328e Staals-Lüterij. Ns. 18267 en 20880 f 1000 Ns. 5529 17099 18428, 18801 en 20783 f 400; Ns. 1904, 7216, 7371, 10166 en 15665 f 200; Ns. 4944, 7455,10558, 14098, 15690, 16606 en 19872 f 100. QLzlsqv&fiscnic Ucmbttn. aUsrici- bij bet terugkeeren aan boord te Stavoren waar by proviand gehaald had, bezijden de brug gestapt en met het hoofd gevalien op een aan den wal liggend bootje. Hij werd per draagbaar naar het stadsziekenhuis te Enkhuizen overgebracht. Het gerechtshof te 's Qravenhage heeft den 29 het vonnis der arr. rechtbank te Middelburg bevestigd, waarbij een koopman uit Vlissingen tot 2 jaren gevan genisstraf was veroordeeld wegens schaking eener min derjarige. Den 29 des nachts is te Amsterdam een ma rinier in het water gevallen en verdronken. Bij kon. besluit van den 29 is ingetrokken het kon, besluit van den 28 Aug., waarbij zijn benoemd A. Eeenstra tot huismeester en zijne echtgenoote W. van Bijsens tot huismeesteres in 's riiks krankzinnigengesticht te MedODlblik, en zijn met ingang van den 8, voor den lijd van één jaar benoemd tot huismeester in dat gesticht K. Warburg te Amsterdam en fot buismeesteres zijne echtgenoote C. A. Bazendijk. Ia eene den 29 op het provinoïaal gouvernement te Haarlem gehouden vergadering hoeft de commissie van toezicht op het krankzinnigengesticht „Meerenberg" aan den hoofdingenieur, den heer J. Scholtecseen massief zilveren servies en aan den heer A. van der Togt, hoofdopzichter, eene som van duizend gulden vereerd als blijk vaa waardeering der diensten, door hen bij de vergrooting van dat gesticht bewezen. Den 29 was het 25 jaar geleden dat de heer mr. W. Wintgena den eed aflegde als advokaat bij den Hoogen Baad der Nederlanden. Op eene buitenplaats onder Monster is in den nacht van den 30 op den 1 een man die naar men aan eenigo kenteekenen meende waar te nemen den zondagavond vroohjk had doorgebracht en eene buiten plaats opliep w ar hij van het oprijpad alweek en in het daarnevens staand hakhout viel door den koetsier of den veldwachter, die zich bij hem bevond, doodge schoten. Zij loerde reeds eenige dagen op een otter en schoten, geritsel hooiende, zonder zich nader te overtuigen, vanwaar bet geluid kwam. Bij kon. besluit van den 30 is met ingang van den 15 tot Commissaris des Konings in de provincie Utrecht benoemd de boer A. baron Scbimmelpenoinck van der Ove van Nijenbeek, lid van de Tweede Kamer. Bj kon. besluit van den 30 is de beer mr. W. Tonckens JLz. met den dag, waarop hij bet bestuur zal overgeven aan den benoemden gouverneur van Suriname, eervol van de waarneming di6r betrekking ontheven, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen dienstenen de heer jhr. mr. M. A de Savornin Lobman, advocaat-generaal bij den Ho>gen Baad der Nederlandenbenoemd tot gouverneur dier kolonie. Den 30 des morgens is te Dordrecht een zesjarig knaapje, bij bet opendraaien der kleine brug aan de Merwedekade, met het hoofd geraakt tusschen de brug en een lantaarnpaal, waarbij bet zoodanig verwond werd, dat het in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Den heer J. Notlelman, te Koedijk werd den 1 ter gelegenheid van zijn 25jarig feest als onderwijzer, door de leerlingen der school een fraaie linnenkast en tafel aangebodenterwijl hem van alle zijden blijken van belangstelling ten deel vielen. Het tijdelijk rijks-telegraafkantoor te Wijk RAD. Zee is den 1 gesloten. De Hooge Baad heeft den 1 bet beroep in cas satie van den heer Willink Ketjen tegen het vonnis, waarbij hij wegens smaad van den minister van koloniën tot 25 boete veroordeeld is, verworpen. Den 1 zijn van de loterij leening van het Paleis van Volksvlijt van het jaar 1867 de 12 volgende serieën uitgeloot: Ns. 324, 329, 603 1237, 1442, 1932, 2248, 3000, 3266, 3286, 3678 en 3872. Nummer- trekking 1 November a.s. De arr. rechtbank te Utrecht heeft den 1 een inwoner van Wijk bij Duurstede, beklaagd van op den 20 Maart 1. 1. bij de herstemming tnsschen de heeren Schaeproan on van Goltstein, een kiezer gewelddadig ver hinderd te hebben zijn kiesrecht uit te oefenen schul dig verklaard en veroordeeld tot 1 dag gevangenisstraf. De buitengewone vergadering van aandeelhouders der Nederl. Bank heeft dea 1 besloten, de vennootschap voort te zetten overeenkomstig het octrooibij de wet van 7 Aug. 1.1. op nieuw geregeld. De heer D. Schuitemaker, onderwijzer te Wog- num is benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs van den heer W. van Nos, Keizergracht te Arasterdam; De Amsterdamsehe Omnibusmaatschappij heeft ia het 3 kwartaal 2.678.430 reizigers vervoerd tegen 2,882.990 in gelijk tijdvak van 1887 en sedert 1 Jan. 1888 7.284.868 tegen 7.631.878 in 1887. Den 15 worden de postbladen ingevoerd en voor het publiek verkrijgbaar gesteld. In de vorige week zijn in het notariëel staats examen o. a. geslaagd voor het eerste gedeelte de heer C. Schut en voor het tweede gedeelte de heer A, Beets, beiden te Haarlem. Te Amsterdam is overleden de heer Joh. C. Zimmermantot voor korten tijd lid van Ged. Staten van Noordholland. Aan het postkantoor Winkel werd gedurende de maand September in de rijkspostspaarbank ingelegd f 2046.50 terugbetaald f 173.25. Het laatste door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 129. Den 4 vangt het onderzoek der staatsbegrooting voor 1889 in de atdeelingen der 2 Kamer aan. Den 5 is de inschrijving geopend op eene 3% pet. geldleeninggroot 604,000ten laste van de gemeente Delft, tegen 97*/4 pet. Vóór den 23 is gelegenheid tot inschrijving op de derde reeks, groot f 95000, der 3% pet. geldleening, groot hoogstens f 550,000, ten laste van de provincie Overijsel. Naar wij vernemen zal ds. van Leeuwen te Koedijk, den 7, 's nam. half twee ure met eene rede afscheid van zijne gemeente nemen. Door den heer J. Boonacker, hoofd der school te Eierland op Texel» is na ruim veertigjarigen dienst eervol ontslag aangevraagd als zoodanig met ingang van 1 Januari e.k. De onvoldoende toestand waarin het sohoolgebouw zich bevindt, gepaard met het voortdurend afnemen der bevolking in Eierland tengevolge van de landverhuizingzal vermoedelijk aanleiding geven tot opheffing der school. Zooals onlangs in ons blad werd medegedesld zijn in het laatst van Augustus aan het strand achter Den Hoorn op T0X01 316 hoornen aangespoeld. Deze waren afkomstig van de Chadwick, die, van de Oostzee op weg naar Botterdamaan de Texelscbe kust in nood verkeerde. Thans zijn ze door de assuradeurs opgeëischt. Aangezien het vervoer dwars door de breede duinenrij zeer bezwaarlijk en kostbaar is vreest men dat het batig saldo, na aftrek der vervoerkosten, niet groot zal zijn. De nederl. consul deelt mede dat wegens do slechte uitkomsten van den oogstEngeland in het aanstaande seizoen eene groote hoeveelheid aardappelen zal moeten invoeren. Op de Londensehe markt wordt een aardappel van flinke grootte gevraagd en de soort, die als Magnum Bouurn" bekend staat, vooral gewenscht, In elk geval zal het natuurlijk veel vaa de hoedanigheid en de grootte afhangen, of eene nederlandscbe soort daar goed kan geplaatst worden. Naar hij verneemtzou op het oogenblik niet meer dan 55 sh. (ongeveer f 33) kunnen verkregen worden voor neder], aardappelen. Binnen een maand zal die prijs waarschijnlijk tot 69 a 65 sh. f 36 a 39) per ton Btijgen aangenomen natuurlijk dat de aanvoeren geschikt voor de markt zijn. De Koning heeftnaar aanleiding van een door het bestuur van het Aardrijkskundig Genootschap ge daan verzoekaan dat Genootschap vergund, voortaan den titel te voeren van „Koninklijk Nederl. Aardrijks kundig Genootschap." Tegen den officier der schutterij te 's Gravenhage en den student, die dazcr dagen in de duinen tusschen den watertoren en het Bijnspoorwegstation te Scheveningen eene gewapende ontmoeting hadden, waarbij de officier aan de hand gekwetst werd, is proces verbaal opge maakt. Bij de aanbesteding voor den bouw oener stoom- boter- en kaasfubriek te Kuinre was de heer A. van der Meer te Drogeham voor f 15650 de laagste in schrijver. De 4 pet. geldleening der gemeente Monni kendam, groot f 24000, is geplaatst tegen 100| pet. Bij de Bijkspostspaarbank is in Augustus ingelegd f 792,428 54% en terugbetaald 560,594,80, zoodat op den 31 het gezamenlijk tegoed der inleggers bedroeg f 13,010.263,97. 3562 nieuwe boekjes werden uitge geven, 1044 geheel afbetaald, zoodat op den 31 191582 stuks in omloop waren. De heer H. H. Borel en andere belanghebbenden bij de suikercultuur op Java hebben aan de regeering een adres gericht, waarin zij betoogen, dat het betreu renswaardige feitdat de Java-suiker nagenoeg gebeel van de nederl. markt is buitengesloten, te wijten is aan de aceijnswet, die feitelijk vreemde bietsuiker bevoordeelt boven ons eigen koloniaal product. Aan de premiën zal wel een einde komen als de suiker-eonventie tot stand komt, maar dit is onzeker en zal althans nog eenige jaren op zich laten wachten. Intnsschen moot de regeering de belemmering der aceijnswet uit den weg ruimen die de Java-suiker alleen verkoopbaar maakt op de engeleche markt en de prijzen daar afhankelijk maakt van hetgeen men daar gelieft te betalen. Om de Java-suiker naar de nederl. markt te doen terug keeren en aldus eene mededinging met Engeland en herleving der scheepvaart en dor betrekkingen met het Noorden, Duitschland en Belgie mogelijk te maken, achten zij noodigdat grooter aftrek voor fabrieksver- lies (déehet) bij rietsuiker wordt toegestaan. By de laatBte wetswijziging is zulk een aftrek reeds ingevoerd maar dat was een halve maatregel, daar het bedrag te gering was en de uitwerking dus gemist werd. Alleen eene ruime vermeerdering zalzonden de schatkist te bena- deelen bewerken, dat onze raffinadeurs even gaarne Java-suiker zullen bewerken. Daardoor wordt tevens eene groote onbillijkheid weggenomen, omdat een prac- tisch fabrieksresultaat geheel kan verschillen van een theoretisch, in een laboratorium verkregen, De Noordbrabantsehe maatschappij van landbouw heeft aan dea minister van binnenlandsche zaken ver zocht dat de regeering moge besluiten voor het vee dat tengevolge van inenting tegen het miltvuur gestor ven is, schadevergoeding toe te kennen, daar het openen van uitzicht op die vergoeding, naar ds meening dier maatschappij krachtig zou bijdragen om de inenting waarin de veehouder in het algemeen nog niet genoeg zaam vertrouwen steltmeer algemeen toepassing te doen erlangen. De üeli-spoorwegmaatschappij keert over 1887/8 6j pet. dividend uit. Op de vergadering van aandeel houders den 28 gehouden, werd de directeur gemach tigd tot het aanvaarden eener concessie voor den aan leg en de exploitatie van eene verlenging of zijlijn naar Selesey in Langkatop zoodanige wijze als door hem in overleg met commissarissen het meest oorbaar wordt geachtin verband waarmede tevens besloten werd de geldleening van hoogstens f 2.000.000 nominaal tot het aangaan waarvan den 28 September 1887 be sloten wastot f 3.000.000 nominaal uit te breiden nu zij nog niet uitgegeven was. De uederlandsche commissie voor de parijsche tentoonstelling verzoekt ons het volgende ter kennis van belanghebbenden te brengen. Het hoofdbestuur te Parijs had aanvankelijk besloten, alle voedingsmiddelen, zoowel van fransohe als van vreemde herkomst, te ver eenigen in één groot gebouw op de Quai d'Orsay, „le palais des produits alimeutaires", waar de inzenders een zeer hoog bedrag voor plaatsruimte zouden hebben te betalen. Op veler aandrang is thans op dit besluit in zooverre teruggekomen dat alleen de franscbe inzen dingen van dien groep in bedoeld gebouw zullen komen, terwijl de vreemde landen hunne inzendingen van dien aard afzonderlijk zullen expoeeeren in de gebouwen waar ook de afdeeling landbouw haar plaats zal vinden. Deze wijziging stelt de nederlandsche commissie in staat het plaat6tarief voor de voedingsmiddelen aanmerkelijk te verminderen. De inzenders van dien groep zullen thans f 20 per vierk. el vloeroppervlakte, of/110 per vierk. el muuroppervlakte hebben te betalen, waar onder ook de transportkosten naar Parijs heen en terug begrepen zijn. Overigens zijn op deze inzendingen de gewone bepalingen van het algemeen reglement voor de nederlandscbe afdeeling toepasselijk. Meerdere in lichtingen, zoo schriftelijke als mondelinge, zullen gaarne worden verstrekt door het bestuur der commissie waarvan het bureau Heerengracht 435Amsterdam dagelijks ven 10—2 uur is geopend. Op de 3'U pet. geldleeninggroot f 18000ten laste van de gemeente Winschoten, is ingeschreven voor een bedrag van f 82000 tegen den koers van 100 a 101 pet. Mej. J. Kiljan te Hoorn is benoemd tot hoofd der bewaarschool van het departement Beesd. Den 2 is in den vroegen morgen te Anna Pau- lowna door het onweder geheel nfgebrand de wind- hoornmolen van J. Blankevoort. 5e Klasse 9e lijst2 October. Dinsdag 2 October. 's Geavenhage. Tweede Kamer. Tot toelating van het nieuwbenoemde lid, den heer de Vries, ia besloten. De heer Huber heeft verlof bekomen, den minister van koloniën nader te interpelleeren over de berri-berri-eom- missie. Bij de b_-handeling van het reglement van orde is met 54 tegen 30 stemmen aangenomen de tweede lezing van ontwerpen, waarin wijzigingen kunnen wor - den gebracht, indien de Kamer daartoe besluite. De eindstemming over de reglements-wijziging is verdaagd. Aangenomen werden de overeenkomsten betreffende de verlenging met vijf jaar van het contract betreffende het stoombootveer Stavoren—Enkhuizen en tot verplaat sing der werkplaatsen naar Haarlom. Met het oog op de thans veel voorkomende varkens ziekte, kan het zijn nut hebben te herinneren aau het geen vroeger hieromtrent reeJs is waargenomen. Wij nemen daarom de hier volgende uittreksels uit de Staats courant van 1816 over, voorkomende in de Landbouw Courant Afschrift uit de Nederlandsche Staatscourant 21 September 1816. Arnhem, 1 September. „Men verneemt dat de gouverneur dezer provincie geïnformeerd zijnde dat er zich te Batenburg en naburige gemeenten eene ziekte onder de varkens geopenbaard bad; den veearts H. Schnltze derwaarts heeft gezonden, ten einde het noodige onderzoek te doen en dat ge noemde veearts bevonden heeft dat te Batenburg reeds eirca zestig varkens gestorven en nog twee aan de ziekte laboreerende waren, en dat deze ziekte de bran- dige bruine (cynanehe gangoeronosa) genaamd en onder de eerste en gevaarlijkste varkensziekte welke besmet telijk is en binnen drie of vier dagen de varkens dost sterven. Voorts heeft de veearts bevonden, dat ook te Horsen 50 varkens aan dezelfde ziekte gestorven waren, te Borgharen 90, te Harmen en Leur ruim 40, on in de gemeente van Wijeken reeds boven de 150, en dat er aldaar nog 20 ziek waren; te Neerboscb, Eist, Pan- nerdeAart en Herwen heeft deze ziekte zich mede geopenbaard zoowel ter genezing als voorkomen dezer ziekte heeft meergemelde veearts de noodige maatregelen genomen, en aan belanghebbende autoriteiten gecommu niceerd waarvan het hoofdzakelijke hierop neerkomt 1°. ieder ingezetene moet zoodra hij aan zijn varkens teekens van ziekte bespeurtdaarvan dadelijk aan den burgemeester kennis geven 2°. het zieke varken moet dadelijk van de anderen gesepareerd worden 3°. ds voorgeschreven middelen kunnen by den bur gemeester gevraagd worden; 4°. zij die hierin nalatig blijven kunnen op schade vergoeding geen aanspraak maken." Voorschrift van het middel. Zoodra de ziekte bespeurd wordt, moet dadelijk het varken onder den hals, nadat de borstels weggeschoren zijn, tweemaal daags met spaanschevliegzalf worden inge wreven, en zoolang tot er zich blaren onder den hals openbaren. Inwendig moet elke keer een poeder, met een half pint room vermengd, aan een volwassen varken gegeven worden. Het poeder bestaat uit zwavel lood, gezuiverde salpeter en salammoniac van ieder 1/4 lood, opium 1 greindit alles klein gestooten ingegeven. Voor een halfwassen varkeu moet de helft gegeven worden. Men verbaast zich wanneer men verneemt, hoeveel- personen er vereischt worden voor de bomanning der groote passagiersbooten, welke tegenwoordig de gemeen schap tusschen Amerika en Europa onderhouden- Nemen wij als voorbeeld de nieuwe stoomb ot der Inman-Iine „City of New-York", een der grootste barer soort, De gezamenlijke bemanning zoowel voor de bediening van het vaartuig, als meer rechtstreeks ten gerieve der pas sagiers, bedraagt 397 koppen, verdeeld als volgtkapi tein 7 officieren betaalmeesterscheepsdokter, boots man hulpbootsman 36 matrozen scheepstimmerman, 5 personen, belast met de zorg voor de electrische ver lichting 3 maohiniston 85 stokers 63 man voor het stukslaan en ophoopen der steenkolen en een ketelsmid; de overige manschappen zijn voor de bediening der pas sagiers: chef-hofmeester; benevens een adsistent en 146 bedienden waaronder zeven vrouwen en acht jongens.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3