No. 115. Negentigste Jaargang, 1888. V R IJ D A G 21 SEPTEMBEH. Laatste dagen ter afhallng der Patenten van de gemeente secretarie Vrijdag 21 en Zater dag 22 September 1888, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. Een kind uit het volk. Prijs der gewone Advertentiën: (Officieel (Bebecltc. fintUnlAttb. DENEMARKEN. De Koning van Griekenland heeft een landgoed nabij Eredensborg gekocht. In dezen aankoop wordt eene bevestiging gezien van het gerucht, dat hij voornemens is van de regeering afstand te doen zoodra het huwelijk van zijn zoon met de zus ter van den dnitschen Keizer voltrokken is. ENGELAND. De door het Lagerhuis benoemde commissie van onderzoek in zake het geschil tusschen de Times en den heer Parnell, heeft den 17 hare eerste openbare zitting gehouden. Na«dat beide partijen ge hoord waren, werd beider recht erkend om overlegging der stukken te vragen. Na deie voorloopige beslissing bepaalde de commissie hare volgende zitting op 22 Oc tober. De advofeaat van de Times kondigde aan dat bij twee dynamiet-mannen, die tot gevangenisstraf ver oordeeld waren, als getuigen zou dagvaarden, om hunne verstandhouding met de aanhangers van Parnell te bewijzen. FRANKRIJK. De burgemeester van Saint-Denis, eene voorstad van Parijs, verlaagde ten gevolge van een raadsbesluit den prijs van bet brood die te Parijs zelf van 80 tot 90 centimes per 2 pond verhoogd was, van 80 tot 70 centimes. De bakkers wilden als gevolg daarvan het loon hunner knechts van 45 op 35 francs per week brengen, doch dezen, daarmede niet tevreden, staakten het werk. De gegoede burgers zonden terstond near Parijs om brood, docb bet gepeupel, wetende, dat des nachts niet gebakken zou worden wierp bij de bakkers de ruiten in en ging tot plunderen over. Toen de politie hieraan een einde wilde maken, ont- Btonden er ernstige vechtpartijen. Den 17 openden de bakkers weder hunne winkels en twee hunner verkochten PBÜIIjLEITOIV. VEREENIGDE STATEN. In Nieuw Orleans heeft zich de gele koorts vertoond. Te Jacksonville overleden den 17 negen personen aan die ziekte en werden 74 gevallen aangegeven. Bitiusulanb. STATEN-GENERAAL. Stoombootveerdienst Enkiiuizen—Stavoren. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS TEE ZOON. DUITSCHLAND. Graaf Kalnoky de oosten- rijkscbe minister van buitenlandsehe zaken, brengt aan prins Bismarck te Friedrichsruhe zijn jaarlijkach bezoek. Hij k wam den 18 des middags ten 12 u. 10 m. daar aan. Ierland. De heer Dilion, lid van het Lagerhuis, is den 18 wegens gezondheidsredenen uit de gevange nis ontslagen. if 27) Intusschen was Detlev, wien de prins had verzocht een gewichtig staatsstuk voor hem te gaan balen uit een anderen vleugel van het paleisteruggekeerd, bad het aan prins Dagobert ter hand gesteld en stond nu naast hem in afwachting van hetgeen deze verder voor hem te doen had. De prins zeide echter vriendelijk: „Zoo wreed wil ik toch niet zijn, beste Eommingen, om je nog langer van het gezelschap van je verloofde te berooven. Zij zag mij toch reeds zoo even ongenadig genoeg aan. Ik ontsla u van verdere diensten voor vandaag." Detlev betrad weder het kleine salon, waar de prin ses nog steeds zat te midden van eenige dames, de deur voortdurend in het oog houdende; Ferra was er echter niet meer. Toen hij wilde voorbijgaan, trad de prin ses op hem toe. „Hebt n een oogenblikje voor mij, graaf „Ik ben steeds tot uw dienst, Uwe Hoogheid." „Wees dan zoo goed en breng mij even naar mijn boudoir ik had gaarne, dat gij mij een plekje hielpt uitkiezen, om die bronzen vazen te plaatsen. Ik hecht groote waarde aan uwen smaak." Zij had luid gesproken en op eenen toonalsof het de natuurlijkste zaak der wereld betrof, nu nam zij zijnen arm. Detlev, hoe verbaasd hij ook was, want de prin ses had in kunstzaken nog nooit zijn raad gevraagd, zag evenwel geen reden tot achterdocht in deze nitnoodiging en geleidde zijne hooge gastvrouw, overeenkomstig haar verlangen, het salon uit. Zij sprak opgewondener dan gewoonlijk, luid en veel, zoolang zij kamers passeerden, waar menschen waren; Toen zij het boudoir betraden zelfs brood tot nog lager prijzen d.in de zetting. Te St. Ouenmede een voorstad van Parijssloten de bakkers ook aanvankelijk hunne winkels, doch vier hunner heropenden ze zeer spoedig en verkochten toen het brood voor den door den gemeenteraad bepaalden prys. De overige bakkers heropenden hunne winkels na een onderhoud te hebben gehad met den secretaris generaal aan de prefectuur. Te Argenton eene stad van 6000 inwoners in bet departement der Indre eindigden de bakkers met bakken, omdat hef gemeente bestuur den broodprijs niet wilde verhoogen. Het is thins gebleken, dat generaal Baul' nger zich te Brussel bevindtwaar hij eene bijeenkomst had met eenige vertrouwde vrienden. Het lijk van een duitseben gendarme werd te Suarte op het grondgebied van Belfort gevonden. Bij onderzoek bleek dat da dood die aan eene misdaad toegeschre ven werd veroorzaakt is door zelfmoord. De werklieden op den toren van Eiflol, die thans eene hoogte van 145 el bereikt heeft, hebben den arbeid gestaakt. Zij vorderden 15 centen per uur meer, op grond dat het gevaar voor hen grooter werd naar mate de toren zich meer verheft. De ondernemers wilden hoogstens een derde dier verhooging toestaan, waarop een twintigtal den arbeid hervat hebben. Tweede Kamer. De heer Beelaerts van Blokland werd den 18 eerete candidaat op de voordracht voor president met 49 van de 87, de heer Keuther met 48 van de 86 en de heer E. J. J. B. Cremers met 68 van de 82 stemmen. In haar antwoord op het verslag omtrent de over eenkomst met de Holi. Spoorwegmaatschappij betreffende werkplaatsen voor bet dagelijksch onderhoud van het materieel, dienstdoende op de staatsspoorwegen tracht de regeering duidelijk te maken, dat door de regeling van den bouw der werkplaatsen in verband te brengen met andere onderwerpen waaromtrent nog geene overeen stemming is verkregen, deze regeling vooreen onbepaalden tijd verschoven en daardoor een onbillijkheid begaan zou zijn ten opzichte van de maatschap; ij, die rechtmatige aanspraak had op eene spoedige beslissing. Als onder werpen waren genoemd de exploitatie van den spoorweg naar den Hoek van Holland, de exploitatie van de lijn AmersfoortKesteren en de huur voor het gebruik van bet station te Amsterdam. De uit te betalen som wordt werkelijk voor de ver- eischte uitbreiding der gebouwen gevorderd. De grene voor het uit te keeren bedrag is da som maakte zij met eigen hand de embrasses van de portière los en liet deze half dichtvallen, toen trok zij haren arm uit dien van haar cavalier. Zij waren alleen, misschien slechts voor eenige minuten wanneer er dus iets ge zegd moest wordeD, dan moest het spoedig geschieden. Prinses Sibylle haalde diep ademtoen zeide zjj „Ik wilde iets anders met u bespreken, graaf, dan het plaatsen der bronzen beelden. Laat ons gaan zitten." Zij wees op een laag tabouret, dat dicht naast haren stoel stond. Detlev voldeed aan de nitnoodiging één ding was hem duidelijk dat de prinses iets te zeggen had, wat haar moeielijk viel; zij kreeg een hevigen blosonder hare pogingenom hare ontroering te ver bergen en hare stem blonk onvast, toen zij op half- luiden toon zeide „Hebt gij op den armband geletdie vorstin Arba- Doff van avond droeg?" „Dien ik losmaakte, om u te laten zien. Uwe Hoogheid „Ja 1" „Wat is daarmede?" vroeg Detlev, na van zijn kant tot eene aanvallende houding overgaande, toen de prin ses zweeg. „Ik vrees, dat gij boos op mij zult worden," zeide deze aarzelend j „in den regel is men dengene niet dankbaardie minder aangename feiten ter onzer kennis brengt." „Er is reeds te veel of te weinig gezegd, Uwe Hoog heid, dan dat U nu nog kant zwijgen!" De stem van den adjudant had bijna een bevelenden klank; tnssohen zijne oogen vertoonde zich een diepe rimpel. „En ik wil ook niet zwijgen gij znlt hooren alles hooren, graaf! Ik laat het oordeel over de zaak dan aan u over", viel de prinses hartstochtelijk uit. Hare oogen hadden weder dat stekendehare borst ging heftig op en neder. „Die armband is een geschenk van mjjn gemaal aan vorstin Arbanoff." „Onmogelijk!" Detlev sprong op, alsof hij een slag j die voor het maken der afzonderlijke werkplaatsen zou gevorderd worden. Moge nu de overeenkomst voordeeliger zijn voor de maatschappij, zij geeft, naar de verzekering der regeering, een nog veel grooter voordeel aan den Staatdie anders eene belangrijk hoogere som te betalen zou hebben en die door deze overeenkomst daarenboven ontheven wordt van zijne verplichtingen betreffende uitbreidingen of wijzigingen. Het onderhoud der werk plaatsen is hetzij de Staathetzij de maatschappij de werkplaateen in eigendom heeftten laste van laatst genoemde. Omtrent het wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Holl. spoorwegmaatschappij be treffende dezen veerdienst, heeft de regeering eene memorie van antwoord ingezonden, In antwoord op de vraag: „Wat kan volgens de bestaande overeenkomst de regeering met opzicht tot de reserveboot van dezen aannemer vorderen", wordt verwezen naar de bepaling, dat met de goederenboot kan worden volstaan, mits die boot aan zekere eisohen voldoet waaruit reeds zou volgen, dat de bedoeling niet was eene boot te vorderen van bet type der in het contract omschreven passagiersbooteD. De tegenwoordige ondernemer gaf bij zijne inschrijving te kennen, dat hij de goederenboot uitsluitend vcor het vervoer van goederen en vee zou laten dienen en de Prins van Oranje bestemde tot reserveboot. Door gebruik te maken van dit aanbod wird het algemeen belang gebaat. Voor de reserveboot zijn hooger eischen gesteld dan voor de gewone booten. De bewering, dat de boot dikwerf te laat bare bestemmingsplaats bereikt, is niet juist. Slechts driemaal is de voor de reserveboot gestelde duur der overvaart van één uur dertig minuten over schreden. Slechts éénmaal heeft de aansluiting gemist. Bekendmaking van de reizen, die door de Prins van Oranje zuilen vervuld worden, namelijk voor zooveel die te voorzien zjn, zal de minister van waterstaat in overweging nemen. Niet ten behoeve van den ondernemer is afgeweken van den regel van openbare aanbesteding, maar alleen met het doel om nog vóór den afloop van het tegen woordige aannemingscontraetten gerieve van het reizend publiek, de zekerheid te hebben, dat de dienst te allen tijde met eerste klasse stoomschepen zal wor den uitgeoefend. Een ingesteld onderzoek heeft aan de regeering de overtuiging gegeven dat de winsten van den onder nemer zeer aratig zijn. Dat de bemanning onvoldoende zou zijn bij buiten gewone omstandigheden is niet gebleken. Van eenige onbillijkheid tegenover andere inschrijvers zijn de ministers zich niet bewust. Bij kon. besluit van den 3 is het volgende bepaald: Art. I. Ouder de benaming van postbladen zullen had gekregen, toen zich met geweld tot kalmte dwin gende ging hij weder zitten en vervolgde „Eene dwa ling,^ Uwe Hoogheid, eene bedriegelijke gelijkenis!" „En meent gij dat ik op zulke losse gronden zou gesproken hebben?" Zij hield strak hare oogen op de zijne gerichtzenuwachtig speelde zij met een klein porceleinen beeldje dat zij achteloos van de tafel ge nomen had. „Dan verzoek ik u nadere opheldering Uwe Hoog heid Detlev's stem klonk toonloos, ten gevolge zijner geweldige ontroering hij meendedat de prinses het kloppen van zijn hart kon booren, zoo schokte hem het bloed in de aderen. „Drie dagen geleden vond ik het sieraad op de schrijf, tafel van mijn man liggen, toen ik toevallig in de nabijheid daarvan kwam. In de verwaebting, het vandaag onder zijne geschenken te zullen aantreffen zweeg ik natuurlijk. Maar het was er niet bij. Zooeven zag ik bet aan den arm der vorstin. Vorm en arbeid zijn zoo eigenaardigdat eene vergissing niet mogelijk is." „Hoe komt echter de vorstin er toe, van den prins geschenken aan te nemen vroeg de adjudant met lnide stem geheel bniten zich zelven. „En dat eene vorstin Arbanoff uwe verloofde herbaalde de prinses met nadruk„wanneer dames van het theater zoo iets doen dan vergeeft men het hnn lichtmaar eene dame uit onze kringen „Niet verder, als ik u verzoeken mag, Uwe Hoog heid", smeekte Detlev wanhopig. „Het kan niet ande'rs dan een misverstand zijn Mijne verloofde zal het op helderen ik twijfel er geen oogenblik aan." Hij streek zich met de hand over het voorhoofd zij was vochtig en zijne lippen droog. „Hoezeer moet hij die vrouw liefhebben dacht de p'inses in hevigen toorn zij zag zeer goed hoe zijn trots leedmaar op dit oogenblik had zij geen mede lijden met hem. „V ergun Uwe Hoogheiddat ik mijne verloofde opzoek

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1