TAÏJANA Een kind uit het volk. No. 135. Negentigste Jaargang 1888. YY OEMS I) A G 7 NOVEMBER. BERICHT. VOOR DB BEIDE DEELEN TE ZAAIEN'. «SM* IA - Prijs der gewone Advertentiën: Wij stellen voor onze lezers verkrijgbaar een boeienden roman in twee deelen getiteld door Joseph Lnbomirski. Verhaal uit de russische ambtenaars wereld, In deze dagen van voortdurende spanning', is, meer dan ooit, de aandacht gevestigd op het reus achtige Czarenrijk dat in zoovele opzichten nog, wat den staatkundigen en inaatschappelijken toe stand betreft met eenen geheimzinnige» sluier is bedekt. Een roman dus, waarin met levendige kleuren een beeld wordt gegeven van de maat schappelijke verhoudingen aldaar, van den jammer en de ellende, door zoovele, om de ceue oi andere kleinigheid, op de meest willekeurige wijze, naar Siberie verbannen russische onderdanen geleden, en waardoor men eenen blik slaat in den trenrigen zedelijken toestand van een groot deel der ambte naren van dat rijk, zal zonder twijfel veler be langstelling wekken. Wij vestigen daarom de bizondere aandacht op dit boek, dat wij een fraai gewaad hebben gegeven door liet met een in zes kleuren gedrukt omslag te voorzien. a contant zestig- cents. Maar buiten tegen inzending van een postwissel vijfenzeventig eents. De oplage is beperkt. De ondergeteekenden verbinden zich dus slechts, te leveren tot zoover de voorraad strekt. DE UITGEVERS, ©fficiësi (Bebeclte. PBTJIIjIjBTOKr. &nit£ulAt>ö. BELGIE. Uit het door burg. en schepenen van Gent ingestelde onderzoek Éaar do uit de gemeentekas plaats gehad hebbende ontvreemdingen is gebleken dat sedert 1883 ongeveer f 5000 's jaars verduisterd zijn. De belastingen, door elders woonachtigen aan de gemeente verschuldigd werden niet behoorlijk geboekt en verantwoord en door vervalscbiug in de boeken wer den verdichte uitbetalingen tan rente in escbrevec. Zoo ontbraken van de leeniDgea van 1868 en 1880 6541 coupons. De verregaande sorgeloosheid en het blind vertrouwen van den gemeeme-ontvanger in zijne ambte naren zijn oorzaak geweest, dat deze oneerlijkheden gepleegd kondeu wordenaau zijne eerlijkheid wordt niet getwijfeld. Zoo maakte aij bij voorbeeld nooit zijne kas op. De naamlij-ten van nalatige belastingschuldigen waren spoorloos verdweaen. ENGELAND. In antwoord op een adres van welkomtt heeit de beer Gladstone te Birmingham eene uitvoerige rede gehouden, waarin hij het te Nottingham ontwikkelde programma nader toelichtte. Met betrek king tot de houding der regeering bij de onderhande lingen met de Vere^nigde Stalen over de visscherijzaak verklaarde hij, dat de liberale partij niets gedaan had, wat de bestaande moeilijkheden zou kunnen vergroolen. Hij sprak ook over het gebeurde met den gezant Sackville en hooptedat deze zaak op bevredigende wijze zou worden opgelost. RUSLAND. De Staatscourant deelt ten aanzien van het bj Borki voorgevallen spoorwegongeluk mede, dat de Keizer aan den voet en de Keizerin aan de hand gekwetst werd. Deze wonden verhinderden hen echter niet, om in de eerste plaats hunne zorg te wijden aan de slaehioffers van het ongeluk. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 J franco door het gekeele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in bunne op heden ge houden vergadering ingewilligd hebben het verzoek om ver gunning van a.C. VVEDER Cz., thans nog te Amsterdam, tot het vestigen eener varkensslagerij in het perceel aan de Lindelaanwijk E. No. 217 a b. van D. A. LUITING, slagersknecht alhier, tot het vestigen eener vleeschhouwerij en spekslagerij in het perceel aan de zuidzijde van het Luttik-Oudorp No. 23. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 5 November 1S88. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. 45) „U spreekt naar mijn hart.merkte Deuren op vertrouwelijk de Rusa:n naderende, die hem anders ge woonlijk met hare scherpe tong op behoorlijken afstand bad gehouden. „De prinses moet hare mistasting zooveel mogelijk herstellen al was het alleen maar ter wille van Detlev. Niet waar, Detlev?" De aangesprokene hoorde hem niet, Ferra fluisterde hem juist iets in het oor, dat al zijn aandacht in beslag nam. „Je moet maar met verliefde lui te doen hebben", zeide mevrouw von Bogdanoff, hare schouders ophalende. „Gij en ik zijn dusdeeenige verstandige mensehen hier. Luister, ik heb aan Achilles Arbanoff getelegrapheerd en hem verzochthier te komen bij zal dit monster van laster met een woord zijn kop afslaan „Wat hebt ge gedaan P" vroeg Ferra naderbijkomende. „Achilles gevraagd om hier te komen." „Hij zal niet komen hij haat mij", zeide zij droevig. De Russin richtte zich hoog op. „En al was hij je doodvijandzeide zij met waar digheid „dan kondet ge Dog zeker zijn dat hij geen woord te weinig zeggen zou om je eer te zuiveren. Het bloed der Arbanoffs vloeit iu de aderen vau man nen van eer. Ik zou er mijn hoofd onder willen verwedden, dat bij doet, wat ik van hem verwacht. Dan zal al dat gespuis om vergiffenis komen vragen Wanneer het hart miar op de rechte plaats zitdan behoeft ge voor den laster van de bcoze wereld niet zoo bang te zijn. Wat er onder verwed dat prins Dagobert je nogbij je huwelijkRommingen tege moet leidt f" Zij glimlachten beiden over Maria Paulowna's geeet- rift ea over het geluk, dat zij zich hadden veroverd, nada BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne op gisteren gehouden vergadering afwijzend beschikt hebben op het verzoek van W. KOSTER, vleeschhouwer te Medemblik, om vergunning tot het vestigen eener ossen- er. koeienslagerij iu het perceel aan de zuidzijde van het Verdronkenoord op den hoek van het Kapelplein, wijk D. No. 50. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, - A. MACLAINE PONT. 5 November 18S8. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De Koning heeft aau president Carnot hst grootkruis der Leopoldsorde geschoukeD. DUITSCHLAND. De Staatscourant zegt: Daar hot antwoord van den Keizer op het adres van den berlijnschen gemeenteraadoidanks da onmiskenbare duideljjkheid, aanleiding heeft gegeven tot eene onjuiste en kwaadwillige poLiniek voornamelijk in de organen der vrijzinnigen en ultra ontanen, heeft de Keizer last gegeven tot de uitdrukkelijke verklaring, dat hij by zijne afkeuring vooral het oog had op den inhoud en den toon der vrijzinnige berlijnsche bladenen juist daardoor zijne gevoeligheid is gewekt. Bij de bekende betrekkingen vau Bommige berlijnsche gemeenteraads leden tot dit deel der pers hoopte de Keizer dat zij in staat en volgens de door hen zeiven geuite gevoe lens ook gezind zouden zijn in dien toestand verbete* ring te brengen. bet reeds iu een puinhoop was gestortalleen Eusia- chius stemde met geestdrift met alle plannen in. „Detlev schat de zaak geenszins gering," zeide Eusta- chius beslist; hij heeft nu echter geen tijd, om er aan te denken. Het is niet aangenaam om te moeten leven onder den druk van onopgehelderde diügenvooral niet voor gevoelige naturen het hoogste geluk zou er op den duur op kunnen schipbreuk lijden. Wij zullen dus niet stil zitten Mevrouw von Bogdanoff zuchtte. „Ik zeg je mijn jonge vriendalle instellingen op onzen gezagenden aardbodem zijn in den grond van de zaak, totaal on bruikbaar. Ja zult misschien zeggen, dat ik daarover maar zwijgen moestwanneer je hoort, wat mijn on- omstootelyke wil is met betrekking tot de naaste toe komst, maar ook ik doe evenals de staat en de kerk en geef geen cent om je tegenspraak. Voorloopig blijft mijne villa voor jullie gesloten." „Ook voor mij vroeg Rommiugen. „Voor jou juistFerra is natuurlijk ziek. Gy doet je dienst in het slot." „Ik heb mijn ontslag aangevraagd, voorloopig word ik op non-actief gesteld." „Dat is jou zaak verveel je dan in Gods naam op je eigen band zooveel je wilt maar hier komen mag je in geen geval „Mietze De kleine Russin bracht gesticuleerend en redeneerend, de banden aan de ooren. „Neen zeg ik Ik laat er mij niet afbrengen Ik weet heel goed wat ik wil 1 En nuwel te rusten Na een dag als deze hebben wij allen wei behoefte aan ruBt." Daarna hield de liberaal nationale vereemgiug eene bijeenkomst, waar de heer Gladstone bijzonder hartelijk werd ontvangen. In eene uitvoerige rede behandelde bij de binnen- en buitenlandeehe staatkunde en gaf hij zijn vertrouwen te kennen in het welslagen der pogingen zijner aanhangers ten gunste van de Home rule. Hij hoopte, dat eene bevredigende schikking van het vraag stuk der visscherijen den band tus chen Enge'and en de Yereenigde Staten zou versterken. Sprekende over het voorgevallene m.-t den gezant Sackville meende hij te mogen aannemen, dat de regeering der Vereenigde Staten gebrek aan hoffelijkheid jegens Engeland had betoond. Over bet geheel hechtte hij zijne goedkeuring aan de staatkunde der tegenwoordige regeering. De eerste steen voor bet standbeeld van den neder- landschen stadhouder Willem III van Oranje werd den 5 te Brixham gelegd door den nederlandschen gezant graaf van Bylandt, in teg-nwoordigbeid van een groot aantal belangstellenden. Op het daarna gehouden feest maal hield genoemde gezant eene rede waarin hij vooral deed uitkomen dat de plechtigheid van dezen dag zou strekken om de reeds bestaande gevoelens van vriendschap en welwillendheid tusschen GrootBrittannië eu Nederland te versterken. BritSCil IndiG. Eene proclamatie, in de heftigste bewoordingen gesteld en toegeschreven aan den inlaad- schen prins Serluja, is den 4 te Mandalay aangeplakt, waarin aan de engelschen de oorlog verklaard wordt en de birmeezen aangespoord worden hunue overheer- schers te vermoorden. De engelsche ambt naren twijfelen, of deze proclamatie wel het werk >s van geDoemden prins. Onder de bevolking heerscht groote beweging. FRANKRIJK. Bou'anger begaf zich na den ge lukkigen afloop van het aan den Keizer van Rusland overkomen spoorwegongeluk in zijn fraaieu landauer naar het gebouw van het russische gezantschap, om daar door zijne groote blijdschap over de redding des Keizers te toonen. ITALIË. Door den H. Stoel is ter wederleg ging der onjuiste beweringen aangaande het onderhoud tusschen deu Paus en Keizer Wilhelm verspreid, aan de nuntiussen epn schrijven verzonden betreffende het bezoek des Keizers op het Uatikaan. Daarbij verklaart de Paus, dat hij het romeineche vraagstuk door het bezoek van den Keizer geenszins gewijzigd acht en met het oog op den onduldbaren toestand, waarin het tegenwoordige Italië hem heeft geplaatst, evenals vroeger, steeds zal voortgaan met de stem te verheffen v or de onafhankelijkheid van den H. Stoel. De adjudant Seberemetjew verloor een gedeelte zijner XX. Toen Erdmann von Nobbe een der volgende dagen door het park gicg kwam hij Leroy tegen. Hij bleef een oogenblik, overleggend, staan en trad daarop groe tend, op deu gezintechapsraad toe, die hem niet had opgemerkt. „Ik was eigenlijk op het punt, om van morgen u -een bezoek te brengen", zeide de eerste luitenant, „men ziet u nergens." Leroy werd opmerkzaam. „Is er iets gebeurd vroeg hij „IntegendeelIk hoor alleen hetgeen er in het slot voorvalten dat beteekent niets. De prinses is ziek dat wil zeggen, zij heet ziek, de prins is razend." „En vorstin Arbanoff?" „Van haar weet ik niets Rommingen is non-actief, en Deuren doet nu bij den prins dienst. De graaf zal zonder twijfel zyn ontslag vragen." „HeDaaruit zou men kunnen opmakendat het engagement af is merkte Leroy op, met een zeer bleek gelaat en eene onmerkbare beving in de stem, die slechts voor een scherp gehoor viel waar te nemen. „Ik weet er niets van 1 Ik heb alleen maar een vermoeden Gij weet toch ook wel, wat er verteld wordt." „Dat de vorstin van plan is, naar Rusland terug te keeren." „Dat mevrouw von Bogdanoff hare deur voor haar gesloten houdt en slechts het oogenblik afwachtdat de gezondheidstoestand der vorstin van dien aard is dat zij op reis kan gaan." „JammerOnmensehelijk verbeterde Leroy verstrooid. „Dat vind ik eigenlijk begrijpelijkhet gebeurde heeft haar toch geheel onmogelijk gemaakt." „Ook ik zal D. wel spoedig verlaten zeide de ge- zantschapsraad losjes, eene eigarette aanstekende. „Men heeft hier geen uitgebreid veld voor zijne werkzaam heid ik verlang naar arbeid en inspanning."

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1