Een kind uit het volk. No. 127. Negentigste Jaargang 1888 V R IJ D A G 19 OCTOBER. Prijs der gewone Advertentiën: dDfóciëcl (ftehetlte. finitenUnb. DUIT8CHL AND. Het door dr. Mackenzie uit gegeven verweerschrift is den 15 te Berlijn door de politie op last van den ambtenaar van het openbaar ministerie te Duisburg in beslag genomenop grond dat de rechterlijke macht te Mülheim a/E. de inbeslagneming daarvan uitgesproken had wegens majes'eitsschennis. FRANKRIJK. De afgevaardigde Eibot heeft een voorstel ingediend, om de wet van 1875, volgens welke de Kamerleden gekozen werden in enkelvoudige districten weder van kracht te verklaren en alzoo het stelsel der departementsgewjze verkiezingen af te schaffen. PEJDILJ^ETOIir. Bittneutaab. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. 4LKMAAKSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS. TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algetneene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van C. WEBER Cz., slager te Amsterdamom vergunning tot het oprichten van eene varkensslagerij in het perceel aan de Lindelaanwijk E, No. 217 a en dat op Donderdag I November 1888,'s mid dags te 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 18 October 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN BEK VEEN. De Nordd. Allgem. Zeitung bevat een artikel, waarin uiteengezet wordtdat tusschen Keizer Wilhelm en den kroonprins, later Keizer Erederiknimmer een stemmigheid over de staatkunde bestaan heeftnoch ten aanzien der binnenlandscbe, noch ten aaDzien der bui- tenlandsche aangelegenheden. Keizer Wilhelm wenschte aansluiting aan Euslandde kroonprins daarentegen aan Engeland. Het rijksgerechtshof te Leipzig heeft het verzoek van den verdediger van protessor Geileken, don heer Wolff- sohn om den beschuldigde op vrije voeten te stellen afgewezen. ENGELAND. Graaf Eobilant, italiaansch gezant te Londendie sedert eenige dagen ongesteld was is den 17 des ochtends overleden. Kamer. Onder groote levendigheid kwamen den 15 de leden bijeen. Generaal Boulanger kwam te 2 uren binnen onder de algemeene aandacht. Na de voorlezing van het openingsbesluit stelde de minister-president Floquet voorde behandeling der begrootiug op den 22 aan te vangenwelk voorBtel aangenomen werd. Minister Goblet legde twee Gele Boeken overeen betreflende de suiker-overeenkomst en een over de franscb-itaiiaansche onderhandelingen. Daarna las de minister-president het rapport voor over de grondwets herziening, waarvoor het ministerie thans den tijd ge komen acht. Hij verlangde als bewijs van vertrouwen in het ministerie, dat het herzienings-ontwerp naar eene 38) Met gedwongen kalmte, als een automate, alsof het baar slechts op die wijze mogelijk washare bedaard heid te houden zeide zij „Ik dank u, mevrouw von BogdanoffZalk eene onderscheiding kan ik alleen bewijzen aan eene dame op wie in mijne oogen niet het minste te zeggen valt." Zj keek daarna strak voor zich uit. Der kleine russin ging een schok door het lichaam. Toen richtte zij zich zoo hoog op, alsof zij plotseling was gegroeid, er sprak uit hare geheele houding eene onbeschrijfelijke waardigheid. „Uwe Hoogheid, zulk eene betichting heeft eene verklaring noodig De prinses glimlachte„Ik weet", zeide zij nog altijd met dezelfde automatische strakheid „buitenlandsche vrouwen denken zoo veel vrijer dan wij U mag het misschien onverschillig zijnvanwaar de schoonheid komt, die, slechts gedragen door haar uiterlijktot aanzien en rijkdom klimt. Gj moogt er misschien niet naar vragen of zij dit met hare eer en haren goeden naam betaald heeft. Maar ik vraag er wel naar en ik zeg u het is eene ongehoorde schande, om feiten te verzwijgen die degene recht heeft te weten die gedwongen is, vreemdelingen om zich heen te dalden." Mevrouw von Bogdanoff verbleekte. „Ik begrijp u nog altijd niet, Uwe Hoogheid 1" Maar hare kleine oogeD fonkelden als die eener geplaagde tijgerkat. „Wanneer ook gij misleid zjtzeide de prinses, met de grootste inspanning nog steeds hare kalmte bewarende, „vraag dan baar een verachtelijke hoofdbeweging terzijdedie Eerra gold„waar hare wieg stond wanneer zij er ten minste ooit eene gehad heeftEn vergeet dan niethaar opheldering te laten commissie verzonden zou worden, waartoe met 307 tegen 181 stemmen besloten werd, nadat de heer Eibot, op portunist het ministerie zeer heftig aanbevallen had wegens de indiening van dit ontwerpvolgens hem bijna gelijk staande met hoogverraad en de president- minister daartegen met kracht opgekomen was. Een voorstel van den beer Andrieux, oru de oommissie te verplichten binnen 14 dagen verslag uit te brengen, werd verworpen waarna de zitting gesloten werd. In de memorie van toelichting tot het voorstel tot grondwetsherzieniugden 13 doo,; den ministerraad goedgekeurd, zjn de punten aangewezen, tot welke de regeering die herziening wenscht te beperken. Na de uiteenzetting van de overwegingen van algemeenen aard, welke haar tot het voorstel genoopt hebben, wordt gezegd dat het ministerie opgetreden is om hervor mingen tol stand te brengen. De eendrachtige repu blikeinen moeten zich niet opsluiten in een citadel maar een uitval doen tegen den vjand. Met de voor gestelde herziening beoogt de regeeringdat de wil des lands, door de Kamer vertolkt, worde geëerbiedigd en de door da openbare meening gewildedoor de Kamer aangenomen hervormingen niet door den Senaat kunnen worden belemmerd. Indien de beide Kamers hare denkbeelden goedkeuren wenscht zij daarom aan het congres voor te stellen dan Senaat en de Kamer om de twee jaar voor een derde te vernieuwen, en dat wel gelijktijdig; den Senaat door het algemeen stemrecht in twee trappen te doen verkiezen m. a. w. door ge machtigden, niet, gelijk thans, door de gemeenteraden, maar door de kiezers aangewezen de leden van den Eaad van State op voordracht van de regeering te doen benoemen door de beido Kamers. De Senaat zou slechts bevoegd zijn de ten uitvoerlegging eener wet voorloopig te schorsen en niet langer dan twee jaar, d. i. den tijd der gedeeltel jke vernieuwing, zoodat eventueele gesehillen door de kiezers rechtstreeks zouden worden beslecht. In geldel jke zaken zou de Senaat slechts een recht van vertoog hebbeD, m. a. w. voor eene herhaalde beslissing der Kamer moeten zwichten. Voorts het recht tot ontbinding der Kamer af te schaffen in verband met de vernieuwing der Kamers om de twee jaar, welke dit recht overbodig maakt. Ter verkrjging van eene grootere duurzaamheid der minis- teriën eene bepaling van de grondwet van 1791 over te nemen volgens welke geen ministerie behoeft af te treden, zoolang de Kamer niet plechtig verklaard heeft, dat het opgehouden heeft het vertrouwen der natie te verdienen. ITALIË. Bij de ontvangst van Keizer Wilhelm door den gemeenteraad, o;> het kapitool te Eome, waren onge veer drie duizend dames en heeren aanwezig. Hj be zichtigde de electrisch verlichte gebouwen en onthulde tevens den gedenksteen, ter herinnering aan zijn bezoek op het kapitool geplaatst. Keizer Wilhelm heeft zich zeer gunstig uitgelaten geren over den tijddien zijtusschen het verlaten van het klooster au sacré coeur en haar huwelijk aileeu heeft doorgebracht in het paleis-Arbanoff.'' Met strakkewijdgeopende oogen had Eerra ieder woord gevolgd. Zij had een gevoelalsof eene sterke hand haar onbarmhartig de keel dichtkneep, als ontbrak haar de krachtzich te bewegenom te roepen te denken Als knodsslagen vielen al die beschuldigingen op haar nederieder woord verpletterde haar. Met ontzetting zag zij de diepe klove, die het gesprokene tus. schen haar en ieder ander opendezag zij het gele gelaat van Maria Paulowua alles begon om haar heen te draaien zij gaf een gil, het kopje gleed haar uit de handen en viel aan scherven op den grond. Zij zelf zonk half bewusteloos op eenen stoel neder. De prinses draaide zich bij het gerinkel der scherven omalles, wat er aan haat in haar woonde tegen jeugd en schoonheidlag in dien eenen blik dien zij op de sidderende gestalte richtte. „Avonturierster 1 zeide zj verachtelijk. En zich tot mevrouw von Bogdanoff wendende voegde zij er met bijtenden hoon by: „Ik ben nu eenmaal geen vriendin van dat soort van menschen. De lucht, waarin ik leef, moet rein zjn en blyven." Zj wilde verder gaan de kleine russin bleef aan hare zjde. „Waar hebt u dit alles vernomen, Uwe Hoogheid?" vroeg zij schijnbaar kalm. „Dat is mijn geheim Ik verlang niet eens, dat gj mj gelooftVraag uwe schooue nicht maaren wanneer u dat niet voldoende isvraag dan vorst Achilles Arbanoff." „Die dus naar de meening Uwer Hoogheid „Zwijg beval de prinses gebiedend „ik wil geen woord meer hooren. Al kan men de nabjheid van het vuil ook niet vermjden, toch moet men zooveel mogeljk op zjne hoede zijn, om het aan te raken. Ik weiger u verder iedere opheldering." „O, Uwe Hoogheid, dan betwijfel ik, dat in deze zaak mijn laatste woord gesproken is", riep Maria Pau- over de houding der italiaansohe soldaten by gelegenheid van de groote parade te Cento Cello en vooral over de artillerie en de bersaglieri, de bergtroepen. De Koning heeft in een dagorder het leger daarmede in kennis gesteld. De Keizer werd den 16 zoowel bij zijn vertrek uit Eome als bij zijne aankomst te Napels, dat zeer feeste- 1 jk getooid waslevendig toegejuicht. Men zwaaide met zakdoeken en wierp bloemen eu papieren ter eere van den Koning en zjnen gast. Ook graaf Herbert Bismarck en minister Crispi werden zeer toegejuicht. Bij de aankomst aan het koninklijk paleis werden zij met een salvo van kanonschoten begroet en steeg een daverend hoera op uit de menigte die door bet cordon der troepen heenbrak en zoo dicht opeengedrongen wasdat de karabiniers het paleis niet konden bitfnen- komen. Den 17 werd het pantserschip Umberto te Castellamare in tegenwoordigheid des Keizers te water gelaten. Daarna begon de wapenschouwing over de vloot, waaraan Italie's grootste paDtserschepen deel namen. PORTUGAL. Daar de Saltan van Marokko blijft weigeren de portugeesohe vlag te begroeten heeft de regeering den bevelhebber der beide naar de marok- kaausche kust gezonden oorlogschepen gelastdaarvoor voldoening te vragen. Begrooiing van Suriname voor 1889. Terwijl bij de begrooting voor 1887 de uitgaven op f 1.614.231.98 en de koloniale middelen op 1.307.143.33 geraamd waren, roodat het geraamde tekort ƒ307.088.65 bedroeghebben werkelijk (volgens opgaven van Mei j.l., waarin weinig verandering meer te wachten is) de uitgaven in dat dienstjaar omstreeks f 93.000 minder bedragen en de koloniale middelen omstreeks f 97.000 meer opgebrachtzoodat het nit de rijks-middelen aan te vullen tekort slinkt tot omstrsóks f 117.000. De begroeting voor 1888 wees een nadeelig slot aan van 272.171.58$. Bij de thans ter vaststelling aangeboden begrooting voor 1889 zijn de uitgaven geraamd op f 1,598.541.52, de koloniale middelen op f 1.426.983.33 en duB het nadeelig slot op 171.628.19. Tegenover een totaal bedrag van hoogere ramingen van uitgaafposten ad f 68,407,60% staat een totaal be drag van lagere ramingen ad 147.881 en tegenover een totaal bedrag van hoogere ramingen van middelen ad f 44.000 staat een totaal bedrag van lagere ramingen ad f 22.930. Dat de nitgaven zooveel lager konden worden geraamd dan voor 1888 is hoofdzakeljk hieraan toe te schrj- vendat op de begrooting voor 1888 verschillende low na toornig. „Tegen laster beschermt slechts kruit en lood Zij had op dit oogenblik den weinig eer biedigen aandrang om zich op do prinses te werpen en haar de oogen uit het hoofd te krabben. Deze groote, beenige vrouwengestalte scheen haar even armzalig en afzichtel jk als de deugd die zij vertrad haar mede lijden inboezemde. Zj draaide zich echter plotseling om en ging naar het tentje terug, waarin zj Eerra had achtergelaten. „De bom is dus gesprongen 1" zeide Erdmann von Nobbe fluisterend tot zijne zu3ter. „Jammer, dat ik zoo ver af stond Ik kon alles niet verstaan. De prinses zag er echter duivelachtig uit. En heb je gezien, hoe ruim het werd om de tent der schoone vorstin Alles scheen als weggevaagd „Amanda, mijn flacon 1" De prinses leunde zwaar op den arm harer vertrouwde. „Ik geloof, dat ik niet in staat zal zijn, om langer hier te blijven." „Ik smeek Uwe Hoogheid Geen zwakheid 1" fluisterde de hofdame. „Wie vonnist, moet sterk blijven!" De prinses richtte zich weder op. „Gj hebt gelijk, ik dank u Laat ons naar dat tentje daar ginds gaan, ik wil den biddenden engel koopen „De vrouwen houden toch veel van scènes, en wij mannen hebben aan niets meer het land dan juist daaraan zeide Leroyschouderophalend op Nobbe toetredende. „Ik had, in de plaats van de prinses, er de voorkeur aan gegeven de zaak in het geheim af te doen zie maar men weet niet bepaald wat er is voorgevallen, maar dat er iets is gebeurd dat bemerkt hier ieder kind. Overal ODtmoet je vragende woorden, opgewonden gezichten. Het is een gefluister iedereen vraagt wat is er gebeurd 1" Hj had de laatste woorden vrj luid gesproken; iemand, die hen juist voorbij ging, had die gehoord. „Vorstin Arbanoff is onwel geworden 1" zeide hij be reidwillig. Leroy en Nobbe zagen elkander gelijktijdig aan en lachten. „Dat geloof ik gaarne bij deze temperatuurzeide

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1