opleggen eener zwaardere straf in het belang van orde en tucht daaraan een einde moest maken. Hunne overtredingen worden trouwens door adressanten in hun adres erkenddoch zij ver- meenen onrechtvaardig en willekeurig te zijn gestraft. Zij gronden blijkbaar deze bewering op de meeningdat zij niet aan de voorschriften der wetten op het krijgsvolk te water zijn onder worpen. De minister betoogt echter 't tegendeel. Zij behooren tot het krijgsvolk te water. Volgens art. 43 van het huishou delijk reglement voor het instituut staan zij onder de onmid dellijke bevelen van den commandant dier inrichting: deze was dus zonder twijfel bevoegd hun wegens overtreding van de krijgstucht eene straf op te leggenbij het reglement op de krijgstucht bepaald. Het telaat op het instituut komen was in deze voor elk der oppassers het hoven zijn verlof uitblijvenen dus overtreding van art. 14 van het reglement van krijgstucht voor het krijgs volk te water. Toen de bedoelde oppassers gestraft werden, hebben zij daar omtrent geene bedenkingen ingebracht. Daar een der provoost lokalen aan den wal bezet waszoodat zij hunne straf niet dadelijk konden ondergaan, heeft de commandant order gegeven, dat zij voorloopig arrest moesten houden, maar naar aanleiding van hunne bedenkingen tegen het voorloopig arresttoen de gelegenheid bestond hun de opgelegde straf te doen ondergaan, heeft de commandant, die billijkende, hun toen dadelijk de straf in eene der provoosten voor de adelborsten doen ondergaan. De verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting voor 1889 zijn uitgetrokken tot de volgende bedragen I. Huis des Konings f 050.000 (onveranderd). II. üooge Colleges van Staat enz., geraamd 647-182 of <4.613 minder dan voor 1888. Er wordt minder aangevraagd voor: uitgaven voor den Raad van State 500de Algemeene Re kenkamer f 200, de kanselarij der beide orden t 618 en pen sioenen, wachtgelden enz. t 7.945 meer voor: uitgaven ten behoeve van de Staten Generaal f 4450 en van het kabinet des Konings t 200. III. Buitenlandsche Zaken, geraamd 713.312 of t 20.546 meer, Er wordt meer aangevraagd voor Kosten van het de partement 1100, van buitenlandsche zendingen en consulaten f 18.300, pensioenen en wachtgelden f 1146. IA. Justitie, geraamd 5.107.391 of f 1393 minder. Er wordt minder aangevraagd voorKosten van de rechterlijke macht 1 14.012, gerechtskosten f 10.000, kosten der gevangenissen en rijksopvoedingsgestichten 1 50.142; pensioenen enz. f 3287 tegenover meer voor: Kosten van algemeene of Rijkspolitie en in zake jacht en visscherij f 6650; gebouwen daaronder niet begrepen de Rijkswerkinrichtingen f 64.400, kosten der Rijks werkinrichtingen en van het Rijksgesticht Ommerschans/4993. V. Binnenlandsche zaken, geraamd 1 10.054.129, of/183.368 minder. Er wordt minder aangevraagd voor: Nationale militie en schutterij f 400; medische politie 1 57.480, onderwijs 1106,321, kunsten en wetenschappen t 46.977tegenover meer voor kosten van bestuur der provinciën enz. t 22.835 pensioenen enz. 3.975. VI. Marine, geraamd t 14.290.556 of f 1.633 770 meer. Er wwdt meer aangevraagd voorkosten der administratie 13.716.66 materieel der zeemacht en 's Rijks werven/l.642.065, pensioenen enz f 42.221; tegenover minder voor personeel der zeemacht 25.125, loodswezen, de betonning, bebakening enz. 29.108. VII. A. Nationale Schuld, geraamd 1 33.509.564 of 2.84 4.402 minder. Er wordt minder aangevraagd voorinteresten 70.802, amortisatie en allossing van rentegevende Nationale Schuld 2.773.600. VII. 13. Financiën, geraamd 23.523.081 of /522.131 minder. Er wordt minder aangevraagd voorkosten van het departement t 625 administratie der directe belastingen enz. f 478.814; uitkeering aan de gemeenten f 13.000; kosten der eerediensten 1.773; verschillende uitgaven, pensioenen, wachtgelden enz. 69.369; meer voor kosten voor het muntwezen 28.300; id. van administratie van het zegel enz. t 13.150. VIII. Oorloggeraamd 20 668.688 of 394,297 meer. Er wordt meer aangevraagd voor: traktementen en toelagen /2080, soldijen en verdere kosten der verschillende staven enz. 127.754, artillerie-inrichtingen, enz. f 23.775, materieel der genie enz. 14.230; nonactivileitstraktementen, enz. t 55.600, het wapen der marechaussee 1535, buitengewone uitgaven 304 300; minder voor: traktementen, enz. (afd. Ill)/ 275, uitgaven voor gaven 400, en voltooiing van het vestingstelsel 1 72.500. IX. Waterstaat, Handelen Nijverheid, geraamd 23.146.214 of 1.652.487 minder dan voor 1888 toegestaan. Minder wordt aangevraagdkosten van het departement 200kanaal van Amsterdam naar de Merwede 1 1.061.000; verlegging van den Maasmond 1.819.400; meer voor: de overige waterwerken f 354.439staatsspoorwegen 610.000handel en nijverheid f 57.885; posterijen 194.289;pensioenen 11.500. X. Koloniën, geraamd f 1.197.270 of 72.420 minder. Er Woorden en toon van Leroy waren slechts gewoon beleefd, zelfs niet de blik, dien hij op Eerra richtte, verried in het minst, dat hij haar herkende en toch wist zij zeer goed dat bijevenmin als zijop dit oogenblik aan iets anders dacht dan aan het kostbare kleine paleis te Parijs, aan Achilles Clarissehet geheele doodgewaandebegraven verleden. Een gevoel van dankbaarheid kwam vluchtig bij haar bovendat hij deed, alsof zij elkander vreemd waren, maar tegelijker tijd zonderling genoeg ook diezelfde afkeer, dien zij reeds te Parijs jegens hem gevoeld had. Eerra liet zich vermoeid op den naastbijstaande stoel neder, zij had een gevoel, alsof zij duizelend in een onrnete- lijken afgrond zag. Detlev Wat zou Detlev zeggen, wan neer hij vernam, wat Leroy wist 1 Eene ontzettende angst verteerde haar, die haar het spreken geheel onmogelijk maakte. Zij zag niet, dat mevrouw von Bogdanoffde vrouw van den gezant had aangesproken, die haar zooeven voorbij kwam plotseling voelde zij Leroy's adem tegen hare wang en hoorde zij hem met gedempte stem zeggen „Ik hoop, dat u reden zult vinden, om mij dankbaar te zijn vorstin. Er zijn dingen wearover men liefst zwijgt en die men bij voorkeur vergeet. Niemand weet iets van uw verblijf te Parijs Ik verwachtdat u mij zult beschouwen als uwen vriend en mij daarnaar zult behandelen ging hij op dringenden toon voort daar zij nog steeds niet antwoordde. „Zult gij dan ook in het vervolg zwijgen zeide zij snel met een diepen zucht van verlichting. „Twijfelt gij daaraan nog? Wat zou ik niet voor u doen, wanneer gij het my maar veroorloofdet." Eene schaduw vloog over Eerra's gelaat. Leroy's stem, de blik zijner oogen deden haar nu even onaan genaam aan, als voorheen, toen hij in het paleis-ArbanofF naar hare liefde dong. Wilde hy het hier nogmaals beproeven Bood hij haar daarom zijn stilzwijgen aan P Maar zij had nu immers Detlev baar verloofde, om haar te beschermen Zij hoopte dat de gedachte aan hem haar zou geruBt stellen hare oogen zochten hem. Hy was niet in de zaal, en zij vond ook geen kalmte, wordt minder aangevraaagd vooruitgaven ten behoeve van de kolonie Suriname 1 95.209; pensioenen, wachtgelden en grati ficatiën (Ve afd) 1 331; meer voor: uitgaven ten behoeve van de kolonie Curagao t 23.119. XI. Onvoorziene uitgaven f 50.000 (onveranderd). Staatsbegrooting voor 1889. Op de begrooting van waterstaat is f 5000 uitgetrokken, om ter beschikking van de Vereeniging het Buitenland te stellen, naar mate door haar aangetoond wordtdat het geld voor uitzending en subsidieering noodig is. De minister wil aan het bestuur echter mededeelen dat op jnarlljksche subsidie niet te rekenen valt. Voor kosten der rechterlijke macht wordt 14000 minder uitgetrokken door het voorloopig onvervuld blijven van de betrekking van advokaat-generaal bij het gerechtshof te Leeu warden en bij dat te 's Gravenhage, van een raadsheer en een substituut-griffier bij het hof te 's Gravenhage. Op de begrooting van binnenlandsche zaken is voor lager onderwijs f 129.296.6654 minder uitgetrokken, waarvan/28000 op den post toelagen aan hoeekelingen bij de rijkskweekscholen 9000 op dien subsidiën voor kweekscholen voor onderwijzers f 50000 op dien voor normaallessenf 25000 op dien ter uit voering van art. 49 der wet en 1666.6654 op verschillende uitgaven voor speciale inrichtingen van onderwijs enz. Uit de toelichting tot deze begrooting blijkt, dat onder de uitgaven voor lager ondenoijs de buitengewoon hooge kosten voor de opleiding van onderwijzend personeel bijzonder de aandacht trokken, en wel in de eerste plaats de opleiding aan de rijks kweekscholen voor onderwijzers. De opleiding van eiken aldaar gevormden onderwijzer kost, blijkens de uitkomsten der laatste jaren den Staat f 3500. Ernstig wordt overwogen of reeds bij het einde van den thans loopenden cursus eene dier scholen kan worden opgeheven, doch om die kosten eenigs- zins te verminderen, wenscht de ministervoor zooveel die scholen betrefthet daarheen te leidendat met wijziging der regelen voor die inrichtingen aan de kweekelingen geen huis vesting en verpleging voor rekening van het Rijk meer worde verschaft. Bij het ontwerpen der bestaande regeling gaf het schooltoezicht reeds te kennen, dat afschaffing der zoogenaamde beurzen voor kweekelingen leiden kon tot een gezonden toe stand, die verwacht werd als geen gebrek aan onderwijzers meer zou bestaan. Daar intusschen in de gemeenten waar Rijks kweekscholen bestaanook normaallessen worden aangetroffenmet een vol doend getal kweekelingenaldaar woonachtig die de Rijks kweekscholen .kunnen bezoeken, ware het doel met de in 1887 in de regeling voor de Rijks kweekscholen gebrachte wijziging beoogd, spoediger en beter bewerkt door afschaffing der beurzen, waarvan het gevolg zou zijn, dat alleen jongelieden, wier ouders genoegzaam bemiddeld waren om zelf de kosten te dragen toegang tot de Rijks kweekscholen zouden erlangen; sedert het aantal onderwijzers, die, in het bezit eener akte van bekwaamheid, geen plaatsing kunnen vindenjaarlijks toeneemt, is er geen voldoende reden meer om het stelsel van beurzen bij de kweek scholen, zij 't ook dat het strekt ter vervanging van een inter naat, te handhaven. De minister acht het daarom wenschelijk, met den cursus 18891890 geene toelage voor huisvesting en verpleging van kweekelingen, opgeleid bij de Rijkskweekscholen voor onderwijzers, meer beschikbaar te stellen, met dien verstande, dat de thans aanwezige kweekelingen de hun verleende beurzen behouden, totdat zij de inrichting verlaten en de toegelatenen tot den cursus 18881889 daarvan alsnog in het bezit worden gesteld. Over het geheel valt daardoor voor 1889 een bedrag van t 28000 vrij. Onder de gesubsidieerde kweekscholen voor onderwijzeressen zijn er tweedie van Haarlem en Arnhemwelke geene ge meente-instellingen doch geheel van particulieren aard zijn. Volgens art. 90 der wet op het lager onderwijs is voor het verleenen dezer subsidiën een uiterste termijn toegestaan tot 1 October 1890. De minister meent echter, dat zoolang niet de bijdragen aan bijzondere kweekscholen door de wet zijn geregeld(niet langer uitzondering moet worden gemaakt voor die twee scholem. Om echter het bestuur dier scholen bekwamen tijd te geven tot het nemen van de door het verval len der subsidiën noodige voorzieningen ten opzichte van het financiëel beheerwordt voorgesteld de subsidiën nog te ver leenen tot 1 September 1889, waarvoor 9,333,33 wordt uit getrokken. Onder de bestaande omstandigheden schijnt het raadzaam de normaallessen gaandeweg te beperken en allereerst niet langer de inrichtingen te behouden, die een te gering aantal kwee kelingen tellen om hare instandhouding te wettigen. Ook zijn op eenige plaatsen aan de normaallessen voorbereidende klassen verbondenwelke zonder gevaar kunnen vervallen. Het subsidie voor de Kweekschool voor bewaarschool-onder wijzeressen te Leidengroot 1 5000, stelt de minister voor, slechts te verleenen tot 1 Sept. 1889; het artikel is dus ver minderd met 1666,66)4. integendeelNa het tooneel van heden avond drukte haar de gedachte zwaar, dat, wanneer hij met haar verleden bekend werd zjj niet wisthoe hij dat zou opnemen. Telkens dacht zij daarbij slechts aan hare afstamming uit den vochtigendonkeren kelder in de Eue Rochefort en niet aan de lastertongen, die overal ter wereld, op dezelfde wijze, den toon aangeven. Wat Anatole aangaat, toen hij Eerra nu wederzag, overweldigde hem dezelfde hartstocht als weleer te Parijs, toen hy haar voor de eerste maal in de halfdonkere werkkamer van Achilles had gezien zij het ook dat deze zich in anderen vorm openbaarde. De Ferra van weleer scheeD hem eene gemakkelijke verovering, vorstin Arbanoff daarentegen, jong, Bchoon en rijkstralend in den glans harer positie was voor hem eene begeerlijke partij geworden. Wel had zij een verloofde, dien zij misschien liefhad maar wat ging hem dat aan Hij hield haarmet haar geheimin zijne macht en was vastbesloten, daarvan een zoo goed mogelijk gebruik te maken, zonder zich door sentimen- teele gedachten te laten afleiden, Anatole mocht intus schen druk geleefd en veel genoten hebben, geen enkele vrouw had echter ooit dien invloed op hem uitgeoefend, dien een enkele blik van Eerra reeds met zich bracht, en hij nam het stellige besluitditmaal alles op het spel te zetten om haar voor zich te winnen. Ferra voelde zijn gloeienden blik, dien hij op haar richtte, zij wendde haar gelaat naar hem toehaar voorhoofd was licht gefronsd. „Hoe komt gy juist hier?" vroeg zij bijna lomp, zonder veel moeite te doende gevoelensdie haar beheerschten, te verbergen. Leroy glimlachte. „Ik kom in opdracht van ons gezantschap te Berlijn", zeide. „Maar veroorloof nu ook mij eens eene vraag: Hoe maakt Achil es het?" liet hij er op eflen toon opvolgen, gij duidt mij die kleine herinne ring toch niet ten kwade Niemand kan ons verstaan. Ik verondersteldat hij niet boos meer is op zijne schoone stiefmoeder." „Ik weet het niet." Het liefst had zjj in het geheel Den 20 is te AsSOUdölft het verbouwen der openbare lagere school No. 1 aanbesteed aan den heer J. Bergman Az. voor f 2449laagsten inschrijver van 7 inschrijvers. Het meubilair werd gegund aan de heeren A. Noë en A. E. Bergman samen j ieder had ingeschreven voor 399. Den 21 is de veehouder S. P, Hin aan den Hoorn op Texeldie twee aan elkander verbonden zwaar met hooi b.-laden wagens, bespannen met twee paarden, langs den dijk naar de haven brachtter hoogte van de hofstede Adriën van zijne zitplaats op den eersten wagen gevallen, ten gevolge waarvan beide wagens over hem heen gingen. Hoewel hy nog de kracht had om de paarden te doen stilstaan en vast te zetten en voor zich zelf om hulp (e roepen, overleed hij eenige oogen- blikken later. In den nacht van den 21 op den 22 is eene groote boerderij te Oojj bij Zevenaar afgebrand. De dienstbode, die op de bovenverdieping sliep, ontwaakte eersttoen het huis reeds in brand stond en vluchtte door de vlammen naar buiten waarbij Mzij vrij ernstige brandwonden bekwam. De overige bewoners moesten zioh ook ongekleed redden. 28 varkens en 3 kalveren kwamen in de vlammen om. De gemeenteraad van ZandvOOrt heeft den 22 aan den heer E. Th. Roeters van Lennep benoemd burgemeester van Koog aan de Zaan, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris dier gemeente en in zijne plaats benoemd den heer P. L. de Vries ambtenaar ter gemeente-secretarie aldaar. Den 22 werd te Houtrijk en Polanen eene boer derij met 9,70.50 bunders land in den GrOOtön IJpOlder in het openbaar verkocht voor f 13000. Den 22 is de beri-beri-comraissie weder te 's Gra venhage vergaderd geweest. Staande die vergadering namen vier leden hun ontsla? en nog vier leden zullen dit voorbeeld waarschijnlijk volgen. Behalve de profes soren Mac. Gillavrij en Pekelharing zullen ook de oud- chefs van den geneeskundigen dienst der marine en van het ned. indische leger (de heer van Leent en Cochius) met den secretaris zitting nemen. Bij kon. besluit van den 22 is aan den heer jhr. mr. E. J. J. van Eijsinga op zijn verzoek met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend ais raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, met dankbetuiging voor de door hem in verschillende rechterlijke betrek kingen bewezen diensten. Den 22 is door het bestuur der 30 gemeenschap pelijke polders van Texol in het openbaar aanbeateed bet maken van een weg ter verlinding van den land weg naar de Waal met de haven. Laagste inschrijver was de heer D. Boon voor 1095.50, wien het werk gegund werd. Den 22 is te Buiksloot op 92jarigen leeftijd overleden de heer J. S. Magnin oud-archivaris van Drente. Den 23 is de ballon l'Etoile Polaire met de luchtreizigers Wolff en L'Hoate des namiddags te 5 uur te Winschoten opgestegen en te 6% uur te Nieuw- Sebeemda neergedaaldna met tegenwind langs de noordzeekust gedreven te zijn ter hoogte van 2000 el. Begunstigd door prachtig weder en bijgewoond door honderden menschen had den 23 te WieringDr- waard, een harddraverij plaats van paarden die op de korte baan geen stadsprijs hadden gewonnen. Vijftien flinke dravers namen aan dezen wedstrijd deel. De prijs, 100, werd gewonnen door de bruine hengst N. N. van den heer Wickevoort Crommeiin te Heemstede, berijder J. Koster, de le. premie, ƒ30, door de bruine merrie de Roos van den heer J, Govers te Andijk, berijder C. Broers, de 2e premie, f 15, door de bruine merrie Helena van den heer H. Dalenberg te Alkmaar, berijder de eigenaar. Het stoomschip Sumatra, waarmede de benoemde gouverneur-generaal mr. C. Pynacker Hordijk naar Nederl. Indie is vertrokken, is den 24 te Padang aan gekomen. Dr, Mezger heeft thans besloten Amsterdam niet geantwoord, maar zij dwong er zich ten slotte toe. Eene uitdrukking van voldoening vloog over Leroy's gelaat, zij wist dus ook niet, dat hij van zijnen intiemen vriend op zeer luidruchtige wijze gescheiden was hij kon zieh nu nog altijd tegenover haar gedragen, alsof zij één van zin en één van ziel waren. Dat kon voor hem nog in menig opzicht voordeelig zyn. „Hij trok zich uwe vlucht destijds zeer sterk aan hij was letterljjk buiten zich zelf", ging Leroy peinzend voort, als om te doen voorkomen, dat het beeld van het verleden langzamerhand voor zijn oog opdoemde. „Ik kwam tot de overtuigingdat zijne schoone be schermelinge toch dieper indruk op hem had gemaakt, dan hij ooit heeft willen erkennen. Zulke naturen zijn menigmaal onbegrijpelijk. Overigens, vorstin, zult gij mij wel veroorloven u mijne innigste bewondering te betuigen „Yicomte", viel Ferra hem op trotschen toon in de redewant die man die naast baar stond, had altijd de macht bezeten, alles in haar aan het koken te bren gen, „wij zijn overeengekomen, dat wij elkander vreemd zouden zijn. Laat ieder van ons daartoe het zijne doen 1 En vergeet het ook in de toekomst niet wanneer ik u verzoeken mag 1" Zij zag zoo voornaam en onge naakbaar Anatole aandat hij onwillekeurig iets als eerbied voor haar gevoelde. „Ik zal het doen, vergeef my, vorstin", mompelde hij berouwvol. Zij stond op en ging op Detlev toe. Met een onbeschrijfelijk gevoel van angst en hulpbehoevend heid vleide zij zich vaster dan ooit tegen dezen aan. „Ben je nu weêr goed Volkomen goed vroeg zij zacht. „Ja, mijn lieveling Hij drukte haren arm tegen zijne borst, „je weet, dat ik niet lang boos op je kan zijn." Zij zuchtte. Sedert van avond scheen haar de wereld zoo veranderd. „Geeuwt gijvicomte zeide Maria Paulowa tot Anatole, die met halfgesloten oogen en een eigenaardi- gen trek op het gelaat het paar nakeek.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2