Herstel van Neerland* Onafhankelijkheid. op 1? Movember 1833. No. 134. Negentigste Jaargang. 1888. De plannen der nieuwe Regeering ten aanzien van het onderwijs. Een kind uit het volk. ZONDAG 4 NOVEMBER. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. VIJFENZEVENTIGJARIGE G E I» E II h I) A G, Prijs der gewone Advertentiën: PEÜIL.LETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. De ondergeteekenden zich vereenigd hebbende tot eene f Oilltllissic tot viering van dezen echt naiionalen feestdag, doen een beroep op de medewerking van Alkmaars ingezetenen, om hen door geldelijke bijdragen in staat te stellen, tot eene waardige herdenking van het roemrijke feit, dat den 17 November 1813 plaats vond. Zij naeenen dit beroep met vertrouwen te mogen doen, om aan den dag den luister te verschaffen, dien hij verdient, te meer nu allerwege in ons vaderland reeds daartoe de noodige stappen worden gedaan Aikmaar mag niet achterblijven, waar het Nederlandsche volk een geschied kundig feit herdenktwaarop zijn geheele volksbestaan is gegrondvest. De ondergeteekenden geven de verzekering, dat zij alles zullen aanwenden, om eene algeineeue feestviering zooveel mogelijk te bevorderen, aan Alkmaar's ingezetenen zij 't overgelaten, hen door Kiliide bijdragen daarin te steunen. De eerste dagen der volgende week zullen zij hunneu medeburgers de gelegenheid verschaffen, van hunne belangstelling in den feestdag te doen blijken en daartoe met inteekenl|jslcn rondgaan. Zij vleien zich, dat, wanneer de ingezetenen goed voorgaau, en zij herinneren zich met genoegen de ten VOrigeu jare ondervonden flinke medewerking het gemeentebestuur niet zal achterblijven, hun krachtige steun te verleenen. Alkmaar, 1 November 1888. Eere-Voorzitter, A. MACLAINE PONT. De Commissie voornoemd J. NUHOUT VAN DER VEEN, Voorzitter. G. BOSSERT Hz. A. GOEDE Dz. H. W. HOLSMULLER. C. JANSSEN Cz. Jb KOOL Pz. P. H. M. IBINK MELENBRINK. M. PREIJER. A. PRINS Az Mr, H. BOELMANS TER SPILL, Penningm. L. M J. PALE A RI. Jb. MASDORP. W. ZAADNOORDIJK. H. SIEBERT COSTERSecretaris. Ten aanzien van het hooger en het middelbaar onderwijs heeft het nieuwe Ministerie geen plan tot herziening van de bestaande wettelijke bepalingen aangekondigd. Behalve hetgeen ter voldoening aan reeds genomen beslissingen bij de behandeling der begrooting voor het loopende jaar, gelijk wij reeds 44) Eustachius viel de t d in de kamer er naast lang. Hij trad over den drempel Rommingen keek bij het gedruisch op. Groote verlegenheid lag er op het knappe, openhartige gelaat van den jongen huzaar. „Ik wist werkelijk geen ander middel", mompelde hij. „Je Frederik vreesde hetzelfde als ik het zou toch jammer geweest zijn eeuwig jammer, üet- lev Hij wees veelbeteekenend op den kleinen revolver. „Ja gij zijt een eerlijk vriend Izeide Ferra en stak hem de hand toe. „Kom maar gerust binnen, Deuren, ik beb natuurlijk ziju hoofd weder terecht gezet." Ook Detlev omarmde hem. „Alles is weer goed alles fluisterde bij hem toe. „Het schijnt dat wij mannen al zeer verdorven ziju en in buitengewone gevallen aan geen deugd meer kunnen gelooven. Ik ben weder onuitsprekelijk ge lukkig, Enstacbins." „De vorstin moet op schitterende wijze in bare eer worden hersteld", riep de jonge officier met vuur, „er zal wel een of ander middel te vinden zijn. Dan zullen wij toch dat babbelende en lasterende adderengebroed- sel het vuur na aan de voeten leggen niet het minst de prinses." „Zijzeide Ferra met een lichten lach. „O, Det lev, wat ben je toch ondankbaar 1 Weet je dan niet waarom zij mij belasterd en vervolgd hee't? Omdat zij je lief had „Onmogelijk riep Deuren verbaasd. „Waaruit maakt u dat op vorstin F' „Zoo iets gevoelt men 1" bleef Ferra volhouden en schudde baar goudblond baar. „Arme prinses! Ik blijf tooh overwinnares." opmerkten is uitgetrokken voor landbouw-vakscholen, vinden wij alleen een grooter bedrag voor zeevaart kundig onderwijs beschikbaar gesteld. Tot nog toe bedroeg de geheele som die op onze staatsbegrooting voor toelagen aan scholen voor zee vaartkundig onderwijs voorkwam 3150. Gedurende het jaar 1888 is er eenige verhooging toegestaan zoodat er is uitgekeerd f 5650. Thans stelt de Regeering voorop de begrooting voor 1889 uit te trekken 10.000. Zeker niet te veel voor een zee- Detlev zweeg. Hij wist het maar al ete goed en daarom wierp hij een blik van voldoening naar de aan vrage om ontslag, die op de Bcbrijftafel lag. Ook Eu stachius had dien gezien. „Is dat noodig Detlev?" Hij wees er op. „Ja! Mijne vrouw zal mij, ik baar alleen toebehooren. Wanneer wij getrouwd zijn dan gaan wij naar mijne goederen naar Erdenflueb. Wil jeFerra Glim lachend legde zij bare hand iu de zijne. In het kleine blauwe salon der villa-Bogdancff liep Maria Paulowna onrustig heen en weêr. Men had 't baar niet moeten zeggen, dat zij beangst was. „Wat gaan je de zaken van anderen aan", had zij reeds her haalde malen tegen zich zelve gezegd en vol ergernis het hoofd geschud maar het hart liet zich door die filosophiscbe overwegingen niet overreden. Zij g'ng voor den grooten spiegel staan nadat zij eerst te vergeefs had geluisterd of zij op straat ook iets hoorde aankomen en keek er in. Haar klein geel ge laat droeg duidelijke sporen van opwinding en in eene weemoedige opwelling barer gewone onbekommerdheid trotr zij zich zelve flink aan bet oor. „Nu, hardvochtige, gevoellooze vivisector van gevoe lige zielen", zeide zij spottend, „het heeft er al bijzonder veel van of men je ze ve te lijf is geweest Zielernst, als in bet paradijs, is slechts in de eenzaamheid moge lijk Is men met z'n tweeën, dan houdt zij al op. Dat arme kind die Ferra 1 Bah Zij zal hem vergeten God zij dank blijven ook treurspelen niet altijd in iemand's gedachten Ik ga met haar mede waarheen zij wilMijnentwege naar Kamsohatka. In ieder geval gaan wij uit dit vervloekte nest. En Rom mingen Hij is niet anders dan een bloedelooze heilige, die zijne overgeërfde denkbeelden hooger stelt dan geluk en leven. Van hem heb ik niet veel idee." Maria Paulowna zag bij deze alleenspraak er zoo bekommerd uit, dat zij, met verbazing scherper in den spiegel ziende, in lachen uitbarstte. „Je bent toch een mal oud wijf!" zeide zij, met den varend volk als het Nederlandsche. Toch verhengen wij ons dat de voortdurende aandrang van de Tweede Kamer eindelijk eenig gevolg heeft gehad. De ge legenheid tot het afleggen van een examen als stuur man aan boord van koopvaardijschepen zoowel voor de groote als voor de kleine vaartdie sedert 1877 bestaatheeft de gebreken van ons zeevaartkundig onderwijs meer algemeen doen erkennen, en reeds in 1884 heeft de toenmalige Minister van Binnenlandsche Zaken zich de zaak aangetrokken. Ongetwijfeld heeft de Grondwetsherzieningdie zooveel tijd en zooveel aandacht in beslag nam, er veel toe bijgedragen om ook deze zaak zoolang slepende te doen blijven. De ge breken waarop de tegenwoordige Minister wijst zijn te weinig en te siecht bezoldigd onderwijzend perso neel onvoldoend voorbereidend ouderwijs in sommige gemeenten en te hoog schoolgeld. Een verslag van den inspecteur van het middelbaar onderwijs en de schriftelijke gedachten wisseling tusschen verschillende Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat hebben er toe geleid, dat wettelijke regeling van het zee vaartkundig onderwijs en verbod van het indienstnemen van niet behoorlijk geëxamineerde gezagvoerders en stuurlieden niet vóór alles noodig worden geacht, maar wel meer gelegenheden en betere gelegenheden tot voor bereiding voor de examensmeer en betere zeevaart kundige scholen. Daarom wenscht de Regeering aan bestaande particuliere of gemeentelijke zeevaartscholen ruimer ondersteuning te geven en dien steun ook aan nieuw op te richten scholen te verleenen. De voor waarden voor deze geldelijke toelage zullen in hoofd zaak zijn, dat het leerplan, het aantal en de bezoldi ging der onderwijzers en de jaarlijksche begrooting van kosten aan de goedkeuring der Regeering worden onderworpen, dat er behoorlijk toezicht op het onder wijs wordt gehouden, en dat in de gemeente, waar de school gevestigd is, ook voldoend lager onderwijs wordt gegeven in de vakken die voornamelijk voor den zeeman van belang zijn en in die vreemde talen waarvan de kennis voor hem onmisbaar is. Gelijk verwacht kon worden, heeft het beschikbaar stellen van gelden voor dit doel bij het onderzoek der begrooting door de Tweede Kamer in de afdee- lingen geen bezwaar ontmoet, maar wenschte men alleen mededeeling van het verslag van den inspecteur en van de gevoerde briefwisseling tusschen de ver schillende Ministeriën omtrent deze zaak en wat zeker hoogst wenschelijk is nadere aanduiding van de vakken en de vreemde talen waarin voorbereidend onderwijs zou moeten worden gegeven. Er moet niet te weinig, maar ook niet te veel worden geëischt, en daarom mag wel gevraagd worden in welke vakken en vreemde talen en tot welke hoogte de Regeering dat voorbereidend onderwijs zou noodig achten. vinger haar spiegelbeeld dreigende. „Je wijsheid heeft nu evengoed schipbreuk geledenals vroeger je jeugd en je illusies. Maak dat je wegkomt, zeg ik je Con- stantijn van ArbanofF was de eenige verstandige onder ons. Wat was er anders terecht gekomen van het kleine meisje uit de Rue Rocheforl Verdorven gestorven! Maar jij, Leroy brave jongen, jou zal ik het betaald zetten wacht maar 1 Met Maria Pau lowna is het kwaad kersen etenal behoort zij ook niet onder de grooten En zij balde hare handen tot stevige vuisten, ondanks den flikkerenden ring er aan en hief ze dreigend om hoog. „Ik zal met je afrekenen wacht maar Zoodra ik eerst maar weet, wat er van Ferra worden moet En de volbloed aristocrate voelde weder die opwel ling van medelijdendie haar zoo onrustig maakte. Wat kon er in dien tijd al niet gebeurd zijn Deuren was zoo van streek geweest. „God geve, dat alles nog in orde komt, ofschoon er alle reden is, om er aan te wanhopen", zeide zij met een diepen zucht, terwijl zij zich in een stoel wierp. Daar werd de deur geopend. Ferra aan den arm van Rornraingen, achter hen Eustacbins, zoo ijlden zij op de kleine, zooeven nog zoo zwaarmoedige Russin toe. Bij haar was de ontsteltenis spoedig genoeg voorbij. „Kijk eens aan ben jullie daar werkelijk zeide zij, met een spottenden blik op Rommingen. „Ik had je inderdaad niet voor zoo verstandig gehouden." „O, Mietze I" smeekte Ferra, „niets meer daarover Het was zoo verschrikkelijk 1" „Wat hebt gij nu besloten? Want ik stel op den voorgronddat gij intusschen ook tijd gevonden hebt om als verstandige menschen te denken en te handelen." „Wij gaan naar Erdenflueb zoo spoedig mogelijk „Waarachtigzeide Maria Paulowna sarcastisch „dat is de bekende metbode van vogel struis. Je wi't heengaan, voordat je gerechtvaardigd bent, Ferra?" „Wanneer hij het wil wanneer bij mij maar ver trouwt, Mietze Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1