*7 D i die ran f 4.82 tot f 1.60 zijn aangeslagen dat de uitgaven der burgerlijke armbesturen zijn gestegen tot een gezamenlijk bedrag van f 35000 en dat van de bijna 23000 bunders grond ongeveer 13000 behooren aan uitwonende eigenaren. De gemeenteraad van "Wormerveer heeft den 3 beslotenmet dank te aanvaarden eene door de ingezetenen bijeengebrachte som van f 21000 onder voorwaarde, dat die gelden gebruikt zouden worden voor den bouw eener rijbrug over de Zaan volgens de raming zullende kosten f 42709.63zoodat uit de gemeentekas een bedrag van ongeveer f 20000 aan het geschonkene zal worden toegevoegd. Den 5 heeft de eerste boot der stoomvaartmaat schappij Nederland, de Prinses Marie, Genua aange daan. Dit feit werd met een lunch aan boord gevierd. Bij kon. besluit van den 5 is op verzoek eervol ontslag verleend bij de dienstdoende schutterij te Haarlem a. wegens woouplaatsverandering aan den heer B. J. Prins als 1 luitenant; b, onder gehoudenheid de uit kracht der wet nog op ben rustende verplich tingen als gewoon lid der schutterij te volbrengen bij die te Haarlem aan den heer J. Trakranen zieh schrijvende J. van Taack Trakranen, als 1 luit.; bij die te Zaandam aan den heer W. Aten als 1 luit.; bij die te Hoorn aan den heer B. van Duinen als 2 luit.; verder zijn benoemd te Haarlem tot 1 luit, de heeren mr. L, O. Kronenberg en B. de Jong, tbans 2 luit,; tot 2 luit. de heeren H. C. van Slootea en H, M. J. Westerouen van Meeterenthans schutter; te EnB- huizen tot 2 luit. de heer E. F. M, Dekker, thaus schutter. Het onstuimige weder van de laatste dagen laat zich aan de kust van Texel in al zijne hevigheid ge voelen. De Noordzeevisschers ondervinden de nadeelige gevolgen hiervan in niet geringe mate, daac zij in de uitoefening van hun bedrijf sterk worden belemmerd. Den 5 en 6 is hier en daar, voornamelijk aan het strand achter De Westen en Den Hoorn, wrakhout aangedreven, zoodat vermoedelijk een schip in de nabijheid der kust is vergaan. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 6 uitspraak gedaan in de door den Hoogen Baad naar het Hot verwezen zaak van den directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Utrechtdoor den kantonrechter te Dordrecht veroor deeld tot 71 boeten van ƒ15, ter zake van het niet voldoen aan bet voorschrift van den minister van waterstaat tot versterking van de stalen dwarsliggers der spoorwegbrug over de Oude Maas te Dordrecht. Het Hof, van oordeel, dat de bevolen brugveraterking niet was eene herstelling maar eene uitbreiding van een werk en de directeur-generaal door de niet-vol- doening aan dat bevel niet strafbaar washeeft op grond daarvan het vonnis van den kantonrechter ver nietigd en den beklaagde van alle rechtsvervolging ontslagen. Den G zijn te Botterdam tot leden van den gemeenteraad gekozen de heeren mr. J. van Gennep en J. C. Smalt, kandidaten der liberalen, met 1177 en 1101 stemmen. De kanddaten der tegenpartij be kwamen 898 en 891 van de 2098 geldige stemmen. De Koning heeft den 6 de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaa! ten gehoore ontvangeD. Bij den wedstrijdden 6 te Hoofddorpge meente Haarlemmermeer, gehouden tusschen wielrijders en den hit van den heer J. de Jong, is de afstand van 3 mijlen afgelegd door den heer Scbeltema Beduin in 4 min. 14 sec. en door den hit in 4 min. 16 sec. De zweep van den heer de Jong brak en de bank in de kar was losgeraakt, zoodat de Jong op den bodem der kar moest zitten. Den 7 is de luchtreiziger F. l'Hoste te 5 uur 10 min. te Haarlem met zijn balion opgestegen en om 6 uur 20 min, nabij Alphen neergedaald. De reis werd mede gemaakt door den heer A. O. Weill, med. student te Amsterdam. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft den 8 de vrouw uit het Koningshofjedie haar 4jarig stief dochtertje Jannetje zoodanig had mishandeld, dat het viel Leroy op vrij stelligen toon in. „De vorstin is eene schoone vrouw zonder beschermingik heb niet de minste reden, haar in eenig opzicht leed te berokkenen." „Maar bedenk dan toch", begon de luitenant over redend en hij legde zijne band op Leroy's arm „de menschen hebben toch ook eenig recht om het vroeger leven te kennen van degenen, die in hun midden leven. Het is ronduit gezegd onverantwoordelijk, om iets te verzwijgen, wat zij recht hebben te weten.'' De gezantscbapsraid haalde de schouders op. „Ik zal wel oppassenom mijne vingers te branden. Zoover gaat mijne liefde voor mijne medemenschen niet." „Gij hebt dus werkelijk geen plan, om iets te zeggen Bedenk, overmorgen is de bazar, de prinses heeft zich bereid verklaard, aan de vorstin de beleefdheid te be wijzen, een kopje thee bij baar te komen drinken." „Welnu En? „Zij kon er later wel eens berouw van hebben." „Dwaasheid! Wat gaat het D. aan, wat voor ge heimzinnigheden jaren geleden te Parijs zijn voorgeval len Ja, wanneer de prinses maar dat is eenvoudig onzin. Als gij mij genoegen wilt doen, waarde Nobbe, laat ons dan van iets anders spreken. Hoe maakt uwe zuster het en a propos hebt gij niet gehoord wie den vos van Leston gekocht heeft?" „Neen! Dank je, heel goed!" antwoordde de luite nant. Hij was zoo verstrooid, dat hij vergat, om de sigaar, die hij in den mond hield, aan te steken. „Drommels, ik hoop niet, dat ik u uit uw humeur gebracht heb, het heeft er wel iets van", zeide Leroy lachend. „Gij moet weten, ik heb een afkeer van ieder schandaal, mijne zenuwen zijn daartegen niet bestand. Het is altijd zoo geweest wanneer ik bedenk hoe ik er dagen lang onder geleden heb, toen Achilles Arbanoff de tijding kreeg, dat zijn vader getrouwd was. Petra 'J Hij zweeg, alsof hij zich bedacht, knehte eens, dronk een elok uit zijn glas en zette het haastig weder neer. meisje aan de gevolgen stierfveroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf, te verminderen met 2 maanden, wegens reeds ondergane hechtenis. Den 8 is te Amsterdam aanbesteeda. het maken van den onderbouw voor eene hydraulische kolen tip met bet leggen van sporen enz. op het goederen station Amsterdam-Bietlanden geraamd op f 48000. Langste inschrijvers de heeren Timmer en Pürstner aldaar, voor 46.274; b. het uitvoeren van baggerwerken en andere bijkomende werken op dat station, geraamd op f 12000. Van de 2 inschrijvers was de laagste de heer W. Goedkoop Dzaldaar, voor f 8300, De minister van binnenlandsche zaken heeft vol gens de N. Groninger Courant onlangs, in strijd met vroeger genomen beslissingen uitgemaakt, dat art. 35 der wet op het lager onderwijsluidende „Het jt den onderwijzer op straffe van ontslag verboden handel te drijven of eenige nering of beroepbehalve het geven van onderwijs1 uit te eefenen den gemeenteraad de bevoegdheid laat, in het belang van het onderwijs in de gemeente de beperkende bepaling va-it te stellen, dat de openbare ouderwijzers zich onthouden moeten vau het geven van privaatonderwijs. Beroepen bij de christ. geref, gemeente te Be verwijk J. Smit te Zuidbroek. De in April door en uit den gemeenteraad »an AöCSterdam benoemde commissie tot het ontwerpen van een adres aan den Koningwaarin de bezwaren uiteengezet wordenwelke de gemeentewet aan eene behoorlijke regeling der gemeentebelastingen in den weg legt met verzoek wijziging daaraan in overweging te willen nemen, heeft zich van die taak gekweten. Zij wijst in haar ontwerp op het groote nadeel, dat aan de gemeenten is toegebracht door het vaststellen van haar aandeel in de personeele belasting op een vast cijfer, acht heffing van gemeentelijke accijnzen voorgoed veroordeeld en heffing van opcenten op de rjjks accijn zen onuitvoerbaarzonder ernstige belemmering van het verkeer en meent op heffing van meer opcenten op de grondbelasting niet te moeten aandringen, nu ook straatgeld geheven wordt. Zij meentdat aan de be staande bezwaren te gemoet kan worden gekomen door aan de gemeenten toe te staan, als aanvulling van de plaatselijke directe belasting, de heffing eener bedrijfs- oelasting van de uitwonende personen, die hunne zaken in de gemeente hebben en van de naatnlooze vennoot schappen die e8n in da gemeente gevestigd bedrijf uitoefenen. (Zy baalt de te Luik bestaande verorde ning als voorbeeld aan.) Verder meer waarborgen te geven voor den richtigen aanslag in da inkomstenbe lasting en wel door eene strafbepaling tegen opzettelijk gedane onware opgaven, door uitsluiting van bet recla- mereeht voor ben, die eigen aangifte nalaten en door de gegevens, die alleen de rijksadministratie bezitter beschikking te stellen van de gemeentebesturen, om tot een beteren aanslag te kunnen geraken. Te Amsterdam wordt een adres aaq den Ko- ning geteekend, waarbij verzocht wordt, dat ten spoedigste overgegaan worde tot afschaffing der van rijkswege ge heven haven- en kanaalgelden op het Noordzeekanaal. In dat adres wordt o. a, aangetoond, dat Amsterdam's ontwikkeling ernstig belemmerd wordt door die gelden, geheven op een kanaal voor den aanleg waarvan het rijk ruim f 14.000.000 bijdroeg, terwijl de vaart naar Botterdam geheel vrij is langs den nieuwen waterweg, die aan het nik tot 1887 reeds bijna 28.000 000 beeft gekost. Amsterdamdat zulke groote sommen voor het Noordzeekanaal heeft overgehad, misgunt dit alles niet aan Botterdam, maar vraagt gelijk rechtgelijke behandeling en te eer daar van het rijk geen groot offer wordt gevraagd. Aan den heer Pool, lid van het comité van be stuur te Samarang der Nederl. Indische spoorwegmaat schappij, is op zijn verzoek wegens langdurigen dienst met ingang van 1 Juni 1889 een eervol ontslag verleend. De Koning heeft f 200 doen toekomen aan den burgemeester van Wageningen om werk te verschaffen aan behoeftigen in den aanstaanden winter. De beer J. C. Eabius, lid van de Tweede Kamer, heeft in de Deivenaar uitvoerig rekenschap gegeven van „Hoe zyn wij eigenlijk op die ellendige geschiedenis gekomen'', zeide hij, het voorhoofd eenigzins fronsend, alsof hij zich ergerde. „Een man van de wereld moest als devies hebben Tout comprendre, e'est tout par- donner. Maar weet gij wel, dat het al laat is, Nobbe? Ik wil nog even naar de clnb 1" „Ik ga naar huis", antwoordde de luitenant snel zijn sabel omhangend en zijn uniformpet opzettende. Zijne vingers jeukten om aan zijne zuster te schrijven. Leroy glimlachte in zichzelf, toen zij op de straat afscheid namen. Even nauwkeurig alsof hij het zelf was, wist bij, wat Nobbe nu zou doen en alles, wat daarna zou gebeuren, stond hem helder voor den geest. Zijne vingers gleden over den striem op zijne wang, deze brandde nu niet meer, maar al was hij ook geheel weggetrokken geweest, toch had hij op den ingeslagen weg niet kunnen stilhouden. „Wraak is een gerecht, dat het best koud smaakt", zeide hij, zich in de handen wrijvende. Achter die wraak lag voor hem nog altijd, zij het ook dat bij het zich nauwelijks bewust wasde hoop op Ferra's bezit. Den volgenden dag bleef de gezantschapsraad merk waardig lang thuis, alsof hij iemand verwachtte en toen de luitenant von Nobbe zich liet aandienen ontving bij hem buitengewoon vriendelijk. „Het doet mij werkelijk genoegen, dat ik u thuis tref", zeide dezeop den aangeboden stoel plaats ne mende, „ofschoon ik in eene eenigzins netelige zaak kom," „Gij maakt mij nieuwsgierig." L?roy schoof, met eene uitnoodigende handbeweging, zijn gast eene kist echte Havanna's toe. „Bedien u eerst, het praat dan veel beter." „Herinnert gij u nog ons gesprek van gisteren „Laat ons daarvan zwijgen 1" Met eene beweging alsof hij niet aan iets onaangenaams wilde herinnerd worden draaide hij zijn stoel eenigszins van dien van gijn gast af. „Zelfs op gevaar af, van u en mij onaangenaamheden zijne stem tegen het artikel van het reglement van orde waarbij de heeren Schaepman en Lohman eene voorbereidings-commissie voorstelden. Hij heeft daar tegen gestemd, omdat daarin het beginsel van propor- tioneele vertegenwoordiging stakwelk beginsel hij verwerpelijk acht. Het komt bij alle regelingen hierop neer, dat men zich voegen moet in eene groep, in eene partij, waarbij het er dan verder weinig meer toe doet wie de groep vertegenwoordigtmits hij slechts tot de partij behoort. Dit stelsel komt hem bedenkelijk voor want het beeft, bij allen schijn van rechtvaardigheid, de gevaarlijke strekking om van menschen werktuigen te makendie zich hunne eigene verantwoordelijkheid onbewust worden en zich eenvoudig laten leiden. Het kan daarom slechts een tijdlang werkenmaar moet noodwendig leiden tot bet uiteenspatten van de groep of partij, welke men waande door hare voortreffelijke rege ling tot bijzondere kracht gebracht te hebben. Vruch teloos heeft hj bij Groen van Prinsterer gezocht naar een zweem van instemming met de door den heer Lohman ontwikkelde denkbeelden. Integendeel vond hij bij Groen versterking van zijne bezwaren te vergeefs zoekt men bij bem instemming met een partijverband zooals aan deze voorstellen ten grondslag lag. Maar wel vond hij bij Groen die het monarchale regeerstelsel boven het parlementaire verkiest, de duidelijke uitspraak, dat de leiding der zaken bij de regeering en niet bij enkele leiders in het Parlement behoort. Te Leiden zijn in den Stadsschouwburg ter meer dere beveiliging tegen brand boven bet tooneel netten van sproeipijpen aangebracht, welke bij eene beproeving goed voldeden. By den heer Keijser op de Hal te Texel heeft zich bij twee varkens de besmettelijke vlekziekte voor gedaan. Voor het bouwen eener r. k. kerk te Geldrop was van 22 inschrijvers de heer G. ter Haar aldaar voor 110200 de laagste. De radicale kiesvereeniging Amsterdam heeft voor de aanstaande verkiezing voor 3 leden van den ge meenteraad van Amsterdam tot kandidaten gesteld de heeren J. Beeker (rad.), J. A. Wormser (anti-rev.) en mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht (r. k.). De anti-rev. kiesvereniging heeft kandidaat gesteld genoemden heer Wormser en overgenomen den heer J. Becker. Tot secretaris der Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Noordholland ie benoemd de beer mr. A. A. Land, secretaris van Haarlem en tot eerelid de heer P. B. J. Perf, lid van Ged. Staten, tol heden secretaris. Het bestuur bestaat verder uit de burge meesters mr. G. van Tienhoven te Amsterdam eere voorzitter mr. E, A. Jordens te Haarlem voorzitter; H. J. Versteeg te Zaandam; H. J. Calkoen te Edam en J. Ph. Dolleman te Heemstede. Tot predikant bij de ned. herv. gemeente te Velsea is beroepen dr. P. G. Kruiff te Domburg. Voor de aanvaarding der spoorweg Amster dam—IJ miliden is aan de concessionarissende heeren jbr. J. Hartsen c.s. te Baarn, uitstel verleend tot Januari 1889. Beroepen by de herv. gemeente aan den Hoorn op Texel ds. J, Steenbeek te Nieuw-Leazen. De 170 onderofficieren der zeemacht, die van den minister van marine een afwijzend antwoord ontvingen op hun verzoek om hunne belooning en huüne voor rechten in overeenstemming te brengen met die der onder-officieren van den marine-torpedodienst, van het korps mariniers en van de landmacht, hebben zich thans met dat verzoek tot de 2e Kamer gewend. Ds. H. van der Hoeven te Hoogwoud heeft de toezegging van beroep naar NoordSChermeer aan genomen. De gemeenteraad van HeerhugOWaard heeft besloten in 1889 eene nieuwe onderwijzerswoning te Veenhuizen te bouwen. Hoofdingelanden van het waterschap de Purmsr hebben besloten eene conversie-leening aan te gaan, groot f 130.000. Bij de ned. herv. gemeente te Broek Op Lan- te bereiden, moet ik toch oprecht zijn," begon Erdmann en sloeg zijne lange beenen met zulk een beslisten zwaai over elkander, dat Anatole een lichten glimlach niet weerhouden kon. „Ik heb uwe toespelingen be trekkelijk vorstin Arbanoff niet geheel mogen verzwijgen, en bet gevolg is, dat Hare Hoogheid mij heeft opge dragen u te zeggen dat zij u morgen te twee uur verzoekt te spreken 1" „FataalUiterst fataal 1" De gezantsohapsraad sprong op en doorliep met onrnstige schreden de kamer. „Had ik dat gewetenwaarachtig ik had mij eerder de tong laten afbijten dan dat ik u gisteren een woord had gezegd." „Ik deed wat ik mijne plicht achtte", de luitenant zette eene hooge borst, „en ik ben steeds bereid, daar voor op te komen." Anatole legde bem de hand op den cchouder. „Mon cher", zeide hij op kalmeerenden toon „zoo erg zullen wij de zaak nu niet opnemen. Ik zal mij niet eens veroorloven u iets te verwijten. Wees nu echter ook zoo vriendelijk, van mij te willen getuigen, dat ik geen de minste booze bedoeling beb gehad. Mijn hemelhoe lieht ontvalt iemand een onvoorzichtig woord, waarvan men de gevolgen niet vermoedt." „Daartoe ben ik natuurlijk gaarne bereid." „Nu, dan zullen wij de zaken nemen, zooals zij zijn." Leroy gleed daarbij met de linkerhand, in gepeins verzonken, over de striem. „Het ziet er reeds veel beter uitmorgen ziet men er niets meer van", merkte Nobbe op, die de beweging met de oogen gevolgd had. Anatole steeg het bloed min of meer naar het hoofd; hij drukte de tanden sty f op elkander. „Ik heb een goed geneesmiddel gevonden", zeide hij, terwijl hij zich haastig ter zijde wendde. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2