No. 117 Negentigste Jaargang. 1888. WOENSDAG 26 SEPTEMBER. Een kind uit het volk. Prijs der gewone Advertentiën: Gbfficiitl (Sebeelte. BuitcnUub. PEUILLE3TOJXT. Bntuculftub. STATEN-GENERAAL. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van HENDRICUS HEMESATHom vergunning tot het oprichten van eene bakkerij, in het perceel aan Scharloowijk. E, No. 311 en dat op Dinsdag 9 October 1888 's middags te 12 uren, ten raad- huize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 25 September 1888. De Secretaris, NUHOUT van dek. VEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het suppletoir kohier van het Patentrecht over het le kwartaal, dienstjaar 1888/89, op 22 September 1888 door den Provincia len Inspecteur der directe belastingen in Noordholland execu toir verklaardheden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is over gegeven. leder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornd., 25 September 1888. A. MACLAINE PONT. BELGIE. Den 22 is te Outrijve overleden in den ouderdom van 88 jaren de heer Delehaije, gewezen lid van het nationale congres, oud-burgemeester van Gent en oud-voorzitter der Kamer van Afgevaardigden. DUITSCHLAN D. De Keizer heeft de benoeming van den heer Hartnack theoloog te Marburg, door de theologische faculteit tot hoogleeraar te Berlijnop voorstel van den minister van onderwijs bekrachtigd hoewel do orthodoxe opper-kerkeraad tegen de benoe ming van dien vrijzinnigen geleerde bij hem in verzet gekomen was. De Koning van Griekenland heeft den 23 des voor middags een langdurig bezoek aan den Keizer en de Keizerin in het marmoren palois te Potsdam gebracht. Hij begaf zich daarop met den kroonprins naar Berlijn en vertrok des namiddags naar Weenen. De Nordd. Allg. Zeitung zegt gemachtigd te zijn tot de verklaring dat de openbaarmaking van het aan den duitschen kroonprins later keizer Frederik toege schreven dagboek tijdens den oorlog van 1870 71 geschied is zonder voorkennis van den keizer. Wat den tekst van het dagboek betreftmen treft daarin 29) „Het paartje in teeder fete-a-tete, en dat moeten wij, overige stervelingen, aanzien zonder jaloerseb te wor den" zeide prins Dagobert, terwijl hij onder de portière verscheen. Detlev stond terstond op, Ferra antwoordde „Een teeder tête-a-tête God beware mij, Uwe Hoog heid. Gekibbeld heeft hij met mijop eene verschrik kelijke manier.'' „Gij zijt een barbaar, Rommingen. Kan uwe schoone verloofde werkelijk iets doen dat n daartoe aanleiding geeft Schoone vrouwen hebben altijd gelijk „Dan, Uwe Hoogheid zou juist de dubbele schuld op de andere partij rusten", zeide de adjudant onbevreesd. „En die is Prins Dagobert werd door den afge meten toon van Detlev opmerkzaam hij zag hem in gespannen verwachting aan. „De gever van dien armband Uwe Hoogheid „Ah zoo Ah zoo 1" Prins Dagobert draaide oogenschijnlijk verlegen aan zijn lange snor en klopte met de punt van den voet op het tapijt. „De zaak is verbazend eenvoudig! Ik was de vorstin eene vergoe- ding schuldig voor een dergelijk sieraaddat ik door mijne onvoorzichtigheid heb stuk getrapt. Het is met dezelfde gedachte gegeven als het aangenomen werd I" „Daaraan twijfel ik geen oogenblik, Uwe Hoogheid Wordt echter daardoor niet aan anderen het recht ge geven „Aan wien vroeg de prins éenigzins op hoogen toon, want de positie werd hem onaangenaam en Det lev deed niets om voor hem het pijnlijke daarvan te verzachten. Wat deze in woorden verzweeg, sprak des te duidelijker uit houding en toon, „Aan Hare Hoogheid de prinses, bijvoorbeeld Prins Dagobert schrikte, er ontstond eene zeer on aangename pauze. volgens de herinnering van bij dien oorlog betrokken per sonen zoovele dwalingen aan in verband met de tijds orde en de feiten dat de echtheid moet worden be twijfeld. In elk geval is het niet aan te nemen dat de geheele inhoud van den kroonprins zeiven afkomstig zou zijn en evenmin dat de gebeurtenissen van dag tot dag wanneer ze nog versch in het geheugen lagen door hem zouden zijn opgeteekend. Niettegenstaande die verklaring blijft men te Berlijn aan de echtheid van het dagboek geloof slaan. Prins Bismarc-k heeft op eene tot hem gerichte vraag verklaard dat hij na inzage te hebben genomen van den tekst van dat zoogenaamde dagboek zooals dit door de Deutsche Rundschau openbaar gemaakt is het voor niets dan een verzinsel hondt. FRANKRIJK. Numa Gilly afgevaardigde voor Gard, heeft beweerd, dat er meer dan twintig Wilson's in de begrootingscommissie zitting hadden. Deze bewe ring geeft aanleiding tot veel geschrijf. Die commissie bezit geene rechtspersoonlijkheid en kon dien afgevaar digde das niet ter verantwoording roepen, waardoor hare leden afzonderlijk thans ophelderingen aan hem vragen. Aan twee leden heeft de heer Gilly reeds geantwoord, dat hij hen niet bedoeld had. Thans eischt het lid Sabatier van hem, dat hij zonder jesuïtische behendig heden zijue beschuldigingen tegenover hem waar make. De minister van marine heeft nader aan de begrootings commissie kennis gegeven dat bij van de f 4.000.000, die de commissie op zijne begrooting wil bezuinigen slechts f 800.000 aan toegeven. De commissie zal hare voorstellen alsnn verder overwegen. De president der republiek heeft de Koningin van Madagascar benoemd tot grootkruis van het Legioen van eer. LUXEMBURG. Het verroek van den minister president Thilges om ontslag is aangenomen j de mi nister van justitio Eyschen is toi zijn opvolger benoemd. OOSTENRIJK-HONG ARIJE. Graaf Alleni (Jzakzy, volbloed hongaar, is tot hongaarsch minister van onderwijs benoemd in plaats van den heer A. Tre- fort. Deze benoeming draagt niet de goedkeuring der duitsehers weg. SPANJE. In de provinciën Aimeria en Grenada heeft een zwaar onweer met hevige slagregens gewoed, waardoor ontzettende verwoestingen zjjn aangericht. In eerstgenoemde provincie kwamen alleen 49 personen om het leven. Tal van huizen stortten in en door het wegspoelen van bruggen en het vernielen van verbindings wegen werd de gemeenschap met verscheidene plaatsen geheel afgebroken. Maarschalk Bazainebekend door de overgave van „Zooveel drukte om niets zeide hij eindelijk zenuw achtig gejaagd. „Het spijt mij zeer, varstin, dat ik u onaangenaamheden bereid heb." Ferra had den armband losgemaakt, zjj hield dien tueschen twee vingers, alsof zij vreesde zich er aan te branden. „Mag ik u hem teruggeven, Uwe Hoogheid?" „Wanneer gij het wilt, dan kan ik mij daar niet langer tegen verzetten, vorstin." Hij nam hem aan en stak hem in den binnenzak van zijn jas. „De ge dachte, dat hij ten minste een paar uren uwen schoonen arm heeft omslotenmoet mij met mijn lot helpen verzoenen 1" In eene opwelling van toorn nam hij van Rommingen die er bij stondniet de minste notitie toen hij de vorstin de hand kuste. „Ben je nu tevreden?" vroeg Ferra. „Je zult mij nog bang voor je maken Detlev Wat wij konden doenis ten minste geschied maar ik verzoek je dringend Ferra, doe geen ondoor dachte dingen meer, ik zou auders verplicht zijn „O Caezar, je hebt gesproken riep Maria Paulowna, die hier of daar opdook en met een ruischenden sleep naast het jonge paar trad. „Wat nu? Nu kunt ge hoogstens nog eene buiging maken en toegeven aan den wil uwer dame, als iedere andere man. Kom, Ferra, laat mij je een mijner jonge goede vrienden voorstellen, die tot nog toe op reis was en wien ik wonderdingen van je verteld heb." Lachend en tegen Rommingen een grappig gebaar makende, trok zij hare nicht met zich mede. Detlev trad een weinig ter zijde en keek de beide zoo weinig op elkander gelijkende gestalten na. Hij voelde zich niet gelukkig. Hij bemerkte, dat hij geheel zijne gewone gelijkmoedigheid verloren haden er na aan toe was om met zich zelf en met de wereld overhoop te geraken. Hoe meer macht deze liefde over hem kreegen hij voelde haar dagelijks aangroeien, des te dieper kwetsten bem de kleine doornen, die zij hem bracht. Er waren oogenblikken, waarin hij zenuwachtig haastig naar ver ontschuldigingen voor het gedrag zijner verloofde moest zoeken en hij had het toch altijd als natuurlijk be schouwd, dat de vrouw naast hem, onaantastbaar zelfs Metz in den fransch-duitschen oorlog, voor welk feit de krijgsraad hem ter dood veroordeelde welke straf door den president der republiek in 20 jaren vesting straf werd veranderd, is den 23 in den ouderdem van 77 jaren plotseling te Madrid aan eene hartverlamming overleden. Men zal zich herinneren, dat hij indertijd uit de gevangenis ontsnapte, ZWITSERLAND. De Bociaal-Demokrathet hoofdorgaan der duitscbe socialisten zal voortaan in Engeland verschijnen, omdat het in Zwitserland niet meer de vrijheid bezit waarvan het vroeger gebruik maakte om te zeggen wat bet goedvond. Het verklaart voortaan nog heftiger te zullen optreden, VEREENIGDE STATEN. De chineesche regeering heeft medegedeeld dat zij bet ontworpen verdrag met de Vereenigde Staten niet kan goedkeuren, zoo het wetsontwerp tot wering der chineezen door president Cleveland wordt bekrachtigd. Tweede Kamer. De minister van marine heeft inlichtingen verstrekt op het adres van a. G. Tiets, gep. vuurstoker der 1ste klasse bij de Kon. Nederl. Marine te Helder, houdende verzoek om toeken ning van het volle aan dien rang verbonden pensioen. Deze vuurstoker is bij geneeskundig onderzoek ter zake van in en door den dienst onstane lichaamsgebreken (bestaande in misvorming der linkerband met samentrekking der vingers, waar door deze niet gestrekt, noch gebogen kunnen worden, ten gevolge van vernietiging van pezenontstaan na verwonding op den 15 October 1887 aan boord van het stoomschip Bonaire, toen hij als olieman dienstdoendedoor het slingeren van het schip met de hand in de machine beklemd geraakte) voor altijd ongeschikt bevonden voor den militairen dienst. Hij werd voortdurend gedeeltelijk buiten staat gesteld om door handen arbeid in zijn levensonderhoud te voorzien. Op grond van een en ander viel hij in de termen van art. 39 der wet van 28 Augustus 1861 (ötbl. n°. 127) en had de regeling van zijn pensioen dienovereenkomstig plaats tot een bedrag van f 336.50. Volgens de wettelijke bepalingen kon hij geen aanspraak op hooger pensioen maken. b. H. Vader en J. de Boer, oppassers aan het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, houdende klacht overeen door den commandant dier inrichting aan hen opgelegde straf. Op den 6 Juni jl,, en niet op den 13, zooals in het adres staat vermeld, zijn deze oppassers door d"n commandant gestraft met drie dagen provoost op water en brood, omdat zij den 5 ongeveer een half uur te laat aan het instituut waren gekomen. De commandant heeft deze in verhouding tot de begane overtreding betrekkelijk zware straf toegepast, omdat beide overtreders zich aanhoudend schuldig maakten aan te laat komen en daarvoor reeds jaren achtereen lichtere straffen hadden ontvangen, die geene verbetering gaven, en hij dus door het voor den boosaardigsten laster haren weg in vlekbelooze reinheid bewandelen zou. Maria Paulowna had hare nicht het salon binnen geleid waar de prinses weder in den kring barer getrouwen zatschijnbaar doodkalm. Haar blik zocht vrel is waar reeds van verre Ferra's arm en toen zij den eiinxkop daaraan niet meer zagkwam er een zegevierende glimlach om haren mond. De adjudant had zich dus haren wenk ten nutte gemaakt en de vorstin zag er eenigzins bedrukt uit. De prinses had in hooge mate het talent om op het gelaat van anderen te lezen. Zij maakte juiat eene zeer genadige beweging, als tot afscheid, tegen eenen heer, die op vrj grooten a,stand van haar had gestaan en zich nu omkeerde. Diens blik moest natuurlijk dadeljk op de beide naderende dames vallen. Hij maakte eene beweging, alsof hem de bliksem trof. Onmnidelijk echter had hij de uitdrukking van zijn gelaat weder in zijne macht, geen spier vertrok er op, Blechts de oogleden zonken bijna geheel over de oogeD, maar in de smalle gleuven schitterde het als vuur. Ook Ferra had hem nu gezien de opgeheven voet werd ingehouden, zij slaakte een lichten kreetsidderde wankelde en drukte den arm van Maria Paulowna zoo hevigdat het deze pijn deed een beklemmendver stikkend gevoel benam haar bijna den adem. „Wat is er met je?" vroeg mevrouw von Bogdanoff verwonderd. herra drukte haar zakdoek tegen voorhoofd en oogen; zij hijgde nog steeds naar lucht. „Gij komt op een ongunstig oogenblik vicomte", riep Maria Paulowna den naderende toe „mijne nicht schijnt niet wel geworden te zijn." „Het is reeds voorbij", fluisterde Ferra toonloos, maar haar doodsbleek gelaat logenstrafte hare woorden. „Vicomte Leroyvertegenwoordiger der fransche regeering, een vriend van mijn huis." „En van de bewoonster daarvan nog veel meer, ver geet dat er niet bij te voegen Maria Paulowna dat is mijn trota", zeide Leroy's eigenaardige klanklooze harde stem met eene diepe buiging. „Misschien zal zich nog wel eene gelegenheid voordoen vorstin Ar- banofl evenzeer mijne toewijding te betuigen."

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1