Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 16 in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van den heer J. L. Beijers, directeur van het Nieuws van den Dag, door de arr. rechtbank aldaar veroordeeld tot f 250 boete wegens het opnemen van een artikel in dat blad, dat kwetsend was voor de eer en den goeden naam van den kapelaan te Bornebroek. Het vernie tigde dat vonnis op gronden van vorm doch overwoog tevens, dat de lei.en voldoende bewezen waren en in bedeeld artikel de eer en goede naam van den kapelaan aangerand waren. Verder nam het aan, dat de' bedoeling om te beleedigen bleek uit het artikel zelf, daar het alleen geplaatst was, om aan de zaak ruchtbaarheid te geven en veroordeelde den heer Beijers tot eene boete van f 250, subsidiair twee maanden hechtenis. posten voorkwamen voor de voorziening in niet jaarlijks terngkeerende behoeften. Eene som van f 1000 is uitgetrokken om voor de stad Paramaribowaar de behoefte daaraan zich het meest doet gevoelen een begin te maken met eene kadastrale opmeting. Wederom is eene som van f 1000 uitgetrokken voor onderzoekingen betreffende de wensehelijkheid om de surinaamsche guttapercha (balata) van gouvernements- wege te exploiteeren. Aan de Pedro Segundo American Telegraph and Cable Company zijn door de gouverneurs van Suriname en van C.urafao concessies verleend. Bij de surinaamsche concessie (voor eene verbinding van Parimaribo eener- zijds met Viseu in Brazilië en anderzijds met Cure9ao) is aan die maatschappij eene subsidie van f 24.000 's jaars gedurende 20 jaren verzekerd. Eene som van 6000 is geraamd voor een kerkgebouw voor de protestantsche gemeente in het district Nickerie. Een bedrag van f 5000 is uitgetrokken voor aankoop van terrein voor eene nieuwe strafinrichting. De ter hani genomen herziening van het surinaamsche straf wetboek zal ongetwijfeld leiden tot eene wijziging van het strafstelsel in de kolonie en de oprichting van althans één nieuw straf-etablissement in de onmiddellijke nabijheid van Paramaribo noodig maken. Een in alle opzichten geschikt terrein daarvoor zal niet gemakkelijk zijn te bekomen, maar juist daarom is het noodig, bijtijds naar zoodanig terrein om te zien en het aan te koopen als de gelegenheid zich mocht voordoen. Voorts is f 15000 geraamd als helft der kosten voor eene stoomboot van geringe afmeting die zoo noodig mede voor den rivierdienst is te gebruiken. De hear D. W. Crommelin baron van Heeckeren, die, na bijna 52 jaren burgemeester van Ameland te zijn geweest, om gezondheidsredenen zijn eervol ont slag als zoodanig gevraagd had, is den 12 overleden. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 13 besloten aan bestuurders der gemeentelijke spaarbank de bevoegdheid te verleenen om de gelden der bank ook in vertrouwbare spoorwegleeningen en leeningen van waterschappen te beleggen en o. a. bepaald dat reeds van een inleg van f 1 rente zal worden betaaldbij de renteberekening van eiken gulden meer rente wordt vergoed en het tegoed van inbrengers die in de laatste 30 jaar geene wijziging brachten in hun boekje door inbrenging of terugontvangst, aan de spaarbank vervalt, zoo na behoorlijke bekendmaking het boekje niet ter aflossing wordt aangeboden. Bij kon. besluit van den 14 is aan eene staats commissie opgedragen een onderzoek, in te stellen naar de middelen welke kunnen strekken om den achter uitgang der gouvernements-koffiecultuur op Java en Sumatra te verhoedende daaraan klevende beswaren zooveel mogelijk op te heffen en, met incchtneming dat die cultuur behoort tot de middelen ter bestrijding van 's lands uitgaven daaraan eene met de belangen der bevolking overeenkomende uitbreiding te geven, zoodanig dat ook zij deele in de voordeelen van die cultuur ea dat de belooning vau den daaraan besteden arbeid in overeenstemming gebracht worde met het voorschrift van art. 56 no. 4 van bet regeeringsreglement. In dio commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter de heer H. Canne, gep. oost-indiseh hoofdambtenaar tot leden de heeren dr. K. W. van Gorkom, F. Beijerinck, L. Weasels, dr. I. G. F. Riedel, mr. W. B. Bergsma, allen gep. o.-i. hoofdambtenaar, G. Birnie, G, Kramer, G. A. de Lange en P. C. Huijser en tot secretaris de heer mr. O. I. H. graaf van Limburg Stirum. Den 14 is de nederi. luchtschipper Herman Ro- denhof, vergezeld van den beer S. W. Steenweg, met zijn ballon Exeelsior te Gouda opgestegen en een uur later te Hardenbroek op twee uren afstands van Wer kendam neergedaald. De grootste boogtedoor de ballon bereiktwas 1150 el. Den 14 heeft te Rotterdam by een twist tusschen twee buren, vaders van buisgezinnen ue een met een mes een gevaarlijke wonde aan den ander toegebracht. Aan den kolfwedstrijd, den 15 te Oud0 Niedorp de laatste. „Overigens is het eene geschiedenis voor haar 1 Wat zal prins Dagobert oogen opzetten Onder de palmenvoor de verschillende tentjes overal stonden groepjes menschen levendig te praten opgewonden op dien halfluidenfluisterenden toon die nog meer schijnt te verzwijgen dan hij zegt. „Een schandaaltje 1 siste men elkander in de ooren. Niemand wistwie het het eerst had gezegd Op eens scheen het echteralsof ieder iets wist iets hadom zinspelingen op te maken of over te glimlachen met dien onwaardigen lach waarmede een zeker soort van menschen gewoon is zich te verkneukelen in het ougeluk van anderen. „Eene avonturierster iemand van de demi-monde," fluisterde men onder het zacht op en neer bewegen van de waaiers of onder het in blauwe kringen voor zich uitblazen van den sigarenrookom daardoor aan te duidendat er geen twijfel behoefde te bestaan aan hetgeen gezegd werd. Men begon Rommingen te beklagen die zich zoo gemakkelijk had laten inpakken. „Hoe zal hij zich uit die positie redden 1" Men spotte over de liebtgeloovigheid van den prins, noemde mevrouw von Bogdanoff met de liefste namen en had dolle pret. Het g9heele gezelschap verkeerde in eene zoldzame opgewondenheiddie men om alles ter wereld niet had willen verkorten. Nadat Ferra half bewusteloos op haar stoel was neer gezonken was bet laatstewat zij zag hoe Maria PaulowDa, naast de prinses, baar tentje voorbijging, zonder zich ook maar met een blik om baar te bekom- meren. Dus ook van dezen kant werd zij veroordeeld Zy wist, dat de kleine ruBsin zich steeds liet voorstaan op hare ongevoeligheid dat zij haar altijd had inge scherpt, als eerste regel te laten gelden compromitteer je nietNu had men haar gecompromitteerd zij was dus voor hare nicht onmogelijk geworden. De tranen drongen zich met geweld in hare oogen. Zij gehouden, werd door 10 personen dee^enomen. De prijs werd gewonneD door den heer A. Strijbis van Oude Niedorp, de le premie door den heer P. Bos Kz. van Oude Niedorp en de 2e premie door den heer R. Rezelman van Winkel. De heer P. Mantel van Andijk is in den nacht van den 14 op den 15 te Purmerend in het water geraakt en door 2 personen, die voorbijreden, met hulp der politie gered doch den 15 aan de gevolgen over leden. Den 15 is in de buurtschap Zuidbroek onder Bergambacht, eene groote hofstede afgebrand. De be woners konden zich ter nauwernood door een venster heen het leven redden. Zoowel de hofstede als de in boedel weren zeer laag tegen brandschade verzekerd. Den 15 is aan het strand in de nabijheid van Den Hoorn op Texel een naambord aangespoeld, ge merkt: „Maassluis 43." Ook beeft men een lijk ge vonden dat blijkbaar slechts korten tijd in zee had gelegen. Op den rechterarm waren de letters C. V. ingegrift. Op verschillende plaatsen heeft men haring vaatjes opgevischt. Te De Koog op Texel zijn twee lijken aangespoeld. Uit een en ander meent men te moeten opmaken dat een vischsloep van Maassluis ;n de nabijheid van de texelsche kust is vergaan. Nog steeds komt er wrakhout aandrijven. Den 15 is te Zutfen zwaar geboeid binnengebracht een persoon uit Epe, die aan de dienstboden vau den predikant in den avond van den 13 met een mes ver schalende wonden aan den hals en op het hoofd had toegebracht. Hij zou met die dienstbode weldra in het huwelijk zijn getreden, doch zij had hem afgezegd, omdat men vermoedde, dat bjj onlangs bij eene weduwe eene ruit had ingegooid. Hierover vertoornd, had hij haar geschreven, dat hij haar nog gaarne dieD avond wenschte te ontmoeten, om afscheid te nemen, en ua haar eene kus te hebben gegeven, bracht hij haar voorgeschreven wonden toe. De dienstbode is naar omstandigheden redelijk wel. De uitslag der op den 16 te Amsterdam ge houden verkiezing voor 3 leden van den gemeenteraad is als volgtvoor de vacature ontstaan door het ver trek van den heer Metelerkamp, is gekozen met 3930 stemmen de heer J. Becker, gesteund door de radicalen, anti-rev. en kath. en ééae liberale kiesvereeniging. Op den heer L. Serrurier, liberaal, waren 3463 stemmen uitgebracht. In plaats van de beeren Dijkers en van Wensen, die ontslag genomen hadden, werden gekozen de heeren C. J. M. Dijkmans, directeur der Holl. Hy potheekbank en der Ned. Verz. Bank, met 4056 en mr. J. E. Veltman, commissionair in effecten, met 3815 stemmen, kandidaten der liberale kiesvereeniging Bur gerplicht. Op de heeren J. A. Wortnser en mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, kandidaten der radicalen, anti-rev. en kath., werden 3441 en 3273 stemmen uitgebracht. Door de genie is den 16 te Amsterdam aan besteed a. het maken van zandophoogingen enz. voor bet fort beoosten Kwadijk onder voorwaarden, dat het zand moet zijn van de duinen voor het fort te IJmuiden en geleverd moet worden door tusschenkomst van den heer J. C. Moorman te Haarlem. Begrooting zon der die voorwaarden 156.000. Van de 10 inschrijvers was de heer P. van Doornik te Warder onder voor zag weldat het ledig was voor haar tentjedat wil zeggen, zij gevoelde het eigenlijk meer. Weg! Weg! was het eenige heldere bewustzijndat zij had. Zij twijfelde er geen oogenblik aandat deze slag van Leroy kwam zij meende zijne staalhardegrijze oogen, tusschen al die menschen door, honend op zich gericht te zien om zich te weiden aan de schande van zijn offer. Met sidderende handen steunde zy op de smalle tafel. Weg Weg Niemand meer zien ook Detiev nietHaar lichaam schokte alsof zij eene zware koorts had. Daar mocht zij niet aan denken hier niet 1 Op het oogenblik, dat zij naar de portière wilde grij pen, werd deze haastig van buiten teruggeslagen, Deu ren stond voor haar. „Mag ik u mijnen arm aanbieden, vorstin Ik zie, dat gij niet wel zij tl" Met schuwen blik, als een gejaagd wild dat niet meer weetwaar het zich vertrouwen kan, zag zij naar hem op. Wist hij iets? Was het medelijden, wat hem tot haar voerde of onwetendheid Maar eene duizeling, die haar overviel, maakte aan haar aarzelen een einde. „Ik dank u zeer breng mij, als 't u belieft, naar mijn rijtuig." Toen zij in de kussens vielbleek als een doode en nog altijd heftig sidderend, met vreeselyk vertrokken gelaatstrekken, sprong hij snel beslotenbij haar in bet rijtuig. „Detiev zou het mij nooit vergeven wanneer ik u in dezen toestand alleen liet", zeide bij met een gelaat van een bezorgden broeder en hij ging naast haar zitten. Bij dien naam schrikte zij op, opende den mond sloeg toen, zonder een geluid te geven, de handen voor het gelaat en brak in een hartstochtelijk weenen uit. Hij stoorde haar de eerste oogenblikken niet; toen ech ter trok hij langzaam hare vingers van haar gelaat weg. „Men heeft u diep gekrenkt", zeide hij op gerust- waarden voor f 146700 de laagste; zonder voorwaarden de heer B. A. Wiegerink te Groenloo voor f 134900 b het maken van zandophoogingen enz. voor het fort bij Nigtevechtonder dezelfde voorwaarden als bij het fort Kwadijk, geraamd zonder de voorwaarden op f 98000. Van elf inschrijvers was de heer C. T. Eikeier te Nij megen laagste onder voorwaarden voor 98850 zonder voor f 80800 en de heer C. Bos Ad. te Dordrecht, zonder voorwaarden voor 89000. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage heeft den 16 den notaris G. C. Visser Jzn. aldaar uit zijn ambt ontzet. Bij de herstemming op den 16 te Dordrecht is de heer J. v. d. Velden (lib.) met 647 stemmen gekozen tot lid van den gemeenteraad. De heer A. Verhoeven (kandidaat der anti-rev. en kath.) had 594 stemmen. Bij de harddraverij voor paarden van alle rasseD» gespannen voor tweewielige rijtuigen den 16 te Heemstede aan het Posthuis gehouden is de prijs van 175gewonnen door de Koningin van den heer Florijn te Rotterdam de eerste premie van f 50 door Jonker van den heer de Hertog te Cbarlois en de tweede premie van 25 door Emma van den heet de Ridder te IJpolder. In den nacht van den 16 op den 17 is te Til burg een door zeven gezinnen bewoond huis afgebrand. Den 16 en 17 zijn te Amsterdam van de 8 voor onderwijzeres geexamineerden 5 geslaagd, namelijk de dames C. Th. Averkamp van Amsterdam, M. A. Pog- gel van Bovenkerk, M. D. Wittop Koning, J. D. B. Bosch en C. N. Bouwman van Amsterdam. Te Den Hoorn op Texel worden pogingen aan gewend tot oprichting van eene kiesvereeniging. Althans den 17 zal in „Loodsmanswelvaren" eene vergadering van kiezers gehouden worden ter bereiking van dit doei. Bij vonnis der arrondissemenfs-rechtbank te Am- Sterdam van den 17 is de heer P. J. van der Aa assurantiebezorger aldaar, beschuldigd van vervalsching van brandpolissen, vrijgesproken. Den 17 is in het district Leeuwarden gekozen tot lid der prov. staten van Friesland de heer S. B. Dreijber Bz., burgemeester van Tjietjerksteradeel (libe raal) met 1376 stemmen de beer D. D. Kooistra (cle- ricaal) bekwam 857 stemmen. Den 17 is de trein, die te 7 uur 7 min. uit Win terswijk vertrekt en te 10 uur 21 min. te Amster dam moet aankomenruim anderhalf uur te laat gekomen door het in het ongereede geraken van de locomotief bij de halte Stroe. Er moest op een loco motief van een naburig station gewacht worden. Tot hoofdingeland van den polder Geestmer- ambacht is den 17 herkozen de heer Jb. de Boer dijkgraaf van den polder Heer Hucowaard. Het departement HeerhUgOWaard der maat schappij tot Nut van het Algemeen heeft besloten in den loop van den winter eenige volksvoorlezingen te houdenwaarbij ieder boven de 16 jaren kosteloos toegang heeft. - Den 17 is in eene korte zitting der Tweede Ka mer, zonder hoofdelijke stemming het nieuwe reglement van orde aangenomen. De aangebrachte veranderingen betreffen een aaDtal wijzigingen van redactie, aanhalingen van artikelen enz., volgens het eenparig gevoeien van de voorstellers en van de commissie van rapporteurs noodzakelijk. Dep 17 is in eene ook voor niet-leden toeganke lijke vergadering van de Kiesvereeniging „de Grondwet" te Amsterdam door den heer mr. A. D. van Assendelft de Ccningh besproken het voorstel van den heer C. V. Gerritsen, om de verordening op de plaat selijke directe belasting te Amsterdam zoodanig te wij zigen, dat eene progessieve maatstaf van heffing worde ingevoerd, zoodanig, dat jaariyksche inkomens van f 800 vrij zijnen voorts eene geleidelyke progessie worde bepaald van 1 tot 6 pet., behoudens de opcenten, naar gelang der behoefte. In de Staatscourant van den 18 wordt de erken ning geme'd, volgens de wet van 22 April 1855, van de Nationale Kiesvereeniging, te Helder, tot ontwikkeling van staatkundig leven onder de kiezers in gematigd vooruitstrevende richting. Zij tracht dit doel te berei- stellenden toon, alsof bij tot een kind sprak. „Vertel mij eens, wat er gebeurd is Zijn fraai, openhartig gelaat zag er zoo ernstig en vertrouwenwekkend uit, zijne gansche houding was zoo eerbiedig en hartelijk maar zij schuddeniettemin hartstochtelijk afwerend het hoofd. Hii drong niet verder bij baar aan. Vcor de villa hielp hij haar nit het rijtuig en geleidde haar naar het blauwe salon. De bedienden hadden zich de af wezigheid hunner meesteres ten nutte gemaaktten minste niemand liet zich zien. Hier bleef Ferra staan, met een gebaar van wanhopige smart hief zij beide armen in de hoogte. „Alles alles is gedaan steunde zij. „Waarom Detiev zei je partij opnemen, wees kalm, vorstin hij is een man „Maar het i3 waarwaar riep zij uit en zij woelde met beide handen in het losgeraakte blonde haarzoodat het in wanorde om voorhoofd en slapen hing. „O, wees er zeker van, zij heeft niet te veel gezegd In de rue Rochefort geboren in het paleis Arbanoff zoolang onbeschermd gebleven totdat de oude vorst my zijne hand schonk alles is waar alles Maar is dat mijne schuld Zij zag hem met angstig smeekende blikken aan. Eustacbius verbleekte zichtbaar. „Vorstin", zeide hij verwijtend, „waarom hebt gij dat voor Detiev verzwegen „Omdat ik het verleden vergeten had. Wie Had het recht, daarnaar te vragen Hij heeft mij leeren kennen en liefhebben als vorstin Arbanoff, welnu, dat ben ik dat blijf ik waarom is ulieden dat niet voldoende Hij schudde het hoofd de slang der argwaan ont waakte ook in zijn kinderlijk geloorig gemoed. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2