1 Een kind uit het volk. No. 131. Negentigste Jaargang. 1888. ZONDAG 28 OCTOBER. Dit nummer bestaat uit twee blackn. EERSTE BLAD. VEltGAIIKKIXG VAN DSN RAAD DER GEMEENTE Prijs der gewone Advertentiën; i3inncnl&u&. ÏScvtshtsu PBUmULBTON. QTcUgrftftiffcttc Ëcricbtcn. ALKMAAR. Behandeling der begrooting van de Schutterij voor 1889. Sft ALKMAABSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. ^lAR IA^V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. Ook door ons werd overgenomen het bericht om trent het schieten op den trein tusschen Alkmaar en HeerhUgOWaard Uit een door den burge meester van laatstgenoemde gemeente ingesteld onder zoek is gebleken dat de zaak hierop neerkomt dat door een paar jongens steentjes in de richting van bedoelden trein geworpen zijn. Voor de visschers te Kolhorn is de palingvangst dezen herfst zeer sober. Allen zijn reeds met de fuiken thuis. Gewoonlijk is anders de herfstvangat de voor- deeligste en maakt die meermalen het geheele jaar goed. Men is van meening dat de hagel, eenige weken geleden gevallen, hiervan de oorzaak is; sommige visschers zijn hiervan zoo overtuigddat zij terstond hunne fuiken optrokken, zeggende Komt hagelBergt paling. De gemeenteraad van Wageningen heeft atwijzend beschikt op een verzoek om teruggave van 7% maand vergunningsrechtdoor overgang der zaak op grond dat do wet geene teruggaaf toelaat en het recht ineens voor elke vergunning geheven wordt. Den 26, 's namiddags tusschen 3 en 4 aren, heeft de beeft A. Crefeld stads-klokkenisthet carillon van den Waagtoren bespeeldter herinneringdat 200 jaren geleden, op denzelfden dag en hetzelfde uur, het nieuwe klok.k6O.Sp0l, gegoten door Melcbior dd Haze te Antwerpen, zich voor het eerst deed hooren. Ten deele zijn dezelfde melodiën gespeeld als toentertijd geschiedde. Den 27 werd herkozen tot hoofdingeland van den HoodsbOSSChO in het 2a district Duinkavel de hee Jan Leijen te Bergen, met 60 van de 61 uitgebracht stemmen. -— De opvoering den 25 in het locaal Harmonie gegeven, van „Een Millioenen-oom", door het'tOOO60l- gezelschap der Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg- Maatschappij heeft zeker het weinig talrijk .-ïanwezige publiek ten zeerste voldaan en inderdaad was niet alleen de keuze van het stuk gelukkig overvloeiende als het deed van geestige tconeeltjes maar1 ook het spel der vertolkers voor het meerendeel voortreffelijk. De heer Alex. Faassen gaf met losheid maar tevens soberheid den Amerikaan-Millionair wêar. Hij maakte er een alierprettigsten rol vandie herhaaldelijk het publiek hartelijk lachen deed. Deze gave bezit ook de heer Nieuwland ia hooge mate en ook hem komt niet het geringste deel van het succes dezer uitvoering toe. Alle medespelenden echter verdienen een woord van lof voor 41) „V.in middag bij de fancy-fair", begon Sibylle zon der eenige verdere inleiding, „bleef mij geen andere keuze over, dan vorstin Arbanoff te verwijderen uit de rijen dergenen die in mijne nabijheid verkeeren. Zij nam het op, zooals zij moest verpletterd gebro ken, zonder een woord van rechtvaardiging. Wij mogen niet aan de waarheid van het medegedeelde twijfelen. En gij) Rommingen gij behoort tot hen die ge rechtigheid en eer hooger stellen, dan het hcogste geluk op aarde, dat, zonder reinheid, alle waarde mis sen moet. Ons zelf, dat is het eenige, wat ons ten volle toebehoort, wat wy in onze macht hebben wat ons geen toevalgeen macht ja zelfs de dood niet ontnemen kan." Hoezeer sprak Sibylle op den trillenden toon der vaste overtuigingHet was niet mrgelijk dat hare woorden geen weerklank zouden vinden bij Detlev. Hij beet zich op de lippen ten bloede toe, om de kreet van smart terug te houden, die zich naar boven drong. Nacht was het in en om hem en als een onbarmhartig steenen beeld stond de prinses dicht voor hem en sprak steeds voort. „Alle smarten der aarde kan men dragenzoodra men met vaste hand toegrijpt om ze te bedwingen. Ook gij znlt vergeten, Rommingen. Het is een schrale troost maar een zekereIk ben wreed geweest als een artsdie eene pijnlijke wonde snijdt, dat heeft mij koen en moedig gemaakt. Eene vrouw als degene, die gij gekozen hadt, had n op den duur toch geen ge luk kannen aanbrengen. Gij verlangt meer, omdat gij meer geeft De prinses zweeg plotselingde stem weigerde haar van ontroering den dienst. Langzamerhand was het groote vertrek in eene schemering gehulddoor de c'e uitmuntende vertolking van dit aardige stuk en hoezeer het onze bedoeling niet is, een ieder in het bijzonder te noemen, mogen wii niet nalaten te wijzen op mevrouw van Korlaar die als nicht van den Mil- lioenen-oom zeer goed op hare plaats was. Wij twijfelen niet of de goede indruk, door het gezelschap met deze eerste voorstelling achtergelaten, zal ten gevolge hebben, dat bij een volgend optreden de belangstelling van het alkmaarache kunstlievend publiek aanzienlijk giooter is, wat bet ten volle verdient. Naar aanleiding van het optreden der familï© Appy alhier, in het lokaal Harmonie, dat eerstdaags te verwachten is, meenen wij onzen lezerB genoegen te doen hun mede te deelen wat van eene uitvoering door haar te Haarlem gegeven de Hsarlemsche Cou rant zegt. Na eene korte inleiding vervolgt genoemd blad Men was zoo gelukkig gaweestzich de welwillende medewerking der familie Appy te verzekeren. Dat er iets goeds, degelijks en schoons werd uitgevoerd, waar borgt deze naam reeds ten volle. Aardig is bet, dat de vier kinderen van den heer Ernest Appy elk een ander instrument gekozen hebben de eerste zoon drukt de voetstappen van zijn vader als violoncellist, de tweede strijkt viool; de eene dochter speelt piano en de andere heeft het schoonste en volmaaktste instrument gekozen de meuschelijke stem. Deze zangster heeft een zeer lief, aangenaam geluiden heeft reeds eene goede school doorloopen, zóó, dat zij in de groote zaal der vereeniging zich kau doen hooren. Zij evenals hare broeders en hare zuster belooft veel voor de tcekomst. Vau hare liederen zij genoemd het liefl. jko „Schoon slaapsterken", en „Ons vaderland", dat gebisseerd werd. De violoncellist gaf o. a. de „Souvenir de Spa" van Servais; de violist eene Fantasie van Vieuxtemps, en de pianist de Hongaarsche Rhapsodie van Liszt alles het kenmerk dragende van diep muzikaal gevoel en ijverige stadie. Voor de den 29, 's avonds te 7 uur precies, te houden SOirée variéa, ten voordeele van eene stichting voor r. c. ouden van dagen kunnen plaatsen worden besproken op den dag der uitvoering a 10 cents per plaats, van 10 tot 1 uur. Verder wordt de o. i. goede maatregel genomen, dat vooraf tusscben 9£ en 10 uur het juiste aantal verlangde plaatsen moet worden opgegeven, waarna alsdan de loting zal aanvangen. Den 26 is voor liet derde g'deelte van het notariaatsexamen geslaagd de heer Ofl'erbaus werkzaam aan het kantoor van den ontvanger der regi stratie alhier. Zaterdag 27 October. 's-Gravenhage. Er is bericht ontvangen, dat de S moeder onzer koningin te Arolsen is overleden. J openstaande balkondeur woei de wind een witte kapel naar binnen, die, onhoorbaar heen en weder zwevende, naar een uitweg scheen te zoekenevenals een ver dwaalde gedachte. Een smalle streep maanlicht viel door de vensters en omzoomde de breede bladeren der Jucca's met een günsterenden rand. Het was dood stil. Opeens voelde Detlev zijne hand vatten. „Spreek een enkel woord slechts vleide Si- bylle'8 stem. Hij kon niet de keel was hem als dichtgesnoerd. „O, mocht ik u maar troosten", fluisterde de prin ses hartstochtelijk. „Ik stel veel belang in n ik o mijn God Moet ik mij zelve verraden zij het slechts, om u te doen zien dat het iot naar alle zijde n even wreed is F" „Uwe Hoogheid riep Rommiagen achteruitdein zende en zijne band uit de hare trekkende. Hij kon niet meer misverstaan woorden, toon, het beven harer vingers het sprak al te duidelijk. „Eene liefde, die in eigen hartebloed verstikt", fluis terde de prinses en legde haar hoofd als het ware toe gevende aan een haar overmannend gevoel van zwakheid, tegen zijn schouder. „Gelooft gij niet, dat die even smartelijk wordt gevoeld op een troon als in eene hut F O Rommingenwanneer gij ongelukkig zijt ik ben het ook veel meer nog. Zal dat voor ons een troost zijn F" Een zachte geur van cederhout stroomde hem tege moet, toen zij zoo dicht bij hem gekomen was; het was hem, alsof een blinddoek hem voor de oogen wegviel. Die anonyme brieven die bloemen de prinses was het dus geweest, die hem met die brieven vervolgd had Hij kon het niet helpen hij moest lachen. O, wat eene comedie toch in het leven 1 Zijn lach klonk akelig in het groote, stille vertrek, de prinses beefde. „Hebt gij geen ander antwoord F" vroeg zij, strijdend tasschen toorn en tranen. Zij was in dit oogenblik werkelijk slechts de zwakke vrouw, die zich geheel aan den geliefden man overgeeft. „Neemt u mij niet kwalijk Uwe Hoogheid", zeide ERRATUM. In het raadsverslag in ons vorig nummer werd gemelddat er in de commissie voor lager onderwijs eene vacature moest vervuld worden door het aftreden van den heer Mr. M. Buchner. De bedoelde commissie was voor middel- haar onderwijs. De heer Vonk vraagt, of de gemeenteraad door goedkeuring van de cijfers dezer' begrooting niet geacht kan worden de daad van den waarnemenden kommandant goed te keuren? Wanneer de schutterij toch geene oeteningen houdt, dan zijn verscheidene posten van uitgaaf veel te hoog uitgetrokken. De raad zou ze daarom moeten verminderen. De heer Janssen verklaart het gevoelen van den heer Vonk te deelen. De Voorzitter ontraadt zeer het denkbeeld van den heer Vonk. De raad zou dan het voorbeeld van den schuttersraad volgen en nalaten te doen, wat de gemeente verplicht is te doen. Aan het feit, dat de schutterij geene oefeningen houdt, is voor het oogenblik niets te doen, op grond van eene leemte in de wet, waarin geene strafbepalingen opgenomen zijn, welke in het on- derwerpelijke geval toegepast kunnen worden. Vandsar dat de mededeeling van den waarnemenden kommandant aan den mi nister van binnenlandsche zaken en den Commissaris des Konings in deze provincie van zijn besluitom de gewone zomeroefeningen te staken, dan ook onbeantwoord is gebleven. De heer Kraakman ondersteunt ten sterkste het door den Voorzitter aan den Vonk gegeven antwoord. Doet de schutterij eenerzijds haren plicht nietdit feit moet en mag den raad geen motief geven, om ook zijnen plicht niet te doen. En dit zou het geval worden, wanneer men de bij de wet voorgeschreven uitgaven niet of slechts gedeeltelijk toestond. De raad moet het voorbeeld der schutterij die geene Oefeningen houdt, waartoe zij zelfs volgens de ongeschreven wet der vaderlandsliefde ver plicht is, niet volgen. De tegenwoordige toestand is overigens onhoudbaar. Het gaat niet aan, de schutters wel in te lijven, maar niet te oefenen. In het zeer juist en uitvoerig uitgewerkte rapport der vaste commissie van financiën wordt het standpunt van den fraad behoorlijk toegelichtzoodat door Gedeputeerde Staten, aan wie de begrooting ter goedkeuring moet ingezonden worden, de zaak geheel kan worden beoordeeld. Hij wil alleen nog wijzen op eene zekere anomalie. Eenerzijds verlangt de schuttersraad belangrijke ui'gaven meer om de schutters te kunnen oefenen, maar anderzijds verzuimt men de maatregelen te nemen om de schutters te bekwamen. Men kan toch slecht geoefende en ongeoefende schutters niet in eene schietbaan toela ten. De schuttersraad vraagt eene schietbaan voor schutters waarvan men zelf erkent, dat zij onbedreven zijn, ja die men zelfs zoo ongeschikt acht, dat men vreest, met zulke weinig geoefende manschappen buiten het Dodenveld te komen. Hij raadt de onveranderde aanneming van het door de commissie voorgestelde besluit aan. Nadat de heer Vonk verklaard haddat hij de vraag alleen gedaan had omdat het hem voorgekomen was dat in goed keuring der begrooting goedkeuring van de handelingen der schutterij gezien zou kunnen wordenwordt met algemeene stemmen de begrooting overeenkomstig het voorstel der com missie goedgekeurd. Van het rapport der commissie van financiën zal een afschrift gezonden worden aan Gedeputeerde Staten. Detlev zich herstellende„het ia alles zoo zonderling het hoofd duizelt mij ik moet in de lucht naa buiten", herhaalde hij luider. „Ea naar haar F" „Misschien 1" „Dat moogt gij nietHare bevende vingers omvat ten weder krampachtig zijnen arm, „Zij zal u opnieuw in hare netten lokken, en ik wil verstaat gij ik wil den eenigen man dien ik tot nu toe heb geacht, ook in de toekomst niet anders zien." Eene onbeeehrijfelijke gloed sprak uit bet gansehe wezen der prinses, hij voelde het ais verzengend vuur. Niet zelden schijnt en beet iemand langen tijd koel en brengt hij later door eene geweldige uitbarsting van hartstocht allen in verbazing. Ook Rommingen onder vond dit. Deze uitbarsting deed hem volkomen zijne zelfbeheersching verliezen en daarenboven begon de prinses te snikken en te beven zoodat hij, ondanks alles wat hem drukte den arm om haar heen legde en haar behoedzaam naar de sofa leidde. „Ik zal freule von Nobbe halen", zeide hij, blijde, dat hij onder dit voorwendsel de kamer verlaten kon. „Neen blijf een oogenblik het is niet noodig dat iemand, behalve gij, mij zwak ziet." Met de geweldigste inspanning onderdrukte zij haar snikken. „Vergeet alles", kwam het na eenige oogenblikken bijna onverstaanbaar over hare lippeD. Hij boog zich over baar heen om beter te kunnen hoorentoen voelde hij zijn hoofd door twee bevende, gloeiende handen aangegrepen ijskoude lippen raakten vluchtig zijn voorhoofd aan. „Ga heen", zeide Sibylle, met een spoor van haren gewonen toon. Hy gehoorzaamde dadelijk zonder een woord van af scheid zelfs, ieder woord scheen hem geheel overbodig. De prinses luisterde scherp naar het sluiten van de deur, een onbeschrijfelijk bittere glimlach van ontgoocheling kwam er om hare lippen. Misschien had zij nooit in haar leven scherper en pijnlijker haar volslagen gemis aan bekoorlijkheid gevoeld.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1