GRIEKENLAND. De tweede zoon van den Koning, prins George, geb. 24 Juli 1869, is verloofd met de 19jarige tweede dochter van den hertog van Chartresprinses Margarete. RUSLAND. De Staatscourant deelt mededat de Petersburgsehe beurscourant in geene betrekking staat tot het ministerie van financien. Den 28 is de openbare verkoop van die courant verboden omdat zij onware berichten over eene nieuwe russische leening verspreid had. BinasnlAab. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 30 ia te Parijs eene vergadering gehouden van aan hangers van Boulanger, onder leiding van zijnen vriend, den afgevaardigde Vergoin. Ongeveer 700 personen waren aanwezig. Een persoon, die ..weg met Boulanger" riepwerd mishandeld en verwijderd. Ten slotte werd eene motie aangenomenwaarbij een onbeperkt ver trouwen in den generaal, den leider der democratische en republikeinsche hervormings-beweging, uitgesproken werd, terwijl de socialistisohe afgevaardigde Numa Gilly geprezen werd voor den door hem betoonden moed, om de leden der begrotingscommissie „Wilsons" te noemen, Aan een feestmaal, ter eere van de opening eener industrieschool te Triville Escarbotin bij Abbeville ge houden voerde de minister Goblet het woord. Hij zeide, dat hij niet zou beproeven zijne ongerustheid te verhelen over de betreurenswaardige verkiezing van generaal Boulanger een feitdat geheel onverwacht kwamen dreigend wasvoor de toekomst. Boulangers staat» kunde kon tot niets anders leiden dan tot de herhaling van een of ander afschuwelijk avontuur. Hij herinnerde aan alles, wat de republiek voor Frankrijk had gedaan, al ontkende hij niet, dat hervormingen wenschelijb waren. Het grootste kwaad werd veroorzaakt door de verdeeld heid in de Kamer. Indien in de volgende Kamer vele aanhangers van Boulanger werden gekozeD dan zouden deze niet schromenalles in de war te brengen en omver te werpen, om hun doel te bereiken en dit kon slechts uitloopen op anarchie, dictatuur, waarschijnlijk een burgeroorlog en misschien ook een buitenlandschen krijg, die gevoerd zou moeten worden onder de ongunetigste omstandigheden. Wat moest er gedaan worden om dit gevaar af te wenden? Wij wenschen allen een Frankrijk, dat sterk, machtig en geeerbiedigd ismaar hoe is het mogelijk aan Frankrijk onder deze omstandigheden den eerbied der andere volken te verschaffen Do andere Staten denken aan Fiankrijks toekomst en vragen zich af, aan welke partij bet land zal worden overgeleverd, Welke besluiten kan men onder deze omstandigheden nemen en op welke bondgenootschappen rekenen, indien men aan de andere partij geene zekere waarborgen kan aanbieden F Hij eindigde zijne rede met bet uitspreken der hoop, dat de republiek overwinnen en het volk in 1889 ceu Kamer kiezen zou, welke aan het land rust en welvaart zou verzekeren. Te Kroonstad waren bij een brand in een houten huis van drie verdiepingen, vele bewoners niet meer in staat te ontvluchten, zoodat zij uit de ramen sprongen, waardoor zij dood of zwaar gewond neerkwamen. Bj dien brand zijn 14 personen omgekomen. S t a a t s b e g r o o t i n g voor 1889. De begrooting van waterstaat is f 1.652.486 lager geraamd de aldeeling waterstaai is 1.915.960 minder, doch daarentegen handelen nijverheid t 57.885, posterijen f 194.289 en pensioenen f 11.500 meer. Voor de onteigening ten dienste van de ver- legging van den Maasmond is het resteerende bedrag van 1 250.000 en voor het voortgaan met de beteugeling der Heere- waardensche overlaten is f 110.000 uilgetrokken. Met de ver betering van den Waterweg langs Rotterdam naar zee zal op dezelfde wijze worden voortgegaan als met vrucht in de laatste zeven jaren geschied is. Het Merwede-kanaal zal krachtig voort gezet worden. De kosten van het kanaaluitgezonderd even- tueele vergoedingen voor vermeerdering van onderhoudskosten en dienst der spoorwegen, tengevolge van de hooge spoorweg bruggen, zijn in het geheel geraamd op f 20.000.000. Het vaarwater buiten den afsluitdijk bij Schellingwoude is aan voortdurende verondieping onderhevig. Ter voorziening in doen wanneer gij u wat duidelijker uitdruktik weet niet, wat u op het oog hebt." „Gij weet dus niets van bet duel „Eeu duel?" „Tus6chen Deuren en den langen Nobbe. Een godsoordeel noemde zijne zuster hetdie daarbij als een schelvisch op het droge naar boven keek." „Ik weet er wezenlijk niets van. In drie dagen onge veer heb ik Eustachius niet gezien." „Zoo! Nu, ga dan maar dadelijk naar hem toe en lees hem behoorlijk de les. Wat heeft hij zich als Ferra's ridder op te werpen „U kent dus de reden?" vroeg Detlev ontsteld. „In hoeverre heeft mijne verloofde er meê te maken „Nobbe moet zich de eene of andere onschuldige opmerking hebben laten ontvallen waarop Deuren dadelijk heeft vuur gevat; de prinses is buiten zich zelve." „Dat teekent hem, dien driftkop", zeide Detlev met een liohten glimlach, „onder deze omstandigheden zullen de dames mij wel willen verontschuldigen, ik moet toch eens onderzoeken, hoe de zaken staan. Tot weerziens Forra vergezelde hem tot in een ander vertrek zij was zeer stil geworden. „Komt gjj terug, Detlev 1" „Van avond wel niet, lieve. Die arme Eustachius! Ik wed, dat hij weer de eene of andere dwaasheid heeft uitgehaaldmaar het was toch in ieder geval om onzentwil en daarom meet ik de zaak onderzoeken. Hij is een eerljjke, vertrouwde vriend." Zij greep zijn armmet een plotselinge beweging alsof zij hem wilde terughouden. „Blijf hiersmeekte zijen er kwamen tranen in hare oogen. Hij kuste haar teeder. „Dat is je toch zeker geen ernst, Ferra?" dien toestand is het noodig langs de zuidzijde van de vaargeul tussehen de Oranjesluizen en den IJdoorn een dam te leggen en langs de noordzijde van dezen dam eene voor de scheepvaart voldoende geul te baggeren, in verband met welke werken zal worden beproefdden drempel van het Pampuswaar de toe stand weinig van den gewensehten verschilt, door middel van baggeren te verdiepen. De kosten dezer werken worden be rekend op t 500.000. Het voornemen is, dit bedrag over drie jaren te verdeelen; een derde gedeelte, of f 167.000, is thans uitgetrokken. Ofschoon ten vorigen jare door de Tweede Kamer eene som van f 51.000, aangevraagd voor de verbouwing van het depar tement van marineis afgestemd, heeft de minister zich ver plicht gezien daarvoor weder gelden uit te trekken. Door vereenvoudiging van het aanwezige plan kan de som van t 51.000 tot f 38.000 terug gebracht worden. Voor de bezoldiging van den directeur eener te Rotterdam te vestigen afdeeling" practische zeevaartwaarvoor de gemeente Rotterdam de vereischte lokaliteit zal verschaffen, wordt?'2400 aangevraagd. Op de grondendoor de landbouwcommissie ontwikkeld wenscht de minister, voor zoover dit mogelijk zal blijken, in 1889, met behoud van het bestaande proefstation te Wageningen, nog 3 rijks-proefstations op te richten en in werking te brengen en wel een in het noorden, een in het westen en een in het zuiden des rijks. Met een krediet van f 40.000 meent hij alle uitgaven te kunnen bestrijden. De hoogere aanvrage voor de posterijen vindt gedeeltelijk hare oorzaak in de nieuwe overeenkomst met de maatschappij Zeeland. Op de begrooting van oorlog is voor voeding en verzorging van paarden 1 34.674 meer uitgetrokken. Voor buitengewone aanschaffing van paarden en voor de remonte is f 56.920 meer aangevraagd. Als gevolg van de omstandigheid in de laatste jaren om de re monte, niet, zooals vroeger, grootendeels uit vijfjarige paarden te doen bestaan, welke dadelijk in africhting konden worden genomen, doch nagenoeg uitsluitend uit jongere paarden, welke eerst op kracht moeten worden gebracht, is men gaandeweg bij de bereden korpsen ten opzichte van het aantal afgerichte, voor den velddienst geschikte paarden in een minder gunstigen toestand geraakt. Terugkeer tot de vroegere handelwijze moet de mi nister beslist ontraden; naar zijne overtuiging moet veeleer het middel gezocht worden in eene doelmatige inrichting en for matie van het remonte-depót. Intusschen moet door tijdelijke maatregelen getracht worden voorziening aan te brengen; daartoe moeten gedurende een paar jaren, boven de gewone jaarlijksche aanvulling, eenige paarden aangeschaft worden, terwijl voorts deze aanvulling, alsmede een onderdeel van de gewone jaarlijksche aanvulling, uit vijfjarige paarden zal moeten bestaan. Voor het remonte'depót worden 140 paarden aangevraagd, terwijl op de begrooting voor 1890 en 1891 de vereischte so mnen aangevraagd zullen worden voor het inrichten der stallen enz. te Milligen tot het onderbrengen van 450 paarden en voor het uitbreiden van het daarbij aanwezige getal paarden tot 450. De minister wil ook krachtig voortgaan met den aanmaak en de aanschaffing van die vuurmondenwelke in ieder geval noadig zijn voor de verdediging van Amsterdam aan de land zijde en voor aanvulling der bewapening van de overige sterkten. Daar in andere gewone en buitengewone zeer dringende be hoeften moest worden voorzienheeft ky voor vesting en kustgeschut slechts 500.000 uitgetrokken. Tegelijk met het in proef geven van de tot repeteergeweren gewijzigde iufanteriegeweren is eene proef genomen met eene gewijzigde uitrusting van den man, met dit geweer gewapend, welke nog niet geheel afgeloopen is. Met de uitgetrokken som van f 300.000 zal men veel kunnen verrichtenom de wijzi gingen, welke daaruit zullen voortvloeien, in te voeren. De belangrijkste vermindering van de begrooting van finan ciën is het gevolg van de lagere raming voor de uitgaven der herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen ad f 546 000. Eene som van t 10000 is uitgetrokken als subsidie aan de rijks-commissie voor graadmeting en water pa ssing, ten behoeve eener nieuwe secundaire driehoeksmeting ten dienste van het kadaster. Die commissie heeft zich bereid verklaard dat werk uit te voerenzy raamt de kosten op f 400.000, over 10 jaren te verdeelen. Den 12 Sept. word te Beverwijk brand ontdekt in een huis aan den Allesweg, die in den aanvang ge- bluscht kon worden doch waarbij zeer duidelijk bleek, dat hij aangestoken was. Thans is uitgekomendat te Utrecht aangehouden is een persoon, G. Tolle naar genaamd, die dien dag van Utrecht naar Haarlem gegaan was en aldaar 4 kan petroleum gekocht had waarmede hij in dat huis den vloer het behangsel en de trappen overgoten en daarna met lampenkatoen in brand gestoken had. Hij geeft op, dit uit wraak tegen zijnen oom, ain wien dit huis toebehoortgedaan te hebben. Den 24 is te Edam tot hoofd der school voor Met een diepen zucht liet zij zijnen arm los. „Ik wilde, dat gij mij alleen liefhadt, geheel alleen ter wereld", zeide zij met eene eigenaardige uitdrukking van smart in hare stem„en gij met mij naar Féli- cité gingt, waar ik zoo gelukkig ben geweest." „Je zult het nog meer veel meer worden I" fluis terde hij hartstochtelijk en hij kuste een harer lokken. „Mijne liefde is sterker dan gij gelooftZij herhaalde dit meermalen bij zich zelf, toen zij naar het blauwe salon terugkeerde, het was haar een onbe schrijfelijke troost. Intusschen haastte zioh graaf Bommingen naar de woning van zijnen jongen vriend. Hij vond hem in een luien stoel, met den arm in een verband, wel wat bleek en lijdend maar met eene uitdrukking van volkomen kalmte en tevredenheid op het schoone gelaatslechts toen Detlev binnentrad, bloosde hij eenigszins, „Wat is er gebeurd, Eustachius vroeg hij getroffen, op hem toesnellende. De patient deed moeite om met een onbezorgd ge'aat op te staan. „Een klein ongeval, zooala gij ziet!" Hij wees op zijn verbonden arm, „het heeft, hoop ik, niets te be duiden. Werkelijk niet de moeite waard haastte hij zich er bij te voegentoen hij het ernstige gelaat van den adjudant zag. „God gevedat gij gelijk hebt. Dus slechts een schampschot? Wil je mij de reden der uitdaging ver tellen Bommingen streek met zijne rechterhand licht over het verhitte voorhoofd van zijnen jongen vriend zijne stem kloDk week. „Draai het licht wat op zijde. Zoo nu is het goed! Ja, ziet gij, eindelijk verliest een mensch toch zijn ge duld ik had dien kerel, dien Nobbe, reeds lang een klein merkteeken toegedacht." „Het betrof mijn verloofde, niet waar lager onderwijs met uitgebreid leerplan voor jongens en meisjes benoemd de heer K. Groustrahoofd der school te Balk. Bij de harddraverij den 26 te Edam gehouden, is de prijs van 100 behaald door het paard Emma van den heer A. de Bidder te Oost?aan, bereden door A. Siderius. De eerste premie f 40 werd behaald door den bruinen ruin Wilhelm van den heer T. Schilder te Spierdijk en de 2e premie f 20 door den zwarten ruin de Jonge Wilhelm van den heer H. vau Haare te Amsterdam. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 27 besloten, om de voorwaarden van levering der van ge meentewege te verstrekken geneesmiddelen in zooverre te wijzigen dat voor de bereiding per recept wordt vergoed tien eert, in plaats van 12% cent. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 27 benoemd tot onderwijzer aan de school Eykman J. H. de Buijter te Amsterdam en aan mej. M. G. Schoon- mrn met ingang van 5 Nov. a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes. Den 27 heeft voor de arr. rechtbank te Haar- lem. terecht gestaan Wilhelmus Langenhorst oud 55 jaren arbeider aan de waterleiding te Vogelenzang wonende te Heemstede, beschuldigd van den 19 Juli 1.1. des mo gens te 5 uren zijnen léjarigen zoon Jo hannes, met voorbedachten rade, eenige slagen te hebben toegebracht met een ijzeren hamer op het voorhoofd met het doel hem van het leven te berooven, althans om hem zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Het openbaar ministerie eischte om de verzwarende omstan digheden waaronder deze misdaad gepleegd was het maximum der straf, namelijk 15 jaren gevangenisstraf, benevens ontzetting uit de vaderlijke macht en verdere rechten voor 5 jar3n en veroordeeling in de kosten. Den 28 is te 's Hertogenbosch eene verpleegde uit het Oude Mannen- en Vrouwenhuis aldaar door een voorthollenden hond omvergeloopen en inwendig zoo zwaar gekwetst, dat zij kort daarop overleed. De gemeenteraad van Purm erend beeft den 28 besloten het verzoek van den heer H. F. Schome rus te 's Gravenhage, om aldaar eene koogdrukwaterlei- ding te mogen maken en exploiteeren, gewezen van de hand. Bij kon. besluit van den 28 is aan den heer mr. A. B. van Bel op ziju verzoek met 1 Januari 1889 eervol ontslag verleend als raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam onder dankbetuiging voor de door bem in verschillende rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Bij kon. besluit van den 28 is de heer mr. O. W. Star Numan griffier van de Eerste Kamer, be noemd tot curator der Bijks-Uuiversiteit te Leiden. Den 29 des nachts is te Saeek brand ontstaan in de tabaksfabriek van J. Bout, welk gebouw met het daaraan grenzend gebouw van den boekhandelaar J. Campen geheel afgebrand is. De ballon Excelsior, waarmede de heer Smit den 29 des namiddags te 3 uur uit den Parktuin te Am- Sterdam opsteegis te 5 u. 45 min. in volmaakt goeden stuat te Wapenveld, gemeente Heerde, neer gekomen. De conducteur van den Rijnspoorweg van 't Hof, die den 22 te Utrecht door een trein van den Cen traal spoorweg overreden en zwaar verminkt werd is den 29 aan de gevolgen daarvan overleden. Den 29 des avonds omstreeks kwart voor elven zijn te Amsterdam de beide bovenverdiepingen en het dak van een perceel aan de Jan Steenstraat af gebrand. In zijne vergadering van den 29 heelt het hoofd bestuur van het Nederl. Tooneelverbond zich aldus samengesteld prof. dr. A. G. van Hamel te Groningen, voorzitter D. H. Joosten secretaris M. J. Waller, penningmeesterbeiden te Amsterdamen verder de leden mr. J. E. Banck en Marcellus Emants te 'eGra- veuhage en Joseph Jacobson te Botterdam. De heer mr. C. Pijnacker Hordijk heeft den 29 het bestuur als gouverneur-generaal van Neder!. Indie aanvaard. Den 29 des avonds is C. Bakker van Zaandam, beboorende tot de bemanning van het stoomschip Prins van Oranje varende tussehen Enkhuizen en Stavoren, „Waaruit maakt gij dat op?" „Mevrouw von Bogdanofl heeft bot op eene dames vergadering gehoord." „Goede God, die vrouwen! Wat die al niet weten Deuren lachte vroolijk, hij was stellig besloten, Detlev de ware reden niet te zeggen. „Dat herinner ik mij wezenlijk niet. Het kan zijn dat er een woord viel, dat mij het bloed aan het koken bracht „Je zult begrijpen dat het dan mijne taak was, om de zaak verder te behandelen", viel Detlev hem in de rede wien reeds bij de gedachte alleen het bloed naar het hoofd steeg. „Wees dus oprecht." „Ik zou je met den besten wil geen bepaalde bijzon derheden kunnen meêdeelen overigens schijnt het mij toe dat de zaak hiermede is afgedaan. Laat Nobbe maar triumfeeren de kruik gaat zoo lang te water totdat zij breekt. Wat kon het ook voor bijzonders geweest zijn Nieuwjes kletspraatjes men moest eigenlijk naar dergelijken onzin niet luisteren", zeide Eustachius onrustig wordende „de wereld oordeelt meestal zoo onbarmhartig, het is het bestdat men er geheel geen notitie van neemt." Detlev voelde zich gerustgesteld. Wanneer er iets van ernstigen aard was voorgevallen, dan had de jonge officier niet gezwegeD,- maar de raad van zijnen ouderen vriend ingewonnen. Mevrouw von Bogdanoff had zich stellig door haar slecht humeur laten influenceeren en de gewisselde woorden in donkerder licht gezien en weergegeven, dan die feitelijk verdienden. Ook de wond van Eustachius was blijkbaar slechts van lichten aard hij had geen reden, om hem en zich zelf verder op te winden en hij ging dan ook heen met een warme dankbetuiging voor den ridderlijken vriendschapsdienst. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2