No. 128*. Negentigste Jaargang. 1888. Groote Veemarkten te Alkmaar op Maandag 5 en Woensdag 21 November 1888, ZONDAG 21 OCTOBER. TWEEDE BLAD VERGADERING VAN HEN RAAD DER GEMEENTE Sria v Prijs der gewone Advertentiën; (BebeclU. op Woensdag 34 October 1888, ButUulaufc. ITALIË. Van verschillende zijden wordt gemeld dat, zoodra de keizer van Duitschland in heb bijzonder vertrek van den paus was binnengekomen deze over de noodzakelijkheid van de wereldlijke macht des paus- doms begon te spreken en te betoogen de noodzake lijkheid eenar samenwerking der europeesche mogend heden, om de pauselijke onafhankelijkheid te waarborgen, en zulkz in strijd met de afspraak, dat hierover niet zou worden gesproken. De keizer antwoordde, dat er een bond genootschap der regeerders bestond tot handhaving van den vrede en den tegenwoordigen toestand waarin bet groote aanzien en de hooge roeping des pausen zich vrij kon doen gelden. Na het wisselen van eenige opmerkingen over Frankrijks houding, verzocht de keizer, toen de paus over de zaak scheen te willen doorspreken, hem zijnen broeder te mogen voorstellen. Op hetzelfde oogenblik ging de deur open en trad prins Hendrik binnen. De keizer had bevolen, dat deze 25 minuten na hem volgen zou. Toen de prins binnen wilde treden, maakte de pauselijke opperkamerheer, msgr. della Volpe, daartegen bezwaarmaar graaf Bismarck sneed den redetwist af met te zeggen VEREENIGDE STATEN. Op den Lehigh- Valleyspoorweg heeft weder eene botsing plaats gehad tuesohen een goederentrein en een trein met materiaal, waarbij 15 measchen gedood en 17 gekwetst zijn. jBtnncnl&ub. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. e. van den onderhandschen verkoop van 1LKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlasditg-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. des Namiddags 12s/4 uur. TE BEHANDELEN PUNTEN r Rapport van de commissie van financiën op de rekening van het gasthuis over 1887. e begrooting voor 1889. te burgerweeshuis voor 1889. i nu schutterij voor 1889. berekening van het bedrag der verplegingskosten per wees in het burgerweeshuis over 1887 en voor 1889. Pan Burgemeester en Wethouders. Rapport op het verzoek van N. van der Voort c.s., betrek kelijk het bouwen aan de Snaaremanslaan, met rap port der commissie van bijstand. u op het verzoek van D. Groot te Haringkarspel, om verbetering van het vaarwater tusschen de Halve- maansbrug en de Zes Wielen. Voorstel tot onderhandsche verhuring van het erf aan het Zeglis aan P. Messelaarwederom voor 3 jaren, tegen 27 per jaar. tot het verleenen eener gratificatie aan de hooiste- kers voor in den afgeloopen zomer bewezen buiten gewone dienstenmet rapport der commissie van financiën. Rapport op het verzoek van de erfgenamen v?n wijlen den heer C. Bruin om van de gemeente te mogen koo- pen 45 centiaren grond begrepen onder hunne per- ceelen aan den achterkant der Baangrachtmet rapport der commissie van financiën. r op het verzoek van de heeren J. A. van den Bosch en Zoonom vergunning tot verhooging van het terrein langs hunne fabriek aan de Geestersingel en tot het maken van een vasten steiger in het afgesne den kanaalvak, tegenover hunne fabriek. cp het verzoek van den heer A. H. F. Post Jr., om vergunning tot het maken van twee spruiten uit zijne fabriek naar het e-emeente-riool in de Ged. Baansloot. Verordeningen op de heffing en invordering van wik- en weegloonen. Van de vaste commissie voor de strafverordeningen. Rapport omtrent het voorstel van burg. en weth. tot wijziging der verordening op de heifing van begrafenisrechten. u op de door burg. en weth. ingediende politie-veror- dening op het gebruik van het boord met jaagpad langs de Kanaalkade. Van eene vorige vergadering. Rapport van burg. en weth. op een adres van J. G. v. Garderen. Benoeming van een lid der gezondheidscommissie. Benoeming van een lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. Idem van een lid op het middelbaar onderwijs. Behandeling der gemeente-begrooting voor 1889 naar aanlei ding van het rapport der sectiën. Alkmaar, 20 October 1888. Namens den Voorzitter van den Raad, Be Secretaris, i\ r II O L' T VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat op Zondag 4 No vember 1888 geen vee op de markt zal worden toegelaten vóór des middags 12 uren en dat de gewone Maandagsche veemarkt bjj gelegenheid der groote vee markt op 5 November 1888 zal worden gehouden op de Gedempte Nieuwesloot nabij de Kanaalkade en op den Koningsweg. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 October 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand September 1888 Mej. M. NieuwenhuijzenAmsterdam. Briefkaarten: Wed. Becker, Amsterdam; J. Keerwolf, Alkmaar. Brieven: Verzonden geweest naar Amerika: J. Ton, Van Schermerhorn: J. Kool, f. Van Schoorldam: J. Jonker, GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneen zilveren broche een zwarte vrouwen handschoen; een bont boezelaar; een notitieboekje; een rozenkrans; een schaartje; een zwart zakje; inhoudende een bont boezelaar en een stuk mutsengoedeen groote sleutel; een groote pakkist en twee ledige petroleumfusten. DUITSCHLAND. Den 15, des namiddags te 2 uren, heeft de voorzitter der kamer van koophandel te Hamburg omringd door de leden dier kamer, op de beurs eene toespraak gehouden tot de kooplieden ter herinnering aan het des nachts plaats gehad hebbende feit van de aanfluiting van Hamburg bij het duitsche tolverbond. De National Zeitung maakt eene door de hoogleeraren Virchow en Waldeijer geteekende verklaring openbaar ter waderlegging van de beschuldiging van dr. Mac kenzie dat dr. Bergmann bij de behandeling van Kei zer Frederik op 13 April een valschen weg naar de luchtpijp zou hebben gemaakt In het proces-verbaal der sectie zoo luidt die verklaring is geen gewag gemaakt van een abces in de keelholte en dat heeft ook nooit bestaan. Het weefsel, waarin volgens Mackenzie's brochure de canaie verkeerd zou zijn aangelegd, werd bij de sectie normaal bevondenzonder verandering door litteekens. De hertogin van Hamilton geboren prinses van Ba den is den 18 des morgens overleden. De heer Windthorst de leider der centrumspartij bracht op den Keulschen katholieken-dag 's keizers be zoek op het Vatikaan ter sprakemaar trad niet in bijzonderhedendaar nog geene betrouwbare en vol ledige berichten over dat gewichtige bezoek voorhanden waren. „In alle gevallen zeide de heer Windthorst „hebben wij de verzekering van onzen keizerdat bij de rechten van alle gezinten zal eerbiedigen en tot deze rechten behoort voor ons ook de onafhankelijk heid van k-«t Hoofd onzer Kerk." Pruisen. Den 18, des naauidags te 2 uren, is te Pots dam de eerste steen gelegd van keizer Frederiks Mauso leum, in tegenwoordigheid van de tegenwoordige keizerin, van keizerin Frederik en hare dochters, benevens van den erfprins van Saksen-Meiningenden kroonprins van Griekenland en prins Frederik Leopold, die de in den steen gemetselde oorkonde der plechtigheid voorlas. Keizer Frederik zou den 18 57 jaar oud zijn geworden. ENGELAND. De gemeenteraad van Aberdeen heelt den 15 met 12 tegen 11 stemmen besloten, aan minister Goschen het eereburgersehap dier stad aan te bieden. Aldaar was eene bijeenkomst van 6000 perso nen gehouden, om tegen het plan daartoe op te komen, „Een prnisisch prins kan niet antichambreeren." Volgens een ander berichtgever zou graaf Bismarck tot dien kamerheer gezegd hebben„De prins zal op dit oogenblik binnengaan of in het geheel niet." Den dag na het bezoek des keizers aan den paus had graaf Herbert von Bismarck een onderhoud met den paus. Tijdens dat onderhoud deed graaf von Bis marck uitkomen, dat de duitsche keizer niet onhof felijk jegens den paus had willen zijnmaar dat het hem onmogelijk was, het bestaan van een romeinsch vraagstuk aan te nemen. Vervolgens sprak bij met den paus uitvoerig over de belangen der katholieken in Duitschland. Deze gebeurtenis schijnt van uit het Vatikaan rucht baar te zijn geworden althans het medegedeelde om trent 's keizers onderhoud moet van daar afkomstig zijn Volgens den berichtgever der Figaro zou graaf Bis marck den kamerheermsgr. della Volpe verzocht hebben, den prins aan te kondigen, waarop deze gezegd haddat het hem verboden was en dattoen deze op zijn nader aandringen de deur opende, de pans gezegd had „Nog een oogenblik." Twee minuten later her baalde de graaf zijn verzoek, en op het oogenblik, dat de kamerheer klopte en de deur opende, ging de prins zonder verder te wachten binnen t9rwijl graaf Bis marck hem zacht voortdrong zeggende „Ga binnen ga binnen,' Uwe Hoogheid.'' Blijkbaar geschiedde dit om te verhinderen, dat het onderhoud te lang duurde. De keizer is deu 19 des namiddags te 3 uur onder het gejuich der menigte uit Rome vertrokken. De koning vergezelde hem tot aan het station. Het af scheid was zeer hartelijk. Den 18 werden achtereenvolgens met algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp a. tot onteigening voor de ver breeding van de noordzijde van den oostelijken ingang van de Barrevoetsteeg te Haarlem; b. tot bekrachtiging eener provinciale heffing in Groningen; c.tnd.r "Zuid-Holland; grond te Enschede; f. i> wijziging van de hoofdstukken VII A. en VII B. der staats begrooting voor 1887. De minister van financiën verklaarde, dat zijn ambtsvoorganger reeds in Maart 1.1. de gelden van oude consignatiën, krachtens bijzondere wetsbepalingen aan het rijk toegewezenin 's rijks schatkist gestort had. Zoo spoedig mogelijk zou eene regeling ge maakt worden, om geconsigneerde gelden rentegevend te maken. g. bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van grond en water te Sas van Gent h. naturalisatie van zestien personen i. tot verzekering van de toepassing van de bij het wetboek van strafvordering toegelaten vrijheidsbeneming j. tot bekrachtiging eener overeenkomst met de stoomvaart maatschappij Zeeland. De heer T. Mackaij wenschtdat de regeering alsnog een ■"■iien Zondag voor het personeel mocht bedingen. De heer K e r u ij k wijst er op dat aan dien wensch zou kunnen worden voldaan door deze maatsenappij te verplichten haar personeel uit te breiden. Hij acht het een plicht der re- geering aan het personeel eener maatschappijwaarmede zij indirect eene overeenkomst aangaatof waaraan zij een ver momd subsidie geeftZondagsrust te verzekeren. Wel heeft de regeering geantwoorddat aan het personeel gelegenheid wordt gegeven ter kerke te gaandoch hij acht dit niet vol doende. De heer van Kerkwijk vraagtwaarom dan ook geen Vrijdags of Zaterdagsrust wordt voorgeschreven voor hen, die tot andere gezindten bebooren De minister van waterstaat herhaalt de reeds in zijne memorie van antwoord aangetoonde moeielijkheden om op deze inter nationale vaart eene verplichte Zondagsrust in te stellen. Van een vermomd subsidie is hier geen sprakehet geldt een voudig vergelding van bewezen diensten. De maatschappij Zeeland is evenwel overtuigd van de wensohelijkheid het per soneel zooveel mogelijk rust te verschaffen. Zij heeft de toe zegging daartoe gedaan en zal het niet bij woerden laten. De heer K e r d ij k hield, zijn gevoelen vol, al nam hij met genoegen kennis van des ministers mededeelingen. De Kamer is ten slotte tot nadere bijeenroeping uiteengegaan, waarschijnlijk tot 13 November. Bij kon. besluit van den 11 is tot 1 Januari 1889 geschorst eene verordening van den gemeenteraad te Dinksperloo, waarbij het toelaten van leerlingen op de openbare gemeentescholen is geregeld, ten einde het in werking treden daarvan te voorkomen, hangende bet onderzoek naar de wettigheid dier verordening. Bij kon. besluit van den 16 is benoemd tot ad- vokaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden de teer mr. J. G. Patijngewezen officier bij de arr. rechtbank te 's-Gravonhagethans lid dor 2e Kamer voor het hoofdkieadistrict Schiedam, waarvoor hij krach tens de bepalingen der grondwet moet bedanken, daar beide betrekkingen onvereenigbaar zijn. Biijkens een telegram van den gouverneur-gene raal van Nederl. Indie van den 17 wordt de gouverne- ment8-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 562080 pikols. Te 's-Gravenhage is den 17 opgericht eene ver- eeniging tot verfraaiing van die gemeente ook ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. In den nacht van den 17 op den 18 is te Mid delburg des nachts te 3 unr brand ontstaan by een broodbakker op het Korte Delft, die even te voren zijn huis verlaten had, om in zijne elders gelegen bakkerij aan het werk te gaan. De zuster van den bakker, 24 jaren oud, en zijne vier kinderen, 10,9, 7 en 5 jaar oud, die in het huis sliepen, zijn in de vlammen omgekomen, terwijl het huis geheel afgebrand is. Het lijk der zuster en een kinderlijkje zijn geheel verminkt en verkoold onder de puinhoopen gevonden. Yan de drie overige lijken werd nagenoeg niets teruggevonden. Als oorzaak wordt opgegeven dat de bewonerdie iederen nacht gewekt wordt door zijn knecht, na zich gekleed te hebben, als gewoonlijk naar beneden is gegaan met een petroleum lampje, dat hij op de toonbank gezet en nitgeblazen heeft, waarna hij de deur heeft gesloten. Vermoedelijk is, zonder dat hij het bemerkte, bij bet uitblazen de vlam in den oliehouder geslagen, en terwijl bij de deur achter zich sloot de lamp gesprongen, de olie in vlam en zoo het houtwerk in brand geraakt. De overbuurman, die door het knetteren der vlammen gewekt was geworden, was door den vuurgloed niet in staat hulp te bieden hoewel hij de huishoudster hoorde roepen „help, help, ik stik

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5