I Nabij de Nieuwealuis te Wioringerwaard A waarvan de wettelijke bekrachtiging gevraagd is, weinig tegen kanting bij het onderzoek in de afdeelingenop grond dat de gunstige verwachtingenwelke men van deze maatschappij onder de werking van het postcontract gekoesterd hadop glansrijke wijze waren bewaarheid, en na ailoop der loopende overeenkomst aan eene niet vernieuwing van het contract niet kan worden gedacht. Intusschen ontving men gaarne eenige inlichtingen omtrent de geldelijke gevolgenwelke de beide vorige contracten met deze maatschappij voor haar en den Staat hadden opgeleverd. Waarom, zoo werd gevraagd, worden by de berekening van hetgeen de maatschappij in het vorige jaar met het vervoer van vreemde brievenmalen verdiend heelt, uitsluitend de eerste vier weken van November van dat jaar tot grondslag genomen en niet een langer tijdsverloop Men zou er voorts prijs op ge steld hebben te vernemenwelke de invloed van den tweeden dagelijkschen dienst op het vervoer is geweest. Aan hendie oordeeldendat de regeering bij deze post regeling met het buitenland dan ook moest trachten den dag dienst te vermijdenwerd geantwoord dat deze dienst eene voorname behoelte van het internationaal postverkeer was en dat, waar de maatschappij dat offer niet te zwaar vond, mocht worden aangenomen, dat het ook niet al te drukkend was en de Staat van zijn standpunt er voorzeker geen bezwaar in had te zien. Wat betreft de te rooskleurige voorstelling der geldelijke uitkomsten van de overeenkomst werd opgemerkt, dat de waar borgsom van 260 000 tegen f 151.000 vroeger ongetwijfeld hoog te noemen is met het oog op de omstandigheid dat de Staat zich ten behoeve der lijn Vlis3ingen-Queensborough reeds zeer aanzienlijke uitgaven heeft getroost. Te meer geldt dit bezwaar, waar de mogelijkheid bestaat, dat de Staat krachtens de overeenkomst gedurende één of meer jaren tot uitbetaling dier som zal kunnen verplicht wordenook al is het vervoer van vreemde brievenmalen over Vlissingen-Queensborough in die mate verminderddat de daaraan verbonden voordeelen aanzienlijk achteruitgingen. üok werd herinnerd, dat de belgische regeering alle pogingen in het werk stelt om het duilsche vervoer over Ostende te leidendat op de opbrengst der transito-rechten een grooten invloed zou uitoefenen. Hiertegen werd aangevoerd, dat van de zijde van België over Ostende eene sterke mededinging werd gevoerd en de geldelijke uitkomsten der maatschappij 'Zeeland" niet gunstig warenover 1887 was geen dividend uitgekeerd en de vooruitzichten over 1888 waren evenmin gunstig. De verschillende artikelen van het contract gaven aanleiding tot opmerkingen. Het werd onnoodig geacht om zooals thans geschiedtden dubbelen dienst ook op Zondag van staatswege te bedingen en contractueel te waarborgen. Kan zoo werd verder door sommigen gevraagd, de regeering geene maatregelen nemen, dat het personeel althans om den anderen Zondag een rustdag heeft V olgens sommiger oordeel ware het wenschelijk geweest, als den Staat het recht ware toegekend, desverkiezende de maat schappij te dwingen hare nieuwe booten hier te lande te doen bouwen, wanneer zulks, naar het oordeel der regeering, even goed en goedkoop als in het buitenland had kunnen geschieden. De regeering heeft bij hare memorie van antwoord de nood zakelijkheid der vernieuwing dezer overeenkomst gehandhaafd. Zij deelt verder mededat tusschen partijen overeengekomen is, dat de bestaande overeenkomsten van 1876 en 1878 geacht worden verlengd te zijn tot 1 Januari 1889 zoo de nieuwe overeenkomst door de wet niet bekrachtigd mocht worden. Ten betoogedat de invoering van den dagdienst inderdaad een dringende eisch des tijds is, wijst zij op de jaarlijksche toe neming van het postvervoer na de opening van dien dienstop 1 Juni 1887 waartoe ook bijdroeg dat de engelsche postadministratie, die vroeger al hare brievenmalenuitgezonderd de voor Ne derland bestemdeover Ostende verzond na dien dag de ver zending deed plaats hebben over Vlissingenterwijl later ook voor sommige amerikaansche brievenmalen die weg werd ver kozen. Maar daartegenover staatdat voor de maatschappij de uitkomst minder gunstig wasdaar het passagiers- en goe derenvervoer na 1 Juni 1887 slechts weinig toenam. En daar ook de geldelijke uitkomst van het laatste dienstjaar voor haar niet gunstig wasachtte de regeering eene verhooging van de gewaarborgde inkomsten uit het postvervoer ter verzekering van den dienst der Zeeland" op den bestaanden voet dringend noodig. Zekerheid dat geene vermindering der bij internationale overeenkomst vastgestelde transietrechten zal plaats hebben be staat er niet. Vooralsnog is echter eene dergelijke verminde ring niet te voorzien. De omweg over Venlo wordt gemaakt, omdat de duitsche regeering, wier medewerking in dezen on misbaar is, overwegend bezwaar had tegen het verder vervoer der mailtreinen over de lijn Boxtel-Wezel. Omtrent de overneming van den Noordbrabantsch-duitschen spoorweg door de Exploitatie-Maatschappij zijn tusschen de beide betrokken maatschappijen onderhandelingen gevoerd, die, voor zoover der regeering bekend is, nog niet tot eene be paalde uitkomst hebben geleid. In antwoord op het denkbeeld tot het geven van Zondags- zwaar offer voor mijmaar het hart mag daarin geen stem hebben. Draag deze bloemen, raak ze tusachenbeide aan en denk dan aan mij. Ook ik zal aan jou denken. Het is zonderling, hoe dit kleine interval mij ter neder slaat. Ia het een bewijs van je steeds stijgende macht over mij Ja, dat moet het zijn, Ferra, en het zou mij beangst kunnen maken wanneer het mij niet tegelij kertijd gelukkig maakte. Liever den dooddan een leven zonder jou Telkens en telkens weder laa zij deze weinige woorden over. Hoe warm klonken zijWas zij niet dwaas steeds weder aan de macht zijner liefde te twijfelen zieh zelf te kwellen met duizenderlei angsten en voorstellingen? Wanneer hij haar zoo liefhad, moeet dan niet alles wat uit het verleden nevelachtig in bet tegenwoordige opdookvoor deze liefde als schaduw verdwijnen Waarom aarzelde zij hem open hartig alles te ver'ellen, waarom liet zij zich eerder door Leroy schrik aanjagen can haar vertrouwen te schenken aan dengene, wien zij liefhad liefhad! Zij deed zich bittere verwijtenniet eerder reeds te hebben gesproken, zij drukte brief en bloemen aan hare lippen. O, wanneer hij nu hier was Aan zijne borst zou zij al de pijnigende smart van de laatste weken uitweenen, hij zou glimlachen en haar berispen Ja, zeker dat zou hij doen het leven lag weder zonnig vroolijk voor haar zooals zij het het liefste zagalle schaduwen waren weg Eene duizeling van geluk overviel haar bij de gedachte, dat er nu niets vreemds, niets drukkends meer tusschen Detlev en haar lagZij steunde het hoofd op hare hand en met gloeiende wangen en schitterende oogen door een overmoedigen bui aangegrepen, neuriede zij heel zacht, als met de stem van een ontwakend vogeltje, het liedje dat indertijd mevrouw von Bogdanoff's veront waardiging had opgewekt. Wat zouden zij beiden lachen over die herinnering nit hare jeugd Zij was weder luchthartig en gelukkig en geen waarschuwende stem fluisterde haar toe te laat misschien te laat 1 rust, geeft de regeering te kennen, dat daar eene internationale postverbindingdoor middel waarvan wordt voorzien in de postgemeenschap niet alleen tusschen twee landen enkel door de zee gescheiden, maar tusschen vele andere, op verren afstand van elkaar gelegen, onafgebroken onderhouden moet worden stilstand des Zondags aan een mededingenden dienst een zeer belangrijk voordeel verzekeren zou. Door het bestuur der maat schappij is aan den minister van waterstaat echter de stellige verzekering gegeven dat de dienst zoodanig geregeld is dat eene belemmering der kerkelijke verplichtingen eene zeldzaam heid is. Door de maatschappij te noodzaken tot het doen bouwen harer booten binnenslandsals zij van meening is dat de inlandsche werven niet in staat zijn dergelijke booten af te leveren, zounaar de meening des ministers, althans in zekere matede verantwoordelijkheid der maatschappij worden over gebracht op de regeering. Deze stelt zich tevreden met eene zedelijke verplichting. Het bijzonder toezicht op de naleving der overeenkomst, zonder verhooging van bezoldiging of toelage, zal worden opgedragen aan een hoofdambtenaar der posterijen of aan een ander rijks-ambtenaar. Den 11 is te HaarlöDl een man, 50 jaren oud, uit Zandvoort, bij het stappen van een tram-omnibus overreden door een tweewieligen handwagen geladen met steenkolen waarbij een der wielen over zijn hoofd ging. In het gasthuis is hij overleden nalatende eene vrouw met zes kinderen. Den 11 hebben voor de arr. rechtbank te Haar lem terecht gestaan H. Yerlee en J. Mootdie in den nacht van den 8 op den 9 Augustus 11. in het huis van den heer Eschauzier te Heemstede, waarvan de bewoners tijdelijk afwezig waren ingebroken en tal van voorwerpen gestolen hadden. Tegen Yerleeals den meest schuldigewerd gevangenisstraf van 6 en tegen Mcot van 4 jaren geeischt. De gezamenlijke vormers en gieters der ijzergieterij van de firma Schaepman en Helmicb te Zwolledie den 11 des namiddags het werk staakten wegens loons vermindering en de fabriek verlieten hebben den 12 des voormiddags te 10 uren, na overleg met bun patroon, voorloopig weder tegen het oude loon hun werk hervat. De voorgestelde loonsvermindering was een gevolg van de groote mededinging in Engeland en elders. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 11 burgemeester en wothoudere gemachtigd in overleg te treden met de gemeentebesturen van Wormerveer, Zaandijk en Koog aau de Zaan, om voor gezamentlijke rekening een plan te doen ontwerpen voor den bouw eener grootere schutsluis iu den Dam aldaar, volgens vastgestelde minimum- aimetingen. Te Zuidbroek is alles weer rustig. Den 11 heoft de heer Scholten zijne aardappelmeelfabrek weder ge opend, zoedat alle arbeiders het werk hervatten. Den 11 is te Essen bij Groningen de stoom- zoutfabriek Eos van den heer Beins afgebrand. Den 12 heeft de minister van oorlog eene nieuwe uitrusting voor de infanterie in oogensehouw genomen. Den 12 was de heer J. de Ruyter te Arnhem van 34 inschrijvers voor f 178.419 de laagste naar het bouwen van een nieuw concertgebouw met café- en restauratiezalen in de plaats van de tegenwoordige nieuwe concertzaal van Musis Sacrum en het ver bouwen van de groote zaal, geraamd op f 197.200. Den 12 des avonds half acht is te Enschede een felle brand uitgebroken in een perceel bestaande uit vier woningen, op het Korteland. Het brandde geheel af Bij kon. besluit van den 12 is aan den heer jhr. mr. J. M. B. J. van der Does de Willebois op zijD verzoek met iugang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als president van het gerechtshof te 's-Herto- genbosch met duukbetuiging voor de vele en gewich tige diensten door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen. Tot kandidaat voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Lochem is den 13 door de centrale vergadering van liberale kiesvereenigingen gekozen de heer jhr. mr. J. GE ridder van Rappard. Den 13 is op den weg van Gulpen naar Slenaaken de geleider van een met 3 paarden bespannen kar Mevrouw von Bogdanofï had in stilte pleizier in Ferra, toen zij haar in den schilderachtigen russischen dracht in haar tentje zag Btaan als eenig sieraad Detlev's bouquetje op de borst. Maar de schoone oogen schitterden, en de blijde opgewektheid bij de gedachte aan den epoedigen terugkeer van haren verloofde, gaf aan haar teint bekoorlijker kleuren en Maria Faulowna dacht, zooals zoo vaak reeds te voren „Inderdaad, zij is wonderschoon Een dicht gewoel vervulde de groote zaal, men drong en schoofscherste en lachtebood en kocht, maakte complimenten geen der inwoners van D., die er zieh maar op kon beroemen, eene der verkoop sters te kennenof die met een gebeimzinnigen slag op de beurs te kennen gaf: „Wij hebben ze genoeg" had voor wat ook ter wereld vandaag hier gemist. Het was in zekeren zin een afdalen van de meer bevoorrechte klasse der maatschappij, een zich vermen gen met degenen die het geheele jaar niet dan ge legenheid te over hadden, om met afgunstige en be wonderende blikken naar haar op te zien. Men kon zulk eene schoone gelegenheid toch niet laten voorbij gaan I En het was bovendien nog ten bate der armeneen reden te meer, om er aan mede te doen. Bij Ferra's tentje was het het drukst. Ieder, die haar een compliment had te maken, Rommingen's kameraden, alles verdrong zich voor haren toonbank. Zij lachte met fonkelende oogen en blinkende tanden; de drukkende hitte in de zaalhot praten en schertsen kortom de geheele omgeving wekte haar op en bracht haar in de vroolijkste stemmingzonder hare zenuwen van streek te brengen. Zij gaf den heerec de gevraagde sigarettes, en stak zelve de lucifers daarvoor aan en schonk den dames de kleine kopjes thee in onvermoeid of zonder op de gedachte te komen dat het eigenlijk voor eene vorstin Arbanofi passender wasin eens af voor een zeker bedrag in te teekenen en zelve zich op den aohter- grond te houden. Eustachius von Deuren gevoelde dit echter des te geladen met steenkolen, door een der 3 paarden on verhoeds tegen de borst getraptwaardoor hij viel en een rad dwars over zijn lichaam ging. Hij was onmid- delijk dood en laat eene vrouw met 7 kinderen achter. De gemeenteraad van Nieuwer-Amstel heeft den 13 de jaarwedde van den te benoemen directeur der waterleiding op f 1500 bepaald. Den 15 zijn te Amsterdam twee van de zes voor onderwijzer geëxamineerden geslaagd J. Knijper te Haarlem en J. G. Kramer te Amsterdam. Den 15 zijn door het breken van een steiger op het werk aan Heineken's bierbrouwerij te Amster dam drie werklieden gekwetstwaarvan eeneen metselaar spoedig overleed. De Amsterdamsche Werkmansbond heeft voor f 45000 aangekocht het gebouw De G-eelvink aan het Singel te Amsterdam. De geneeskundige inspecteur te Groningen beeft de ingezetenen dier gemeente gewaarschuwd tegen het gebruiken van ongekookte melknaar aanleiding van het voorkomen van typhusgevallen die blijkbaar in verband staan met het nuttigen van melk uit eene melkerij waar vóór eenige weken een verdacht ziekte geval was voorgekomen. Door het koken der melk en die gedurende ten miDste 5 minuten aan den kook te houden ban het gevaar voor besmetting voorkomen worden. Meer en meer wint het vermoeden veld dat aan de westkust van T0X01 of meer zuidwaarts een neder- landsch schip is vergaan. Niet alleen zijn aan de texel- sclie kust onderscheidene balben aangespoeld, maar ook is door een schipper een naambord opgevischt, waarop met groote witte letters „Jan Frederik" voorkomt. Zooals bekend is gaat langs de westkust van Holland een zeestroom in noordelijke richting welke alle drij vende voorwerpen van daar afkomstig naar de Wadden eilanden voert. Waarschijnlijk is dit ook nu het geval geweest. De schelvischvangst wordt het geheele jaar door uitgeoefend buiten de texelsche gronden. In dezes tijd van het jaar trekt de schelvisch, die zich gedurende het voorjaar en den zomer in volle zee begeeftmeer naar de kust. Esn twintigtal schepen, van Texel af komstig nemen aan de schelvischvangst deel, waarvoor men tegenwoordig garnalen als aas bezigt. In bet voor jaar gebruikt men daarvoor haring. De holle zee was oorzaak dat de vangst in de laatste dagen onbeduidend was. De prijs van de schelvisch bedraagt 30 a 70 cents per stuk. Baron S. thoe H. te Utrecht is naar de celge vangenis overgebracht, als verdacht van valschbeid in geschrifte en verduistering van gelden. De Koning-Groothertog heeft tot ridder van de Eikenkroon benoemd den heer G. J. van den Bosch burgemeester van Kattendijke. Het adres aan den Koning, betrekkelijk de af schaffing der kanaal- en havengelden op het Noordzee kanaal is opgezonden, voorzien van 976 handteekeningeD, voor het meerendeei van handelsfirma's. zijn Wieringer visseherlieden aan het oesterkorven op de vroeger verpachte, thans weder vrijgestelde perceelen water in de Zuiderzee. Door de pachters werden mil- lioenen oesters in het water geworpen en met zeer ongunstige uitkomsten. De vLscherlieden thans moaen ondervinden, dat niet alle aangeplante oesters zijn vsr- ioren gegaan zij maken betrekkelijk goede zaken. De landbouwers in den polder Waard 6H Groet, hebben dit jaar geen reden tot klagen. Wel is waar zijn de gewassen iets minder dan bet vorig jaarde prijzen maken dit echter ruimschoots goed. Het atroo wordt grif verkocht tegen prijzen, p. m. de helft hooger dun in 1887. Er zijn landbouwers, die hunne pacht met de etroogelden kunnen betalen wat iets zeggen wilwanneer mea weet, dat 110 per bunder hier de middelmatige puchtsom is. Uit het jaa-veralag, den 10 omtrent het Kon. Zoölo gisch genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam meer; hij stond het tooneel op een afstand aan te zien en het stelde hem in zekere mate gerust, dat Detlev er niet bij was. In de nabijheid, hoezeer niet in 't oog vallend, stonden ook Leroy en Nobbe, doeh Ferra had het zoo druk, dat zij niet eens de tegenwoordigheid van haren doodelyken vijand bemerkt had. Langzaam, eerbiedig gegroet door de haar omringende menigte, kwam nu prinses Sibylle, langs het smalle pad, dat men voor haar had opengelaten en dat achter haar dadelijk weder ingenomen werd, in de nabijheid van Ferra's tentje. Naast haar liep freule von Nobbe. De prinses was als altijd zeer eenvoudig gekleed; van daag lag er een strenge trek op haar gelaat die haar nog minder sympathiek deed schijnen dan anders het geval was. Toen zij Ferra's tentje voorbij liep, terwijl deze juist op het punt was, om de hooge vrouw een kopje thee aan te reiken, werd haar gelaat nog bleeker en uit hare oogen schitterde trotsche verontwaardiging. Leroy en Nobbe waren een en al aandacht. „Nu zal het lieve leven beginnen'', fluisterde de eerste, die den blik van de prinses gezien en er na tuurlijk in gegroeid had. „Wat kunnen naturen als van de prinses, die schijnbaar zoo kalm en gelaten zijn, zich toch opwinden!" Yoor het oogenblik echter werd hij teleurgesteld. De prinses bleef zeer bedaard, maakte geen scènemaar wendde zich slechts, met een of ander praatje, tot hare hofdame en groette toen aan den anderen kant zeer vriendelijk de jonge gravin Schönborn te midden van hare rozen. Leroy ondervond het pijnlijke gevoel van den boog schutter, die bij den wedstrijd de roos mist en zijn pijl het stof ziet opjagen. Hij beet zich op de lippen en zeide niets meer. Hij zag zieh bedrogen. Aan het einde der zaal maakte de prinses rechts- omkeerd en kwam op die wijze nog eens Ferra's tentje voorbij. Men wist aan het hof algemeen dat het het plan was geweest, daar een oogenblik te blijven staan en een kopje thee te proeven; men wist evenzeer, dat mevrouw von Bogdanoft een bouquet kostbare bloemen

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2