Een kind uit het volk. No. 133. Negentigste Jaargang. 1888. V R IJ D A G 2 NOVEY1BEB. Prijs der gewone Advertentiën: Btiiuulatib. BELGIE. De belgisehe b'sschoppen aebbeu een 'telegram gezonden aan den Paus, waarin zij deu wensoh uitspreken, dat weldra een eind moge komen aan zijne voortdurende kwellingen, terwijl zij hopen, dat zijn stre ven tot herstel zijner onafhankelijkheid met een goeden uitslag moge bekroond en de rechten der kerk en de souvereiniteit van den Pauselijken Stoel hersteld worden. ENGELAND. De aftredende lord-mayor van Londen de beer de Keijser is door de Koningin in den adelstand verheven wegens de verdienstelijke wijze, waarop hij zijn ambt heeft uitgeoefend. FRANKRIJK. Generaal de Miribel de nieuwe bevelhebber van het legerkorps bij de duitscbe grens heeft bij zijnen intocht te Nancywaar het garnizoen o. a. aan weerskanten van den weg geschaard stond de opgewonden toespraak van den prefect beantwoord met eene herinnering aan het devies der stad Nancy, „niet ongewroken laat ik mij verdrukken." O. a. zeide hij „laat ieder zich deze zinspreuk der stad goed in het geheugen prenten want ik zal mijn uiterste best doen om te zorgen, dat het departement, waartoe gij behoort, niet langer eene grensprovincie ie. Waarheen onze vaderen marcheerden daarheen zullen ook de kinderen marcheeren." FEUILLETON. SERVIE. De Koning heeft eene staatscommissie benoemd tot voorbereiding eener grondwetsherziening. Die commissie waarbij de Koning als voorzitter zal optreden, bestaat uit leden van alle partijen en standen in het koninkrijk. Tot onder-voorzitters zijn benoemd de in richting geheel uiteenloopende oud-ministers Ristic, Milatin, Garasjanin en Gruic. Binnen la»ö. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Wet op tie middelen. ALK1HAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 j franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM«. COS- TEE ZOON. DUITSCHLAND. Bij het feestmaal, den Keizer in de kwnstzaal te Hamburg bij gelegenheid van zijn bezoek den 29 aangeboden, dronk de burgemeester Petersanonder luiden bijval der dischgenootende gezondheid des Keizers, die zijn dank betuigde voor de hem bereide grootsche ontvangst. Hij herdacht zijne vroegere bezoeken aan de stad waar hij steeds kwam •wanneer hij zich naar do vloot begaf, welke door hem op zoo hoogen prijs werd gesteld. Zijne laatste buiten- landsche reizen waren ondernomen in het belang vau den vrede, de nijverheid en de welvaart des vaderlands. Hij hoopte, dat Gods zegen op het te Hamburg vol tooide werk mocht rusten. Na herinnerd te hebben aan de groote dienstendoor Hamburg steeds aan Duitschlands handel verleend, dronk hij op de welvaart van Hamburg, welke Gods zegen mocht doen gedijen. Op zijne terugkomst bezocht de Keizer prins Bismarck. Te 7 u. 50 min. kwam hij den 29 aan bet station te Friedrichsruh aan, waar hij ontvangen werd door prins Bismarck, die hem naar het paleis geleidde. De Keizer drukte herhaaldelijk de hand van den rijkskanselier. Den 31 heeft de Keizer te Leipzig den eersten steen gelegd voor het gebouw van het rijks-gerechtshof, in tegenwoordigheid van den Koning van Saksen en van de vertegenwoordigers der rijkeoverheden. Vervolgens woonde hij een concert in de Lakenhal bij. Te half vier keerde hij naar Berlijn terug. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten, eene commissie te benoemen om de beste middelen te over wegen ter bestrijding van de bedelarij. In de laatste 9 maanden zijn aldaar 4000 bedelaars aangehouden. 43) Detlev slaakte een diepen zuchttoen hij zich ein delijk alleen bevond ieder woord iedere blikiedere stomme zucht van zijn vriend had hem pijn gedaan en toch er was niets aan te veranderen Deuren, eerlijk als hij was, kon slechis bevestigen, wat de prinses hem verteld hadhij was hem dankbaarer bestond voor hem niet de minste twijfel meer. Hij ging aan zijne schrijftafel zitten en steunde het hoofd in de hand zijne borst ging stormachtig op en neer. Het was dus onherroepelijk voorbijzijn geluk zijne verwachtingen zijne liefde. Met vaste hand schreef hij zijne aanvrage om ontslag aan den prins zonder ophoudentotdat hij er zijne handteekening onder had geplaatst. Hierop bleef hij lang strak zitten kijken. Men zou dit papier vinden wanneer hij dood was en met tem het geslacht der Bommingen's van de aarde was verdwenen. Zou hij ook voor Eerra nog een afscheidsgroet achterlaten Hij twijfelde lang. Zijn hart spoorde hem er toe aan zijn verstand hield hem er van terug. Waartoe de wonden nog dieper te maken. En daarenboven het had toch een doorn in zijn hart achtergelatendat zij hem al dien tijd had bedrogen. Dat zij daartoe in staat was, deed hem aan haar karakter twijfelen. In de hoogste liefde moest toch in de eerste plaats ook de hoogste waarheid zijn. Liefgehad had zij hem wel, maar waarheid die was er niet bjj geweest. Wanneer deze ontdekking eens later gekomen was, als zij zijne vrouw was geweest? Hjj huiverde. Ook dan had er eene oplossing bestaan vrijwillig van het leven scheiden Zou hij het dulden dat men aehter den rug zijner vrouw fluisterde, en haar schouder ophalend nakeek Met dien niet te omschrijven glimlach Kamer. Den 26 is het wetsontwerp tot over brenging van de Academie van Douai naar Rijsel goedgekeurd, Den 30 is door den minister van finan ciën het wetsontwerp tot invoering eener inkomsten belasting en dat tot wijziging der alcoholbelasting in gediend. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg bespreekt de reis öe3 Keizers naar den Kaukasus. Dat blad noemt deze reis het begin van een nieuw tijdperk voor den Kaukasus en beschouwt haar als het bewijs voor da standvastigheidwaarmede de Keizer zijne vredelievende en met goed gevolg bekroonde staatkunde voortzet. Eeeds bij zijne kroning heeft de Keizer den heer von Giers in een schrijven dank gezegd, dat deze bij de leiding der buitenlandsche staatkunde steeds getrouwen nauwgezet in dezen geest werkzaam was ge weest. Dit vaste en verstandige optreden oefende reeds een goeden invloed op de ontwikkeling van Rusland's leger geldmiddelen handel en nijverheid uit en stelt bovendien een tijdperk van geregelden voornitgang in het verschietwaarin Rns'and's machtwelvaart en aanzien niet door vrnchtelooze oorlogenmaar door vruchtbaren arbeid des vreiOS zal vermeerderen. Den 29 is nabij het station Borki bij eene diepe kloof een ongeluk gebeurd met den treinwaarmede de Keizer naar het zuiden van Rusland ging. De trein had twee locomotieven en bestond uit vier keizerlijke salonwagons. De weg helde sterk. De eerste locomo tief boorde in de baan. De tweede locomotief stiet tegen de eerste en werdgeheel vernield. Daarop volgden de wa gon met het hofpersoneel ds keukenwagon de wa gon met het gevolg des Keizers en de wagen met den eetsalon. Eindelijk een laatste wagon met gevolg waarin o. a. de minister van openbare werken. De minister van oorlog de generaal-adjudaut en een vleu gel-adjudant, die zich in den eetaalonwagen bevonden, kregen lichte kneuzingen. Officieel wordt verder ge meld, dat de keizerlijke familie,, die zieh in het eetsalon bevondongedeerd is gebleven, hoewel de wagon door de botsing tot onkenbaar wardens toe gehavend werd. Negentien personen werden gedood en achttien ge kwetst. Onder de gekwetsten bevindt zich de hoofd- spoorweginspeetenr Stjernval. Op last van don Keizer zijn de lijken naar Petersburg overgebracht en moet voor hunne nagelaten betrekkingen gezorgd worden. Het onheil wordt niet aan kwaadwilligheid toegeschreven. Koningin Nathalie, die nog steeds te Bucharest ver toeft, heeft geweigerd het stuk waarin haar huwelijk voor ontbonden wordt verklaard, in ontvangst te nemen. De buitengewone bode des Konings, die het haar moest van sommige menschendie snerpender pijnigtdan beulshanden dit kunnen doen F Bij die gedachte steeg het bloed hem weder naar het hoofd Hij verbeeldde zichdat zijne voorvaderenin lange rijenuit de hoeken der kamer te voorschijn kwamen en in smarte lijke teleurstelling hunne hoofden schudden over den ontaarden nakomeling, die zijne liefde aan eene onwaar dige had geschonken. Dat ten slotte zijne grootmoeder kwam, met haar voornaam gelaat, omlijst door glad wit haar en hem verwijtend vroeg„Kon dat werkelijk mijne opvolgster in uw hart zijn Luid steunend verborg hjj zijn gelaat in de handen toen zag hij, als door eene onzichtbare macht gedreven, plotseling op. Tegenover hem op de schrijftafel stond Perra's portret in een prachtige lijstLaudin had het geschilderd. Ja, dat was haar onweerstaanbaar betoo- verend gelaat, de half overmoedige, half uitdagende glimlach om den rooden mondde wonderlijke kleur van baar haarde schitterende elfenoogen. Met een gebaar van smart draaide hij het portret om. „Ik kan haar niet zien wanneer ik uwer waardig wil blijven grootmoeder", fluisterde hij. Nu sprong hij haastig op opende zijn wapenkast en nam er een sierlijk klein kistje uitdat hij op de schrijftafel zette. In zwart fluweel lag een kleine revol ver de kolf was van ivoor met zilveren beslageen geschenk van den prins. Zijne oogen bleven er een tijdlang op gevestigd hij werd op eens kalm. Een korte druk en alles was voorbij. Hoe vaak bad hij het reeds beleefddat een kameraaddie den avond nog vroolijk in bunnen kring had doorgebraoht op die wijze heimelijk uit het leven scheiddevaak om veel minder gewichtige redenen. Schulden een licht zinnige daad was vaak voldoende geweest, om hen tot een dergelijk besluit te brengen. Bij hem echter lag het tegenwoordige en de toekomst in een puinhoopde leegte van zijn verder bestaan gaapte hem troosteloos aan. Hij nam het wapen er uit. Het was licht als een brengen, werd niet ontvangen, tengevolge waarvan de regeering nn besloten heefthet besluit des Konings op officieels wijze door het ministerie van buiten!, zaken te laten aankondigen. Bij de behandeling dezer wet in de afdeelingen spraken sommige leden de meening uit, dat verscheidene ramingen met name die van het personeel, den accijns op de suiker en dien op het geslacht en de indirecte belastingen vrij hoog gesteld waren. Men wensehte, met het oog op het te verwachten wetsontwerp tot bekrachtiging der internationale suikerconventie zich niet in beschouwingen over den suikerace ij ns te verdiepen, lntusschen betuigden sommige leden bun leedwezen, dat tegen woordig bier te lande bijna uitsluitend beetwortelsuiker en geen rietsuiker verwerkt werd. Is voor bet verwerken van rietsuiker wellicht bij de berekening van den accijns een iets hooger aftrek voor fabrieksverlies noodig r Andere leden merkten op, dat wederinvoering van een uniformrecht bet eenige middel geweest wareom bier te lande weder koloniale suiker te doen verwerken. De minister van financien bad beslistdat invoer van saccharine toegelaten wordt tegen betaling van een recht van 5 pet. der waarde. Men meende, dat in l'rankrijk en elders door fabrikanten van beetwortelsuiker en andere be langhebbenden op verbod van invoer van dit artikel was aan gedrongen en dat die maatregel door deskundigen in bet be lang der openbare gezondheid noodig werd geacht. Gaarne vernam men, of de minister van financien buitengewone maat regelen ten opzichte van dezen invoer noodzakelijk achtte. De aandacht der regeering werd gevestigd op de misbruiken, waartoe de uitslag van gedistilleerd aan boord van zeeschepen zonder betaling van accijns aanleiding gaf. Die sterke drank kost slechts ongeveer 20 cents per kan van gewone sterkteen wordt aan boord in ruime mate gebruikt. Toch komt een gedeelte van de zeer groote hoeveelheid in eene nederlandsche haven terug en wordt gedurende het verblijf hier te lande verzegeld; echter met uitzondering van een wederom ruim gesteld deel, dat tot gebruik der opvarenden onverzegeld wordt gelaten. Uit dit laatste deel worden door.-de gezag voerders, wegens de geringe kosten van aankoop, met groote vrijgevigheid borrels geschonken, niet alleen aan het scheepsvolk, maar ook aan anderen, Misbruik van sterken drank wordt hierdoor bevorderdterwijl dit gebruik van accijnsvrij gedis tilleerd docr niets gerechtvaardigd wordt. De wenscb werd geuit, dat de administratie hieraan een einde zou maken, door al het gedistilleerd te verzegelendat zonder betaling van accijns aan boord van een schip in eene nederlandsche haven terugkomt. Nog beter ware het voor sterken drank geene afschrijving van aeeijns meer te verleenendan nadat bewezen is, dat de invoer in een vreemd land heeft plaats gehad, waartoe evenwel eene wijziging der bestaande wettelijke bepalingen zou vereisebt worden. Het denkbeeld van eenige leden om het bedragbeneden hetwelk geen quitantiezegel vereischt wordtvan f 10 op t 50 te brengenvond weinig bijval; de maatregel zou voor de minder vermogende ingezetenen van luttel belang wezen. Verschillende leden drongenwegens den zwaren en onbil- lijken druk daarvan, op vermindering der overgangsrech ten aan. Over de wijziging der invoerrechten werden breede gedaohtenwisselingen gevoerd, waarin de bekende gronden vdór veêr in zijne hand en had toch de macht, om een leven te vernietigen. Het lamplicht deed de kroon, die er op gegraveerd was en daaronder den naam van den prins scherp uitkomen. Nu hief hij bet op. Hij was merk waardig kalm. Een stroom van gedachten ging hem als een droom door het hoofd hij zette den revolver voor den mond. „DetlevDetlev 1" Het werd niet luid geroepen integendeel het werd gefluisterd met een ontstelde half verstikte stem, twee gevouwen handen hieven zich, als bezwerend naar hem op. Naast hem lag Perra op de knieen. Met een onderdrukten kreet sprong Rommingen op. Krakend viel achter hem de stoel op den grond een leeuwekop brak er af en vloog een eind wegmet strakke cogen zag hij op de knielende neêr. Neen! Het was geen spel zijner verbeelding 1 Zij was het maar geheel veranderd. Geen flikkerende glans lag er meer in hare oogenals door een tranenfloers ver duisterd zagen zij naar hem op. Haar gelaat was bleek, haar haar verward. De witte kauten sluierdien zij achteloos om het hoofd had geslagen, was Daar beneden gegleden en hing nog slechts om hare schouders. Eene nieuwe bekoring, eene zachte, ongewone vrouwelijkheid sprak uit haar wezen. Hij drukte de handen tegen zijne oogen. „Ga heen Om Godswilga heen 1" steunde hij, Éustaehius von Deuren, die met een blik had gezien, dat zij juist op het laatste oogeublik gekomen was, ging onhoorbaar naar het zijvertrek en begon daar zeer opgewonden op en neder te loopeD, daar binnen achtte hij zich volmaakt overbodig. Angst en twijfel verteerden hem. Had hij goed gedaan O God! Had hij goed gedaan?" „Je wilt mij veroordeelen zonder mij te hebben ge hoord zeide zij met nadruk. „Is dat rechtvaardig?" „Wil je mij zwak zien Wil je mij opnieuw den strijd doen strijden tusschen plicht en liefde vroeg hij der wanhoop ten prooi„je hebt geen flauw ver moeden hoe zwaar die is."

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1