No. 126. Negentigste Jaargang. Een kind uit het volk. 1888. WOENSDAG 17 0CT0BEI1. Prijs der gewone Advertentiën: finiUnUnb. ENGELAND. De bladen hechten veel gewicht aan het bezoek van Keizer Wilhelm te Rome en be schouwen dit als een nieuwen waarborg voor de handhaving van den europeeschen vrede. De Morning-Post merkt o. a. opdat Engeland wel niet toegetreden is tot het drievoudig verbond maar toch geheel instemt met het doel daarvan en het zoo noodig krachtig zou steunen. PBDILLETOKr. VEREENIGDE STATEN. Omtrent het onge luk op den Pennsylvania-spoorweg zijn de volgende bijzonderheden gemeld. JSiunculAttö. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Overeenkomst met de stoomvaartmaatschappij Zeeland. ALKNAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,— De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS TER ZOON. Het hoofd der politie te Londen de heer Charles Warren, deelt in zijn verslag mede, dat het politiekorps op 31 December 1887 bestond uit 12-160 man, waarvan 10191 agenten. Wanneer men de ongestelden en tijde- lijk afwezigen uitzonderde, bleven er voor den werke- lijken dienst 8773 over, waarvan 60 pet. des nachts, van 6 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens, en de overi gen over dag dienst deden. Het toezicht strekt zich uit over 633 vierkante engelsche mijlen met eene bevolking van 5.476.447 zielenwaarvoor dat aantal beambten onvoldoende is. FRANKRIJK. De heer Ciémenceau heeft tijdens zijne reis in het zuiden te Barjols in eene rede o. a. gezegd dat de Senaat een hinderpaal was tegen radi cale hervormingen en verdwijnen moest. Bij de verkiezing op den 11 van een Senaatslid te Chartres is de republikein Vinet gekozen met 401 stemmen tegen 217 op den markies d'Argenf, kandidaat der conservatieven; te Limoges de republikein Donnet met 408 stemmen tegen 217 op den heer Brignieil conservatief, en 17 op andere personen. President Carnot heeft ook nog een bezoek gebracht aan zijne geboortestad Dijon en Beanne dat hij 17 jaren in de Kamer vertegenwoordigde. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Keizer heeft den heer Ziemialkowskiop zijn verzoek eervol ont slag verleend als minister zonder portefeuille in het oostenrijkscbe ministerie, het grootkruis der Leopolds orde tcegekend en tot levenslang lid van het Heerenhuis beDoemd. In zijne plaats is benoemd de beer vou Zalewski, stadhouder van Galicie. Verder is aan den heer von Prazak eervol ontslag verleend als minister van justitie met toekenning van het grootkruis der Leopoldsorde en tot zijn. opvolger benoemd graaf von Sobönborn gou verneur van Moravie, beslist tegenstander der duitschers, die over zijne benoeming dan ook zeer ontevreden zijn. ITALIË. Bij den tocht des Keizers van het station naar het Quirinaal werden van een balkon kleine roode bladen onder de menigte geworpen, waarop geschreven stond: Leve Trente en TriëstLeve Elzas-Lothariugen Leve Frankrijk Weg met het drievoudig Verbond De directeur van een socialistisch blad en een kleine jongen werden gevangen genomen. De burgemeester van Romedie kort vóór de aan komst des Keizers eene bekendmaking tot de bevolking gericht had waarin hij gewezen had op de beteekenis 37) Sedert dagen was Laudin bezig geweesthet uitge strekte lokaal waar de basar zou gehouden worden zoo harmonisch mogelijk en in één zelfden stijl te ver sieren. Het was hem gelukt ten minste hij was met zijn arbeid tevreden toen hij haar neg eens in het verblindende sohijnael van de voormiddagzon aan een nauwgezet onderzoek onderwierp. Er ontbrak niets. De kleine tentjes in de landskieuren zagen er sierlijk en aardig uit en onttrokken de beide zijwanden van de zaal, tot aan het plafond, aan het oog. Op de smalle toonbanken lagen reeds de tallooze nuttelooze artikelen, die het publiek voor zijn goed geld moest verwisselen, terwijl groote palmengroepen rustplaatsen vormden. Boven den ingang waren vlaggen era wapens van het land fraai gedrapeerd. De werklieden, die er nog de laatste hand aan hadden gelegdpakten juist hunne gereedschappen bij elkander en Laudin greep naar zijn hoed. Binnen enkele uren zou de levendigheid in de zaal een aanvang nemen, tot zoo lang echter heersehte er nog doodelyke stilte. Op het punt van de zaal te veriatenwiep Laudin nog eenen blik op het russische theetentjewaar de Samowar fonkelde, en kleine chineesche kopjes zoowel als eene menigte opengeslagen doosjes sigarettes gereed stonden. Deze laatste had mevrouw von Bogdanofi voor de „liefhebbers" geschonken. „Wat zal het er prachtig uitzien", dacht de schilder, onwillekeurig een oogenblik in dweeperij verzonken „de russische kleuren op den achtergrond het eigen aardige costuum de vrouwelijke schoonheid is toch iets overweldigends!" Hij riep een werkman en liet het gordijn dat het tentje aan de kanten afslootin eene andere plooi van dm bezoek heeft thans uit naam van den Keizer der b-evol'aiog dank gezegd vcor het hem bereide welkom. Y&ót ifen aanvang van den gala-maaltijd overhandigde Keizer Wilhelm persoonlijk aan minister Crispi de versiers-slen van den Zwarten Adelaar. Aan dien maaltijd, waarna-a 120 personen deelnamen, zaten rechts van den Keizer, de Koningin van Italië en Prins Hendrik van Pruisf m links de hertogin van Aosta en de prins van Nape ls. De Koniug bracht den volgenden toost uit „Pfet is met groote vreugde en levendige erkente* lijkh aid, dat ik hier in mijn paleis, in de hoofdstad van Itali Keizer-Koning Wilhelm welkom heet. De tegen- woo rdigheid te Rome van het hoofd eener groote natie en van een roemrijk stamhuiswaaraan ik door eene oud,e beproefde vriendschap verbonden ben is een me uwe waarborg van het bondgenootschap tusschen ons ter handhaving van den vrede van Europa en ter be vordering van het welzijn onzer volken. Ik drink op he t welzijn vau zijne Keizerlijke en Koninklijke Majesteit, mijn doorluchten gast. Zijne deugden schenken mii de overtuiging, dat God hem eene lange roemrijke regeering heiefc besehoren. Ik drink op het welzijn van de Keizerin- Koningin. Ik drink op het welzyn van het duilscbe leger, den verdediger van Duitschlands roem." De Keizer antwoordde 'in het dui.sch: „Ik dank Uwe Majeaüeit uit den grond van mijn hart voor de hartelijke wo orden, welke zy tot mij heeft gericht. De vermelding van het van onze vaderen geërfde botidgenooteehap vindt bij mij een sterken weer klank. De twee landen, d oor hunne groote monarchen geleid, hebben hunne éénhieid met het zwaard veroverd. De analogie tusschen on to geschiedenissen sluit eene altijddurende overeenstemming tusschen de twee volken in zich, ter bestendiging v, an die vereeniging, welke de zekerste waarborg voor den vrede is. Onze betrekkingen vinden hare welsprekendste uitdrukking in de schitte rende ontvangst, welke uwe hoofdstad mij bereid heeft. Ik hef mijn glas op om de gezondheid te driuken van Uwe Majesteit en van de 11oningin en van uw dapper leger." De laatste woorden werden met grooten nadruk ia het italiaansch gesproken. Na den maaltijd hielden H.H. M.M. „cerele", die tot half elf duuriie. Den 13 werd om half tien des morgens eene wapen schouwing te Cento Celle geh ouden, in tegenwoordigheid van eene groote menigte. Bij de aankomst der Keizers per rijtuig werden zij levendig toegejuichtzij stegen daarna te paard. Minister Crispi heeft aan pr ins Bismarck de volgende depêche gezonden „Te midden van de geestdril fc, waarmede de hoofdstad van Italië uw doorluchten Souvorein begroet, den vriend van onzen Koning, het hoofd v an het groote duitsche volk de bondgenoot van mijn vaderland richt zich mijne gedachte diep bewogen op u. Ik wensch dat de acho der toejuichingen waarvan Rome weerklinkt tot u doordringe om u te zeggen'.hoezeer het itali- trekkon. „Dat geeft meer diepte", dacht hijgeheel opgaande in kunstgenot. „Ik zal mij intusschen ook de weelde van eene sigarette en een kop thee veroorloven, ofschoon, wanneer de prinses begonnen is, het gedrang hier groot genoeg zal zijn. Nog drie uren Ik kan nog gerust in dien tijd eene wandeling maken." In het slot was de dag van heden niet zonder stoor nis begonnen. Nadat de prinses gisterenavond, op her haalde vragen omtrent den terugkeer van haren gemaal, ten antwoord bad gekregen dat Zijne Hoogheid in het slot bij den Groothertog was, gaf zij eindelijk de hoop ophem nog te spreken want Augustus Theodoor hield er veel van om zijnen neef nu en dan bij zich te houden ten einde hem een of ander onopgemerkt wonder des hemels door verrekijker en teleskoop te doen waarnemenen verschoof zjj hare mededeelin- gen tot den volgenden voormiddag. Het was misschien ook beter zoo prins Dagobert kon zich dan niet meer tegen haar wil verzetten zcoals hij anders misschien zou hebben beproefd. Maar toen zij nauwelijks was opgestaan, riep haar het rollen van rijtuigen aan het venster en zag zij den prins in vollen gala-uniform in stappen, vergezeld van zijnen adjudant en beiden het slotplein afrijden. Spoedig daarop bracht een lakei een telegramwaaronder de prins een paar woorden ge. schreven had. Met deze depeche werd den Groothertog bericht, dat de erfprins van B,, de zoon van een hem zeer dierbaar lid zijner familie en zijn bondgenootop eenige uren afstands zijn land passeeren zou en het hem veel genoe gen zou doen, iemand zijner familie te kunnen begroeteD. „Je zult dus morgen naar A. gaan, niet waar, Dago bert had de Groothertog gezegd en zijn neef had zich dadelijk daartoe bereid verklaard. Aan de voorgenomen bazar had niemand gedacht en toen het den prins inviel, had bij daarover slechts een paar woorden tot Rommingen gericht. „Het spijt mij zeer uwe schoone verloofde niet te kunnen bewonderenmaar plicht gaat boven liefde." aansche volk het duitsche bemint en de vriendschap op prijs stolt van het land dot door het opvolgen van den raad Uwer Hoogheid zoo roemrijk en zoo groot is geworden. Moge onze vereeniging altfd zoo hartelijk, zoo innig blijven, tot roem der beide stamhuizen, tot geluk der beide volken en tot behoud van den vrede van Europa 1" Prins Bismarck antwoordde daarop het volgende „Ik dank u van gansoher harte, dat g j wel aan mii hebt willen denken op het oogenblik dat gij eene samenkomst van souvereinen bijwoont, die de plechtige bezegeling is van de oprechte vriendschap tusschen twee groote volken. Het besef van samengewerkt te hebben aan de bevestiging dezer wederzijdBche vriendschap van onze Souvereinen en anden, en onze vaste wil om die vriendschap te handhaven en voortdurend hechter te maken vormt een aan mijn hart dierbaar verbiodings- teeken tusschen de schitterende feeston van Rome en de eenzame plek, die Uwe Esellentie mij de vriendschap deed twee maanden geleden te bezoeken." De Koning heeft aan Keizer Wilhelm het grootkruis der Militaire Orde van Savoie geschonken terwijl de Keizer aan den Koning de beeltenis van zijnen vader op zijn sterfbed aanbood. Verder schonk hij eigenhandig aan kardinaal Rampolla een prachtig bisschopskruis, versierd met edelgesteenten. Vijf treinen vol feestgangers, grootendeele vrouwen en kinderen, keerden van een katholiek feest te Hazleton terug. Niet ver van Pennhaven, bij de Lebigh Valley, ontstond een gebrek aan de locomotief van den vierden trein tengevolge waarvan hij bleef stilstaan. Doordat de seinen niet in orde waren, kon de onmiddellijk vol gende trein niet gewaarschuwd worden en liep deze met volle vaart den eersten achterop. Drie wagens werden geheel vernield en bijna allen, die er in waren, gedood, terwijl een groot aantal andere wagens zwaar beschadigd en uit de rails 60 voet diep naar beneden in de rivier geworpen werden. Daar bet water laag wae werd het verlies van mensehen levens hierdoor niet grooter. In 't geheel werden 49 personen gedood, meest ieren. De oorzaak van het ongeluk wordt toegeschreven aan onachtzaamheid van den baanwachter, die den komenden trein niet waarschuwde, en aan het ontbreken van een Westinghouse-rem aan den vijfden trein. ZWEDEN. Van de 24 leden, die dezer dagen in de Eerste Kamer gekozen zijn, worden 20 als voorstan ders van bescherming en 4 van vrijen handel beschouwd Over het algemeen ontmoette deze overeenkomst, Detlev had heldhaftig eenen zucht onderdrukt toen hij antwoordde „Ik weet zeer goed wat mijn plicht is, Uwe Hoogheid." „En gij houdt u ook daaraanook wanneer hij geenszins {aangenaam isIk ben daarvan overtuigd daarom doet het mij te meer leed, dat wij waarschijnlijk eerst laat terugkomen, zoodat wij van het feest niet veel meer zullen zien. Maar daarna wordt gij genoeg schadeloos gesteld. Wat is verrukkelijker dan die têtes° a-têtes in den verlovingstijd." «Zij zijn weg I" dacht de prinses geenszins in haar schik„dat treft al zeer slecht 1 Most ik nu mijn plan opgeven P Eigenlijk had ik toch liever eerst met Dago bert gesproken. En dan schijnt mij Rommingen's tegenwoordigheid een allereerst vereisehte. Men houdt mij ten slotte nog voor laf of men meent dat ik niet zeker van mijne zaak ben De prinses ontbladerde zonder erbarming eene bloem, die zij uit een bouquet getrokken had. Een oogenblik overlegde zij, of zij zich tot den Groothertog zou wen- denzijne autoriteit gaf haar tot alles de bevoegdheid. Maar dan dacht zij aan diens eigenaardig doorzichtige schemerende oogen, en aan zijne zachte stem, die haar reeds zoo vaak afwerend geantwoord had „Lieve Sibylleik ben maar een man ik heb geen verstand van vrouwenzaken maar het schijnt mij toe, dat geduld en toegevendheid de grootste sieraden van een karakter zijn." Misschien koos hij wel de partij der vorstin wie weet, wat Dagobert al niet van haar had verteld Neen I Daaraan mocht zij zich niet bloot stellen. Nu zij eenmaal alleen stond moest zij ook alleen welen te handelen En de prinses, die intusschen de bloem geheel ontbladerd had, wierp den rest op den grond en zette er vast den voet op. In de villa-Bogdanoö zat Ferra ook met een klein bouquet in de handwaarop zij vol liefde neerzag. Detlev had het gezonden. „Mijn lieveling I" schreef hij daarbij, „de plicht dwingt mijheden van u verwijderd te blijven. Het is een

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1