op 132000 gebracht, en het bedrag voor zijne reiskosten met f 28000 verminderd. Afd. justitie is f 40.979 hooger, waarvan t 21.900 voor aanstelling van nieuw personeel van rechtskundige voorzitters en griffiers van Landraden. Bij de afd. financiën zijn de uitgaven voor afschaffing en vervoer van opium f 608.0U0 lager geraamd, omdat er minder zal worden ingekocht en op lagere prijzen te rekenen valt. Voor pensioenen en gagementen is t 335.000 en voor eenige een uitstel gedoogende herstellingen aan de gebouwen van et Kon. Koloniaal Militair Invalidenhuis 8300 meer uitge trokken. Br wordt gerekend op een verkoop van koffie van 450.000 pikols, tegen t 0.38 per half pond. Bij binnenl. bestuur is minder geraamd voorinkoop van koffie t 2.166 000, cultuurpercenten aan inlandsche ambtenaren f 99.525 en vervoer 300.000, als gevolg van de lagere raming van in te koopen koffie, namelijk voor Java 180.000, voor Sumatra's Westkust 20.000 en voor Menado 4000 pikols, alzoo in het geheel 204000 pikols lager Bij den inkoopsprijs van de koffie is op eeue verhooging van t 1 gerekendzoodat de inkoopsprijs 15 wordt. De minister acht dit stellig het minste, wat op dit oogenblik in het belang van de kofiieplantende bevolking, die niet slechts van de kleinere koffieoogsten, maar ook van de lage rijstprijzen en de verminderde dagloonen te lijden heeftmoet gedaan worden. Deze verhooging zal niet schaden aan de maatregelen, die na het in Indië plaats hebbende onderzoekin hoever de belooning strookt met art, 56 n°. 4 Kegeerings-reglement, zullen noodig blijken. Ook zal zy geene stoornis brengen in den arbeid der staatscommissiedie de regeering wenscht te zien in het leven geroepen tot opsporing en aanwijzing der middelenwelke kunnen strekken om den achteruitgang der koffieteelt te verhoeden, de daaraan klevende bezwaren zooveel mogelijk op te heffen en met handhaving overigens van het recht om in die teelt eene milde bron tot belastingheffing en ter bestrijding van 's lands uitgaven te erïennen, daaraan eene met de belangen der bevolking over eenkomende uitbreiding te geven. De kosten, vallende op den verkoop van koffie hier te lande, zijn t 93.230, hooger geraamd en voor aanschaffing van koffie zakken is 62.000 meer uitgetrokkende uitgaven voor de suikercultuur daarentegen f 561.521 lager in verband met de trapsgewijze vermindering van de aanplant en de ontbinding der overeenkomsten met eenige fabriekeigenaren. Voorts is gerekend op uitgaven, verbonden aan 1°. de voor genomen hervorming der korpsen barisan op het eiland Madura, strekkende om op te heffen de bezoldiging in land en toe te kennen eene vaste bezoldiging in geld, zoo aan de officieren als aan minderen; 2°. de voorgenomen uitbreiding van rechtstreeksch bestuur in de afdeeling Gorontalo der residentie Medado. Eene som van t 24.000 is uitgetrokken voor steun van par ticuliere landbouw-proefstations op Java, dan wel dit zal nader beslist worden voor oprichting van één enkel proef station onder deskundige leiding. Afd. Onderwijs, eeredienst en nijverheid is 41.708 hooger dan in 1888. Voor onderwijs aan europeanen is 107.940 meer uitgetrokken, waaronder 16.800 voor subsidiën aan bijzondere europeesche scholen en f 12.000 voor de bezoldiging van twee leeraren in de Latijnsche en Grieksche taalaan te stellen aan liet Gymnasium Willem III te Batavia. Voor onderwijs aan inlanders is 31.422 meer uitgetrokken, waarvan t 12.000 voor subsidiën aan bijzondere inlandsche scholen. De kosten van den eeredienst zijn 47.400 hooger geraamd; voor opleiding van hulppredikers en toelagen aan onderwijzers en geestelijken, ter voorziening in de godsdienstige behoeften van de minder- gegoede leden der gemeenten in Indië en van de militairen in de groote garnizoenen is f 50.000 uitgetrokken. De uitgaven voor den geneeskundigen dienst zijn ruim f 50.000, die, voort vloeiende uit het zoutmonopolieongeveer t 140.000 lager ge raamd. Het eindcijfer der afd. Burgerlijke Openbare Werken is t 1.706.973 lager. Voor onderhoud en vernieuwing van ge bouwen is f 12.500 en voor bevloeiings- en andere waterstaats werken f 185.000 meer uitgetrokken Voor de waterwerken in Demak wordt f 653,000voor de werken in het westgat van Soerabaya f 102.000, voor het vaarwater ten oosten van Soe- rabaya t 390.000, tot voltooing van den spoorweg ïjitjalengka- Garoet f 815.000 en voortzetting van den aanleg van een spoorweg ter Sumatra's Westkust 3.800.000 geraamd. De voltooiing van den spoorweg Tjitjalengka-Warong Ban- doeg en een zijkanaal Garoet wordt in de tweede helft van 1889 tegemoetgezien. Van het doortrekken van de Preangerlijn tot Tjilatjap worden de kosten geraamd op f 10.735.000, of p. m. f 70.000 per mijl. De bouw zou in 4 jaar voltooid zijn. Voor 1889 wordt 500,000 aangevraagd. Voor verdere uitrusting der haven te Tandjong-Priok is 750.000 uitgetrokken, nl. voor bouw van nog drie hangers en voor eene inrichting voor kolenvoorziening. ernstig levensdoel voor oogen hebben. Zijn schoonheids ideaal was roode haren en groene oogen „Ah zuchtte freule von Nobbe, de handen vouwende. „Hij vond het in een bloemenmeisje, dat op den boulevard bouquetjes verkocht zij heette Ferra 1" „Afschuwelijkviel de prinsfs uit. Zij was zeer bleek geworden haar gelaat bad iets van de uitdruk king van Medusa terwijl de hofdame met een onbe- stemden kreet opsprong en krachteloos weder in haren stoel terugzonk. „Acbilles koeht haar van hare ouders, Ene Rochefort, in een kelder, voor 1500 gulden en bracht haar in het klooster au eacré coeur zij beloofde zeer schoon te worden." De prinses sprong op. Haar ademhaling ging heftig op en neder, hare oogen fonkelden als twee dolkpunten. „En die afstammeling uit de Eue Eochefort bracht men aan ous hof", zeide zijzich tot bedaardheid dwingende. Leroy boog toestemmend. Na eene kleine pauze waarin ook bij was opgestaan ging hij voort „Toen het meisje zestien jaar oud geworden was zond de abdis haar naar het paleis Arbanofl terug „En zij bleef daarriep freule Nobbe uit zich weder in allerlei bochten wringende. Leroy antwoordde niet, hij zag de prinses aan, hunne blikken ontmoetten elkander. „Verder 1zeide Sibylle toonloosterwijl ze aan den kant van baar zakdoek plukte. „Ferra bad verwezenlijktwat zy beloofd had zij was zeer schoon geworden. Acbilles werd door zijne vrienden benijd en hij hield er veel van, benijd te wor den. Hij stelde zijne schoone beschermelinge ten toon bij voorbeeld in zijne loge van de groote opera op een goeden dag kwam zijn vader te Parijs deze zag het schoone meisje, werd op haar verliefdliet haar door een zekeren mijnheer von Nasakoff als kind aan nemen ontvoerde en trouwde haar dat is alles wat ik weet, Uwe Hoogheid „OngehoordSchandelijk riep freule von Nobbe uit, geheel de tegenwoordigheid der prinses vergetende. Voor eene telegraphische verbinding tusschen Java en Ma dura zijn gelden aangevraagd. Afd. oorlog is f 243 783 hooger geraamd. Voor verhooging van soldij is 1 110.000 uitgetrokkennl. voor de gewone sol dijen der korporaalsEuropeesche en inlandsche. De gewone soldij voor alle korporaals wordt verhoogd met f 0,10 daags bij de infantere en 0,05 daags bij de overige wapens en dienstvakken, en die der inlandsche onderofficieren bij de infan terie met 1 0,20 en bij de overige wapens met 0.15 daags. De post voor werving is 180.000 lager geraamd door verlaging der reëngagementspremiën voor europeanen. Een memoriepost is uitgetrokken voor de eventueele oprichting van een korps bestemd om de wegens tijdelijke ongeschiktheid uit Indië terug- keerende militairen op te nemen en om hier te lande te doen dienen als korps voor de uitzending van suppletietroepen. In de afdeeling Marine is f 156 500 uitgetrokken voor het op stapel zetten van een zeestoomer voor de gouvernements marine of voor den bouw bij het marine-etablissement te Soe rabaya van een rivierstoomer voor de gouverments-marine. De heer W. A. Schollen, te Zuidbroek heeft maandag al de arbeiders, aan zijne aardappelmeelfabriek aldaar, ten getale van ongeveer 120, voorloopig bedankt, omdat het gemeentebestuur proces-verbaal tegen hem had doen opmaken wegens net zonder de vereischte ver gunning, ondanks herhaalde waarschuwing, aanbrengen van eene inrichting tot het wasschen van aardappelen en van] een Jacobsladder tot het brengen der aardap pelen uit de schepen in de wasscherij. De arbeiders begaven zich naar den burgemeester die verklaarde voorloopig niets aan de zaak te kunnen doen. Dins dagmiddag kwam de commissaris des Konings iu de gemeente, die aan eene deputatie uit de arbeiders mededeelde, dat aan bus verzoek, om den heer Seholten vergunning te verleenen, de fabriek weder te openen niet kon worden voldaan maar dat vrijdag daarover zal worden beslist. Van ruim 20 schepen met aardappelen geladen en bij de fabriek aanwezig, zijn IS den 10 vertrokken uaar de fabrieken te Meeden ea Foxhol van den zelfden fabrikant. Eon 7-tal rijksveldwachters (behalve de hier gestationeerde brigadecommandant) blijven eenige dagen ter plaatse. Het werkvolk gedraagt zich good. De commissaris des Konings heeft de handelin gen van het gemeentebestuur volkomen goedgekeurd. Den 6 des ochtends werd de molenbewoond door J. Pauw, staande aan den Schermerdijk, tusschen Ursem en Schermerhorn door den "bliksem ge troffen. Slechts weinig schade werd aangericht en geen brand veroorzaakt. Twee jongelingen die den 6 des avonds uit Leeuwarden verdwenen waren, nadat ééu hunner ruim duizend gulden aan papier en zilvergeld ten nadeele zijner moeder had medegenomen zijn door de politie te Rotterdam aangehouden, nog in het bezit zijnde van het grootste gedeelte der medegenomen gelden. De gemeenteraad van Hoorn heeft zich den 8 vereenigd met het volgende voorstel van burgemeester en wethouders betreffende eene hervorming van de burgeravondschool en de teekenschool. a. hot aantal lesuren in het teekenen aan de bur geravondschool te vermeerderen met uur 's weeks b. het onderwijs in het bouwkundig teekenen thans deel uitmakende van de teekenschooldaarvan los te maken en iu te lijven bij de burgeravondschool, of, zoo daartegen bezwaar bestaatin dier voege met de burgeravondschool in verband te breugen, dat het alleen toegankelijk is voor leerlingen van laatstbedoelde school, die ver genoeg gevorderd zijn om het te volgen c. aan de vakken, op do burgeravondschool te onder wijzen, toetevoegen boetseeren en timmeren d. het onderwijs in het handteekenon dat thans aan de teekenschool wordt gegeveneen van de burger avondschool afgescheiden cursus te doen blijven. De lessen worden echter zooveel mogelijk zoo geregeld dat zij ook door leerlingen der burgeravondschool gevolgd kunnen worden e. voor het volgen van de lessen der teekenschool Zij bedekte het gelaat met beide handenwaarachter zij hevig bloosde. „En zulk eene avonturierster mag zich beroemen dat zij door ons ontvangen is", zeide de prinses ver bitterd. „Dat komt van onze onverstandige voorliefde voor alles wat buitenlandsch is, vcor alles, wat anders is dan wij I Waarachtig 1 Ik zou mij kunnen schamen." En zij drukte de tanden in haar lip. „Gij weet dat alles zeker staat er borg voor, vicomte „Ik behoorde tot de intiemste vrienden van Acbilles", herhaalde Leroy nog eens met een satanisehen glimlach om den mond. De hofdame kwam bijna onhoorbaar nader. „Vandaar dus de schrik die er op den avond van Harer Hoogheids verjaardag in de trekken van van hoe moet ik baar noemen wendde zij zich vragend tot Anatole. „Van vorstin Arbanoff! Die titel komt haar recht matig toe „Toen zij u zag, te voorschijn kwam", voltooide Amanda von Nobbehuiverend van ontzetting. „Ik heb bet duidelijk genoeg gezien; ik stond juist zoo, dat ik baar gelaat in het oog bad." „Ook mij wordt nu veel opgehelderd", sprak de prinses als tot zich zelve, met eene verachtelijke schou derbeweging. „Ik ben u ten zeerste verplicht, vicomte." „U zijt dus niet boos op mij, Uwe Hoogheid „Boos op u? Mijn vriend, gij kunt niet begrijpen hoe moeielijk het isin deze ellendige wereldden eenmaal ingeslagen weg te vervolgen. Het kost zoo menige aandoeningmen moet zich zooveel ontzeggen; voor iederen steun mogen wij dankbaar zijn en ik ben u dankbaar." Zij reikte hem de hand die hij aan de lippen trok, in stilte verwonderd, dat hare vingers beefden en koud als ijs waren. Hetgeen hij had medegedeeld kon geen enkele snaar in haar hart hebben getroffen want hoe ijverzuchtig de prinses ook wasdaartoe bestond nu wat Ferra betrof, geen enkele reden meer. Maar wie kan een vrouwenhart doorgronden Leroy deed er trouwens ook niet de minste moeite voor, aan zijne tot dusver kosteioos, een jaarlijksoh schoolgeld van f 2 te laten betalen den tweejarigen cursus van de burgeravondschool tot een vierjarigen uit te breiden. Uit de toelichting blijkt, dat, behalve de aanschaffing van het benoodigde voor timmeronderwijs, als werkbank, draaibank en verdere werktuigen eene uitgave van f 300 voor eens vorderendede jaarlijksohe vermeerde ring van uitgaven f 300 zal zijn waar tegenover gere kend wordt op eenen ontvang van f 100 aan schoolgeld. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 8 be noemd tot onderwijzeres aan de eerste burgerschool voor meisjes mej. P. J. Versehuer te Alphen aan den Rijn, In den gemeenteraad van Hoom ia den 8 de wensch uitgesproken dat de zittingen der Kamer tan Koophandel en Fabrieken in het openbaar gehouden wordenterwijl uit gegeven inlichtingen gebleken is dat bezwaren van de commissie voor de gemeentelijke gasfabriekontstaan door de te Kampen ondervonden moeielijkueden by eene pogingom een luchtballon op te latenoorzaak zijn geweestdat in de gemeente geen luchtballon opgelaten is. Den 8 des morgens is in het Volkspark te Am- sterdam eene bijeenkomst van ongeveer zes honderd werkeloozen gehouden aan het einde waarvan eene motie aangenomen werd dat de werkeloozen bij den gemeenteraad zouden aandringen op het. dadelijk uit voeren van alle voor de hand liggende groote werken het verleenen van de tram-vergunning aan den heer Sanders c. s. enz., terwijl eene commissie van zes leden benoemd werd om deze motie in den vorm van een adres aan den gemeenteraad toe te zenden. De gemeen teraad besloot den 10, dit adres te behandelen, wanneer de voordracht omtrent de tramplanneu aan de orde wordt gesteld. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 9 na uitvoeiige beraadslaging besloten, bet subsidie voor de industrieschool voor meisjes van f 3000 tot 6000 te verhoogen. Den 9 zijn te Am Sterdam drie van de acht geëxamineerden als onderwijzer geslaagd, te weten H J. J. Deijenbort van Amsterdam, M. H. Beekelaar van Haarlem en J. Baemsterboer van Huizen den 10 twee van de zeven (een was niet opgekomen), na melijk J. H. Correljé te Zaandam en D. van Em- merink te Amsterdam. Den 9 is als hoofdingeland van de Schager en Niedorper Kogge, met algemeene stemmen herbenoemd de heer K. Breebaart, te Winkel. Er waren 113 stem men uitgebracht. Het mag zeker onder de zeldzaam heden worden gerekenddat iemand van zijnen leef tijd den 27 dezer maand zal hij den leeftijd van 80 jaren bereiken zooveel werklust eu werkkracht toont te bezitten dat hij opnieuw deze betrekking kan aan vaarden en eervol is ongetwijfeld de wijze waarop hij met aller instemming daartoe weder geroepen werd. Den 9 ia een der laatste treinen van de Holi. Spoorwegmaatschappij tusschen Leiden en 's Gravenhage ontspoord zonder ongelukken te veroorzaken. Den 9 is op het station Breda bij het rangeeren eener machine een onbekend persoonoud ongeveer 20 jaren onder de locomotief geraakt en onmiddelijk gedood. Den 9 is voor het gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep behandeld de zaak tegen den heer J. L. Beijersdirecteur der naamlooze vennootschap De kleine Courant (Het Nieuws van den Dag), veroor deeld tot f 250 boete wegens het bekende artikel over het spook en den kapelaan te Bornebroek. Het open baar ministerie was van oordeeldat het vonnis der rechtbank, ofschoon in het algemeen nl. wat de ver oordeeling aangaat juist gewezen, toch vernietigd moest wordenèn omdat daaruit niet behoorlijk blijkt door welke bewijsmiddelen de schuld van bekl. is bewezen, èn omdat art. 23 wetb. van strafrecht (in dat art. wordt de maatstaf der subsidiaire hechtenis vastgesteld) niet wraakzucht was voldaanindien Ferra nu maar de ge volgen daarvan even diep en snerpend ondervond als hij den smaad had gevoeld van die striem die langza- meihand reeds begon weg te trekken „Mag ik Uwe Hoogheid nog eens aan hare belofte herinneren?" vroeg de Franschman onderdanig, en hij voegde er met een snellen blik uit zijne koele oogen by „Misschien heeft Uwe Hoogheid reeds een of ander plan gemaakt eene beslissing genomen De prinses schudde snelafwerend bet hoofd. „Daartoe is tijd en nadenken noodig. Ik zal doen wat mijne plicht mij gebiedt. Yan mijn stilzwijgen kunt u verzekerd zyn." „Ik dank u I" Hy bad wel gezien dat de prinses eene beweging maaktedie duidelijk genoeg toondedat zij aan het gesprek een einde wenschte te maken, maar in plaats van daaraan gevolg te geven begon hij nog eens op ge- dempten toon „Ter wille van graaf Remmingen zou ik u willen verzoeken, haar zooveel mogelijk te ontzien. Hij houdt veel van haar De prinses draaide zieh zoo snel ter zijde, dat Leroy niet anders meer van haar gelaat zagdan de punt van haar neus, „Ik zou er veel spijt van hebben j eene verbintenis te hebben verstoord, die zonder twijfel een verbond van twee harten is, terwijl bij een karakter als dat van den graaf „Laat dat maar aan mij over", herhaalde de prinses, nu merkbaar ongeduldigden gezantsehapsraad geen andere kenze 'latende, dan om zich te verwijderen. „Het een of ander schuilt er toch achter", dacht Leroy, toen bij, met welgevallen op het gelaat, de slot- trappen afsteeg, „maar wat kan het mij ook sohelen ik heb gezaaid, wat ik wilde, en het zal opschieten - verstikkend voor degenen die mij er toe hebben ge- braoht. Je rol, schoone Ferra, is spoedig uitgespeeld Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2