No. 119*. Negentigste Jaargang. 1888. ZONDAG 30 SEPTEMBER. PATENTEN. TWEEDE (Sebeelte. De VOMAAKSPATENTEN le kwartaal 1S88I8», aangevraagd in Juni en Juli j 1., óók van de bui tengemeenten, Beverwijk, Bergen, Egniond binnen, Egmond aan Zee, Schoorl, Koedijk, Oudorp, St. I'an- cras, Noord- en Zuidscharwoude, Broek op Lan- gedijk, Uitgeest, Heemskerk, Castricurn, Heiloo, Limmen, Akersloot, Spanbroek, Hensbroek, Hoog woud, Obdam, Scliermerliorn, Heer Hugowaard, Oterleek, Sijbecarspel, Ursem, Zuid- en Noord- schermer kunnen in de eerstvolgende II dagen tusschen ft en 2 uren tot en met Zaterdag 13 October, ter secretarie dezer gemeente worden afgehaald. J&nüeul&H& BELGIE. Den 24 des avonds is le Eekeren de -stoomtram van Bergen op Zoom naar Antwerpen, ten gevolge van de afwezigheid van den machinist, die vol gen zijn zeggen van de locomotief gevallen was, op een gedeelte ongebruikte lijn doorgereden, waarop ker miskramen opgeslagen waren, daar de stoker, 15 jaren oud, niet bij machte was, op een gegeven oogenblik te remmen. De kramen werden vernield en een knecht en een meisje kwamen om het leven. Een werkman uit Antwerpen die den moed had op de locomotief te -springenwist haar tot staan te breDgen. DUITSCHLAND. Den 27 is Keizer Wilhelm óver Frankfortwaar graaf Herbert van Bismarck en zijn militair gevolg zich bij hem aansloten naar Stutt gart vertrokken. Op het den 28 aldaar gehouden gala-diner dronk de koning van Wurteinberg de ge zondheid des keizers, over wiens bezoek hij zich ten zeerste verheugde. De koning uitte den wenscb, dat God den keizer eene langdurige en gelukkige regeering mocht schenken, tot vreugde van zijn huis en tot heil van het vaderland. De Keizer betuigde zija hartgrondigen daak voor de woorden, door den koning gesproken, en niet minder voor de vriendelijke uitnodiging, welke hem in de gelegenheid had gesteld, een bezoek te brengen aan dit sehoone land, dat de bakermat zijner voorvaderen was en reeds in de middeleeuwen uitstekende regenten had voortgebracht. „Ook in mijne adoren", zeide de Keizer, „vloeit Zuidduitsch bloed". Hij dronk ten slotte op bet welzijn des konings. FRANKRIJK. De graaf van Parijs heeft in brieven aau de heeren Audiflret Pasquier en Bocher verklaard, dat de monarchie de meest behoudende de meest libe- ra'e regeering zal zijn. Hij laakt ,de gedragslijn der Kamer en dringt bij de aanstaande verkiezingen op samenwerking aan om de herziening der grondwet te verkrijgen. EGYPTE. Den 25 beproefden d9 arabieren een aanval tegen een der forten te Soeakim doch werden met groote verliezen terug geslagen. Volgens de mede- deeling van overloopers hadden de belegeraars nieuwe versterkingen ontvangenmaar hun aantal was door ziekte zeer verminderd. De engelschen gingen voort hunne verdedigingslinie te versterken. VEREENIGDE-STATEN. De commissie voor buitcnlandsche zaken uit den Senaat heeft zich verklaard voor het voorstel van den heer Sherman tot het be noemen eener commissie tot bijlegging van het geschil met Caucda. BitsusuUufr. STATEN-GENERAAL. Tweede Kaïner. Suriname. ALKMAARSCHE COURANT. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een blauw koralen armbandje (gouden sluiting); een zak meel; een eau de cologne fl&con met gouden dop; een blauw koralen halsketting met koperen sluiting; een zilveren lorgnet in étui; een éénstreng granaten halsketting, voorzien van een eindje zilveren ketting; een donker grijs zijden halsdoek; een sigarenpijpje in étui; een gouden oorbelletje met rood steentje; een zwarte parapluie; een kinderzakje; een oud kinder mesje; een zilveren vingerhoed; een rood koralen armband met gouden slootje; een strookje fluweel; een stalen rozenkrans; een parasol; een lorgnet in étui. De uitgever van het dagboek van wijlen Keizer Fre- derik heeft op hoog bevel de tweede uitgave moeten staken. Bij één boekhandelaar te Berlijn waren alleen 320 exemplaren besteld geworden. De gemeenteraad van Berlijn heeft met algemeene stemmen behoudens de drie sociaal-democratische leden, het voorBtol goedgekeurd om f 300,000 beschikbaar te stellen voor het vestigen eener keiier-Frederik-stichting en tot oprichting van een gedenkteeken voor den Keizer, waarvan de kosten door bijdragen der burgerij moeten gedekt worden. Bij koninklijk besluit is de dag voor de verkiezingen voor het pruisiscbe Huis van afgevaardigden bepaald op 6 November de samenstelling der kiescolleges op 30 October. De Staatscourant van den 27 bevat een schrijven van den rijkskanselier aan den minister van justitie, waarin een afschrift wordt medegedeeld van het rapport, door prins Bismarck over het dagboek van Keizer Erederik aan Keizer Wilhelm uitgebracht. Tevens wordt daarbij gevoegddat de Keizer de openbaarmaking van dit verslag gelast en zijne goedkeuring gehecht heeft aan het voorstel tot bet instellen eener strafree terlijke vervolging tegen hen die de aanteekeningen van Kei zer Frederik openbaar maakten. In het rapport van den rijkskanselier wordt het dag boek in den vorm waarin het openbaar gemaakt is voor onecht verklaard en gewezen op de onvolledige i nlichtingen van den kroonprins. Zoo o. a. zegt de rijkskanselier „Ik had geen verlof van den Koning om met den kroonprins over de meer vertrouwelijke zaken te spreken omdat de Koning bevreesd was voor onbescheidenh id van de zijde van het engelse be hof, dat bijzondere ingenomenheid toonde met de franschen maar bovendien was de Koning be duchtdat de betrekkingen tot de duitscbe bouds- vorsten zouden benadeeld worden door de te ver gaande plannen en de gewelddadige middelen, welke den kroon prins door onvertrouwbare raadgevers werden aanbevolen. De kroonprins zelf stond geheel buiten de onderhan- .jdelingen." Het -rapport geeft de volgende onjuistheden in bet dagboek aan. Prins Bismarck hield reeds den 13 Juli 1870 den oorlog voor onvermijdelijk. Nadat Koning Wilhelm zich tweemaal do redevoering door den minister Olli- vier gehoudenhad laten voorlezenbesloot de Koning uit eigen beweging tot de mobielmaking van het leaer. Onjuist zijn bovendien do modedeelingen over het oordeel van den kroonprins dat de oorlog van 1870 hoogstwaarschijnlijk tot een rustpunt in de oorlogs voering zou leiden, evenals die, dat er verschil van meening bestond betreffende bet verleenen van het IJzeren Kruis aan niet-pruisen. Over de duitsche grond wet ontstond geen verschil van meoning te Versailles, maar reeds den 3 Sept. te Donchéry onmiddellijk na den slag bij Sédan. Onjuist is ook het beweren, dat de kroonprins voor nemens was geweld te gebruiken tegen de duitsche bondgenooien evenals de mededoelingdat prins Bis marck van plan wa3 een veldtocht te beginnen tegen de onfeilbaarheid van den Paus. De onfeilbaarheid was hem steeds onverschillig geweestdoch den kroonprins minder. Hij hield ze voor een verkeerden sohaakzet van den Pausdie ze instelde en verzocht den kroon prins, deze kwestie ten minste gedurende den oorlog te laten ruston. Hetzij het openbaar gemaakte dagboek echt ie, hetzij, gelijk prins Bismarck gelooft, aan vervalsokiug gedacht moet worden, in ieder geval moesten de bepalingen der strafwet naar zijn oordeel worden toegepast. Da Keizer heeft verlof gegeven tot het instellen eener gerechtelijke vervolging tegen de redactie van de Deutsche Rundschau. Blijkt het dagboek echt te zijn, dan geldt deze vervolging het vergrijp, dat daarin staats geheimen openbaar gemaakt zijn blijkt het onecht te zijn dan zullen de uitgevers terecht staan wegens be- leediging van een overleden lid van het Keizerlijk Huis, dat eveneens in de termen der strafwet valt. De uitgever der Deutsche Rundschau heeft mede gedeeld dat de October-aflevering van het tijdschrift niet meer wordt afgeleverd. Den 27 werd de beraadslaging geopend over art. 30 b. van het reglement van orde, bepalende de wijze van benoeming der leden van de commissie van voorbereiding, tot de instelling waarvan den 26 in beginsel besloten was. Zij zouden volgens het voorstel SchaepmanLobman benoemd worden door den Voor zitter die verplicht zou zijn in de commissie op te nemen, wie daar toe door minstens 20 leden werden voorgesteld. De heeren de Beaufort, Rutgers van Rozenburg, van der Kaay, van Houten en Cremers (oud voorzitter) bestreden die wijze van benoeming en achtten baar verderfelijk. Die commissiën zouden baar collegiaal karakter en oorsprong verliezen, omdat ze benoemd worden door 20 leden van staatkundige eensoortigbeid. Die voordrachten zouden aanleiding geven tot konkelarijen; men zou bet over de schikking nooit eens worden. Het zouden ten slotte de leiders zijn, die de benoemingen in banden krijgen. De verkiezing van rappor teurs mocht niet gescheiden worden van de beliandeling der ziak; zelfs zijdie de sectiën niet bezoeken en dus plictttver- zuim plegen, zouden invloed uitoefenen op de keuze der rapporteurs. Het voorstel zou belemmerend werken op de vrije meeuing der rapporteurs. De beer van der Kaay herin nerde aan een door hem verdedigd amendement, waarbij bij wist, dat bij de groote meerderheid zijner partij vlak tegenover zich bad. Dit zou in het vervolg niet kunnen geschieden. Werd bij in bet stelsel der voorstellers tot rapporteur benoemd, dan zou bij zijne persoonlijke opinie op zijde moeten stellen tegenover de meening zijner 20 kiezers. Aanneming van dit voorstel was in strijd met recht en billijkheid, noodlottig voor bet initiatief, belemmerend voor de wetgeving. Met dit stelsel ging de individueele vrijheid der leden verloren. De beer L o b m a n verdedigde bet voorstel, dat niet tot doel bad een imperatief mandaat. De bedoeling van een rap porteur, die 20 leden achter zich moest hebben, was geen andere, dan om bekend te worden met de gevoelens der leden, zonder dat oordeel te onderschrijven. Werd, bijvoorbeeld, een liberaal door anti-revolutionairen tot rapporteurs benoemddan be hoefde bij niet in bet gevoelen dier partij te deelenmaar alleen mede te deelen, boe de leden dier partij er over dachten. Hij beeft meermalen in het geval verkeerd, dat bij bet gevoelen zijner vrienden weerga!zonder bet te deelen. De meening, dat de leden der commissie gecommitteerden zouden zijnwas onjuist. De voorstellers wildeu niet aan de meerderheid macht, maar aan elke minderheid recht geven, baar gevoelen te uiten in bet belang van den kameraroeid en van de natie. Het verzet getuigde van de vrees, dat de linkerzijde niet den door slag zou kunnen geven bij elke verkiezing in de kamer. Ein delijk was de zaak den vorigen dag reeds uitgemaakt, dat door den beer van Houten ontkend werd. De wijze van benoeming was niet beslist geworden. De beschuldigingdat de liberalen onder bet vorig stelsel dwingelandij uitgeoefend haddenwerd ontkend door den beer de Beaufortdie er op weesboe bet in de afdeelingen, waar zij verreweg de meerderheid haddengebruikelijk was eeu lid der andere partij te kiezen tot rapporteur over ééu of twee begrootingswetten. Zoo kozen de liberalen in 18S7 den heer Keucbenius tot rapporteur der staatsbegrooting. Art. 36 b werd ten slotte verworpen met 49 tegen 44 stem men. Tegen stemden alle liberalen met de heeren Domela Nieuwenhuis Bablmann Eabius en Huber. Daarna stelde de beer Schaepman een nieuw artikel 36 b voorluidendeDe leden der in het vorig artikel bedoelde com missie worden gekozen door den voorzitter, tenzij de kamer anders besluite welk artikel aangenomen werd met 64 tegen 28 stem men. De voorstellers trokken daarop de voorstellen betreffende de speciale commissie voor bet onderzoek der staatsbegrooting in. Den 28 werd art. 36 e (bepalende dat de commissie van voor bereiding een leiddraad maakt voor bet afdeeliagsonderzoek) goedgekeurd, na toevoeging eener bepaling door den beer Roëll, om bij bet volgend afdeelingsonderzoek bet indienen van nota's toe te laten. Bij de verder voortgezette behandeling werden verschillende amendementen van de commissie van rapporteurs verworpenop art. 36 f en op art. 35 met 47 tegen 46 stem men en op art. 33 om de voorloopige verslagen te doen ver vallen met 60 tegen 29 stemmen. Aanvankelijk werd vermeld, dat bet amendement op art. 36 t aangenomen was met 36 tegen 35 steramen. Bij art. 37 hadden de voorstellers voorgesteld des Maandags in den regel geene zitting te houden. Nu vangt de zitting des Maandags om één uur aau. De heeren van der E'eltz en Veegens stelden als amen dement voor den bestaanden toestand (Zaterdags en Maandag- ochtends geene zitting te houden) te behouden. De heer Y e e g e n s aebtte bet verkeerd het aantal vrije dagen uit te breiden. De heer Schaepman beval zijn voorstel aan in bet belang der leden, die nu slechts één werkdag (Zaterdag) voor zich hebben en voortaan ook Maandag zullen vrij krijgen voor hun ambt of beroep. De heer van der Eeltz meende, dat het veel rationeeler is, minder weken by elkaar teablijveD, maar niet minder.dagen in de week vooral niet in bet nieuw ingetreden tijdvak van arbeid der meerderheid. Als de leden twee dagen voor hunne eigen zaken moeten hebbendan moesten zij geene leden der kamer zijn. De heer Schaepman zegt, dat volgens de grondwet be noembaar zijn alle Nederlanders en niet alleen renteniers. De beer Domela Nieuwenhuis zegt, dat de kamerle den reeds Zaterdaghouders zijn en men ze nu ook tot Maau- dagbouders wil maken. Hij acht dit ongepast. De beer C i e r c xGij zijt er zelf nooit. De beer Nieuwenhuis.- Daarbij als men een traktement van f 2000 of 40 per week genietdan kan de staat arbeid van ons verwachten. De beer Clercx: Dan moet gij er ook zijn. De heer Nieuwenhuis: Dat staat u niet te beoordeelen. De beer Schaepman meentdat de vraag van gepastheid van bet voorstel aan de voorstellers kan overgelaten worden. Allerminst kan de beer Nieuwenhuis aanmerking maken die de geheele week ons de eer van zijn bezoek niet gunde. Men kan minder werkdagen in de week aanvullen door een week arbeids meer. Men behoeft niet in berekeningen over veende rijen op te gaan om dat te kunnen beeijferen, De beer Nieuwenhuis laat de persoonlijke opmerkingen daar. Die komen hem ongepast voor. Eene verplichting om 's Maandags en Zaterdags te vergaderen wil hij niet. Alleen als er werk is, moet men vergaderen. Het amendement der commissie van rapporteurs werd ver worpen met 55 tegen 37 stemmen, zoodat bet voorstel is aange nomen om des Zaterdags en Maandags in den regel niet te vergaderen. Art. 71 bepaalt, dat de eindstemming wordt uitgesteld tot de volgende vergadering, als er wijzigingen in een ontwerp zijn gebrachtmet heropening der beraadslaging, terwijl bij nieuwe wijzigingen alsdan ten tweeden male een eindstemming wordt uitgesteld, doch dan zonder heropening der beraadslaging. De commissie van rapporteurs stelde als amendement voor, bet uitstel der eindstemming niet verplichtend, maar facultatief te stellen. De beer Schaepman" stelde in den loop der beraadslaging voor, te bepalen, dat de eindstemming wordt uitgesteld tot eene volgende vergadering tenzij de Kamer anders besluiteindien een wetsvoorstel in den loop der beraadslaging wijziging heeft ondergaan. Hij nam over bet voorstelom bet gevoelen der commissie van rapporteurs in te winnen vóór de eindstemming. De hierover gevoerde beraadslaging liep niet af. Op voorstel van den beer Schtepman werd met 62 tegen 21 stemmen be sloten, de behandeling daarvan voort te zetten op den 2 October. Uit de vestingbegrooting voor 1889 blijkt, dat ook deze minister van oorlog voor de verdere voltooiing van bet vestingstelsel zich voorsbands alleen wensebt te bepalen tot het doen maken van zoodanige werken als in elk geval voor de verdediging van nut kunnen zijn. Dientengevolge zijn de aangevraagde gelden dan ook voor verreweg bet grootste deel bestemd voor de stelling van Amster dam, tot het voltooien in de eerste plaats van zandophoogingeu op de verschillende plaatsenwaar later forten of batterijen moeten worden gebouwd. Met de inmiddels verder in te richten middelen ter inundatie wordt toch langs dien wegzoo spoedig als de toestand van 's lands geldmiddelen zulks slechts gedoogt, een geheel verkregen, waarvan desvereischt voor de verdediging der hoofdstad met vrucht kan worden partij getrokken. Mede is een post uitgetrokken voor eene verbetering van eenige inundatiemiddelen in de nieuwe hollandscbe waterlinie. Verder zijn voor de stelling van Helder, die van demonden der Maas en van bet Haringvliet en die van 't Hollandscbe diep en het Volkerak de benoodigde gelden uitgetrokken voor bet maken van opstellingen voor afstandmeting ten behoeve van de kustbatterijen ter plaatse. De kwelkade achter de sluis in den Zuider-Lingedijk is zeer waarschijnlijk nog vóór het einde van dit jaar opgeruimd. Met een ttians aangevraagd bedrag zullen alle stellingen en liniën - behalve die van Amsterdam telegrapüisch verbonden zijn en daarbij tevens in die stellingen en liniën de telegraaf- eii telepboonverbinding op doeltreffende en spoedige wijze vol ledig tot stand gebracht kunnen worden. Een zeker bedrag wenscht de minister te besteden voor de verdere aanschaffing van draagbaar spoorweg-materieel, zoo ten dienste van de artillerie als van de genie. Een ontwerp van wet tot vaststelling van bet slot der reke ning van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Suriname, dienstjaar 1882, is ingediend.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5