No. 124. Negentigste Jaargang. 1888. Een kind uit het volk. V R IJ D A G 12 OCTOBER. Prijs der gewone Advertentiën: (Dflieiëtl (Öebeelte. Bnücttlftub. ENGELAND. De persoon, die door de politie te Londen in hechtenis was genomen, verdacht van medeplich- tigheid aan de moorden te Whitecbapel in Londen is weer op vrije voeten gesteld. Hij was kellner in het Alzandra palace en had zijne hand ernstig verwond 3F,E3Uï:£Jx_,:ö*i,<o>Kr. FRANKRIJK. Diebt bij Avignon is een perso nentrein uit Marseille van den spoorweg ParijsLyon Middellandsche Zee tegen een goederentrein geloopen waardoor drie rijtuigen uit het spoor geworpen en ver scheidene reizigers gekwetst werden. ITALIË. Den 10 des avonds ongeveer 8 uur is de Keizer van Duitschland te Pontiba het grens station tusschen Oostenrijk en Italië, aangekomen. Den OOSTENRIJK-HONGARIJE. Keizer Wil helm schijnt bij zijn bezoek aaa Weenen, graaf Taaffe, minister-presidentkoel behandeld te hebbennaar men zegtom aldus zijne geringe ingenomenheid te kennen te geven met diens verzoenings-staatkunde. ff hmcutaub. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Registers der Consulaire ambtenaren. Rijkswerkinrichtingen. Indische begrooting' voor 1S89," ALKNAARSCHl! "Dffise Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0.08. COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, naar aanleiding van art. 11 van het reglement be treflende de Kamers van Koophandel en fabrieken, vastgesteld bij het koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad Na. 112), gewijzigd bij dat van 11 Augustus 1859 (Staatsblad No. 80) en 12 Juli 1873 (Staatsblad No. 108) ter kennis van de belanghebbenden dat op Donderdag 8 November 1888 des morgens van 10 tot 1 uur, ten raadhuize der gemeente de verkiezing zal plaats hebben van drie leden voor de Kamer van Koophandel en fabrieken alhier, in vervanging van de heeren A. J. T. CO- NIJN J. C. WITTE en C. JANSSEN Cz., die met het einde dezes jaars periodiek aftreden, zijnde de op 1 October vast gestelde lijst van kiesgerechtigden van af den 5 October ter gemeente-secretarie van 's morgens 9 tot 2 uren voor de belang hebbenden ter lezing nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst kunnen gedurende 8 dagen na 5 Oc tober bij het gemeentebestuur worden ingeleverd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, C. W. BRUINVIS, loco burgem., 4 October 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Het te Brussel gehouden internationaal congres voor handelsrecht heeft als beginsel aangeno men dat de wissel eene schriftelijke overeenkomst is niet meer behelzende dan wat er in is uitgedrukt. Al wat met den wissel in verband staat, zooals de provisie, de waarborgen voor de betaling, het bij afzonderlijk geschrift gestelde aval enz., blijft onderworpen aan de bijzondere wetten waarbij vrijelijk deze punten kunnen worden geregeld. Den 8 is te Bruseel overleden in den ouderdom van 85 jaren baron J. J. d' Anethan meermalen minister, een der iuvloedrijkste leden van de clericale partij. Volgens de bladen is de heer Domela Nieuwenhuis dec 7 met zijn oudsten zoon te Brussel geweestop reis zijnde naar Genève. Hij zon tien dagen vroeger aan de regeering kennis hebben gegevendat bij voor nemens was eenigen tijd in Belgie door te brengen maar zou het ministerie bem niet toegelaten hebben dat plan uit te voeren. DUITSOHLAND. Professor Geileken is op last van bet rijksgereohtshcf den 8 des avonds naar Berlijn gebracht en wordt daar ia voorloopige hechtenis gehou den. Aan het bureel der Duitsche Rundschau is dien- zelfden dag de aflevering voor October met de bekende uittreksels uit het dagboek in beslag genomen. 36) Het gele, spitse gelaat van freuie von Nobbe spion- neerde onafgebroken door bet venster naar bet slotplein, prinses Sybill© liep gejaagd in haar klein ontvangsalon op en neder. „Daar komt hij, Uwe Hoogheid", zeide zij eindelijk verheugdwijzende op do onberispelijke gestalte van den eleganten Franschman, die haastig de trap opliep. „Ga hem tegemoetlieve Amandaen zegdat ik bem verwacht, ik vrees, dat wij verschrikkelijke dingen te hooren krijgen." Zj kneep haar zakdoek tot een bal te zamen en drukte dien tegen voorhoofd en lippen. „Maar niettemin zou iedere aarzeling onvergefelijk zijn." De hofdame ijlde naar de voorkamer die zij met Leroy op hetzelfde cogeiiblik betrad. „Hare Hoogheid iB zeer zenuwachtig", fluisterde zij hem toe. „Is dat eene waarschuwing, om niet te veel te zeggen, freule vroeg bij haar scherp aanziende. „Juist het tegendeel. Zeg ronduit wat gj te zeg gen hebt." Daarbij deed zij de deur open en ging Leroy voor. „Uwe Hoogheid heeft mij laten ontbieden", zeide hij met eene diepe bniging. „De reden waarom ik u liet verzoekenbij mij te komen heeft mijnheer von Nobbe u zeker wel mede gedeeld begon de prinses, zonder omwegen. „Ik reken op uwe oprechtheidvicomte." „Daarop kunt u oven vast staat maken als op mijne onwankelbare toewijding aan uw Huis, Uwe Hoogheid." „Dan was het toch uwe plicht geweest, dadelijk onmiddelijk met hetgeen gij wist en met uwe opinie voor den dag te komen naar mijn gevoelen ten minBte." met een glaswaardoor op zijne kleereu bloedvlekken ontstaan waren. Bij het vertrek van president Carnot uit Lyon, werd hij door eene zoo talrijke menigte uitgeleid, dat de trein geruimen tijd zachtjes moest stoomen ter voorkoming van ongelukken. Gedurende de beide eerste dagendat het nieuwe besluit omtrent de vreemdelingen in werking was, lieten zich 1439 vreemdelingen te Parijs inschrijven n.l. 339 belgeD, 203 duitschers, 204 zwitsers, 142 italianen, 72 oostenrijkers, 148 russen, 71 engelschen, 36 noord-ame- rikanen, 51 cederlanders, 21 rumenen, 14 turken, 3 argentijnen, 3 chilenen 3 noren, 6 grieken, 7 denen I bulgaar4 zweden, 4 portugeezen 2 venezuelers, 1 mexikaan en 7 brazilianen. II des namiddags ongeveer 4 uur wordt hij te Rome verwacht. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg be spreekt de vermoedens der bladen welke Keizer Wil- helm's reis naar Weenen en Rome in verband brengen met het bulgaarsche vraagstuk. Het doel dier reis ia blijkbaar de goede betrekkingen tot beide hoven en da vredelievende bedoelingen der nieuwe duitsche regeering op plechtigo wijze „s doen uitkomen. Met het voeren van onderhandelingen oier bijzondere vraag stukken staat de reis in geen verband. Keizer Wilhelm heeft zich te Peterhof van Rusland's vredelievende bedoelingen overtuigd en zal zeker niet nalaten, ook de hoven te Weenen en te Rome daarvan te overtuigen. EGYPTE. De schade in Boven-Egypte ver oorzaakt door de onvoldoende overstrooming van den Nijl wordt geschat op f 2.150.000. j In de afdeelingen der Tweede Kamer werd het denkbeeld, om een der dubbelen van de door de consulaire ambtenaren te houden registers voortaan ter grifie van een der in Nederland ge vestigde rechtbanken te doen bewaren, algemeen goedgekeurd, De prinses trilde van zenuwachtige nieuwsgierigheid, de kalmtewaartoe zij zich dwongmaakte hare stem hard en boel. „Uwe Hoogheid, het verwijtdat gij mij daarmede maaktis hard en ik verdien het inderdaad niet. U bedenkedat ik vorstin Arbanofltoen ik hier kwam terugvond als eene zeer hooggeplaatste dame, die aan het Hof ontvangen werdwaartoe zou dan zulk eene late waarschuwing dienen Was het niet veeleer de plicht geweest van degenen die u omringen, om eerst te onderzoeken „Zeker, gij hebt gelijk zeide de prinses toestemmend, terwijl freule von Nobbe met haar hoofd schuin en hare oogen zoover mogelijk opgeslagennaar boven keek, „maar oogeneehijnlijk wist niemand hier iets zekers omtrent de zaak. Zelfs aan de gelijkenis, die Laudin zoo trof, hechtte men geen bijzondere waarde. Wees gij^ daarom ten minste openhartig, vicomte." Zij ging zitten en bood Leroy den naastbijzijnde stoel aan. Op baar gelaat lag een trek van wreede beslistheid. „Wanneer Uwe Hoogheid het beveelt werkelijk beveelt Leroy draaldeniet uit medelijden met zijn slachtoffer, maar uit koele, scherpzinnige berekening. „Ik wil_ vooraf uitdrukkelijk voorop "stellendat toen ik mij gisteren avond een en ander geheel onwille keurig liet ontvallen, ik volstrekt geen vermoeden had, waartoe dit zou leiden. Mijne positie bij het gezant schap dwingt mij tot veel voorzichtigheid." „Ozeide de prinsesterwijl zij ongeduldig met de toppen harer vingers tegen elkander klopte „ik weet dat zeer goed. Maar verlang nietdat ik daarom van mijn voornemen zou afzien. Ik weet zeer goed wat ik aan mijnen naam, aan mijne positie verschuldigd ben. In de allereerste plaats mag ik in mijne nabijheid geene twijfelachtige elementen dulden of geeft gij mij uw eerewoord dat er op het verleden van vorstin Arbanoff ook niet de geringste smet kleeft Leroy zweeg hij keek met samengeknepen lippen naar beneden en bestudeerde ijverig het patroon van het tapijt. behoudens het wenschelijkedat die overbrenging ter griffie geschiedde door tusschenkomst van het openbaar ministerie. In twee afdeelingen bestond bedenking tegen de aanwijzing van de griffie der arr. rechtbank te 's Gravenhage als plaats waar voortaan die dubbelen zouden worden bewaard en werd aan de griffie der arr. rechtbank te Amsterdam de voorkeur gegeven Bij het onderzoek in de afdeelingen van het wetsontwerp tot aanwijzing der rijkswerkinrichting Veenhuizen No. 1 voor rijkswerkinrichting voor mannen en vestiging der rijkswerkin richting voor vrouwen in de gemeente Oegstgeest, werd in het algemeen de voorgestelde maatregel goedgekeurd, waarbij de vrouwelijke verpleegden uit Veenhuizen verplaatst worden. Men wilde echter voor deze soort van verpleegden de ümmersehans bestemmen. Wegens uitbreiding van het aantal verpleegden werd ia meer dan ééne afdeeling gevraagd, of het niet wenschelijk ware op het vroeger genomen besluit tot ontruiming van de Ommerschans terug te komen, maar eenige leden hadden bezwaar tegen dit denk beeld, op grond dat liet in stand houden van de Ümmersehans een terugkomen zou zijn op de wet van 3 Jan, 1884. Het gevoelen van den minister werd gevraagd over het denkbeeld van zijn voorganger, om de werkkrachten der gede tineerden bij voorkeur voor landelijken arbeid te gebruiken. De toeneming van het aantal gestraften wegens dronkenschap, bedelarij en landlooperij bracht eenige leden op nieuw tot de meeningdat er minder bedelaars en landloopers zouden zijn wanneer de recidivisten naar Hoorn konden worden gezonden. Van andere zijde werden de daarvoor noodige wijzigingen in het gesticht te Hoorn te kostbaar geacht. Wegens de afneming van het aantal vrouwelijke verpleegden vermoedde mendat de inrichting te Oegstgeest te groot zou zijnwaarom gevraagd werdof dit gunstig verschijnsel zou blijven aanhouden. Van de middelen zijn lager geraamd de opbrengst van den verkoop van kofffie in Nederland en in Indie f 3.456.078 de landrente t 2.318.000, het invoerrecht t 380.000, de inkomsten uit het opiummonopolie 711.000, uit de suikercultuur/725.405, uit de exploitatie van de spoorwegen f 300.000 en de ont vangsten der departementen van oorlog en marine f 135.000. Gerekend wordt op eene uitkeering van 1 millioen uit het batig saldo van den dienst van 1886 in overeenstemming met het geraamde bedrag der uit het excedent van het hoofdgeld van keerendienstplichtigen in het belang der inlandsehe bevol king te bestrijden uitgaven. Tot hooger bedrag zijn geraamd de verkoop van tin 377.357, van kinabast 118.800 en de accijns op petroleum 325.000 meer. De lagere raming der uitgaven is voornamelijk veroorzaakt door eene lagere raming der uitgaven voor den inkoop van koffie, van de kosten van aanschaffing van opium, van de uit gaven in verhand met de suikercultuurvan de aanlegkosten van spoorwegen, van de uit het excedent van het hoofdgeld te bestrijden uitgavenalsmede door de afvoering van het ten vorigen jare voor de aanschaffing van een telegraafkabel toe gestaan bedrag. De tekorten tot en met 1887 (met reserve van 12 millioen administratief kapitaal) bedragen t 18 719.614, dat over 1888 waarschijnlijk t 9.000.000, dus op 31 December 1888 een tekort Tan 27.719.614. Het aandeel, in de geldleening van 1883 aan Indië toegekend, was f 45.157.365, zoodat daarvan nog over blijft 17.437.751 wat dus kan voorzien in het tekort voor 1889 geraamd. Het traktement van den gouverneur-generaal is van f 160.000 „Ah uw zwijgen is welsprekender dan woorden Welnu, vieomte, daer gij schijnt te aarzelen, gelast ik u, mij alles te zeggen," Ireule von Nobbe zette, achter in het vertrek, zich op haar stoei eens recht op haar gemak. Het was alsof zij zich voorbereidde voor eene eerste opvoering van een belangwekkend tooneelstuk. „Mag ik er op rekenen, Uwe Hoogheid, dat mijn naam bij deze zaak niet wordt genoemd vroeg Leroy eindelijk, met een snellen oogopslag. „Het zou mij in eene hoogst onaangename positie brengen. O, mijn God, Uwe Hoogheid, heb medelijden met mij en ontsla mij van dit onderhoud." De gezantschapsraad streek, met een diepen zucht, als ware hij met zich zelf in strijd, over het voorhoofd, hij was zulk een volleerd tooneelspelerdat hij een ieder op dit oogenblik misleidde. Zelfs de prinses aarzelde een oogenblik toen wierp zij zich achter in haar stoel en zeideop ieder woord sterken nadruk leggende „Ik doe een beroep op uw eergevoel, vicomte kunt gij het kalm aanzien, dat men mij zoo misleidt mis schien achter mijn rug bespot? Eene vrouw smeekt u om uwe hulp het is de vraag nu niet of het eene hooggeplaatste vrouw is misschien wel daarom 1 Men miskent mij vaak gij zijt de eenige, die aan mij en aan de wereld bewijzen kan, dat ik goed heb gezien uw naam blijft natuurlijk geheel buiten spel reken, wat dat betreft, volkomen op mij. Moet ik nog meer zeggen „Neen, Uwe Hoogheid 1" Leroy boog de knie even en trok de hand der prinses aan zijne lippen eene eerbiedige, zwijgende hulde, die Sibylle met voldoening in ontvangst nam. „Ik had te Parijs een vriend, Achilles Arbanoff, den stiefzoon der vorstin", begon hij nu haastigop ge- dempten toon alsof hij vreesde dat langer aarzeling hem weder van opinio zou doen veranderen. „Hij was destijds jong, oververzadigd van allerlei genietingen en overspannen, zooals menschen dat kunnen zijn, die geen

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1