No. 125. Negentigste Jaargang. 1888. ZONDAG 14 OCTOBER. De plannen der nieuwe Regeering. 328e Staats-Loterjj. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS> TEE ZOON. Dit nummer bestaat uit twee blade». EERSTE BLAD. M* taats ff ebreh noodzaakt ons het Veuilleton achterin'ffc te laten. i. De optreding van het tegenwoordig Ministerie is door den uitslag der laatste verkiezingen volkomen gerechtvaardigd. De liberalen betreuren dien uitslag, maar zij verzetten zich niet tegen dit natuurlijk en noodwendig gevolg. Alleen hebben zij het recht te onderzoeken, wat het nieuwe Ministerie zich voorstelt tot stand te brengen en dit te vergelijken met de verklaringen en beloften die gedaan werden bij de verkiezingenwaaraan de tegenwoordige meerderheid in de Tweede Kamer en het daarop steunende Kabinet het aanzijn danken. Bij die beoordeeling gebiedt de billijkheid daarenboven rekening te houden met de zeer bijzondere omstan digheiddat de meerderheid in de Tweede Kamer alleen in dit opzicht een aaneengesloten meerderheid vormtdat zij uit anti-liberalen bestaatmaar overi gens niets anders is dan een bondgenootschap tusschen twee verschillende partijen, versterkt met een enkelen conservatie!, en als regeeringspartij dan ook niet meer in haar programma kan opnemen dan datgene waarover de bondgenooten het eens zijn; en dat is nu juist niet bijzonder veel. Antirevolutionairen en Katholieken oordeelen over sommige politieke vraagstukken reeds verschillend, maar daarenboven schuilt in den boezem van elk dier beide partijen een aanmerkelijk verschil van inzicht omtrent een aantal zaken en onderscheiden hare leden zich aan den eenen kant door een vrij sterken behoudszin aan den anderen kant door leven- digen zucht tot hervorming. De Standaard spreekt steeds openlijk van een rechter en een linker zijde onder de antirevolutionairen. Het verschil tusschen Antirevolutionairen en Katho lieken openbaarde zich reeds bij de verkiezingen in de programma's die van hen uitgingen. Niet alleen kwam geen gemeenschappelijk programma tot stand en klonken de verschillende programma's op geen enkel punt gelijkluidendmaar op belangrijke punten waren zij zelfs met elkander in lijnrechten strijd. Zoo stem den de Katholiekenwat het kiesrecht betreft, alleen in met den eisch om ook de weinige meervoudige kiesdistricten die nog voor de groote steden behou den warente splitsenen zwegen zij niet alleen over de invoering van een nieuwe kieswet op billijker en nog uitgebreider grondslagmaar verklaarden zij zich zelfs uitdrukkelijk tegen een nieuwe Grondwets herziening die voor het kiesrecht en nog drie andere punten tegen het einde van het vierjarig tijdperk waarvoor de Tweede Kamer werd gekozen, van antire volutionaire zijde werd verlangd. Op den antirevolu tionairen eisch vermindering van den druk der accijnsen en gelijkmaking van den belastingdruk voor de ver schillende bestanddeelen van het nationaal vermogen vernam men van Katholieke zijde alleen dit nuchter antwoorddat een algemeene rijks-inkomstenbelasting, vooral een progressieve rijks-inkomstenbelastingen nog veel meer een inkomstenbelasting steunende op beëedigde verklaringen van den belastingschuldige is af te keuren. Tegenover de afschaffing der plaats vervanging bij de militie, door de Antirevolutionairen verlangd, klonk uit het kamp der Katholieke bond genooten de stellige eisch dat de vrijheid van plaats vervanging bij de militie moet behouden blijven. Re geling bij de wet van de uitbetaling van traktementen en toelagen aan de godsdienstige gezindheden of hare leeraars en tegen het einde van het vierjarig tijdperk herziening van het Grondwetsartikel waarin dit onder werp geregeld wordt, ten einde den finauciëelen band tusschen den Staat en de Kerkgenootschappen los te maken riepen de Antirevolutionairen. Intrekking van alle traktementen aan geestelijken en van alle toelagen aan de kerk zou een onrechtvaardigheid zijn, waarvan in geen enkel opzicht heil te verwachten is, i antwoordden de Katholieken. De Liberalen meenden destijds reeds grond te hebben voor de bescheiden opmerking dat van het bestuur van bondgenootentusschen wie zoo weinig eenstem migheid bleek te bestaanniet veel verwacht kon wordenen wat later gebeurd is heeft de gegrondheid van die opmerking bewezen. Den eersten Mei van dit jaar werd de zitting der Staten-Generaal door het nieuwe Ministerie namens den Koning geopenden bij die gelegenheid vernam tevens het Nederlandsche volkwat het van dit Kabinet kon (verwachten. Wat toen gezegd werdmag beschouwd worden als het algemeen regeeringsprogram. Den 18<len September had het Ministerie bij de opening der tegenwoordige zitting gelegenheid, meer in het bijzonder zijn werk plan voor dit zittingjaar mede te deelen. Soberheid is een te gunstig woord om te kenschetsen wat er bij beide gelegenheden werd gesproken; schraalheid, verle genheid onbeduidendheidzijn uitdrukkingen die zeker niet te sterk klinkenzelfs bij een welwillende beoordeeling. En in dit opzicht overtreft de laatste rede nog aanmerkelijk de eerste. Het is of de nieuwe Bewindslieden gedurende het tijdperk van vier en een halve maand, dat de beide toespraken tot de Volks vertegenwoordiging scheidtmeer en meer de belem meringen hebben ondervonden van het gemis aan een heid bij de meerderheid waarop het moet steunen en de betrekkelijke onmacht hebben gevoeld, waartoe zij door de zorg om de eendracht onder de bondge nooten te bewaren zijn veroordeeld Zij gevoelen zich blijkbaar verlamd in hunne bewegingen, op vele punten tot zwijgen genoopt en wanneer zij sprekentot de grootste omzichtigheid gedwongen. Welke plannen heeft de Regeering omtrent's lands verdediging Ziedaar een alleszins rechtmatige vraag, die wel onder de eerste genoemd mocht worden waarop de natie een antwoord verwachtte. Vooral de Anti revolutionairen hadden zich vóór en tijdens de verkie zingen met warmte over dit nationale belang uitgelaten en er in hun ^program van actie" een afzonderlijke paragraaf aan gewijd. Op 1 Mei vernamen wijdat de daarvoor gevorderde wet zal worden voorbereid door eene staatscommissie; op 18 September hoorden wij omtrent de geheele zaak geen woord, zelfs niet of de regeering het verslag der commissie weldra denkt te ontvangen en de hoop voedt het wetsontwerp nog in den loop van dit zittingjaar te kunnen indie nen. Vooreerst hebben wij alzoo omtrent dit belangrijk onderwerp geene voorstellen van de regeeriug te ver wachten. Na het vanwege de Tweede Kamer begonnen onderzoek naar den toestand onzer fabrieken en werkplaatsen en den arbeid van vrouwen, kinderen en onvolwassenen is in ons land meer dan vroeger belangstelling gewekt voor de zoogenaamde maatschap pelijke vraagstukken. In Mei verklaarde het Nieuwe Ministeriedat deze vraagstukken de volle aandacht eischen en dat de begonnen enquête de gelegenheid geeft om reeds aanstonds maatregelen te beramen teneinde de verbetering van verschillende toestanden te beproeven. Nu, minder dan dat had wel geen enkele regeeringvan welke richting ookkunnen zeggen, na hetgeen alle partijen in dit land bij de verkiezingen hadden verklaard en in hare programma's opgenomen. Wat meer is, de vorige regeering had ongeveer hetzelfde gezegd en zelfs meer bepaald de onderwerpen aangeduid die zij voor onverwijlde rege ling vatbaar oordeelde. Immers reeds omstreeks een jaar geleden deelde de vorige Minister van Justitie mede, dat een wetsontwerp naar aanleiding van de onder de letters af van het verslag der commissie van enquête gedane voorstellen bij den Raad van State aanhangig was, zoodat een spoedige indiening mocht verwacht worden. En wat hebben wij nu den 18 September van bet nieuwe Ministerie gehoord? Dat een wetsontwerp houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen eerlang de Tweede Kamer zal bereiken. Alzoo niets meer dan in het vorige jaar was toegezegd. Daarenboven was reeds den 12 April 1885 door den minister Modderman en den 18 December 1887 door dep minister du Tour een wetsontwerp tot het tegen aan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van jeugdige personen ingediend. Geen ministerie had omtrent dit ontwerp alzoo iets minder kunnen beloven dan de tegenwoordige regeering heeft gedaan. Wat zij aan deze belofte toevoegt, dat namelijk het onder zoek naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen zal worden voortgezet en een beroep op de hulp der Staten-Generaalwaar die noodig mocht blijken om dat onderzoek tot een goed einde te brengen, wel niet te vergeefs zal zijnspreekt overigens van zelf. ffitmctUftttfr. Te Sijbecarspel zag weinige dagen geleden een knaapje het levenslichtwaarvan thans in leven zijn twee grootvaders gehuwd, twee overgrootvaders en een bet-over-grootvader. Den 10 des morgens is te Oudenbosch een huis afgebrandwaaruit de bewoners zich slechts met veel moeite konden rodden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 10 met algemeene stemmen het verzoekschrift goedge keurd, dat de commissie uit zijn midden opgesteld had, om van de regeering spoedige voorziening te vragen in eenige dringend noodige leemten van de bestaande regeling der gemeentelijke belastingen en met 23 tegen 12 stemmen verworpen een voorstel van burg. en weth., om onder zekere voorwaarden aan de Holl. Spoorweg maatschappij tot wederopzegging toe vergunning te ver- leenen tot het leggen en hebben van een spoor op het oostelijk stations-eiland en op den steiger bij en ten westen van de zwem- en badinrichting aldaar. De gemeenteraad van HaaiTotn heeft den 10 weder eene commissie van drie leden uit zijn midden be noemd, om te trachten de onderhandelingen met de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij in zake de overbrugging van don spoorweg opnieuw aan te knoopen. Den 10 is te Utrecht de 36 algemeene verga dering der Nederl. Gustaaf-Adolf-vereeuiging gehouden. Haar ledental is geklommen van 5021 tot 5052. De rekening is gesloten meteen voordeelig slot van 8775.26; de uitgaven bedroegen f 12.915.72%, de ontvangsten f 8084.10, zonder het batig slot van het vorige jaar, groot f 13596.88%, waaronder een legaat van f 5000 begrepen was. Eenige bepalingen werden behandeld en aangenomen ter bekoming van meer waarborgen dat de bijdragen in Nederland alleen besteed worden daar, waar zij dringend noodig zijn. Bij kon. besluit van den 11 is aan den heer jhr. mr. M. A. de Savornin Lobman op zijn daartoe gedaan ver zoek met ingang van den 15 eervol ontslag verleend als advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Neder landen. De gemeenteraad van Leiden heeft den 11 be sloten schoolgeld te heffen op de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen op nader te bepalen wijze. In die zitting werd voorgelezen een brief van den heer D. Hartevelt aldaar, waarin hij aan de gemeente aan biedt eene knnstzaal te doen bouwen in het onlangs aangekochte pand naast bet stedelijk museum in de Lakenhalen wel uit eerbied voor de nagedachtenis van zijnen overleden broederden heer H. C. Harte velt in leven wethouder van Leiden. Aan de schen king is als eenige voorwaarde verbonden dat de zaal niet meer dan 10.C00 zal kosten. Het geschenk werd onder toejuiching voor de gemeente dankbaar aangenomen, De arr. rechtbank te Haarlem heeft den 11 W. Langerhorst, die terecht gestaan heeft wegens poging tot moord op zijn 14jarig zoontje en tegen wien 15 jaren gevangenisstraf geëischt was, veroordeeld wegens mishandeling met voorbedachten rade tot 4 jaar ge vangenisstraf en ontzetting uit de voogdij gedurende 9 jaren. Den 12 is te Amsterdam één van de zeven voor onderwijzer geëxamineerden geslaagdnamelijk J. Kistemaker van Hoorn. Te Heer Hugowaard is in den nacht van den 10 op den 11 de woning, behoorende aan de erven P. de Vries en bewoond door P. Peetoom, afgebrand. De bewoners moesten zich door de ramen redden. De gemeente-begrooting te Schagen is den 10 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 28426.74}. Den 10 is door burgemeester en wethouders van SchagGD rapport uitgebracht betrekkelijk de afgifte van een verhuisbiljet aan Guurtje Borst op de gemeente Zoeterwoude. Daaruit blijktdat het biljet op Zondag 9 September 1.1. ter gemeente-secretarie namens haren vader aangevraagd was door den gemeente-veldwachter en dat het, bij afwezigheid van den secretaris, die zich buiten de gemeente bevond geschreven en afgegeven was door den klerk Bleek. In Augustus zijn over den spoorweg Haarlem Zandvoort 57C55 reizigers vervoerd. De opbrengst was f 13.422.30%, zjjnde per dag en per mijl 50.94. Tot taxateurs der gasfabriek te Zaandam zijn benoemd de heeren J. van der Koogh te Zaandam, van de zijde van burg. en weth., de heer G. M. van der Plank, directeur der gasfabriek te Amers'oort, van de zijde der firma W. H. de Heus en Zoon en de heer S. Kenensdirecteur der gasfabriek te Alkmaar, van de zijde der beide partijen. 5e Klasse, 16e lijst, 12 October. Ns. 7798, 10028, 1L324 en 18087 ƒ1000Ns. 460, 2023, 9945 en 11713 f 400Ns. 6407, 12311, 16635, 17253 en 17865 f 200Ns. 25914151, 5192, 6240, 6792 8909 10714 1283113457 15272 15416 15835, 17669 en 18141 100. 5e Klasse17e lijst13 October. Nr. 20215 f 100,000 en Premie f 30,000; Nr. 929 f 70 en Premie f 3000. Vl.ktlt tRSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1