Een paar bijdragen geschiedenis onzer stad. FEESTVIERING 11 NOVEMBER. ltoekbeoordeellngen. S>taö0~ü£rist!teu. De visscberlieden te Kolhorn hebben hnnne fuiken in de binnenalooten staan die thans in het ijs vastgevroren zijn en bij invallenden dooi, vooral na eenige strooming, zeer zullen worden gehavend. In de gemeenten Zaandijk en Koogaande Zaan, samen ongeveer 5000 inwoners tellende, is ge durende drie maanden geen enkel sterfgeval voorgekomen. In het den 17 October te Nieuw-York uitgegeven nommer van „the Christian Intelligencer" is een verslag opgenomen van het onthaal der leden van de Holland Society te Leiden, geschreven door den secretaris dier vereeniging, den heer tor. G. W. van Siclen. De prov. staten van Gelderland hebben eene Eubsidie van f 1000 verleend aan de Geidersch-Over- ijselsche maatschappij van landbouw ten behoeve van de oprichting van vakzuivelscholen. - De prov. staten van Noordbrabant hebben aan de gemeen'en Benzol, Hoogerwierde en Hilvarenbeek eene bijdrage van 75 verleend in een bedrag van 148.340 als kosten vaa aanleg van een keiweg van den Lensheuvel te Beuzel over Hooge- en Lage-Mierde en Esbeek naar den prov weg te Hilvarenbeek, en aan de gemeente Woensdrecht eene bijdrage van 25°/0 in 1 12.772 voor den aanleg van een keiweg, in plaats van den grintweg, van de gemeente Woensdrecht door den Prins-Karelpolder naar het spoorwegstation Woens drecht. De staatscommissie, die belast geweest is met het afnemen van het examen voor kandidaat-notaris maakt in haar verslag o. a. de volgende opmerking Den zoowel op zich zelf als in vergelijking met vorige jaren hoogst ongunstigen uitslag van het eerste gedeelte mednt de commissie hoofdzakelijk aan twee redenen te mceten toeschrijven 1°. dat het velen aan de noodige leiding bij hunne studie beeft ontbroken, zoodat zij wel veel hadlen van buiten geleerd, maar weinig begrepen 2°. dat vele anderen zich voor bet examen hadden aangemeld blijkbaar te vroeg, vóórdat zij zich genoegzaam hadden voorbereid ter voldoening aan alle eischen, die het programma steltzoo kwam het b. v. niet zelden voordat zij die getoond hadden zieh de stoffen in boek I en II van het Burgerlijk Wetboek behandeld, genoegzaam eigen te hebben gemaakt, zeer zwak bleken te zijn in de leer der verbintenissen en van het bewijs. Het incompleet aan kader bij de korpsen infanterie bestond op 1 Nov. nit 112 korporaals terwijl er toen 116 serg.-tit. en 240 korporaals waren, ter bevordering geschikt tot sergeant of fourier doch die niet konden worden aangesteld wegens gebrek aan onbezette plaatsen. Bij kon. besluit van den 31 October is op voor dracht van de commissie van toezicht op de rijks academie van beeldende kunsten aan den beer P. Pb. Bink opnieuw een jaargeld van f 1200 verleend tot voortzetting zijner studiën in de schilderkunst, voor het tijdvak van 1 December 1888 tot en met 30 No vember 1889. Wijlen jonkvr. E. A. L. Butgers van Bozenburg heeft aan de Sophia-Vereeniging tot bescherming van dieren te Amsterdam een legaat vermaakt van f 500. Het telephoonkaDtoor te Oosterend op TeX8l wordt den 15 voor het publiek opengesteld. Ziowel de r. k. centrale kiesvereeniging te Schie dam al: de anti-revolutionaire kiesvereeniging aldaar heeft den heer mr. A. P. B. C. baron van der Borch van Verwolde kandidaat gesteld voor lid der 2e Earner. Het bestuur der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst heeft aan den minister van binnenl. zaken een adres gerichtwaarin het groot belang eener wet op het ambachtsonaerwija betoogd wordt. Ia af wachting daarvan wordt zijne aandacht gevestigd op de behoefte die er bestaat aan eene wettelijke regeling van het leerlingstelsel en verzocht, eene dergelijke regeling ter hand te nemen waarvoor de hoofdpunten worden aangegeven. Op de najaarskoemarkt te EnktUlizOll waren ongeveer 60 beesten aangevoerd. De premie, uitgeloofd voor den kooper van ten minste 25 koeien kon niet worden uitgereikt. In een buitengewoon nommer van de Amstelbode is opgenomen bet antwoord door kardinaal Bampolla in de latijnschs taal aan pastoor Brouwers te Bovenkerk gezonden, om namens den Paus dank te betuigen voor de besluitenin eene vóór 14 dagen te Botterdam gehouden vergadering genomen ten gunste van het herstel der wereldlijke macht. De katholieke kiesvereeniging te Amsterdam beeft den heer L. Bonnike, directeur der Hilversumsche en Veenendaalsche Stoomspinnerijkandidaat gesteld voor lid der prov. staten van Noordholland, daar eene poging om met de anti-revolutionairen die den heer W. Hovy gesteld hebben, samen te gaan, mislukt was. De heer J. Zagers predikant te Haamstede (ei land Schouwen) heeft de toezegging van beroep naar de ned. herv. gemeente te Koedijk aangenomen. De heer A. J. van Bietpredikant te Oude Niedorp C. a., is beroepen te Waterlandkerkje (Zeen wsoh-Vlaanderen). Vun het herhalings-onderwijs te Oostgraftdijk wordt dezen winter door 8 leerlingen gebruik gemaakt. TOT DE „In Alkmaar's straten heerscht zulk eene stilte, dat de muziek der torens die hier nog vreemder is dan in de andere steden, op alle punten, even duidelijk als in de stilte van den nachtgehoord wordt." Dasde muziek der torens is vreemd, en zij is hier nog vreemder dan in andere plaatsen Erger dan dat indien wij de Amiois gelooven mogen. Immersde vertaler heeft zich eene vrijheid veroorloofd; in werke lijkheid schreef de geestige Italiaan, die eenige jaren geleden ons land en ook onze stad bezochtwaar De Burg hem slechts ééaen nacht heeft geherbergd piu teivaggia (plas saavage) ancora che mile allre eitta altoo „nog wilder." Wij znllen bet hem niet kwalijk nemen. De Amicis trof de plaats onzer inwoning te midden eener niet voor elkeen aangename kermisberrie, die hem gemelijk maakte en hem deed minachten wat het genoegen onzer stadgenooten en nog meer dat der marktbezoekera schijnt te moeten uitmaken. Wij van onzen kant willen ons liever verheugen in het bezit van het samengestelde werktuig, dat de dubbele bestemming heeft vervuldzoowel psalmen als straatdeuntjes ten gehoore te brengen. Elk wat wils. Deze weinige regelen tot aanloop voor de vluchtige bespreking van een boekske, dat dezer dagen bij de firma Herms. Coster Zoon alhier verschenen, ons verhaalt „Hoe de Alkmaarsche Waag-toren zijn klokkenspel bekomen beeft." Wel is waar is het werkje „niet in den handel hetgeen te betreuren is, maar indien wij onzen verdienstelijken stadgenootden heer C. W. Bruinvisgoed kennenzal hij het niet ten kwade duiden dat bier een woord van waardeering voor dit nienwe proefje van zijn arbeid plaats vindt in de boop, dat voor belangstellende oud- en nienw Alkmaarders O eene gelegenheid te vinden zal wezen, zijne pennevrucht te genieten. Hat boekje (32 bladzjjden) geeft tweemaal zooveel als het belooft, daar o. a. de helft ervan gewijd is aan de lotgevallen van het waaggebouw zelf, en den toren die het klokkenspel draagt. In 1386, zoo leert ons onze uavorscher, vergunde nl. de bisschop van Utrecht, Floris v. Wevelinkhoven, aan da verzorgers van het nieuwe gasthuis aan da Houttil- straatop hun verzoek, daarop een klokje te plaatsen om de geloovigen tot den godsdienst samen te roepen. Beads op het einde der 15a eeuw moet dit Heilige Geesthuis een toren hebben gehad, geschikt tot plaat sing van een uurwerk eu het drageu van geen geringe slagkloiken, en in 1511 werden er elf klokken in den toren opgehangen tot een voorspel en de organist mr. IJsDrandt nam voor 30 stuivers per kwartaal aan, om de klokken driemalen 's weeks minstens een half uur lang te beieren. Opmerking verdient hierbij, dat, ten aanzien van een klokkenspel, het H. Geesthuis beter voorzien was dan zelfs de Groote-Kerkstoren. In 1557, toen de markt moest vergroot worden, verzocht en verkreeg de overheid octrooi om aan de zuidzijde van het H. Geesthuis een geschikter waaghuis te mogen stichten met oplegging aan de pachters om nergens elders te mogen wegen en de stad jaarlijks f 18 voor het gebruik en het onderhoud te betalen. Onteigening van zeven perceelen ging hiermede gepaard; de waarde dezer huizen werd door drie deskundigen op 2186 geschat. In 1569 verkreeg de vroedschap de waag twintig jaren in pachtdoor octrooi van den haarlemschen bisschop Nicoiaas van Nienwland, die de overbrenging van het gasthuis toestondmits met de meubelen en inkomsten, en regenten van het S. Elisa- betb-ga8thuis nog een huis zouden koopen ten behoeve der arme vreemdelingen. Voordat echter de termijn halverwege verstreken wasmaakte de manbafte verdediging der stad de vroedschap van pachteres tot eigenares dier waag; t.w. na de noodige klachten over te hoog waagge'd, dan dat de stad het kon opbrengen, kreeg Alkmaar 13 Juni 158L het handvest van prins Willem en de Staten van 13 Juni, waarbij, ter erkenning en belooning van het gedrag der stadhet waagrecht geschonken werd tegen uitbeering eener jaarhjksche recognitie van f 7. Het gevolg van een en ander was, dat de stad, naar een waardiger gelegenheid vcor hare waag zoekende we dra besloot het H. Geesthuis als waaggebouw in te richten. Zoo goed werd in deze dure en benarde tijden het voornemen uitgevoerddat „de nieuwe voor- en zijgevels drie eeuwen wêerstonden en wegens den fraaien vorm zooveel bijval hebben gevonden, dat men in 1881 niet beter wist te doen dan de oude gedaante in nieuwe bouwstoffen te doen herloven als eene hulde aan den goeden smaak van het voorgeslacht." De toenmaals te groote afmetingen van het gebouw maak ten dat het tijdelijk en gedeeltelijk ook als vleeschhal lakenhal enz. gediend heeft. Bij den nieuwen voorgevel paste een nieuwe toren waartoe dan ook in 1597 de eerste steen gelegd werd. Tevens werden zes nieuwe klokken aan het speelwerk toegevoegd. De toren zelf was in 1599 voltooid, zooals wij dien nog heden kennenhij bevattenevens de heel- en halfunrsklokkenachttien speelklokkendie van 33 tot 1140 en te zamen 5207 ponden wogen. In verschillende jaren werden verschillende besprekingen gehouden en onderhandelingen gevoerd somtijds over reparatiën aan het bestaandesoms ook over de aan schaffing van een nieuw klokkenspel. Een batig saldo van f 40,600 in het jaar 1684 deed de vroedschap tot hst laatste besluiten. Toen evenwel de klokkengieter Eromy te Amsterdam na den bepaalden tijd met zijn arbeid gereed gekomen was, bevonden de klokkenisten het werk ondeugdelijkzoodat de schepenen van Amsterdam, daartoe aangezocht, Eremy veroordeelden om binnen een bepaalden termijn de erkende gebreken te verbeteren en later nadat dit niet voldoende ge schied was, de overeanko nstmet Eremy gesloten, ontbonden. Eerst hierna werden onderhandelingen geopend met den klokkengieter Melchior de Haze, die eindeljjk in het jaar 1688 het nn tweehonderd jaren ge bruikte spel van 35 klokken van rood koper en engelsch tin leverde met een gezamenlijk gewicht van 14385 ponden. Esnige der eerste nummers, waarmede het carillon werd ingewijd, waren: psalm 65, Wil helmus van Nassouen, Ontzet van Alkmaar, Lofzang van Mabia, Gavotte rondom leelik Lest op een Pinxtebsoet, psalm 119. Voor het uurbet eerste kwartier, het half unr en het laatste kwartier wisselden elkander in lieflijke harmonie afpsalm 68, Gavotte eotale het Wilhelmus en Stokkendans. Met eenige mededeelingen omtrent de voorstellingen der voormalige schilderstukken in den voorgevel en de in 1692 door Groengraft gemaakte en nog gebruikte vier balansen besluit de heer B. ziju werkdat be langstelling schijnt te zoeken binnen een engen maar verdient in een ruimeren kring. De schrijver verwijte mij geene onbescheidenheid dat ik de stoutheid heb gehadde aandacht op zij» werk te vestigen. Wat ik bier gaf, is slechts een klein, maar op vele plaatsen woordelijk gevolgd nittreksel Tot meer acht ik mij zeiven ten eersten niet bevoegd daar ik gaarne wil bekennen den schrijver moeilijk op de doornige paden zijner noeste verzamelvlijt te kannen volgen, veelmin eontroleeren en ten tweede niet geroepen daar het boekje zich als niet in den handel zijnde, aan een publieke beoordeeling onttrekt. Deze beperking is door den schrijver niet gemaakt ten opzichte eener zestien bladzijden bes'aande en bij dezelfde uitgevers verschenen verhandeling yer Jacob Eiuard de Witte van Haemstedeeen politieken woelwater van het einde der vorige en begin van deze eeuwde hear B. is zoo gelukkig geweestvrij wat gapingen, die het groote Biografijch tVoordanboek in de levensgeschiedenis van dezen de Witte h eft gelaten, met succes aan ta vullen. Als vaandrig-supernumerair maakte de Witte zich in 1782 aan verraad schuldig onder omstandigheden, die veel mogen vergoelijken. Op 17 jarigen leeftijd n.l. (volgens anderen echter telde hij reeds 22 jaren), bezweek hij voor de verleiding van ean zekaren van Brake!, die, gebruik makende van de Witte's ontevre denheid over diens slechte garnizoen in Brouwershaven en mogelijk ook van diens benarden fioaneiealen toestand, hem overhaalde tot het leveren van een schetskaartje van Schouwen en Duiveiand, Op die wijze zoude (tijdens den toenmaligen oorlog met Engeland) een landing der Engelsehen en wellicht daardoor ook de sluiting van den vrede mogelijk gemaakt word :n. Van Brakel verried echter voor geld zijn compagnon, wiens verdere levens geschiedenis sedert 1801 voor een groot deel speelt in Alkmaar, waar „de cipier van het stads-tuchthais aan het hof' aannemelijk voorkomende condit ën had gesteld, waarop hij genegen wasonder goedkeuring zjner re genten dea veroordeelde ia te nemen." In Alkmaar hield de Witte zich onledig met politiek geschrijf in den Politieken Blixem en in den Janus* d.i. in door hem zalf opgerichte bladen, waarvan de naam aan reeds bestaande bladen van denzelfden aard was ontleend. Volgens den beer B, zijn exemplaren dier door do Witte geredigeerde bladen nog te zoeken. Van de Witte's geschrijf was nauwlettender bewaking her. gevolg. Na afliop van zijn straftijd vertrok de Witte naar Brabant en in 1804 weder naar Alkmaarwaar hij opnieuw gevat werd (waarom?) en naar het tuchthuis te Gouda gebracht, waar hij aanleiding iot klachten gaf. Na drie jaren losgelaten werd de Witte in 1807 wegens schending van het banuissementwaart09 hij veroordeeld was, wederom gevat en op de Voorpoort gezet, doch weldra vrijgelatendaar beschuldigde ver klaarde u t onkunde met het terrein Holland's gebied te hebben betreden. Wat vervolgens tot op 1828 met hem gebeurd is, meldt de historie niet, maar het Bio grafisch Woordenboek meldde zelfs, dat de Witte reeds van 1793 af niets van zich deed hooren, eene bewering die door de vondsten van den heer B. voor een ver anderde zienswijze moet plaats maken. Zonder nu te willen beweren, dat de Witte een der belangwekkendste personen uit onze historie isheeft de schrijver met dit geschrift weder ean steentje aan gebracht tot vollediger bennis van hat door onze over grootouders doorleefde woelige tijdvak, en inzonderheid van hetgeen ter plaatse geschied is. Bescheidenlijb eindigt het geschrift, dat gelijk goeie wijn geen krans behoeft, nagenoeg aldus: „De gaping in da Witte's leven ia door het hier medegedeelde slecats voor een gedeelte aangevuld. Of zijne verdere lotgevallen de moeite van een onderzoek waardig sin? Waar zijne persoonlijkheid mij op het veld mijner alkmiarache studiën tegentrad heb ik voor mij er voldoende maie afgerekend." J. J- TERWEN. Met genoegen vermelden wij dat bij het onder zoek der begrooting voor de staatsspoorwegen voor 1889 in de sectiën der 2e Kamer geklaagd is over de niet aansluiting van den sneltrein uit Botterdam aan den laatsten trein uit Haarlem naar Alkmaar. Wjj kannen nog vermelden, dat, voor zoover oa, bekend versieringen zu.len worden aangebracht door de bewoners in de Langestraatgeheel of gedeeltelijks de Breestraatop het LattikoudorpNieuwesloot Achterfnidsen en Laat. De allegorische optocht be looft uitstekend te zullen slagen. Ongeveer 200 per sonen zullen er aan deelnemen. Vau vele zijden is der commissie belangelooza medewerking ten deel ge vallen. De optocht, geheel ontworpen door den heer Jb. Masdorp alhier, bestaat behalve nit eene openings- groep uit 2 hoofdgroepen: 1°. het dreigend gevaar de toestand ten jare 18101813 2°. het geweld over wonnen 1813—1815. Er zullen zich in bevinden 4 wagens: 1°. De vreemde overheersching 2°. De Ne- derlandsche Maagd enz.; 3». Zievaart landbouw en handel4°. Ceres Elora en Pomona. De volgende weg zal naar allo waarschijnlijkheid worden gevolgd Van het Doelenveld, Bamen, Nieuwe sloot, Koningsweg, Paardenmarkt, Gasthuisstraat, Lauge- straatKraanbuurt, Verdronkenoord Bierkade, Ach terweg üjb, Achter-HouttilWaagplein Mieat Kraanbuurt, HuigbrouwersteegLaat, Cboorstraat Oudegracbt, Zoutsteeg, Verdronkenoord n.z., Bier kade Luttikoadorp n.z„ Zjdam, Voordans, Waag plein Houtti!Langestraat Payglop Bidderatraat Kennemerpark, Bitsevoort, Liat, Schoutenstraat, Breed* straat, Vlaanderhof, Laat, Payglop, Lsngestnatlangs de Groote KerkDubbele BuurtNieuweslootHof, Bamen naar hot Doelenveld terug. Aan den des namiddags te 2 uur te houden optocht van alle kinderen der lagere openbare en bijzondere scholen zullen ongeveer 2250 kinderen deelnemen. Den te volgen weg en wij hopen nadere bijzonderheden zullen wij in een volgend nummer mededeelen. Wat aangaat de door de oommissie aan te brengen verlichting bestaat voorloopig het voornemen, eene groote eerepoortdoor tal van vetpotjes verlicht, te plaatsen op de Steeneubrugtegenover de Langestraat. Aller-

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3