Een kind uit het volk. No. 129. Negentigste Jaargang. 1888. WOENSDAG 24 OCTOBER. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone Advertentiën: BuiteuUub. DUITSCHLAND. Graaf Herbert von Biempck begaf zich den 21 naar Eriedrichsruh. ENGELAND. Den 18 is te Londen bij een zwem wedstrijd om het kampioenschap over eene lengte van duizend yards, ongeveer 950 el, die prijs gewonnen door een liefhebber, die allen zwemmers van beroep voorbleef en dien afstaDd in 14 min. 17% sec. aflegde. FRANKRIJK. Den 18 is het wapenschild van het duitsche consulaat te Havre afgehaakt en met slijk bemorst in eene der straten terug gevonden. De prefect betuigde den duitschen consul zijn leedwezen daarover en verklaarde, dat een onderzoek zou worden ingesteld. De minister van buitenlandsehe zaken heeft dezelfde ver klaring aan den duitschen gezant te Parijs afgelegd. WJE1ON. ITALIË. De Keizer heeft bij gelegenheid van het ontbijt aan boord van het koninklijk jacht Savoja, tijdens de revue over de vlootop de gezondheid van den minister-president Crispi gedronken en hem zijn photo- graphisch portret geschonken met eigenhandig geschreven opdracht. Na den afloop der revue is nog een bezoek aan Capri en Isehia gebracht. j&inncniattü). STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Gedwongen winkelnering. ALKMAARSCHE COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM®. COS- TER ZOON. Den 21 had de plechtige overdracht van het gebied der vrijhaven van Bremen plaats. De burgemeester Buff hield by deze gelegenheid eene redewaarin hij o. a. reide Onze keizer handhaalt de macht des rijks, om het den vrede te verzekeren. God schenke bem bij voortduring de kracht om op deze wijze den vrede te blijven handhaven. De Keizer is te Potsdam teruggekeerd. Aan het station werd hij ontvangen door zijne gemalin, met wie hij terstond naar het Marmeren Paleis gingten einde aldaar haren 30 verjaardag op den 22 te vieren. Thans is in de wijk Wh teehapel te Londen een groot magazijn met 5 verdiepingen afgebrand. Hoewel bij het uitbreken van den brand 200 mannen en vrouwen aan het werk waren ea velen uit de ramen sprongen is niemand omgekomen. Slechts enkelen werden licht gewond. In dit rijk worden tegenwoordig ongeveer 74171 krankzinnigen op kosten van den Staat verpleegd tegen 44703 in 1863. Deze buitengewone vermeerdering is volgens dr. Rhodes het gevolg biervan dat de familie en vrienden dier zieken veel spoediger tot het zenden van krankzinnigen naar een gesticht overgaan dan vroeger. Daarentegen zou het aantal idioten volgens hem zeer gering zijn. Dr. Mackenzie heeft bet bericht tegengesproken, als zou Keizerin Erederik zijn veel besproken verweerschrift gelezen hebben vóór dat bet perse ging. De parlementaire commissie, welke benoemd is om de besehuldigingendoor de Times tegen Parnell en andere iersche nationalistische afgevaardigden ingebracht te onderzoeken heeft den 22 hare werkzaamheden aangevangen. De Senaat heeft het wetsontwerp, waarbij de verkoop van ridderorden strafbaar wordt gesteldbij tweede lezing goedgekeurd. Kamer. Het door een lid ingediende voorstel om eene belasting van de beursspeculatiën te heffen, waarvoor de minister van financiën zich gunstig gezind verklaarde, is den 20 naar de begrootingscommissie verzonden, m I BIBI ll»lll—Uil mmn I mini II llllll .".aftmn.UKBBWUJU-UI.i.WIHJWJI.Nt.33»aiHa8SS«r - 40) Toen hij bij de prinses binnentrad vond hij haar alleen zelfs freule von Nobbe was niet tegenwoordig. De deuren naar het breede balcondat op den tuin uitzag, stonden open, de lentelucht drong vrij binnen, en deed de zware gordijnen min of meer bewegen. De breedbladerige aloës in de sierlijke bronzen vazen die hier en daar het fijne rasterwerk afwisselden droegen het laatste schijnsel van het wegstervende avondrood op hare sterke, stekelige bladeren. Detlev herinnerde zich later nauwkeurigdat hij dat alles zag evenals den helderen hemel, waaraan de Bterren reeds begonnen te schitteren, en de kronen der boomeD, die reeds jeugdig groen vertoonden, waarmede de wind ruischend speelde, zacht, als zong hij een avondlied. De prinses wendde zich tot -hem en gaf hem de hand, zij zag er zeer ontdaan nit. „Graaf Rommingen, ik heb u laten verzoeken bij mij te komen ik heb u iets te zeggen." Detlev boog zich over de aangeboden hand, hij schrikte. Zoo vaak de prinses hem wat had te zeggen gehad waren het onaangenaamheden voor bem geweest. „Gij schrikt voor wat er komen zal 1" ging de prinses voort met eene opwelling van bitterheid, toen zij zijne onwillekeurige beweging opmerkte. „Gij hebt helaas gelijk. Het lot heeft mij nu eenmaal uitgekozen om u leed te moeten berokkenen. Toch het geschiedt in de hoopdat gij mij later gerechtigheid znlt laten wedervaren wanneer ook voor het oogenblik hetgeen ik u zeggen zal u tegen mij inneemt." Opmerkzaam zag Detlev in het opgewonden gelaat voor hem. Daar was hij weder, die vreemde, zonderling vurige blik, dien bij voor de eerste maal in den schouw burg had opgemerkt en dien hij aan de verlichting had Generaal de Miribel lid van den hoogen krijgsraad, 58 jaren oud, door de republikeinen voor eenorleanist gehouden, is in plaats van generaal Eerrier, die wegens zijn hoogen leeftijd moest aftreden, benoemd tot bevel hebber van het 6 legerkorps, dat bij de oostelijke gren zen ligt. In eene te Lyon gehouden voordracht heeft de heer de Lesseps verklaard, dat het Panamakanaal in 1890 geopend zou worden. SPANJE. De heer Canovas del Castillo, de leider der conservatieve partij, is bij zijne aankomst te Savra- gossa met vijandige mauifestatiën ontvangen. De gen darmes joegen de menigte uiteen en namen eenige personen gevangen. De orde werd daarna hersteld. Den 2L heeft hij aan een feestmaal, hem door de conservatieven aangeboden eene uitvoerige rede gehouden waarin hij het algemeen stemrecht bestreed en het beginsel van het koningschap verdedigde. Hij drong verder aan op begunstiging van de volksnijver heid en den landbouw. De ministerraad heeft den 21 bij de behandeling van de door den minister van oorlog voorgestelde leger- bervorming, besloten, de Cortes tegen 5 Dec. a.s, bijeen te roepen en dan de dadelyse behandeling dier her vorming te vragen. Door eene schikking onder de ministers is alle vrees voor eene ministerieele crisis weggenomen. VEREENIGDE STATEN. Door den ver keerden stand van een wisael is cp den Balïimore-Ohio spoorweg bij Washington in Penaylvanie een sneltrein ontspoord, ten gevolge waarvan 2 personen gedood en 15 gewond zijn. Het gewijzigde wetsontwerp betreffende de ge dwongen winkelnering van den heer Doinela Kieuwenhuis luidt als volgt: Art. 1. Zij, die personen in dienst hebben, zijn verplicht het loon, uiterlijk om de week, uil te betalen in Nederlandsche geldspeciën of munt- of bankpapier. 1 JDeze bepaling is niet van toepassing op inwonende dienst boden, scheepsgezellen, militairen en openbare ambtenaren. Art 2. Het is den werkgever verboden het loon uit te betalen op plaatsen waar sterke drank wordt verkochtnoch in winkels, gedreven door hem zeivenzijne echtgenoote of personen die tot hem in eenigeriei dienstbetrekking of betrek king van bloedverwantschap of zwagerschap staan. toegeschreven. Ditmaal kon het licht daaraan geen schuld zijn, het begon reeds sterk te schemeren. „Ik luister, Uwe Hoogheid", zeide hij, op peinzendeu toon. Zij legde hare baud op zijnen arm. „Ik hecht veel aau uwe tegenwoordigheid aan het hof, graaf Rommingen. Zooveel, als eene vrouw, die zelve vaste beginselen heeft, waarde hechten kan aan den omgang met eenen man, wiens leven zich naar onwrikbare beginselen regelt. Ik kan het niet verdragen, u bedrogen u met eene onwaardige verbonden te zien." Hij deed eene schrede achteruit, alsof men hem een slag had gegevenzijne lippen drukten zich stijf op elkander, de aderen op zijn voorhoofd zwollen op. „Uwe Hoogheid Zij maakte eene haastige afwerende beweginghare vingers sloten zich vaster om zijnen arm. „Luister eerstriep zij gebiedend, „Zekerik spreek van vorstin Arbanoffvan uwe verloofde. Maar gg zijt bedrogen zoo goed als wij uw woord bindt u niet langer gij zijt vrij, Rommingen „Vrij?" zeide hy, terwijl bij trotsch het hoofd in den nek wierp. „Ik verlang er volstrekt niet naarwant ik heb Ferra lief." De, prinses lachte schel. „Ook de avonturierster Wier nabijheid reeds voldoende is om eene schaduw te werpen op uw wapenschild? Neen neen, zeker niet! Ik stel u te hoog, om ook maar een oogenblik daaraan te twijfelen." „Uwe Hoogheid!" Detlev sprak kalm en beslist, „wat zou liefde beteekenen, wanneer zij niet vertrouwen kon Uw anders zoo goedgunstig en reebtvaardig oordeel mag op een dwaalspoor zijn gebracht, gij moogt de innige overtuiging hebben, goed te handelen, ik daarentegen ik ben de natuurlijke beschermer mijner verloofde en mag niet zoo spoedig twijfelen." „Gij gelooft mij niet ik dacht het welmom pelde Sibylle, „maar wat zult gij zeggen, wanneer ik u v irtel dat vorstin Arbanofl afkomstig is uit de rue Rochefort door hare ouders verkocht werd aan Het is aan slyters en tappers van sterken drank verboden de uitbetaling van loonen in hunne inrichtingen toe te laten. Art. 3. Alleen wegens schade, aan den werkgever toege bracht door eene daad des arbeiders of door zijne nalatigheid of onvoorzichtigheidmag inhouding plaats hebben op het loon des arbeiders. Bij geschil over de vraag, of schade is toegebracht door de daadnalatigheid of onvoorzichtigheid des arbeiders of over het bedrag der schadeloosstelling beslist de rechter. Voordat de rechterlijke beslissing kracht van gewijsde heeft verkregenmag geene inhouding geschieden. Art. 4. Het is den werkgevers of hun ondergeschikten ver boden arbeiders te ontslaan, te schorsen, te beboeten, eenigeriei voordeel te ontnemen of eenigeriei nadeel hoegenaamd toe te brengenop grond van de wijze waarop zij over hunne in komsten beschikken. Het is den werkgevers of hun ondergeschikten mede verboden eenigeriei invloed hoegenaamd te oefenen op de wijze waarop de arbeiders wenschen te beschikken over hunne inkomsten hetzij door bedreiging met ontslag, schorsing, boete, ontneming van eenigeriei voordeeltoebrenging van eenigeriei nadeel hetzij door verzoeken of door welke andere middelen ook. Art. 5. Ingeval werkgevers zeiven hunne echtgenooten of personen die .tot ken in eenigeriei dienstbetrekking of betrek king van bloedverwantschap of zwagerschap staaneen winkel drijven, in eene winkelnering zijn betrokken of bons verkoopen waarop in winkels goederen kunnen worden verkregendan mogen in die winkels aan de personen, in dienst der werkgevers, de goederen niet hooger worden verkocht dan tot een prijs die, in verband met de plaatselijke omstandigheden kan ge acht worden gelijk te staan met de prijzen elders geldende. Art. 6. Betaling van verschuldigd loon in goederen of in bons voor goederen, of in welken anderen dan den in art. 1 bepaalden vorm ook, is van onwaarde en de arbeider behoudt ondanks zoodanige uitkeering het recht om de betaling van het volle loon in geld te vorderenook al ware bij oontraet anders bepaald. Tegen eene vordering van den arbeider tot uitbetaling van loon mag niet in compensatie worden gebracht het door hem verschuldigde wegens aan hem geleverde goederen of bons voor goederen of aan hem verleende diensten hoegenaamd. Geene rechtsvordering is toegelaten ter zake van schuld we gens leveringen, in strijd met art. 5. Ingeval de betaling reeds heelt plaats gehadis de verkooper verplicht aan den kooper terug te geven hetgeen dezenaar de schatting des rechters, heeft betaald boven den daar bedoelden prijs. Art. 7. Overtreding dezer wet wordt gestraft met eene geldboete van ten minste 100 gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen vijf jaar is verloopen sedert eene herhaalde veroordeeling van den schuldige wegens overtreding dezer wet onherroepelijk is gewor den, wordt eene geldboete van ten minste 500 gulden opgelegd. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen vijf jaar is verloopen sedert eene herhaalde veroordeeling van den schuldige wegens overtreding dezer wet onherroepelijk is ge worden wordt eene geldboete van ten minste 1000 gulden opgelegd en de schuldige wordt ontzet van het recht van kiezen en verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitge schreven verkiezingen en van het recht van uitoefening van zijn beroep of van één of meer zijner beroepen. De commissie vau rapporteurs over dit wetsvoorstel heeft den 18 reeds haar eindverslag uitgebracht. Zij verklaart daarin „na kennis te hebben genomen van de memorie van antwoord", door „de gewisselde schrif turen de openbare beraadslaging genoegzaam voorbereid te achten." een jongen man in wiens paleis zij zoolang woonde, totdat de oude voratin het net der schoone moeras- plant verstrikt, haar trouwde. Men behoeft waarlijk geen bijzonder beschaafde opvoeding te hebben genoten, om de moraal van dit alles te vinden." „Onmogelijk riep Detlev ontzet. „Waarom verzweeg zij dit deel van haar leven zoo zorgvuldig voor ons allen Waarom sprak zij er niet over met u, met mevrouw von Bogdanoff? Ik zie het aan n, ook gij hadt er geen vermoeden van." „Neen dat had ik niet en ik geloof het ook niet! Wie vertelde u dat, Uwe Hoogheid? Bij den hemel, hij zal mij rekenschap geven", zeide Detlev, zwaar ademhalend. „Vraag mij dat niet, ik gaf mijn woord, om den naam nooit te noemen.' Detlev lachte schor. „En ik zou geloof schenken aan laster, die in het duister zich schuil houdt Aan een Bohaamteloozedie zich in de plooien vau uw kleed verbergt, Uwe Hoogheid? Nooit! U vergunt wel, dat ik mijne verloofde opzoek." Weder legde de prinses hare hand met vasten druk op zijnen arm, zij kwam vlak bij bem. „Arme vriend", zeide zij met verstikte stem, „ik ken dien strijd, waa' in men zich met alle bracht er tegen verzet, om iets te gelooven wat ons zeiven of eene andere dierbare persoon verlaagt ik ken dien maar tevens zeg ik u, het helpt niets de waarheid moet gij toch onder de oogen zien onverbiddelijkDie at rijd is reeds het bewijsdat verstand en gevoel niet met elkander in overeenstemming zijn die is wel sprekender dan woorden het kunnen zijnRom mingen kijk niet zoo wanhopig wees een man." „Ik zie er niet wanhopig uit, Uwe Hoogheid", zeide hij stijfhoofdig, „ik beken, dat ik nog in geen enkel opzicht overtuigd ben." Er was echter iets in zijn binnenste, dat dit weersprak, dat bem doodelijk angstig maakte, waaraan hij zich tot iederen prijs had willen onttrekken. Wordt veroolgdi

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1