Binnenland. Akersloot. Vergadering van den gemeenteraad te ZIJPE, Kamer van Koophandel. &tadg-Berichten. geboren 20 Augustus 1833lid van den Senaat, ral dus president worden in plaats van den heer Cleveland. De berekening is, dat Harrison 218 en Cleveland 183 stemmen zal verkrijgen. De orde is bij de verkiezingen nergens gestoord. Den 5 is te Veur een man door de IJselstoom- tram overreden en geheel verpletterd. Bij kon. besluit van den 5 is benoemd tot heem raad van den Aesendelverzeedijk voor den polder Krom menie de heer D. Jansz Beijne. De arr. rechtbank te Arnhem heeft den 6 den kassier E. A. Ereedriks uit Wageningen wegens ver duistering en valschheid in geschriften veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch was zes jaar gevan genissiraf geweest. De arr. rechtbank te AlX Sterdata heeft den 6 den gep. kapitein H. J. C. Jansen ter zake van op lichting en bedreiging tegen den heer A. C. Wertheim veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf met 'ast tot onmiddellijke inhechtenis enting. Den 6 is te Helder aanbesteed 1°. het doen van voorzieningen van ondergeschikt belang aan het fort op de Harssensj geraamd op f 7450. Laagste van 14 inschrijvers de heer G. Moorman aldaar voor f 6849 2°. het doen van verbeteringen van ondergeschikt belang aan verdedigingswerken in de ste'ling van Helder, ge raamd op f 1830. Laagste van 8 inschrijvers de heer H. Wijker aldaar, voor f 1G80. Den 6 zijn voor de arr. rechtbank te HsttrlSlH de pleidooien gehouden in het onteigenings geding van den Staat der Nederlanden, tegen mevr. de Wed. Bik, te 's-Gravenbagegeldende de onteigening van een stuk, groot 5i bunder, van de buitenplaats „Velser- bosch", ouder Ve'.sen voor het nieuwe zijkanaaldat bij IJmuiden ten noorden van het Noordzeekauaal ge maakt wordt. Door den Staat was aangeboden/10.900, door de deskundigen is begroot 9800, benevens/800 vergoeding aan den huurder van de jachtvoor de ge daagde werd beweerd dat de deskundigen een onvol ledig en in vele opzichten onjuist rapport hebben op gemaakt en daarom werd een nieuw onderzoek geviaagd Bij kon. besluit van den 6 is de heer D. J. W. Crommelin baron van Heeckeren met ingang van 1 December benoemd tot burgemeester der gemeente Ameland, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Schiermonnikoog. Bij kon. besluit van den 6 is op verzoek eervol ontslag verleend aan den bear E. A. van Setersals 2 luitenant by de dienstdoende schutterij te Hoorn, en aan de heereu B. de Jong en J. C. A. Weerts als 1 en 2 luitenant bij die Bchulterij te Haarlem- - In den namiddag van den 7 is het huisjebe woond door de wed. A. S., aan den Veenhuizer-midden- weg nabij Oude-Niedorp geheel afgebrand. De bewoonster was den geheelen dag afwezig zoodat de buren, nadat z'j de deur hadden opengebroken, nog een en ander van den inboedel hebben gered. Bij den oprit van den Buikslotermeerpolder en den Emgdijk tusschen Buiksloot en SchOUW is in de trambaan over eene aanzienlijke lengte eene verzakking ontstaanwaardoor ongeveer 2000 kub. el zand in de nabij zijnde molentochten weggegleden zijn zoodat de molens niet kunnen malen. De nederl. gezant te Eome heeft medegedeeld dat thans droge bloembollen zonder eenige formaliteit en langs alle douanekantoren in Italië toegelaten worden. Het ongunstige weder gedurende de laatste dagen berokkent aan de visschers van het eiland TöX0l groot nadeel. De holle zee en de lage temperatuur hebben cp de vangst een reer nadeeligen invloed. De paling- viascherij op de Hors van 'Teiel is dan ook reeds ge staakt. *De schade door den hevigen golfslag en het vorstige weder aan netten en fuiken toegebracht is niet onaanzienlijk. De Onderlinge-Brandwaarborgmaatschappij ,,'t Al gemeen Belang gevestigd te Den Burg op Toxel en opgericht in 1885neemt steeds in bloti toe. In het geheel heeft men tot heden slechts p.m. 100 uitgekeerd wegens brandschade, terwijl nog in den loop van dit jaar voor f 700,000 werd verzekerd. Op VlielandTerschelling en te Nieuwediep zijn reeds agentschappen der maatschappij gevestigd. Aan Mej. A. G. Wielema is op haar verzoek tegen den 15 eervol ontslag verleend als onderwijzeres te Den 7 is te Amsterdam aanbesteed het bou wen van een zustergesticht met scholen en parochie voor rekening van het r. k. kerkbestuur ran den H. Boni- facius aldaar. Laagste van 29 inschrijvers was de heer A. Leeuwers te Haarlem voor f 53889. Het verslag der statenvergadering moeten wij wegens plaatsgebrek, tot een volgend nummer laten liggen. Het Btudentenkorps te Leiden zal in 1890, tijdens de lustrumfeesten, weder eene maskerade boudeD. Beroepen te Hypolitnaboef en Westerland op Wieringen ds. M. Th. Laurman te Zuid-Zijpe. De Amsterdamsche Kiosk-onderneming is pach teres geworden van het recht tot verkoop van dagbladen aan de stations Amsterdam, Haarlem, Leiden eu 's-Gra venhage. In die pacht is tevens de spoorweg-boek handel begrepenin verband waarmede reeds maatre gelen getrofien zijn, waardoor de bescheiden winkeltjes der stations voorzien zullen zijn vau de nieuwste en beate snufjes op het gebied van onderhoudende spoor- weglectuur, reisgidsen, photographien en andera klei nigheden, welke aan de reizigers, krachtens de ervaring, aangenaam zijn. De commissie te Botterdam voor de herdenking van den herinneringsdag der afschudding van het fransche juk in November 1813 heeft wegens de ziekte van den Koning besloten, de feestelijkheden deze maand geen voortgang te doen hebben. Op de voordracht voor hoofd der kostelooze school te Hoorn zijn geplaatst de heeren G. Postma, hoofd der school te Veenwouden, S, Holztnuller te Hoorn en «f. H.^D. van^der KwaBt te Zaandam. De gemeente-begrootiag voor UitgOOSt voor 1889 bedraagt in ontvang f 25244 31£ en in uitgaaf f 24797. Onder de uitgaven komen o.a. voor: kosten huishoudelijk bestuur f 2255; onderhoud van gemeeute-eigendómmen f 4325; politie en brandwezen 1512; onderwijs f 7445; armwezen f 870 en rente en aflossingen f 2196. De bevolking bedraagt 2614 zielen. Aan het kosteloos herhalingsonderwijs teUitgeOSt, dak gedurende dezen winter aan de openbare school wordt gegeven, nemen 33 leerlingen deel. Aagje Bakker, wed. J. de Vries, wonende nabij Burgerbrug te Zijpe, tegen wie door den rechter commissaris een bevel tot voorloopige aanhouding ter zake van brandstichting was verleend, is naar 's Eijks krankzinnigengesticht te Modlemblik overgebracht. van den 6 November 1888. Afwezig de heer Kaan. Na opening en voorlezing der notulen deelt de voor zitter mede 1°. dat de heer L. J. de Vries zijne be trekking van hoofd der schooi te't Z .nd hoeft aanvaard en den 5 als zoodanig dooi' het dagelijksch bestuur is geïnstalleerd2". dat wel de jaarwedie van den heer J. Masdorp tijdens de tijdelijke waarneming der be trekking van hoofd van bedoelde school met ƒ100,—- is verhoogd, doch dat ook de onderwijzeres, mej. Vreem, aanspraak heeft op eene gratificatie aangezien ook zij zich gedurende de vacature en de ziekte van den heer Morra heeft beijverd, dat het onderwijs zoo min mogelijk schade leed. Hjj stelt daarom namens het dagelijkseh bestuur voor, haar eene gratificatie te geven van f 30,—. De heer Nobel, hoewel in beginsel een tegenstander van gratificatiën, wil echter met genoegen zjne stem geven aan dit voorstel. Met algemeens stemmen wordt daarna het voorstel aangenomen. Daarna wordt gelezen ean brief van mej. G. M. van Barkum Ekere, vroedvrouw te Keinsmerbrug, houdende verzoek om een eervol ontslag uit hare tegenwoordige betrekking tegen den 15 December a.s. Met algemeene stemmen wordt dit mtslag eervol verleend, De heer Nobel vraagt vervolgens inlichtingen om trent een brief, dien P. Zeeman, verpleegde in het armenhuis, aau den raad zju hebben gericht, doch die n:et ter tafel is geweest. Hierop wordt medegedeeld, dat deze brief het verzoek behelsde, hem te helpen aan eene betrekking en gericht wis aan het dagelijkseh bestuur, doch op zulke brieven gewoonlijk geen acht wordt geslagen, hoe .vel de secretaris in dit geval nog pogingen heeft aangewend hem als ziekenoppasser ge plaatst te krijgenevenwel zonder resultaat, daar de man reeds te oud is. De heer Francis verzocht den voorzitter, aan de veldwachters op te dragen wat beter toe te zien op da slui ing der blinden en luiken, als er licht is ontstoken, waaraan de voorzitter belooft te zullen voldoen. De vergadering gaat daarna over in geheime zitting ter behan ieling van een suppletoir kohier van den hoofdeljjken omslag. Aan de Redactie van de Alkmaarscke Courant. M! Dat mijn idee in zake de verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, aangegeven in uw blad van Zondag 4 November j.l., niet door iedereen als het eenige goede zou worden beoordeeldheeft mij niet verwonderdhoewel ik een beter tot nog toe niet hoorde. Wel heeft het mij echter ver wonderd, dat er bij velen zoo weinig belangstelling bleek voor hetgeen de Kamer van Koophandel en Fabrieken deed en niet deed, en er zelfs bij enkelen een soort idee fixe bleek te bestaan, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken niets wenscht te doen uit eigen initiatief, mzar alleen mocht adviseeren op verzoek. Wat de verkiezing op 8 November a.s betreft, men beweert, dat onthouding van stemining minder gewensckt, minder ver standig, zelfs st..., zou zijn; maar men moest, indien men open bare zittingen wenscht, iemand stellen tot kandidaat en stemmen, van wien men wist dat hij wel voor openbaarheid was, alsof zulks een waarborg kon zijn dat zijn verkiezing binnen een bekwaam tijdsverloop openbaarheid der zittingen zou ten gevolde hebben, alsof men, gekozen wordend, alleen maar zou te zeggen hebben openbaarheid anders neem ik de benoeming niet aan of leg het mandaat direct neer. Een publieke opinie en de openbaring daarvan kan alleen misschien dergelijk effect geven. Wat de belangstelling voor (en waardeering van) de Kamer van Koophandel en Fabrieken betreft, dat men de weldaden van onzichtbare weldoeners niet altijd op den juisten prijs stelt, gebeurt meer, maar aan wien de schuld Wat de werkkring der Kamer van Koophandel en Fabrieken en de grenzen van het terrein barer werkzaamheden betreft, hierover zou langer te twisten vallen, doch intusschen blijft de bepaling daarvan geheel aan de Kamer over. Aan het spoorwegstation alhier wordt entree geheven, voor den toegang tot de wachtkamers ('t heeten wel perronkaar'jes, maar zonder perronkaartjes betwist men u den toegang tot de wachtka mers), naar mijn lezing in strijd met het reglement op den toegang tot de wachtkamers van de stationsgebouwen der Staatsspoor. Op wiens weg zou het nu liggen deze tolheffing en belemmering van het verkeer, 'tzij ze recht- of onrechtmatig is, te trachten te doen opheffen B. en W., de gemeenteraad, het armbestuur, de een of andere vermakelijkheids-vereeniging of de Kamer van Koophandel en Fabrieken? Voor eenige jaren begreep de oom missie tot de gasfabriek geen korting te mogen geven op den gasprijs voor groote verbruikersin casu de meelfabriek de ondervinding heeft geleerd, dat de gemeente gasfabrikante hare geachte gascliëntcle zag verminderen met een afnemer van, men zegt, p. m. f 4003 per jaar. De gemeenteraad schijnt deze beslissing gesanctioneerd te hebben op 't praeadvies van de betrokken commissiezooals de gemeenteraad ook andere en meerdere beslissingen sanctioneert op praeadvies. Behalve de meelfabriek zijn echter in Alkmaar nog meer fabrieken en ligt het nu al of niet op den weg der Kamer van Koophandel en Fabrieken om door één of meer ongevraagde adviezen, meerdere verliezen onder de geachte gemeentegasfabrieks clientèle te trachten te voorkomen. In Zuidhollandsohe en Zeeuwsche gemeenten, waar suikerbieten verbouwd wordenvindt men particuliere weegbruggen voor wagenladingen. Zou nu in Alkmaar, waar zooveel hooi en stroo geladen en gelost wordt, waar vee en kaas wel gewogen kon worden, niet den particulieren of gemeentelijken aanleg van een weegbrug aan een of anderen loswal bevorderd of bewerkt kunnen worden, en op wiens weg zou dit meer liggen dan op die der Kamer van Koophandel. Bovenstaande zijn eenige van de vele zakendie zouden kunnen worden behandeld, behartigd of bevorderd, maar zoolang zulk een optreden der Kamer van Koophandel en Fabrieken misschien zou kunnen worden geacht te zijn ongepastonge motiveerd, ongewenscht enz., zal de vooruitgang of medegang in vooruitgang der gemeente Alkmaar zeker wel tot de vrome wenschen blijven behooren. Onder dankzegging, achtend, 7 November 1888. J. POT. Dinsdag den 6, trad de heer M. Cohen Stuart Op als spreker op de eerste volksvoordracht in dezen winter. Als gewoonlijk heette bij de aanwezigen welkom betuigde zijn leedwezen over het niet over groot bezoek en besprak het nut en genoegen, dat in deze volksvoordracht volgens het door het bettunr voor gestelde program kon gesmaakt worden. Deze avond zou worden gewijd aan het bezook der nederlandsche Amerikanen of zoo man wil ameri- kaansche Nederlanders aan ons land maar vooral aan den laatsten en volgens hun eigen getuigenis meeat aangenamen dag van hun verblijf alhier, het bezoek aan de stad Alkmaar. Wat er vóór den tijd, waarin de Europeanen zich in Amerika vestigden, zoo al gebeurde, of wat de oor spronkelijke bewoners voor zeden en gewoonten hadden, daarvan weet men zoo goed als niets. Overblijfselen van gebouwen, grafgestichten, opgravingen enz., waaruit men veola! de bouwstoffen voor de geschiedenis bijeen kan brengen ontbreken hier geheel. De toestanden over 't algemeen daar (voornamelijk heeft hij de Vereenigde Sta'en op het oog) en hier verschillen zoozeer, dat men er zich geen denkbeeld van kan maken. Als men in ons land reistzelfs met het spoor kaa men op zijn gemak reizen en desnoods aau elk station vrienden en bekenden even toespreken. Men zou sommige treinen, vooral wanneer men ze met de amerikaansche vergelijkteen aangespannen trek schuit kunnen noemen. Dit is een noodzakelijk gevolg van het onderling verkeerwat in Amerika zooveel minder is en dientengevolge zooveel minder samen werking geeft. Wat beteekent de uitgebreidheid van ons landje vergeleken enkel bij die van de Vereenigde StatenP Met onzen spoor doorreizen wij bet kleine landje in zijn breedte in 3 uur, terwijl men met denzelfden trein, die dan nog overal stopt, het vaderland in 6 uur in zijn hoogte doortrekt. In do Vereenigde Staten waar de treinen zoo zelden stoppen, heeft men om het land in zijn breedte te doorsnjdea mot een sneltrein van Nieuw-York naar San Eraucisco, dag en nacht reizende 8 dagen noodig. Eu toch dat kleine onbe duidende plekje gronds is de bakermat geveest van zooveel beschaving, kunsten en wetenschappen, die door zijne vroegere bewoners over de gehe -Je wereld zijn verspreid. Getuigen de verschillende nederzettingen van Nederlanders in andere werelddeelenvooral tijdens den bloei der Oost- en West Indische Compagnie. Met ééie daarvan hebben wij voor een paar jaar, door een gezantschap nog bijzondere kennismaking kunnen aaa- knoopen. De Nederlanders vestigden zich in Afrika aan de Kaap de Goede Hoop de Engelschen daarnevens en hun politiekdie helaaszegt spr., niet altijd streng eerlijk was dreef onze landzaten steeds verder land waarts intot zij voor korten tijd, allen zullen wij 't ons herinneren, opnieuw onder Paul Kruger hunne onafhankelijkheid handhaafden en daarmede het bewijs leverden, dat de oud-nederlandsche energie en geest voor onafhankelijkheid cog steeds bij hen blijft voortleven. De niet te bedwingen behoefte naar 't moederland deed de pogingen der Eagelschen om alles wat aan ons herinnerde te doen verdwijnen steeds mislukken en op 't oogenbhk herleeft het nederlandsche element ook daar zoo zeer, dat een onzer stadgenooten er in onze taai onderwijs geeft. Deze behoefto openbaart zich overal en voortdurend. Eea nieuw bewijs daarvoor werd ons geleverd door het bezoek der leden van de Holland- Society, te Nieuw York, waarover spr. heden avond een en ander zeggen wilde. Wie ooit in Nieuw York komt of er geweest is, zal er aan vele namen kunnen be merken dat de stad (die in het begin zelfs Nieuw Amsterdam heette) door Nederlanders is aangelegd, Eene straat b.v. heet Breedstraat, een ander Schermar- hornstraat enz. De namen zijn wel engelsch en worden ook zoo uitgesproken maar zij getuigen toch van hol- landsohe naamgevers. In het begin der 17e eeuw, toen de vaart naar Indië door Spanjaarden en Portugeezen zoo lastig werd ge maaktbeproefden de Nederlanders, zooals bekend is, een anderen weg te vindeneerst ten noorden om Europa heen men denke aan de overwintering op Nova-Zembla en toen dat mislukte, stak men den Atlantisohen Oceaan over en beproefde onder óen en gelschen aanvoerder Hudson ten noorden van Amerika oen doortocht te vinden. Helaas met hetzelfde ongun stige gevolg. De zeearm, later Hudsonsbaai genoemd werd door de inboorlingen een vreemde rivier gehee- ten, omdat men geen begrip had van eb en vloed, een verschijneel wat bij onze rivieren hoewel door de zee veroorzaakt, tot zelfs bij Dordrecht duidelijk merkbaar is. Men had gehoopt, dat die Hudson een doortocht zou verleenen, maar vond zich teleurgesteld. Een en ander bewijst dat men het in die dagen nog niet zoover had gebracht in de beoefening der aardrijkskunde. Deze reis had echter voor de toekomst belangrijke gevolgen. De inwoners dier landen waren in het bezit van vele kostbare dierenhuiden. In al te koude tijden trokken deze dieren wel eens wat zuidelijker en dan werden ze door de inboorlingen gevangen en werd van hunne huiden eea goed gebruik gema -kt. Dat de Nederlanders ze kochten en er spoedig hun voordeel mee deden is te begrijpen. Er was weldra een vaste bergplaats noodig voor de verzamelde koopwaren en om ze voor aanvallen van roof als anderszins te beschermen warden er zelfs een paar forten opgericht. Uit de geschiedenis is bekend hoe eenige lieden voor betrekkelijk weinig (wat koopwaren en snuisterijen) den grond kochten, waarop Nieuw York is verrezen. Door hare prachtige ligging (waarvan spr. eene beschrijving gaf) werd de stad steeds grooter en voortdurend belangrijker. Hoe die nederzetting evenals in de Transvaal zijn strijd voor het behoud der vrijheid voerde is ons uit de geschie denis bekend, en ons herinnerd door het honderdjarig

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2