TATJANA No. 136. Negentigste.I aargang. 1888. Een kind uit het volk. V R IJ D A G 9 NOVEMBER. VOOR DE REIDE DEELEN TE ZAAIEN! ftaittnlanb. Prijs der gewone Advertentiën: Wij stellen voor onze lezers verkrijgbaar een boeienden roman in twee deelengetiteld: door Josepli Lubomirski. Verhaal uit de russische asubieuaars- wercltl. in deze dagen van voortdurende spanning'is meer dan ooit, de aandacht gevestigd op bet reus achtige Czarcnrijk dat in zoovele opzichten nog, wat den staatkundigen en maatschappelijke!! toe stand betreftmet eenen geheimzinnige» sluier is bedekt. Een roman dus, waarin met levendige kleuren een beeld wordt gegeven van de maat schappelijke verhoudingen aldaar, van den jammer en de ellende, door zoovele, om de cene of andere kleinigheid, op de meest willekeurige wijze, naar Siberie verbannenrussische onderdanen geleden, en waardoor men eenen blik slaat in den treurigen zedelijken toestand van een groot deel der ambte naren van dat rijk, zal zonder twijfel veler be langstelling wekken. Wij vestigen daarom de bizoiulerc aandacht op dit boek, dat wij een fraai gewaad hebben gegeven door het met een in zes kleuren gedrukt omslag te voorzien. a contant zestig- cents. Naar huiten tegen inzending van een postwissel vijfenzeventig cents. De oplage is beperkt. De ondergeteekenden verbinden zich dus slechtste leveren tot zoover de voorraad strekt. DE UITGEVERS. (gebeclte. PEDILLESTOKT. DUITSCHLAND. De Wurtembergsche staats courant spreekt officieel de berichten tegen van die dagbladen welke beweerd hebben dat de Koning zijn particulier vermogen belast had met schulden. De ame- rikanen die van die schulden de oorzaak heetten, zijn vertrokken. ENGELAND. FRANKRIJK. De president der republiek heeft den heer Mariane benoamd tot gezant by het italiaan- sche hof. BULGARIJE. De regeering heeft bij de Sobranje een wetsvoorstel ingediend, waarbij aan de biljetten der bulgaarsche bank een gedwongen koers wordt toegekend. tlKMAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondördag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 j franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM«. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van A. J. SMEETS, broodbakker, wonende alhierom vergunning tot het oprichten van eene broodbakkerij in het perceel aan de Laat, wijk A, No. 142 en dat op Donderdag 22 November 1888,'s mid dags te 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 8 November 1888. De Secretaris, NUHOUT van deb. VEEN. 46) „Ha ik wiet het wel ri8p zij uit geheel rood in het gelaat en zij schudde Achilles ferm de hand, „daar ben je dan eindelijk Er ia reeds iemand naar Rom- mingen ik zond dadelijk een boodschap aan hem, toen ik in mijn salon je kaartje vond." Weder bloosde Eerra terwijl Achillea zeide „Het doet mij zeer veel genoegenlieve tantedat u ten minste niet aan mijne stiefmoeder hebt ge twijfeld „Onzin", viel zij hem snel in de rede. „Niemand kan mij verwijten dat ik liehtgeloovig ben. Integen deel dikwijls ben ik zelf valsch en boosaardiguit noodweermaar haar heb ik zonder voorbehoud ge loofd en geen oogenblik aan Constantijn's eer getwij feld. Zij zal nu eene schitterende voldoening hebben „Ik zal eene audiëntie vragen bij prins Dagobert." „Dat is goed. Rommingen zal je wel aan Deuren aanbevelen, dat gaat het van een leien dakje. Onder ons gezegd prins Dagobert is een goede kerelmaar de prins mevronw Bogdanofl kreeg een hoest bui en ging daarop voort „Hoe lang zult gij hier blijvenAchilles „Totdat ik mijn plicht vervuld heb", zeide hij ernstig, terwijl hij met de weder halfgesloten oogen naar buiten zag „ik denk echter, dat het spoedig zal geschied zijn," Maria Paulowna paste die woorden op Feira toe en knikte toestemmend. „Wij zien je dus nog Hij haalde de schouders op. „Verg niet van mijdat ik vooruit over mijn tijd beschik, dat verlamt mijne energie." Met eene kreet van vreugde ijlde Eerra haren ver loofde tegemoet en vleide zich tegen hem aan; in deze beweging lag de gansche overgave van de vrouw aan den geliefden man. Achilles zag het. „Vergun miju geluk te wenschen", zeide hij op Pruisen. De uitslag der tot dusver bek3nde 429 verkiezingen voor leden van het Huis van afgevaar digden (er moeten 433 leden gekozen worden) is aldus 133 conservatieven 64 vrij-conservatievon, 98 centrum, 87 nationaal-liberalen 29 vrijzinnigen 13 Polen 2 Denen en 2 Welfen; II, tot geene fractie behoorende. Gekozen zijn: te Bielefed de heer Stöcker, te Hagen de heer Richter, te Danzig de keerRickert. Te Frank fort a/M. behaalden de nationaal liberalen da overwin ning. Te Bres!au is nog slechts de verkiezing van den vrij-eoiservatief Scholier bekend. Hoogerhuis- Den 6 vork aarde minister Salisbury, dat de duitsche regeering voornemens was, ais een gevolg van de jougste gebeurtenissen, afdoende maat regelen te nemen tot het beletten van den handel en den invjer van wapenen in Oest-Afrika. Engeland zou zich bij deze maatregelen aaasluiten doch alleen ter zee. Frankrijk had er in toegestemd, om de blokkade dar kusten van Oost-Afrika te trkennen, wrardoor En geland het recht verkreeg om alle sehepen, onder welke vlag ook in die streken varende, aan een onderzoek te onderwerpen. Frankrijk zou een oorlogschip zenden om met Engeland en Duitschland saam te werken. De heer Granville verzocht der regeering inlichtingen over het met d n engelschen gezint te Washington voor gevallene. De minister van buitenl, zaken antwoordde, dat de daarover gevoerde briefwisseling den 7 zou wor den medegedeeld, zoodat hij zien van verklaringen over dit voorval kon onthouden. Uit die briefwisseling, den 7 overgelegd, loopende van 27 October tot 2 November, blijkt, dat de minister van bnitenlandache zaken den 27 October den gezant Sackville te Washington mede deelde, dat de amerikaanache gezant te Londen zijne terugroeping verlangde wegens de ongepaste mede- deelingen door hem in gesprekken aan eenige verte genwoordigers der pers gedaan. De gezant antwoordde, dat hij het voorval betreurde, miar dit moest toeschrij ven aan de beweging ter zake van de presidentsverkie zing. Ia een brief van den eersten betuigde genoemde minister ziju leedwezen dat aan den gezant zijn pas poort gezonden was, tengevolge van een gesprek, w;ar- van de strekking niet vooraf ter kennis der engelsche regeering was gebracht, in weerwil van de bevestiging van het tegendeel door den minister Baijard. Den 2 bevestigde de amcrikaanscbe gezant te Londen de feiten, zijnen min of meer matten, nonchalanten toon. „Ik zie, dat ook gij niet loslaatwat u eenmaal ten deel is gevallen; alles, wat de wereld zegt, is laster 1" „De wereld lastert altijd of toch meestalmen moet haar niet gelcoven viel Maria Paulowna hem in de rede. „Wij zullen nu de heeren maar een oogen blik alleen laten. Ga je mee, Ferra?" Zij trok haar met zich meê. „Ik was voor hem altijd een onwelkomen last", zeide zij zacht tot hare nicht want de herinnering aan het verledene verhief zich levendig in haar. Rommingen en Achilles Arbauoff stonden alleen tegenover elkander. „Mijne komst, graaf Rommingen, moge voor u de beste weerlegging zijn van alles waarmede men hier den naam mijns vaders, mijne eigen eer en die mijner stiefmoeder heeft belasterd. Moet ik u nog meer zeggen „Neen zeer zeker nietZij stonden tegenover elkanderen keken elkander recht in het gelaat. Achilles zag dat van den graaf verhelderen zag hem ruimer ademhalen, hij slaakte een lichten zucht. „Het is mijn noodlot, overal het rechte oogenblik te missen", zeide by met een tintje van ironie. „Ik stond op het punt, om haar, die aan mijne zorg was toever trouwd, naam en hand aantebieden, om goed te maken, wat ik door ijdele onnadenkendheid, ouder den invloed van valsche vriendenin de oogen der wereld jegens haar had misdaan. Ik aarzelde te lang mijn vader, met jeugdiger vuur bezield dan ik zijn zoon was mij voor Ik geloof niet, dat Ferra bij de ruil ver loren heeft." Detlev von Rommingen stak den spreker de hand toe. „Ik dank u, vorst Arbanoff!" zeide hij met eene onwillekeurige uitdrukking van hoogachting. „Ik dank u hartelijk." „JaMen is vaak een dwaas en straft zich zelf daardoor het meest. Zonderling, dat de erkentenis altijd te laat komt", merkte Achilles met een zwaarmoedigen glimlach op. „En nu zal ik den lasteraar rekenschap vragen Detlev riohtte zich hoog op, zijne oogen schitterden. „Kent u hem P" „Nog niet, maar ik zal betn wel weten uit te vinden. waartoe de woorden van den engelschen gezant aanlei ding hadden gegeven. Lagerhuis. De heer Sydney Buxton heeft den 6, toen het Huis weder bijeenkwam, medegedeeld, dat hij eerstdaags een voorstel zou Indienentot strekking hebbende de verschillende mogendheden uit te noodigen tot het houden eener bijeenkomst te Londen om te onderzoeken, welke maatregelen genomen kunnen worden om tot onderdrukking van den slavenhandel in Afrika te geraken. Kamer. Na de afdoening van eenige kleine.wets ontwerpen vroeg do heer Ferroul aan de regecring eenige inlichtingen over hare houding ten opzichte van het werkliedencongres te Bordeaux. Dat congres had al spoedig aanleiding tot ongeregeldheden gegeven waarom de overheid verboden had, de vergadering daar verder voort te zetten. Da werklieden hadden zich daarop naar het naburige Boriscat begeveu waar zij onge stoord hunne vergadering voortgezet hadden. De minister president Fioquet verdedigde de houding van den prefect, waarop eene uiterst heftige woordenwisseling met enkele leden ontstond. Een radicaal lid wierp den minister het woord „opportunist" naar het hoofd welk woord bij de radicalen een der ergste beschuldigingen is, die men tegen iemand kan uiten. ITALIË. Generaal Baldighera heeft aan het mi nisterie van oorlog getelegrafeerd, dat volgens door hem ontvangen berichten hot leger van Ras Aloela door den Koning van Gogian verslagen was. SPANJE De ministerraad heoft besloten de Kamers tegen den 30 bijeen te roepen. De minister van finan ciën heeft in den raad een ontwerp overgelegd, waarbij het reglement betreffende de toepassing der alcoholwet wordt gewijzigd. ZWITSERLAND. Den 1 December wordt eene algemeene volkstelling gehouden. SERVIE. Uit Weeuen wordt gemeld, dat alle bisschoppen der Servische kerk aan den Metropolitaan ts Belg ado hun ontslag gevraagd hebben wegeus de met het canonieke recht strijdige uitspraak tot ontbin ding van het huwelijk des Konings. VEREENIGDE-STATEN. De verkiezingen hebben tot uitslagdat de republikeinen de overwin ning behaald hebbeu. De heer Benjamin Harrison, Ferra's hand zal niet eerder in de mijno rusten, voordat ik haar gewroken heb." „Welnu ik vermoed wie hij is. Maar tusschen mij tn hem moet er nog eene oude rekening vereffend wordengeei mij ditmaal den voorrang daarna zal ik u zijn naam niet verder verzwijgen verondersteld dat er dan nog een rechter noodig is. Ik ga nu naar het slot." Zij schudden elkander nogmaals de hand, ieder woord was overbodigbeiden waren mannen van eer en be> grepen elkander volkomen. „Deuren, de adjudant van prins Dagobert zal a waarschijnlijk dadelijk eeDe audiëntie verschaffen, zoodra hij ziet, waar het om te doen is. Mag ik hem met een paar woorden op do hoogte brengen „Gaarne Detlev kreeg een kaartjeop welks achterzijde hij eenige woorden schreef; Achilles ging zoolang voor het breede venster staan. Aan de overzijde van de straat lag het park met zijn frisch graszijn licht groenen, sappigen bladerentooiwaardoor de zon heendrong. Plotseling veranderde Achilles' gelaathet nam eene strakke, ijskoude uitdrukking aan. Aan de overzijde op den grooten wandelweg liepen twee heeren de eene laog en mager, de andere klein en elegant. Zij wierpen bespiedende blikken op de villa eu sloegen toen een zijpad in dat dieper het park in leidde. Een van hen werd door Achilles herkend, al was de afstand vrij groot het was Anatole Leroy. Haastig nam hij Detlev het kaartje uit de handen en zeide even haastig goeden dag. „Tot weerziens riep Maria Panlowna, die inmiddels met Ferra binnengekomen was, hem nog na. Hij knikte slechts en nam nogmaals, groetend, den hoed aftoen zag Ferra hem tot hare grenzelooze ver bazing in een zijweg van het park verdwijnen. Hij liep daarbij flink rechtopde zoo onverschillige houding van vroeger was geheel verdwenen het hoofd een weinig vooru tom beter te kunnen zien en zijn gang liehc en elastisch. „Wat is hij veranderd!" merkte Ferra op, terwijl zij nog voor het venster stond. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1