dat niets ter wereld ift staat geweest zou gijn, hem, ook maar bij benadering, I was men in de speelzaal druk aan het „baccarat." De inzet bedroeg reeds meer dan f 25000. Plotseling ver scheen te midden der spelers een deftig heer met twee personen, die het voorkomen van geheime politie agenten hadden, welke heer in naam der wet de inzet in beslag nam tevens de namen der aanwezigen vragende. De graaf kwam nadrukkelijk tegen de schennis van zijn domicilie op, maar de ander bleef onverzettelijk, maakte proces-verbaal op en verwijderde zich met het geld. Eén der spelers, die hierbij f 5000 verloor, vertrouwde de zaak niet en ging naar het politiekantoor der wyk, waar men echter van niets wist. Daar hij om ver schillende redenen aan den braziliaanschen graaf twij felde keerde hij tot dezen terug en gaf hij aan de andere spelers kennis van den uitslag van zijn onderzoek. Men verlangde meer licht en de heer de G. verklaarde met de grootste kalmte dat had men werkelijk met een valschen commissaris van politie te doen gehad hij aan ieder nog dienzelfden namiddag het zijne zou terugbetalen. Toen men zich daartoe aanmeldde, was de graaf met zijne vrouw verdwenen. Te Rouaan werd de president der Republiek zeer goed ontvangen. Ook de aartsbisschop kwam hem ver welkomen met eene toespraak, welke door den president beantwoord werd met de verzekering, dat verdraagzaam heid en eerbiediging van elke godsdienstige overtuiging steeds het kenmerk van zijn bestuur zouden blijven. Bij de parade van het 3e legerkorps dat 33000 man sterk is, reed de president, voor wien vroeger de troepen steeds geleid werden door den minister van oorlog langs de tribune, waarop hij zich dan bevond, met den minister van oorlog eu de generaals Bruijère en Billot, voor het eerst langs bet front der troepen, ge. volgd door een tweede rijtuig, waarin de ministers Ficqaet en Krantz gezeten waren, en door de fransche en buitenlacdsche officieren te paard. Na den afloop deelde de president zelf in afwijking van de tot heden gevolgde gewoonte aan verschillende officieren en sol daten medailles en ridderoraeu uit. De minister-president F.oqaet werd overoi in het oog loopend koel ontvangen. De begrotingscommissie heeft de ramingen voor de marine met 5'U milhoen verlaagd de minister van ma rine heeft verklaard met geen dier verminderingen ge noegen te kunnen nemen. Het onderzoek der geheele begrooting is thans afgeloopenzoodat de regeering de Kamers tegen 9 October in buitengewone zitting zal bijeenroepen. ging den 12 naar Bellovar in Hongarijeom de le- geroefeningen op den 13 en lé bij te wonen. Tijdens zijn verblijf aldaar kwam de geestelijkheid hem hare opwachting maken met de croatische bissch ppen aan het hoofd. Na zich eerst zeer minzaam onderhouden te hebben met de bisschoppen Posclovic en Hranilovio, kwam de beurt aan bisschop Strossmaijerdie voor eenige weken tot het hoofd der ruesische panslavisten een zooveel genoegen te doen; dat nu aan de lasteraars wei eens voor altijd het zwijgen zou zijn opgelegden dat hij ten slotte van de vorBtin van nu at evenveel houden zou ala van zijnen allerbeeten, allerverstandigsten vriend. Detlev werd schier geroerd door deze oprechte vreugde, die hem met vele andere ondervindingen verzoende. Want hij wist maar al te goed, dat Eustachius er zeer na aan toe was geweestzich de vleugels geheel te verzeugen aan Ferra's schoone oogen en dat slechts liet feit, dat 7ij van haar kant daarvan niet de minste notitie nam, een klein stortbad was geweest. „En je zult nooit jaloersch zijn wanneer ik haar mijne hulde breng?1' vroeg bij ten laatste, op zijne ronde manier. „Een twist met jou neengeen vrouw ter wereld zou mij dat waard zijn, Detlev." „Nooitmijn jongen", antwoordde glimlachend de adjudant, „integendeel verzoek ik je: draag een deel van je vriendschap ook op haar over." „Dat zal gebeuren", antwoordde de opgewondeu huzaarDetlev krachtig de hand schuddende „en nulaat mij niet veel woorden gebruiken je kent mii, wij blijven de ouden." XV. Voordat de lente nog geheel in het land kwam vierde de prinses haren verjaardag en wel té midden van een uitgelezen kring van getrouwen. De „gruwelkamers" waren voor die gelegenheid geopend en de uitnoodigingen gingen door bemiddeling van freule von Nobbe, direct van de prinses uit. De voorjaarsatorm gierde om de daken en huizen drong den schoorsteen binnen en krijschte met de wind wijzers in bet slot vooral maakte hij een zeer onstui miger. indruk. Prinses Sibylle stond in de kleine zaal, die tot hare vertrekken behoorde, uit te kijken naar de nog kale boomen die door den storm geducht onder oanden werden genomen zij slierden heen en weder als spoken van hun eigen verleden. telegram naar Kiew gezonden had, om zijne instemming te betuigen met het dear toen gevierd wordende eeuw feest hunner bekeering tot de grieksche kerk. De Keizer zeide op luiden toon tot uien bisschop zoo dat allen het hoorden dat hij met verbazing de ver zending van dat telegram bij gelegenheid van een niet- katholiek feest gehoord bad. Hij had het eerst niet willen gelooven, dat een zijner onderdanen zulke woorden geschreven had maar tot zijn groot leedwezen had hij vernomen, dat de bisschop dit had gedaan. „Gj schijnt niet gevoeld te hebben", eindigde de Keizer, welk een schuldigen stap gij daarmede tegen Kerk en Staat gedaan hebt." De bisschop, die op deze terechtwijzing niet verdacht was, antwoordde alleen: „Majesteit, mijn geweten is zuiver." Daarna ging bij heen en verliet Bellovar, na te vergeefs een audiëntie bij den kroon prins te hebben gevraagd. Dit krassa optreden van den Keizer tegen de panslavisten in Oostenrijk trekt algemeen de aandacht en vindt zoowel in Oostenrijk als in Hongarijebehalve bij enkele clerica'e bladen die zich over de zaak niet uitlater, algemeene goedkeuring. RUSLAND. Ia een den 15 openbaar gemaakt keizerlijk besluit van 8 Juli, bestemd voor den minister van financiën is de rijksbaak gemachtigd om zoo dra er behoefte aan was, kredietbiljetten uit te geven, welke door in bewaring gegeven goud, toebehoorende aan de schatkist en de rijksbank gewaarborgd moesten worden. De deposito's moeten aan de kas van het wis- seifonds overgedragen en op eene bijzondere rekening gesteld worden waarop het bedrag der metaalwaarde zoomede clat der kredietbiljetten, alleen naar de nomi nale waarde voorkomen. De Diljetten worden weder ingetrokken, zoodra de toestond oer geldmarkt hei ver oorlooft eerst dan mag het tot waarborg in bewaring gegeven goud in de staatskas of de rijksbank terug vloeien. Bij dat besluit is eene beschikking van den minister van financiën gevoegd, krachtens welke, met het oog op de verlevendiging der handelsbeweging, voor welke de tegenwoordige geldvoorraad ontoereikend is genoemde maatregel van den 15 at tot uitvoering ge bracht wordt. Het bedrag der uit te geven krediet biljetten is vastgesteld op 15.000.000 roebels. De rijks bank is dienovereenkomstig van voorschriften voorzien. Het Dagblad van St. Petersburg is gemachtigd tot de verklaring, dat de bewering in de Nouvelle Revue van mevrouw Juliette Adamals zou verleden jaar eene uitnoodiging tot den Keizer van Rusland zijn ge richt om eene samenkomst met den Keizer van Duitsch- land te Stettin te hebben, engegrond is. Bij het andere venster stond een tafelwaarop de geschenken smaakvol gerangschikt waren gravin Len- heim deed ieder jaar baar uiterste bestin hare hoe danigheid van opperhofmeesteresom telkens wat nieuws te bedenken voor de versiering daarvan. Rondom de wit marmeren plaat wond zicb een krans van frissche bloemen en varens, tusschen mandjes en vazen, waarin evenzeer Flora's kinderen geurdenwaren de kostbare geschenken smaakvol geschikt. De regeerende vorst had prachtige kunstwerken in brons en majolica gezonden, prins Dagobert sieradiën, die in de geopende étuis, ondanks het matte daglioht, met warmen glans schitterden. Wat toiletbenoodigdheden aanging de prinses had eens voor altijd verzocht, haar daarvan te verschoonen. De officieele gelukwenschen waren voorbij slechts de allerintiemsten hadden zich mogen veroorloven, daarop te verBchgnen. Voor degenen die niettemin behoefte gevoelden, aan hunne sympathie uitdrukking te geven, lag er in de voorkamer eene lijstwaarop men teeke nen kon, die, in 't geheim, door de prinses zeer nauw gezet werd doorgezien om bij gelegenheid daarnaar hare gunstbewijzen te regelen. Prins Dagobert had zich met een handkus en na het mompelen van eenige wenschen weder verwijderd nadat de prinses hemmet een paar koele woorden, voor de ontvangen gaven had bedankt. Zij wist maar al te goeddat hij die vandaag ook voor de eerste maal zag gesteld dan nog dat hj die moeite nam. De opperhofmeesteres en hare trouwe von Nobbe hadden alles in orde gebracht, nadat te voren met de prinses uitvoerig was besproken, wat zou worden uit gekozen. Geen harteljke gedachte van haren gemaal was daaraan verbonden evenmin als de wensch, om haar eene ver rassing te bereiden of eene opmerkzaamheid te bewij zen het was de vervulling van een maatschappeljken plicht, waaraan daardoor werd voldaan - zonder meer. Eu toch had de prinses ditmaal met zoekenden blik

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1