I No. 130. Negentigste Jaargang. 1888. V K IJ D A G 26 OCTOBER. I ne%> ering- let op 'racht- ispaart blijft ij? met Plaatsgebrek noodzaakt ons het Feuilleton achterwege te laten. ©fficiëcl Oebeclte, j3uitgtUan&. BELGIS. Te Brussel moet voor een lid der Kamer lerstemd wo.den tusschen de heeren Graux gematigd liberaal, die 5351 stemmen verwierf en Povas katho liek die 5108 stemmen op z eb vereenigde. De ver kiezing geschiedde in de plaats van een overladen katho liek afgevaardigde. FRANKRIJK. De ministerraad heeft zich ver- eenigd met een door den minister van financiën Peytral opgemaakt ontwerp eener inkomstenbelasting bestemd om het geheele inkomen van den belastingschuldige te treflen buiten en behalve de reeds bestaande belastingen op hot inkomen. Bij dat ontwerp wordt de belasting van inkomsten uit arbeid (beroepenhandel en nijver heid) op 1 pet., van andere inkomsten op IJ pet. ge steld. Ook renten en dividenden van buitenlandsche fondaen zijn aan het recht van IJ pet. onderworpen. Alle inkomsten boven 2000 francs vallen onder de belasting, maar d.e tot 3000 fres. worden verminderd met 1/3, die van 3000 tot 4000 fres. met 1/4, als zij door een enkel persoon en die tot GOOO fres. als zjj door het hoofd van het gezin worden genoten. Ieder belastingschuldige is verplicht opgaaf te doen van den aard zijner inkomsten. Valsche aangifte wordt gestraft met verhooging der belasting met de helft; het nalaten van aangifte met verdubbeling der heffing. In elke gemeente wordt eene commissie van schatting ingesteld, in eik arrondissement eene commissie van toezicht. SERVIE. De Koning heeft het door den minister van financiën aangeboden ontslag aangenomen. De heer Miatova is met de tijdelijke waarneming belast. SPANJE. Te Barcelona heeft de heer Castelar eene rede gehouden, waarin hij het geheele volk oproept, om zich aaneen te sluiten, zich verklarende tegen de revo lutionaire middelen. Hij sprak overigens de meening uitdat de regentes het tijdperk der parlementaire monarchie moest inwijden, drong op algemeen stemrecht aan en was van oordeel, dat de militaire hervormingen een demokratisch kar kter droegen. Hij werd uitbundig toegejuicht. ümtscnijtub. Beroepen te Haringcarspel en Dirkshorn (toez.) ds. A. M. A. Beijudeis te Aartswoud. Prijs der gewone Advertentiën: Jugexanöeu &tabg-j&eri*?ttteu. ALMAABSCHE CftlllWT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door net geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. IA -V Op de markt van Zaterdag 20 October 1888 ia te Alkmaar achtergebleven een schaap. De daarop rechthebbende vervoege zich bij den commissaris van politie. Te Marseille staakten ongeveer 350 banketbakkers- kneohts het werk. De gemeenteraad van Parijs heeft den 22 besloten het kruis op het Panthéon te verw deren en daarvoor f 7000 toegestaan en den naam van den Boulevard d' Italië te veranderen in Boulevard Blacqui. De commissiebelast met het onderzoek der voor: stellen tot herziening der grondwet, heeft den 24 ge neraal Boulanger gehoord. Hij verklaarde de grondwets herziening door de Constituante te wenschen; hij drong aao op ontbindingdoch weigerde zich uit te laten over de nieuwe staatsregeling. Waar zijn gevoelen was het herstel der monarchie ia Frankrijk onmogelijk. Hij zou stemmen voor de afschaffing van het presidentschap. Alle ambtenaren, van het hoofd van den Staat af, moesten verantwoordelijk zjjn. Het vraagstuk der schei ding van Kerk en Staat moest aan het oordeel des lands onderworpen worden. Het leger moest buiten de staatkunde blijven en den soldaten mocht het stem recht niet verleend worden. Senaat» Den 23 werd een voorstelom de com missie ter indiening van een herzieningsontwerp voor de grondwet te benoemen, verwerpen. Kamer. Den 22 zijn de algemeene beraadslagingen over de begrooting begonnen. Een lid der rechterzijde opende ze met op te komen tegen de nieuwe voor het leger geeischte uitgaven doch de heer Bouvier, voor zitter der begrootingscommissie, antwoordde hem, onder luide toejuichingen der republikeinen, dat deze uitgaven de heilige belangen des vaderlands en de nationale verdediging golden. Een republikeinsch lid hield eene rede tegen de door den minister van financiën ontwoi- pen inkomstenbelasting. De rapporteur Roche lichtte den 23 de oorlogsbe- grooting toe. Hij trachtte de verhooging der uitgaven e rechtvaardigen door te wijzen op eene buitenlandsche mmenepanning, die de vrijheid van Frankrijk bedreigde, lij geloofdedat niemand voor militaire uitgaven zou erugdeinzen (toejuichingen)naarmate de wetenschap vooruitgingzouden nieuwe uitgaven noodig worden. De begrooting zou 1.065.000.000 millioen fres. bedragen. Het regeeringsblad behelst een door den metropo- litaan onderteekend besluit van den 24waarbij de echtscheiding tusschen den koning en de koningin wordt uitgesproken. De zaogvereeniging AVOIlilOril'S Mannen koor" herdacht den 20 op feestelijke w -ze haar tien jarig le.-taan. In de daarvoor afgehuurde stoomboot „Warder—Oosthuizen" vertrokken de leden met hunne dames te ééa uur des middags langs de Zaan na-r Amsterdam. Daar werd c. a. de Hollandsche Opera in den Parkschouwburg bezocht. Ten hoogste voldaan en in de prettigste stemming keerde hot gezelschap om' streeks 5 uur 's morgens te Avenhorn terug. Zeker zal dit feest langen tijd in aaugeDame herinnering bij de leden blijven. Den 21 des ochtends is te Wester blokker de woning van den tuinder KI. de Jong, die voor zaken naar Amsterdim was, door onvoorzichtigheid van een paar kinderen in brand geraakt en afgebrand. Den 21 is door stemgerechtigde lidmaten der doopsgezinde gemeente te Helder tot predikant bij die gemeente aldaar beroepen ds. Doosjes te Beemster. Bij kon. besluit van den 23 is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te Ha degarijp de heer C. Bek, thans in die bet-ekking te MedombliK. Den 23 des namiddags is op den trein die om 6.9 van Alkmaar naar den Helder vertrekt, tusschen Alkmaar-He8r Hugowaard op de hoogte van den Waarddyk geschoten. Het schot kwam terecht in de derde klas coupé n°. 216, waarin zich 10 personen bevonden. De glazen van de coupé werden verbrijzeld en de stukken kregen de personen, die zich daarin bevonden, tegen het hoofd. Overigens kwamen allen met den schrik vrij. Van de acht kandidaten, den 23 en 24 te Am- sterdam geëxamineerd, zijn twee als onderwijzeres toegelaten de dames D. E. J. de Keijzer en G. F. C. van Nop te Amsterdam. In het nutsdepartement Kolhoril zal in den loop van dezen winter optreden de heer dr. J. Zaaijer, wiens onderwerp van bespreking zal zijnvrijhandel en protectie. De kamer van koophandel te Rotterdam heeft bes'oten, bij den minister van waterstaat aan te dringen op de invoering van een postzegel van 7^ cent. Het 42 Nederl. Laudhuishoudkundig Congres wordt te Bergen op Zoom gehouden van 8 tot 12 Juli 1889. Volgens het Vaderland is het hoofd der school te Helder B.voor eenigen tijd spoorloos verdwenen professor in de wiskunde aan de tioogeschool te iowa. De verandering van 40000 geweren is toegewezen aan de firma Soleil en de Beaumont te Maastricht voor ƒ8.10 per stuk. Do Koning, die dezer dagen het beschermheer schap over de Maatschappij „Heleuaveen" tot bevorde ring van verveeningen en ontginningen in Noordbrabant aauvaardde, heeft, als gevolg daarvan, om de bewoners van Helenaveen krachtig in huu landbouwbedrijf te steunen zeer belangrijke bydragen ter beschikking van die maatschappij gesteld tot 1°. afdoening van alie schuld, die de nederiaudsche vaste arbeiders der Maat schappij aan de Maatschappij mochten hebben, (zij stelt nl. hare vaste arbeiders door voorschotten in de gele genheid een eigen landbouwbedrijf te beginnen)en 2° vorming van fondsen a. ter ontwikkeling van den veestapel en b. ter bevordering van de groente-ooft- en boschcultuur. Bovendien zijn zoowel ten behoeve der bewoners als tot vorming van proeftuinen eenige honderdt Hen uitstekende vruchtboomen en eene zeer groote hoeveelheid groenten en zaden ten geschenke gegeven. Dit krachtig optreden heeft ten doel de ont wikkeling en bevordering van die culturesdie de ko ning het voordeeligst voor de arbeidende bevolking acht. Het bestuur der Maatschappij „Helenaveen" heeft die koninklijke gunsien dankbaar aanvaard. De r. k. kerk vau Hulsel,gemeente Hooge- en La- gemierde en Hulsel is geheel afgebrand. De groote klok is gesmolten. Kerk en toren waren voor f 11000 ver zekerd en de inhoud slechts voor f 1000. De gemeenteraad van Zutphen heeft den gasprijs op zes centen vastgesteld. De verkiezing van een lid der 2e Kamer in het hoofdkiesdistrict Schiedam, in plaats van den heer mr. J. G. Patijn, is bepaald op den 20 November en even- tueele herstemming op den 4 December. De minister van waterstaat heeft op het verzoek van den gemeenteraad van Texel in zake de vergrooting en verbetering van de haven aldaar, waarvan de kosten geraamd zijn op 41000, geantwoord, dat, al ziet hij het belang der verbetering in, de verbetering der haven niet voor rijks-rekening kan worden overgenomen, doch dat hij in overweging geeftde kosten door den Staat, de proviucie en de gemeenteelk voor een derde deel te dragenevenals dit geschiedt met betrekking tot het gewone onderhoudswerk. De gemeenteraad van Texel heeft besloten dit voorstel rijpelijk te moeten overwegen. Ds, J. Smit te Zuidbroek beeft het beroep naar de Christ, geref. gemeente te Beverwijk aangenomen. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. Heiloo24 Oct. 1888. Hooggeachte Redacteur Naar taaleiding van den zelfmoord, in het Heilooër bosch gepleegd, wenschte ik door uw blad te doen wijzen op het ergerlijke feit, dat teven personen minstens, be halve eenige jongensden man hebben zien hangen of ten minste met het feit ia kennis gesteld werden en dat geen hunner een hand heeft uitgestoken om het touw los te maken of door te soijdeD, zeifs niet onder zocht hebben of er hulp ware aau te brengen. Zij mogen een voorbeeld nemen aan Jan Kesler, een jongen van 12 jaar, en zijne beide vriendjes, die, be halve dat zij voorbijgaDgers te hulp riepen, ('tgeen ver geefs geschiedde)zich de moeite getroost hebbende politie hier van bet gebeurde te verwittigen. Met de meeste hoogachting Uw dw. dn. H. F. DE WILDT, burgemeester van Heiloo. Al te laug, drie jaren bijna, had het alkmaar- SCh.0 nutsdepartement het voorrecht moeten der ven, van den heer M. J. Mees nog eens in eene damesver gadering te zien optreden, Voorleden dinsdagavond, den 23gaf die begaafde spreker opnieuw eene proeve van zijn zuiveren smaak en juist oordeel in de schets van een ridderdramaaan de Roland's Sage ont leend. De ruimte van dit blad veroorlooft nietdat wij den inhoud vau het geheele drama schetsen. Des sprekers sahoone schema vau het tooneelstuk was op zich zelve een verdienstelijk werk. Roland, een paladijn van Karei den Grooteis in de Pyreneën verslagen in het bijzijn van een Sakser. Maar zijn moordenaar, zijn halfbroeder, aan de wroegingen van zija geweten over geleverd meent dat die getuige gestorven is. De zoon van Roiand's moordenaar is verliefd op de dochter van den verslagene en de huwel.jksplechtigheid zal in het bijzijn van den vorst en den ridder voltrokken worden. Nu verschijnt de Sakser en beschuldigt des bruidegoms vader, dat hij Rolands moordenaar is. Niettegenstaande dezen schijnbaar onoverkomelijken hinderpaal voor het hu welijk, beslissen de ridders, dat de verdienstelijke jongeling zijne bruid mag huwen. Hij zelf' is echter van eene andere meening en beschouwt de smet op zijn naam als onuitwisohbaar, zoodat hij ten slotte met zijn vader naar het Heilige Land wil trekken en zijne bruid achterlaat. Iu de eerste plaats moeten wij opmerken, dat de schets van dit drama zeer verdienstelijk wns. Ea waarlijk, die met soberheid en duidelijk te geven, is veel lastiger dan men wel tneenen zoude. De voordracht was uit stekend. Aller aandacht was gespannen en een dave rend applaus klonk den spreker tegen. Dit was ook het geval na de pauze. Toen stelde de redenaar zich voor, dat bij een enkhuizer almanak voor zich had en dat hij van elk der zeven dagen van de week, van zondag tot en met zaterdag, zou verklaren hoe men aan die namen kwam. Dit was eene geestige reeks van altoos humane en aangename schertsdan eens aan de noor- sche mythologie, dan eens aan den romeinschen kalender ontleend. Recht voldaan en aangenaam keerden de leden mot huane dames huiswaartsstellig met den wenscb, den spreker nogmaals te mogen ontmoeten. Op verzoek vermelden wij nogmaals het programma van de den 29 iu het lokaal Harmonie te geven soirée varié8waarvan de opbrengst moet strekken ten voordeeie van eene stichting voor r. c. ouden van dagen. Tevens maken wij belangstellenden opmerkzaamdat toegangskaarten, voor zoover de voorraad strekt, daar voor verkrijgbaar zijn bij de dames Dirkzen, LaDgestraat en Conijn Mientbenevens bij den heer P. H. M. Ibink Meienbrink, aan de Laat. Het prog'amma luidt als volgt: Eerste deel. 1. Piano 8-mains (Fingalsböhle) van Mendelssohn; 2. Dameskoor: a. Abendlied v. R. Schumann; b. Ave Maria v. Gounod beide met begeleiding van viool en piano3. Liederen voor tenor 4. Piano solo Rbap- sodie Hongroise No. 14 v. F. Liszt5. Liederen voor barytona. Excelsior v. T. H. H. Verheijb. Spiel- mannslied v. Nicolaïc. Zauberlied6. Viool solo Legende v. H. Wieniawski; 7. Duet (sopraan en tenor) Lohengrin 3e acte v. R. Wagner. Tweede deel. 1. Piano soloValse-Caprice van A. Rubinstein 2. Liederen voor altSchone Wiege v. R. Schumann; 3. Sopraan solo: Aria Del mio Core v. Haydn 4. Liebesliederquartet (sopraan, alt, tenor en bas) v. Brahms 5. Tableau: (De bekroning der Liefdadigheid); Viool solo Nocturne v. Chopin 6. Declamatie. In de afgeloopen week werden, uit de omstreken dezer gemeente21 stuks vee naar 'Buenos-Ayros (Zuid-Amerika) verzonden. Naar aanleiding vaa de besluiten der den 24 gehouden gemeenteraadszitting 'in zake de begrooting de; schutterij voor 1889, heeft het corps officieren gezamenlijk aan Z. MJ den koning ontslag aangevraagd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1