Een kind uit het volk. No. 123. Negentigste Jaargang. 1888. WOENSDAG 10 OCTOBER. Prijs der gewone Advertentiën: Bnitsnltmb- BELGIE Eene dienstbode te Luik die bij het schoonmaken eener kamer een revolver vond ea daar mede spelen ging, heeft daarbij een kind van 4 jaar dood geschoten. ENGELAND. Den 8 is een man te Whiteeha- pel in Londen in heebten-k genomen, die na een wan hopig verzet voor den rechtisr werd gebraeht onder verdenking van medeplichtigheid aan de geruchtmakende moorden op vrouwen. fSittasulaab. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Spoonveg'begrooting' voor !S89. PBU3X.XJE3TON. Indische begrooting voor 1889. COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. ALK1AA8SCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. CORNELIS PLOEGER, komende van Nieuwer-Amstel, en HENDRICA SLOOT, komende van Velsen, worden verzoekt ziek ter gemeente-secretarie (afd. bevolking) aan te melden. DENEMARKEN. Bij de Tweede Kamer is in gekomen een regeeringsontwerp tot invoering van het tiendeelig stelsel voor maten en gewichten. DUIT&CHLAND. De dronk, door de Keiers op het feestmaal te VVeeneu gewijd aan beide legers, beeft zeer de aandacht getrokken. De Nordd. Allgem. Zeitung doet de beteekenis daarvan vooral uitkamen en wijst er op, dat. aldus op plechtige wijze duitschers, oostenrijkers en hongaren tot wapenbroeders gewijd zijn. BritSGh.-Ind.ie. De Emir van Afghanistan heeft medegedeeld dat zijne troepen de overwinning behaald hebben cp Ishak-Khan nabij Jaskurgan. Zij namen de stad in doch Ishak-Khan wist te ontkomen. FRANKRIJK. Op de lijn Paris-Lyes-Méditer- ranée, om de vele ongelukken, welke daarop voorkomen, bekend onder den naam van „P (our)-L (a)- M (ort.)" {Voor den dood] i6 weder een zeer ernstig on gel uk gabeurdnadat in dan ochtend van denzelfden dag tien personen op de lijn DoleBelfort gewond wartin. De trein van Lyon naar Cbambéry hield even voor de tunnel van Lépire opmen meendedat er iets aan de locomotief gebroken was en seinde naar Cbantbérr om eene andere. Kort daarop werd het ge brek ontdekt en de reis vervolgd zonder de ma chine welke van Cbambéry reeds ter hulp kwam te waari ehuwen tengevolge waarvan de trein in volle vaart up die locomotief liep. Twee machinisten werden gedood en zes conducteurs -en een reiziger zwaar ge wond de locomotieven en de meeste wagens waren verbrijzioid. De maatschappij geeft als oorzaak op dat door de dikke mist de machinisten elkaar niet konden zien aan fcecnen. De vol'gende nota is openbaar gemaakt. „De regeo- ring verv» 'ondert zich over den indruk, te weeg gebracht door de maatregelenwelke zij ten aanzien van het verblijf de i" «reemdelingen in Frankrijk genomen heeft. De Baak is bij vroegere ministeriën sedert bijna drie jaren in overweging geweest. De bepalingen waartoe de minister van binnenlandsche zaken besloten heeft zijn achtereenvolgend aan de ministers van oorlogvan justitie en van buitenlandsche zaken voorgelegd. Geene enkele buitenlandsche mogendheid heeft ten aanzien van hot besluit eenige opmerking gemaakt. Wat de I wettigheid er van betreft, deze berust op art. 471 15 van hst strafwetboek." De president der republiek werd den 7 door de over heid ontvangen aan het station te Lyon waar eene groote menigte bijeen was welke de kreten leve Car- no£ leve de Republiek! aanhief. Hij begaf zich onmid- déiijk naar het raadhuis waar de burgemeester hem toesprak. Hij antwoordde dat het vaderland, de vrij heid en de republiek steeds op z'jne toewijding konden rekenen, dat de democratie vrede wilde en eendracht de leus moest zijn. Zijne woorden werden toegejuicht. De minister van justitie heeft den 6 in den minister raad medegedeeld, dat hij naar aanleiding van een brief van het kamerlid Andrieux eene vervolging tegen den heer Gilly zou instellen wegens zijne beschuldigingen tegen de begrotingscommissie. RUSLAND. Eene wet is afgekondigd betreffende de bevordering van den uitvoer van graan en meel uit de havens van de Oostzeede Zwarte zee en de zee van Azof door vergunning tot vrijen invoer van de daartoe benoodigde buitenlandsche zakken. Eene andere wet vergunt aan naamlooze vennootschappenals zij aileen buitenlandsche fabrikaten iu het rijk verkoopen, en aan buitenlandsche scheepvaartmaatschappijen, die verkeer met russische havens onderhouden in het rijk hunne zaken te drijven zander bijzondere vergunning van den Keizer. ZWITSERLAND Als gevolg van de overstroo mingen zal tie spoorwegdienst tusschen Escublans en Lucens veertien ea tusschen Lucena en Payerne acht dagen gestremd zijn. VEREENIGDE-STATEN. President Cleveland heelt de wet tot uitsmiting der chineezen uit de Ver- eenigde Staten bekrachtigd doch den raad gegeven de op weg naar Amerika zijnde chineezen alsnog toe ta laten. Voor de gezamenlijke uitgaven voor den aanleg van Staats spoorwegen wordt f 3.774.000 geraamd. Daar het vermoedelijk batig slot van vorige dienstjaren op 1.679.000 is begroot, moet de bijdrage voor den aanleg van staatsspoorwegen uit de middelen van 1889 op f 2.095.000 gesteld worden Van de werken voor de volgens de wetten van 1860 en van 1873 aangelegde lijnen zijn nog te maken de voltooiing der stations te Amsterdam en de oprichting van een definitie! hoofd gebouw op het station te Nijmegen. De vernieuwing van een deel der fundeering van de over- kapping op het Gontrale personenstation te Amsterdam met goed gevolg tot stand gebracht wordendewerd naar gelang van de vordering der werkzaamheden met het opstellen van het nog ontbrekende deel der overkapping aangevangen en voort gegaan. Na afloop van dit werk wordt de voltooiing van het statiën voortgezet. Inmiddels is met de bestrating van het voorplein aangevangen en eerlang zal worden aangevangen met het maken van het derde perron. Voor het definitieve hoofdgebouw op het station Nijmegen wordt een ontwerp gereed gemaakt, om in het volgende jaar met den bouw aan te vangen. Van de lijnen, waarvan de aanleg k bevolen bij de wet £5) „Ik ben blij, dat ik u. ontmoet," zeide de lange eerste luitenant, naast hem voortgaande, „als gij het goed vindt, dan kunnen wij samen ergens beengaan ik kom van het slot en heb, met bet oog op den bazar een zak vol nieuwtjes." „Het is mij goed! Ofschoon" hij drukte den zak doek tegen de wang „ik eigenlijk geteekend ben en ik mij niet kan laten zien.'' „Wat hebt gij dan? Voor den drommel, dat ziet er leelijk uit." „Ik heb vanmiddag bij bet rijden een tak in het gezicht gekregenzeide Leroy onverschillig. „De tak hing erg laag en ik had hem niet eerder gezien. Laat ons hier bjj Testina binnengaan wanneer het u hetzelfde iswij kunnen daar een ilesch La Rose drinken. Gij kunt mij daar uwe nieuwtjes vertellen." Toen zij achter de glazen zaten liet de luitenant zich ook niet lang meer smeeken hij was er te zeer op gesteldte bewijzen dat hij „de alwetende" was. „Yorstin Arbanoff heeft afgezien van haar bloemen- kraampjezij zal het russische theetentje nemen en daarbij het nationale costuum dragen een schitte rend denkbeeld prins en prinses Dagobert zul'en er een kopje thee komen drinken. Zij zal dus de eenige zijndie niet in groot toilet verschijnt." Leroy lachte, met bijtend sarcasme. „Jammerzeide hijzonder er verder een woord bijtevoegen. „Waarom jammer? Omdat zij gecostumeerd komt, of omdat zj hare bloemen er aan gegeven heeft? Bah! Per slot van rekening blijft het toch hetzelfdeonze penningen moeten wij toch offeren." „Hoe bomt de vorstin oigeniijk op het denkbeeld van een russiscb nationaal costuum vroeg Leroy langzaam den rooden wijn slurpende. „Nu ik verbeeld mijdat dit nog al voor de hand ligt. Wat kan eene russin beter dragen dan haar nationaal costuum F" „Vorstin Arbanoff is geen russin!" „Gij vergist u, Leroy! Destijds, toen Laudin die sprekende gelijkenis ontdekte, werd haar stamboom gelicht. Zij is wel geen gravin of vorstin, zij is wel slechts van simpeten adel, maar toch eene geboren Naaakotl!'' „Door aanneming 1" „Duivels, gij zijt drommels goed op de hoogte. Daar wist ik niets van." „Mijn waarde zeide de gezantschaperaad geheim zinnig en hield den fonkelenden wijn tegen het licht „bet schijnt mij toe, dat hier veel niet bekend is." De luitenant liet van verrassing het monocle vallen, zonder het weder, volgens de regels der kunstin het oog te knijpen. „Gij hebt die opmerk'ng niet zonder bedoeling ge maakt Leroy." „En ais dat tooh eens het geval was? Het was eene volkomen onschuldige opmerking 1 In 't algemeen zonder meer „Zoo Ik geloof er niets van Zou Laudin's meening dan toch werkelijk eenige reden van bestaan hebben?" De lange luitenant was een en al vuur en Van 10 November 1875, werd het gedeelte Waalwijk—Vlijmen voorloBpig in exploitatie gebracht. De definitieve exploitatie vangt met den aanstaanden winterdienst aannadat op het station Vlijmen eenige tijdelijke inrichtingen zullen gemaakt zijn. Voor de uitbreiding van het station Groningende haven- verbinding te Delfzijl en de asnsluiting te 's Hertogenbosch van de lijn Zwaluwe's Hertogenbosch zijn de ontwerpen nog niet vastgesteldwat echter nu spoedig zal kunnen geschieden. Van de uitbreidingswerkenwaarvoor gelden op de begroo ting van 1888 zijn uitgetrokken moest achterwege blijven de uitbreiding van liet station Tilburg. Er is namelijk geschil ontstaan over de verplichting van de spoorwegonderneming »Grand Central Beige" om haar aandeel in de kosten te dragen, en het is geraden voorgekomen de beslissing der benoemde scheidsrechters af te wachtenalvorens tot de uitvoering over te gaan. De werken voor het maken van het derde of noordelijke perron op het centrale personenstation te Amsterdam worden eerlang aanbesteed. Omtrent de lijn Dordrecht—Eist wordt medegedeeld, dat ontwerpen voor de verlenging van de overkapping en voor het maken van eene voetbrug over het station Geidermalsen in be werking zijn. De werken op het gedeelte MaassluisHoek van Holland van de lijn RotterdamHoek van Holland kunnen in 1889 gereed komenevenals de op het gedeelte van Schiedam tot Maassluis nog te maken bruggen over de Poldervaart en ds haven te Maassluisde bovenbouw der bruggen over de haven te Vlaardingen en over den Boonervliet, alsmede de gebouwen voor de stations Vlaardingen en Maassluis. De ingediende begrooting als een onderdeel waarvan wordt beschouwd het afzonderlijk wetsvoorstel tot beschikbaarstelling eener som van 500.000 voor den aanleg van een spoorweg van Warong Bandreg naar Tjilatjap wijst de volgende eind cijfers aan Uitgaven in Nederland 1 22.540.079 Indië.... 113.639.135 f 136.179.214 Middelen in Nederland f 29.189.977 Indië....» 98.602.227 127.792.204 De begrooting sluit alzoo met een tekort van f 8.387.010 Bij vergelijking dezer cijfers met die der loopende begrooting blijktdat de middelen op 1 7.943.356 minder zijn geraamd doch dat tegenover die vermindering ook eene lagere raming der uitgaven staat van 5.106.146, zoodat het geraamde tekort voor 1889 t 2.837.210 meer bedraagt dan dat over 1888. De verdere bijzonderheden worden in het volgend nummer opgenomen. Do gemeenteraad van Böetsterzwaag griet Opsierlandheeft aan de Tweede Kamer een adres verzonden waarin gewezen wordt op het onhoudbare van den druk der gemeentebelastingen en eene wijzi ging van art. 245 der gemeentewet voorgesteldom daardoor niet alleen de in de gemeente wonende, maar ook de daar buiten woonachtige grondeigenaren te treffen. Daarin wordt gewezen op den toestand der schulden, ontstaan in den cijd toen vele dier eigenaren in de gemeente woonachtig waren en voorgesteld die eigenaren te treffen door het heffen eener belasting ten bate der gemeente uit het inkomen van het in de gemeente gelegen onroerend goed. Ten bewijze dat de toestand drukkend is wordt aangevoerddat de gemeente een hoofdelijken omslag heeft van ruim f 67000verdeeld over ongeveer 2500 belastingschul digen waarvan 1400 behooren tot de klassen, vlam toen hij zich om beter te kunnen hooren over de tafel boog. „Waarom vraagt gij er naar?" „Omdat het mij schijnt, dat gij van al de hier zoo vaak besproken zaken beter op de hoogte zijt dan wij. Gij moest niet zoo terughoudend zijn, Leroy, een man van de wereld als gij heeft verplichtingen aan weers zijden." „(/hutchutriep de gezantschapsraad lachend terwij. hij de blauwe rookwolken zijner sigarette naar het plafond blies en zich achter in zijn stoel wierp „loop niet zoo hard van stal." Waarom wil je nu be* paa'd hebben, dat ik op iets gezinspeeld heb of iets ge zegd zou hebben Waarde vriend, vat iemands woorden niet zoo letterlijk op. Eene dame uit onze kringen aan het hof ontvangen, verloofd met den adjudant vau den prinsin eene onaantastbare positiecompromit teert men niet gaarne; dat gaat bovendien zoo gemak kelijk niet.1' „Was zij met vorst Arbanoff getrouwd vroeg Nobbe loerend, na eene kleine pauze. „Getrouwd Even zeker als wij beiden het niet zijn." „Zj ging dadelijk uit het klooster au saoré coeur naar het altaar, dat heeft mevrouw von Bogdanoff vaak genoeg verteld." „Zoo 1" antwoordde Leroy en ofschoon zijne oogen langs de geslepen kristallen gaskroon dwaalden en hij achteloos met de hand een wjndroppel uit zjue kleine baard wisehte, had dit enkele woordje op zijn overbuur man eene overweldigende uitwerking. „Zit de knoop hem daar?" vroeg bij haastig, met fonkelende oogen. „Wilt gij zoo goed zijn u te herinneren dat het mijne bedoeling geenszins is op iets te zinspelen

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1