ii (Scicgrafifftttc Scricfetsn. Berichten. - Iff en tegen verhooging in het midden werden gebracht. Die ge- dachtenwisseling loste zich ten slotte op in de bij hoofdstuk I der begrooting gestelde vraagwelke ten deze de voornemens der regeering waren. De meening werd geuit, dat het aandeel van den Staat in de winst der Ned. Bank over J 88090 eerst op de volgende begrooting mocht verschijnen. Sommige leden meenden uit den huidigen koers der aandeelen te moeten opmaken, dat de regee ring de waarde er van onderschat heeft en een merkelijk hooger aandeel in de winsten had kunnen bedingen. De nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid te 's-Gravenhage is den 28 des namid dags te 5 uur gesloten met eenige korte woorden van den heer dr. Mulder. Zij werd dien dag nog door 5584 personen bezocht. Den 28 is te WestWOUd de door T. v. d. Meer bewoonde boerenwoning afgebrand. Den 29 is de heer J, Konijn door de ingelanden der banne d'Ampten herkozen als hoofd ingeland bij het ambacht van Dreckterland. De gemeenteraad van Groningen heeft den 29 besloten den Martinitoren te herstellen onder de bui tengewone uitgaven voor 1883 is daarvoor een bedrag van 1 20000 uitgetrokken. Tot predikanten bij de ned. herv. gemeente te Am Sterdam zijn den 29 beroepen de. Lange te Nordhorn en ds. Daubenton te Heemstede.. Bij kon. besluit van den 29 is o. a. tot inspecteur van de registratie en domeinen van de 3 klasse tijdelijk in de divisie van inspectie Leeuwarden benoemd de heer J. Caland thans ontvanger der registratie en domeinen te Helder- De arr. rechtbank te Leeuwarden heeft den 29 den vroegeren winkelhouder van E'gen Hulp aldaar ter zake van de hem te last gelegde brandstichting buiteD vervolging gesteld en zijne onmiddellijke invrij heidstelling bevolen. Den 30 is te Utrecht aan den Catharinesingel een ammunitiewagen der veldartillerie, met twee paarden bespannente water geraaktdoordat een der paar den schrikte voor den stoomtram. De stukrijder van het bijdehandsche paard geraakte in de strengen verward en verdronk. Na veel moeite gelukte het, de beide paarden en den wagen weder op het droge te brengen. De twee op den wagen gezeten mannen kwamen er met een nat pak af. De gemeente-begrooting te Hoorn is den 30 in ontvang en uitgaaf door den gemeenteraad vastgesteld op f 203,607.25%. De gemeenteraad van HOOPD heeft den 30 be sloten den Commissaris des Konings in deze provincie te berichtendat het billijk zou zijn, de jaarwedde van den commissaris van politie van f 1400 tot f 1500 te verhoogen. De gemeenteraad van HOOI'11 beeft den 30 het reglement van orde voor de kamer van koophandel goedgekeurd, nadat art. 2 van dat reglement aldus ge wijzigd wasBe vergaderingen zullen in den regel openbaar gehouden worden. In dat geval zal hiervan tijdig afkondi ging geichieden. De minister van justitie heeft den 30 het paleis van justitie te Amsterdam in oogenschouw genomen, meer bepaald om de inrichting der kantongerechten te zien. Van de zes kandidaten, die den 30 te Amster dam geëxamineerd werden (een van do 7 opgeroepeuen had zich teruggetrokken) zijn twee als onderwijzeres peslnagd namelijk de dames M. C. Westenburger te Hoorn en A. Wijn te Haarlem en den 31 van de acht kandidaten twee als onderwijzer, namelijk W. H. Soff en J. J. C. Fischer van Amsterdam. Het examen is afgeloopen. In het hoofdkiesdistricl Lochem worden den 30 2910 geldige stemmen uitgebracht voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer; met 1460 stemmen Zij schudde het hoofd en stond langzaam op. „Vrees niets 1" Haar toon klonk bitter. „Ik weet nu, dat de liefde van een man naar een anderen maat staf moet beoordeeld worden dan die eener vrouw. Meen jedat ik er je naar gevraagd zou hebben, waar het slot van je voorvaderen stond P Ik had je lief dat was voor mij voldoende." „En toch hebt gij mij voorgelogen „Ja, ik deed dat omdat ik je iederen strjjd wilde besparen. Ik dacht op dat punt misschien te lucht hartig de straf is hard genoeg. Maar ik bezweer je, Detlev maak haar nog niet harder Hoe zou ik kunnen blijven leven met de gedachte dat je om mij nentwil een einde aan je leven hadt gemaakt 1 lk zou dat niet kunnen verdragen Hier Hare stem was hoe langer boe sterker begonnen te bevonde kleur wisselde herhaaldelijk op baar gelaat. Hare vin gers draaiden zenuwachtig om baren engagementsring, totdat zij dien eindeljjk los bad; met neergeslagen oogen legde zij hem op tafel. „Ik heb altijd wel gedacht, dat gij een smet op mijn verleden niet zoudt kunnen ver dragen, hier ben ik onmogelijk geworden ik ga naar Félicité morgen reeds je bent vrij de band tusschen ons is verscheurd maar blijf leven, Detlev 1 Blijf leven ik smeek je er om Zij zag hem zoo smeekend aan, dat hij de handen in elkander moeBt drukken, om zich zelf te beletten, dat hij de armen om haar heensloeg. Daardoor kreeg zijne houding iets kalms, al was dat met den storm in zijn binnenste geheel in tegenspraak. „Weet je, wat je verlangt?'' vroeg hij, terwijl hij zijne tanden stijf opeen bield gedrukt. Zijne oogen gloeiden als zwarto lava, in al haar verdriet zag Ferra tocb, hoe knap hij was. „Zeker weet ik dat. Maar Detlev, is het niet wreed, mij zoo hard te laten boetenvoor wat mijne schuld toch niet is Wanneer jij, in mijne plaats, in de rue Rochefort geboren waart, en men verweet je dat zoo bitter. Zij zweegtranen stroomden haar langs de wangen. Hij lachte luid. Het klonk akelig schel in het hooge vertrek. werd gekozen de heer jhr. C. M. Brantsen van Wiel- bergen a.r., tegen 1450 op den heer jhr. mr. J. G. ridder van Rappard lib. In Maart 1.1. werd de heer A. baron Schimmelpenninek van der Oye verkozen met 1459 van de 2858 geldige stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 3141. Bij kon. besluit van den 30 zijn aangewezen tot leden van den Baad van Voogdijom de Koningin als Moeder-Voogdes bij te staan voor het geval van minderjarigheid van prinses Wilbelmina bij hare komst tot den troonde heeren mr. W. baron van Goltstein van Oldenallerkamerheer in buitengewonen dienst, mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninek van der Ojje voorzitter van de Earste Kamerjhr. mr. J. Boëlllid van de Tweede Kamer en A. N. J. M. baron van Brienen van de Groote Lindtkamerheer in buitengewonen dienst. Den 31 des voormiddags te 10 uur heeft te Pyr- mont met groole plechtigheid de voorloopige bijzetting plaats gehad vr.n het stoffelijk overschot der vorstin van Waldeck en Pyrmont, moeder onzer koningin. Den 2 wordt het stoflehjb overschot naar het familiegraf te Bhoden overgebracht. Voor het examen ter verkrijging van de akte Ml handteekenen en de perspectief zijn o. a. geslaagd de dames J. A. van Hettinga Tromp te Hoorn en J. Bosch te Haarlem. - Aan den heer D. G. Escher te Haarlem is met ingang van 1 November, eervol emeritaat verleend als predikant bij de ned. herv. gemeente. Op het namens den minister van koloniën gedaan verzoek zijn den 30 September door de leeraars en voor gangers der verschillende gezindten te Batavia dankge beden opgezonden voor de behouden aankomst van den gouverneur-generaal den heer Ptjnacker Hordijk. Den 25 September heeft de Vereeniging tot op richting en instandhouding van scholen met den bijbel hare eerste school te Batavia geopend. Gedurende September is in de rijkspostspaarbank ingelegd f 744.859.16i, terugbetaald 502.233.45i zoodat op 30 September ten name der inleggers inge schreven was f 13.252.889.68, 3379 nieuwe boekjes w >rden uitgegeven, 962 geheel afbetaald, zoodat er op 30 September 193.999 in omloop waren. Het logement de Doelen te Purmerend in de onmiddellijke nabijheid der veemarkt, is met inbegrip der ttallen en verdere terreinen den 30 voor bijna f 29000 gekocht door de gemeente; voor de overneming van den inventaris moet f 2000 worden betaald. Tot afgevaardigde naar de najaarsvergadering door de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier te Zaandam te houden, is door de afdeeling Ursem en omstreken der Holland- sche maatschappij van landbouw benoemd de heer P. Jongens en tot zijnen plaatsvervanger de heer J. Vredenburg. Het genootschap Oeconomia EnchuBana heeft eene premie van 50 uitgeloofd aan den kooper van het grootste aantal runderen op de najaarsveemarkt te Enkhuizenden 9 gehouden wordendezullende deze premie alleen uitgereikt worden wanneer ten minste 25 runderen gekocht zijn. Te ZandVOOft wordt met 1 Januari 1889 eene hondenbelasting ingevoerd. Bedankt voor V©lS6H dj. P. G. Kruijff te Domburg. Te Heemskerk is benoemd tot onderwijzeres mej. A. Boon te Veendam. De hoofdelijke omslag te Sneek zal voor 1889 f 55000 bedragen. Den 31 is tot hoofdingeland van de Honds- bOSSChe en Duinen tot Petten in het 2o district van Waterland, gesozen de beer J, Wildschut, te Jisp. De 11 aflevering van bet populaire tijdschrift Vra gen van den Dag bevat: M. N. Neeilandsch vestingstelsel Diamanten van andere hemellichamen „Waarom begin je daarover? Waarom sprookje liever niet van datgene, wat ons scheidt? Je geboorte Wat vraag ik er naar waar je geboren bent?" Zij zag hem roet wijd geopende oogen aan. Zij bracht bare hand aan het bart. „O GodDetlev 1" stamelde zij toonloos. „Het is je eigen schuld, wanneer ik er over spreek." Zijne banden klemden zich om hare armen alsof hij ze wilde brekendicht voor zicb zag zij het zenuw achtige, doodsbleeke mannengelaat, zijn beeteadem voelde zijterwijl zij den hare inhieldalle krachtdie zij bezatvereenigde zich in haar angstig vragenden blik, in het bewegen hare fijne neusvleugels. „Wat deedt je in het paleis-Arbanofl maanden lang alleen bij den jongen vorst? Denk je, dat de wereld zoo groot is, dal ieder spoor van de schande eener vrouw daarin verloren gaat?" Nu st et zij hem met een kreet van verontwaardiging torug. Hare zachtmoedigeangstige stemming was voorbij, schrik en toorn spraken uit blik en toon. „Dat heb je geloofd Jij, Detlev Bij de anderen heeft het mij niet verwonderd zij kennen mij niet zij hebben mij niet lief maar jij jij!" Zij stond bijna met den rug naar hem toe er lag een vreemde, scherpe trek op haar gelaat. Met onweer staanbare macht drong zich bet bewustzijn aan hem op, dat bij haar onrecht had aangedaan en tegelijk daar mede doortrilde hem een gevoel van onbeschrijfelijk gelukHij zag baar nog eenmaal aan nog een maal toen lag hij met een onbestemden kreet aan hare voeten. „Ferra!" riep bij, overweldigd door zijne aandoening, en hij drukte zijn gelaat in de plooien van haar kleed. Zij zag zwijgend op hem neer. Deuren stak bij het hooren van den kreet zijn zeer rood gelaat door de portière en zag Detlev aan Ferra's voeten. „Zwakheiduw naam is rnau mompelde hjj en verdween weder, bescheiden en zonder eenig gedruisch. „Kunt ge mij vergiffenis schenken vroeg Detlev intusschen', bijna beschroomd, terwijl bij naar hem opzag. De voet van de vorstin zette zij, als toevallig op het kleine wapen dat op den grond gevallen was. op aarde dri A. Blonk de rijks-poslspaarbank J. F. Niermeijer, de toestand der Panamamaatscbappij en haar nieuwe kanaalplan; de afneming der sterfelijkheid! vraagbnsR. A, van Sandick, de opium in Neder- landsch-Indie. 1 Noieinbtr. 's Geavenhagie. Men verneemt, dat de toestand des Konings de laatste dagen minder gunstig is. Zijne Majesteit houdt nagenoeg den geheelon dag het bed. De eetlust is gering terwijl Zijne Majesteit hinder bij het slikken ondervindt. Een en ander maakt den Koning echter geenszins lusteloos. Toch wordt de toestand ernstig ingezien. De ljjfarts, dr. Vinkhuijzen, is telegrafisch ontboden en naar het Loo vertrokken. De Staatscourant van heden avond zal een bulletin bevatten omtrent 'sKonings toestand, volgenB hetwelk deze wel ernstig, maar niet dadelijk gevaarlijk is. Eene keelontsteking is de naaste oorzaak der ongunstige wending. De nog jeugdige afdeeling Alkmaar der Neder- landsclie Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde hield den 30 eene vergadering met dames waarop de heer van Naamen als spreker optrad. Zijn onderwerp de groenteteelt naar de Zwijndrechtsche methode gaf den in zijn vak blijkbaar hoogst onder- vindingrijken spreker meermalen de gelegenheid tot het mededeelen van vele nuttige zaken en het geven van een aantal behartigenswaardige wenken. Hij wees op de noodzakelijkheid, om maikten voor de artikelen op te zoeken en op de groote krachtdie eene vereeniging van vakmannen als de Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde isban uitoefenen en op het voordeel dat zij den leden zij 't dan ook vaak op indirecte wijzeverschaft. Hij schetste voorts uitvoerig de wijze, waarop men to Zwijndreoht te werk ging bij den groentebouw en gaf daarmedehoezeer de grond daar ginds geheel een andore i3 dan hier, en veel uit dien hoofde hier niet kon worden toegepast zijn gehoor een inzicht in hetgeen door onvermoeiden arbeid kan verkiegen worden en schonk bet, hopen wij, ook de overtuiging, dat naast de praktijk, die steeds de be langrijkste plaats moet innemen, ook de theorie geens zins uit het oog mag worden verloren, in staat als die is, der practijk den weg te bereiden. Na afloop werden eenige keurig gevulde mandjes vruchten onder de leden verloot. Door den heer M. Cohen Stuart zal dinsdag den 6 November op de eerste VOlksVOOrdracllt van dezen winter behandeld worden het onderwerpEen dagje in Alkmaar en omstreken met de leden der Hol land Society, uit Niouw-Yorb. In eene den 31 gehouden vergadering der com missie die zich vereenigd heeft tot het vieren van den vijfenzeveiUigjarigen gedenkdag van Neerlands Onafhankelijkheid op 17 November 1888, is besloten in afwachting van de som, die der commissie ter beschikking zal worden gesteldzooveel mogelijk eene algemeene feestviering te bevorderen. Zij zal dit doel trachten te bereiken door 1°. het houden van een optocht, op den dag, van alle schoolkinderen, door de^ stadzoo mogelijk gepaard gaande met het zingen van feestliederenop nader te bepalen plaats. Na afloop bestaat het voornemen, hun een of ander genoegen te bereiden; 2°. door het houden van een geschiedkundi gen optochtde3 avonds, waarvan het ontwerp en de regeling is toevertrouwd aan de heeren Jb. Masdorp M. Preijer, A. Goode Dz., P. H. M. Ibink Melenbriub en L. M. J. Paleari, en waarover wij nader bijzonder heden hopen te bunnen mededeelen; 3°. door het aan brengen vaa versieringen cp een of meer punten der stad, behoudens de vereischte goedkeuring, en in ver band met de meer of minder mild vloeiende bijdragen der ingezetenen. „Je gaaft de voorkeur aan den dood boven eene eerlijke vraag", zeide zij verwijtend. „Waarom bwaamt ge niet bij mij?" „Omdat ik geloof sloeg aan de lasterpraatjes van anderen", bekende hij beschaamd. „Niemand twijfelde er aanDe natuur van een man ban nu eenmaal niet zonder afdwalingen bestaan, daarom is hij misschien menigmaal te voorbarig in zijn oordeel en onrecht vaardig Maar je deedt ook nietsom de praatjes te keer te gaan", voegde hij er moediger bij. „Je zult toch moeten erkennen dat het eene zonderlinge won derlijke „Dat zij jon bijna het levan heeft gekost", zeide zij, zich glimlachend naar hem vooroverbuigende, want de onweerswolken begonnen te scheuren en Ferra was niet gezindom ze weder samen te trekken. „Goed Maar je vergat Clarissede oude buishoudster. O, juffrouw Clarisse was zoo vreeseljjk fatsoenlijk „Maar men heeft je toch in den schouwburg gezien jou naam en dien van den vorst in één adem genoemd „Zeker Maar hoe kon dat aanleiding geven tot eenig vermoeden, De vader van Achilles beeft mij later immers gehuwd", zeide zij naief en met de volste op rechtheid. „Je hebt gelijk, Alice dacht precies als jij het maakte mij toen zoo ongelukkig" zij zuchtte bij de herinnering. „De eenige, die nooit aan mij twijfelde, was Constantijn hij alleen moet mij werkelijk hebben liefgehad." „Ferra riep hij stormachtig uit. „Ja zeide zij zich uit zijne omarming losmakende, „je verdient waarlijk niet, dat ik je zoo lief heb En voegde zij er treurig bij „het is beter, dat wij scheiden, Detlev. Het spook van het verleden zou je toch niet met rust laten. En dat zou ik niet kunnen verdragen." „Is er geen middel, om het voor altijd te bannen mijn engel vroeg hij, want hare woorden troffen eene wonde plek in zijne borst. Zij schndde treurig het hoofd. „Achilles haat mij sedert mijn huwelijk." „Hebt gij een vermoeden, wie de schandelijke, boos aardige lasterpraat hier aan den gang heeft gebracht

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2