Notaris Notaris BACKX NOTARIS BACKX Tot hoofdingeland van Gsestmeranibaclit, van wege het polderdistrict Koedijk is verkozen de heerS. Kramer, tor vervanging van den heer C. Groe- newoud, die niet meer in aanmerking wensehte te komen. Sugtzonbeii Aftikken. Kamer van Koophandel. Stada-Berichten. 5 puik beste Kalikoeten, 3 dito Cielde- koeien, 3 dito kraskaKen, 22 dito öïer- houders1 best mak Paard Speelwagen Tilburie, Boerenwagen driewielde KarZaadwaaier met rollenKarnmolen Boeren- en Bouwgereed schapongeveer 4000 kilo best gewonnen Mooi, eenig Karweistroo Meubelen en hetgeen verder zal worden aangeboden. De kapitale Boerenplaats gelegen te Heilooaan de Zevenhuizerlaanbestaande uit hechte HUISMANS WONINGSCHUUR, TUIN, ERF en diverse perceelen best Wei- en BoëtW- land samen groot 23 hectaren 33 areu 11 centiaren; De arr. reohtbank te Haarlem heeft den 18 Moot en Verlee schuldig verklaard aan den diefstal te Heemstede bij den heer Eschauzier gepleegd en respec tievelijk veroordeeld tot 4 en 5 jaren gevangenisstraf. Den 18 des morgens te half ze3 brak in de wijk Oirle te Tilburg brand uit in een door «even verschil lende gezinnen bewoond huiswaardoor het geheele perceel in de asch werd gelegd. Een groot deel der meubelen werd geborgen. Yan de acht vrouwelijke en de zeven mannelijke kandidaten, die den 18 en 19 te Amsterdam geëxa mineerd werden, zijn zeven vrouwelijke, namelijk M. D. P. v. Dortmondt D, M. A. Ellen berger en C. Haak te Amsterdam, M. Gerth van Wijk T. de Haan en D. Hoogendyk te Haarlem en A. Dondorf! te Enkhuizen toegelaten als onderwijzeres en twee mannelijke als on derwijzer, namelijk H. D. Postte Weesp en C. Eeisig te Amsterdam. Den 18 is nog geslaagd mej. J. H. L, van Dommelen te Amsterdam. Het geschil tusschen de directie der paardentram Hoorn Enkhuizen en den burgemeester van Y7öSt- WOUd over het leggen der rails in die gemeente is in der minne geschikt. Het nog te maken gedeelte der baan, omstreeks 1030 elzal zoo spoedig mogel.jk voltooid worden. Den 15 November a s. hoopt de directie de geheele lijn voor het openbaar verkeer open te stellen. Te Hoogkarspel heerscht de typhus epidemisch. De heer J. T. Cremerlid der 2e Kamer, die pas uit Indie teruggekeerd ie, heeft ten gevolge van eene woud aan het been het onderzoek der indische begrooting niet kunnen bijwonen. Dezer dagen werd in eene gemeente in Noord holland ontdektdat een loteling der nat. militie zich vóór 14 jaren als eenige en wettige zoon van den dienst had doen vrijstellen, ofschoon hij op die vrijstelling geen recht had omdat hij nog een halven broeder in leven had. Hij zal zich thans over deze ontduiking moeten verantwoorden. Aan den heer C, Polak Gz., te Groningeni3 o. a. voor eene inzending „Polaks-LovensElixer" op den grooten internationalen wedstrijd te Brusselon langs gehouden, de bronzen medalje toegekend. Te Haarlem bedraagt bet aantal stemgerech tigden voor de kamer van koophandel 651 tegen 602 in 1886. Ten vorigen jare werd bij den heer P. B. te Apeldoorn tijdens zijne afwezigheid f 600 gestolen, waar van een zeker persoon verdacht werd toen genoemde heer dezer dagen te huis kwam, vond hij de deur zijner woning geopend en genoemden persoon druk bezig met het stelen van een en ander. Met behulp van een buurman werd de dief na eenige worsteling aan de politie overgeleverd. Bij kon besluit van den 3 is aan P. J. Stroombeek, loteling der nationale militie voor de gemeente Rotter dam ontheffing van den werkelijken dienst voor bet onvervuld gedeelte van zijn diensttijd verleend, op g.omi dat bijte Ncrg gaburenna het overlijden zijnet moeder op 13 April 1872 door zijn vader verlaten en in het gemeente-armhuis te Leeuwarden opgevoed en tot 14 Mei 1887 verpleegd is dat de woonplaats van zijn vaderdie zich nimmer te Leeuwarden ophield en voortdurend een zwerrend leven leidde, niet intijds ontdekt kon worden en de pogingen tot het bekomen van het bij de wet voor de vrijstelling als eenige zoon gevorderde getuigschrift, niet zijn gelukt, omdat geen twee personen te vinden waren genoegzaam met de omstandigheden der familie bekend om als getuigen tot het opmaken van dat getuigschrift mede te werken, doch dat thans voormeld getuigschrift verkregen i3. Tot hoofdopzichter van het waterschap de BGGüI- Ster is benoemd de heer O. Dorland te Amsterdam Door do liberale kiesvereeniging Barsingerhorn aldaar worden pogingen in het werk gesteld om de wagendienst Barsingerhorn via Schagen tot aan en van Kolhorn te doen rijden. Zonder gemeentelijke subsidie ziet de ondernemer in deze uitbreiding eer na- dan voordeel. Te Groningen moet voor een lid van den ge meenteraad herstemd worden tusschen de heeren jhr. mr. O. Q. van Swinderen (antirev.) die 643 en A. M. Prins (kleurloos) die 518 stemmen bekwam. Verder waren uitgebracht op dr. N. A. Wiehers (lib.) 410 en op den heer P. Nanning (rad.) 45 stemmen. Van de 3553 kiezers waren 1627 opgekomen. De heer Kriensdirecteur van de scbutterij- muziek te 's-Hertogenbosch heeft volgens de 's-Her- togenbossche Courant afgeslagen het hem uit Boston gedane aanbod, om zich, tegen 4800 's jaars, voor 3 jaar als solist te verbinden aan een voornaam orkest dat in de verschillende groote steden van Amerika uitvoeringen zal geven. Ongeveer 460 bunders van de in gemeenschap pelijk bezit zijnde gronden te Bennekom zijn zonder de kosten voor f 26480 verkocht. Volgens het Leidsch Dagblad is, op verzoek van de politie te Leiden door die te 's-Gravenhage aan gehouden de post-conducteur K., verdaoht van uit eeu verzegelden postzak bestemd voor Sassenheim gelds waarden te hebben ontvreemd. Nadat door den directeur van het postkantoor te Leiden bij den commissaris aangifte was gedaaD, volgde onmiddellijk een onderzoek, waarmede belast werd de inspecteur Pronk. Deze ging naar 's-Gravenhage de woonplaats van K,, en vond niets in zijne woning, doch kwam tot de wetenschap, dat hij in verstandhouding leefde met de vrouw van een brievenbesteller te Amsterdam. Daarheen stoomende mocht het hem bij een onderzoek ten huize dier vrouw gelukken, een'gelijk bedrag als het ontvreemde te vinden, gevende zij opdit van K. in bewaring ontvangen te hebben den dag na de vermissing. Den 16 is door stemgerechtigde ingelanden der banne Oudkarspel tot hoofdingeland van het ambacht Westlrieslandgenaamd Geestmerambachtgekozen de heer H. Hart Cz. en zulks ter voorziening in de vacatnrei ontstaan door het overlijden van den heer C. Kroon Kz- De benoemde verkreeg 93 van de 99 ui'gebrachte gel dige stemmen. De vaatjes, het wrakhout en de lijken, dezer dagen aan de westkust van Texel aangespoeldzyn door den reeder, die te dien einde van Maassluis was over gekomen, herkend als afkomstig te zijn van„ de Secun- da" Maassluis 43, welk vaartuig bemand was met 14 koppen. Alle opvarenden zijn waarschijnlijk in de golven omgekomen. Het wrak van genoemd vaartuig ligt on derstboven achter De Westen op het strand. Aan de kust achter Eierland is een reddingsboei opgevisobt. Den 17 is door den heer Jansma van Oosterend eene redevoering gehouden te Den Hoorn op Texel- Hij lichtte eenige punten toe uit het zoogenaamde „pro gram van actie" en verdedigde de houding der anti revolutionaire partij, ook wat betreft het samengaan met Rome. Na afloop werden de aanwezigen uit- genoodigd lid te worden van eene op te richten anti revolutionaire kiesvereeniging. Door de meeste aan wezigen werd hieraan gevolg gegeven. Later zal worden beslist of de nieuwe vereeniging zelfstandig zal optreden of wel zich zal aansluiten bij de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Oosterend op Texel. De contributie is bepaald op 50 cents. Een dezer dagen las ik in uw blad dat te Hoorn, waar eerst in dit jaar eene Kamer van Koophandel en Fabrieken in het leven geroepen werd de vraag aan de orde is gekomen of de vergaderingen van dat col lege al dan niet voor bet publiek toegankelijk zullen zijn. Hier ter Btede, waar die instelling, naar ik meen, reeds meer dan 30 jaren bestaat schijnt die vraag nooit te zijn besproken althans ik herinner mij niet dat dit punt in het openbaar een punt van gedachten- wisseling heeft uitgemaakt. Toch mag het bevreemdend heeten, dat in eene gemeente van meer dan 15000 zielen, waar men in vele opzichten de openbaarheid niet schuwt en waar van tijd tot tijd zulke belangrijke vraagstukken, met den handel of het marktwezen in betrekking staande, in behandeling komeD nooit aangedrongen is op het houden van openbare vergaderingen door de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vooreerst hebben de kiezers er het grootste belang bijte weten hoe de door hen afgevaardigde mannen zich kwijten van den hun opgedragen last, opdat zij kunnen beoordeelen, in hoever de leden periodiek aftredende zich eene her kiezing waardig hebben gemaakt. De verhouding van de kiezers der Kamer van Koophandel tot de leden van die instelling is toch volkomen gelijk aan die van de stemgerechtigden voor leden van de 2e Kamer de Provinciale Staten en den gemeenteraad tot de i>aar die colleges afgevaardigde personen. Doch bovendien -hvuDeti niet alleen de kiezersmaar alle den gang der zaken nagaande ingezetenen belang bij betgeon door en in de Kamer van Koophandel gebeurt. Hebben, bijvoorbeeld, alle neringdoenden niet belang bij de wetenschap van hetgeen door de Kamer gedaan wordt, om veranderingen of verbeteringen te verkrijgen in de dienstregeling van den hollandschen spoorweg, waarover zoo menigmaal klachten worden vernomen Zou het geven van openbaarheid aan de daarover gevoerde besprekingen zelfs niet aanleiding kunnen zijn of worden, dat eventueels verzoeken een beter onthaal vonden dan thans meestal het geval is Zou het niet hoogst wenschelijk zijn dat algemeen bekend werden de besprekingen, welke zeer zeker van tijd tot tijd gehouden worden over den voor- of achter uitgang der markten, over het invoeren van nieuwe of het afschaffen van oude maatregelen op die markten Zou menige wegsverbetering niet spoediger tot stand komenwanneer algemeen bekend waren de redeneD waarom men verbetering wensc' t of vraagt P Ja, ik durf verder gaan. Van de Kamer van Koophandel wordt menigmaal gesproken als een col lege dat weinig beteakent en weinig invloed uit oefent. Menigmaalzoo niet altijd ten onrechte doch een natuurlijk gevolg van de waarheid van het spreekwoord „onbekend maakt onbemind." Zou nu de bewering zoo gewaagd zijn, dat het prestige, het aanzien van het college winnen zou, wanneer zijne handelingen en besprekingen algemeen bekend werden P Het is waar, dat de Kamer van Koophandel over de 2 laatste jaren een verslag van hare handelingen het licht heeft doen zien en deze maatregel is zeer zeker een stap op den goeden weg geweest, doch een verslag bevat en kan natuurlijk niet anders bevatten dan een zeer kort overzicht van de voornaamste handelingen. In een verslag wordt, bij voorbeeld, geene melding gemaakt van eene vraag, aan bet slot eener vergadering gedaan, welke meermalen den stoot geeft aan het brengen van ingrijpende veranderingen in bestaande toestanden. Zou het oogenblik niet voor de kiezers gekomen zijn om te trachten die openbaarheid welke elders reeds jaren bestaat, te verkrijgen hetzij door het richten van een daartoe strekkend verzoekschrift aan de Kamer zelve, hetzij door het stellen vau kandidaten bij de aanstaande verkiezing, die voorstanders van openbaarheid zijn, vooral nu een aftredend lid zich niet meer herkiesbaar stelt Een handela.ar. Schriftelijk werk vac het den 20 te Alkmaar ge- honden examen voor hoofd der openbare school te Noord-Schermer, gemeente Oterleek, waaraan door 22 personen werd deel genomen. Rekenen en vormleer. 1. A en B nemen een werk aan voor 240,—. A arbeidt er eerst gedurende 8 dagen alleen aandan vervangt B hem en arbeidt 6 dagen over '/6 van het geen A onvoltooid heeft gelaten. Daarna voltooien zij het overige van het werk gezamenlijk in 12 dagen. In welken tijd kunnen zij het geheele werk te zamen afmaken en hoeveel komt ieder van de aannemingsom toe? (Rek. Opl.) 2. Een handefaar koopt 2 partijen ko'fie, de eene tegen 75 cents, do andere tegen 90 cents de K.G., samen voor f 3240,—. Hij verkoopt de eerste partij tegen f 1,en de tweede tegen 75 cents de K.G., en wint daardoor in het geheel ll1/, pet. Hoeveel woog elke partij P (Rek. Opl.) 3. a. Verklaar als proeve van behandeling voor leerl ngen het volgende vraagstukje, zoodat zij het op twee manieren kunnen pplossen Een boer verkocht eenige lammeren tegen ƒ221/, de 3 stuks en ontving in betaling 50 rijksdaalders en l1/, maal zooveel guldens als er lammeren waren. Hoe veel lammeren v3rkocht die boerP b. Geef daarna de oplossingen, zooals ge die van de leerlingen verlangt. 1. Van eene regelmatige vierzijdige pyramide is Let erondvlak, dat 225 cM* groot is, de helft van de som der zjjvlakken. Bereken den inhoud van deze pyramide. Paedagogiseh opstel. Eenheid in het onderwijs. Waarin bestaat ze? Hoe wordt ze in eene school met meer dan ééa onder wijzer aangekweekt? Nederlandscbe taal. A. Ziet gij in de volgende zinnen fouten Zoo ja, verbeter ze en geef nauwkeurig aan, waarom het fou ten zijn. 1. De Heer X heeft een ingekankerden haat tegen de Duitschers opgevat. 2. Ik ben, ik zal niet zeggen een groot vriend, doch in nauwe betrekking tot uw vader. 3. Zou het niet goed zijn, om overal te laten aan plakken, dat indien twee jongelieden, zooals A en uwe dochter, die men dan moest omschrijven, daar door trekken, ben aan te houden? 4. De kroon der welsprekendheid is alleen voor den waren redenaar weggelegd, dien het vuur der edelste geestdrift in den boezem blaakt, en den heiligen gloed zijns harte warm en zuiver in zijne redenen weet uit te storten 5. Zwak, zenuwachtig, sukkelend moest door een en ander eenen nadeeligen invloed op zijne zienswijze uitgeoefend worden. B. Hoe maakt gij aan uwe leerlingen het onderscheid duidelijk tusschen het Aanwijzend en het Betrekkelijk voornaamwoord Methodiek. Behandel voor leerlingen der laagste klasse de hoe veelheid 4. Volgens de onlangs vastgestelde lijst bedraagt het aantal ki6Sg6r6Ch.tigdGn voor leden der kamer van koophandel en fabrieken alhier 377. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat cp eene den 17 gehouden vergadering van nagenoeg alle heeren zangers, die medewerkten tot het den 9 gegeven armenco/rcerii, een mamiGnzangverGeniging is opgericht, onder leiding vau den heer P. C. Koer man welke vereenigiug zich in zijn geheel heeft aan gesloten bij de afdeeliag Alkmaar en Omstreken van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst. Als bestuursleden werden gekozen, de heeren L. J. Keu's, president, G. M. Bakker, secretaris en W. C. Kocb, penningmeester. Wij juichen het bovenstaande ten zeerste toe, omdat daardoor zeer zeker een flinke schrede is gedaan op den goeden weg om, door vereeniging van i' Uiiekail krachten te dezer stede de toonkunst in het algemeen te bevo-deren. zal publiek verkoopen op Woensdag 7 November 1888 voormiddags 9 uur, te Schagen, aan de Nes, op de plaats bewoond geweest door MEIERT SCHENK: zal publiek verkoopen te Heer Hugo Waard, op Dinsdag 13 November 1838, voormiddags 10 uur, in de herberg «de Zwaan* De kapitale BOEBEINBMjAAVSge legen te Heer Hugo Waard, aan den Middenweg, nabij de kerkbestaande uit vernieuwde BuiS- manswoning met Vuin, Boomgaard Erf2 Arbeiderswoningen en diverse perceelen best 1Wei- en Bouwlan samen groot 24 hectaren 85 aren 82 centiaren. Behoorende tot den boedel van wijlen de echte lieden JACOB ROOTJES en AALTJE SWAAG. Uitvoerig bij biljetten. zal publiek verkoopen, op Woensdagen 14 November 1888 bij opbod en combinatie en 21 November 1888 bij eindtoewijzingtelkens des morgens 10 uur, in de herberg van C. Pepping te Alkmaaraan de Choorstraat en de helft in een stuk Bouteland aldaar, aan den Hoogenweg, groot 1.85.75. Eigendom van den heer JACOBUS KRAAKMAN DE JONGSTE. Te aanvaardenBouwland dadelijk, Weiland Kerst mis a.s. en Huis met bijbehocren 1 Mei 1889. Zie de biljetten.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 6