tatjana Een kind uit het volk. No. 440. Negentigste Jaargang. 1888. f. ZONDAG 18 NOVEMBER. Dit nummer bestaat uit twee bladen, EERSTE BLAD. VOOR RB BEIDE OBEREN TE ZAAIEN! ^EÏ'ÜXJL.lL.ESTOISr. VERDRONKENOORD LUTTIK-OUDORP, fitutcnlanb. Prijs der gewone Advertentiën; Wij stellen voor onze lezers verkrijgbaar een bo eiendea roman in twee deelen getiteld door J oseph Lubomirski. eriiaal uit de rtissische ambtenaars- ui sreld. Ii a deze dagen van voortdurende spanning is mee r dan ooitde aandacht gevestigd op liet reus- acht ige Czarenrijk dat in zoovele opzichten nog, wat den staatkundigen en maatschappelijke» toe stand betreft, met eenen geheimzinnigen sluier is bi idekt. Een roman dus, waarin met levendige kleui 'en een beeld wordt gegeven van de maat schap «pelijke verhoudingen aldaar, van den jammer en de ellende, door zoovele, om de eene of andere kleini gheid, op de meest willekeurige wijze, naar Siberie verbannen, russisehe onderdanen geleden, en waardoor men eenen blik slaat in den treurigen zedelijlien toestand van een groot deel der ambte naren van dat rijk, zal zonder twijfel veler be langstelling wekken. Wij vestigen daarom de bizondere aandacht op dit boek, dat wij een fraai gewaad hebben gegeven door liet met een in zes kleuren gedrukt omslag te voorzien. contant zestig- cents. Naar buiten tegen inzending van een postwissel vijfenzeventig cents. ï)e oplage is beperkt. De ondergeteekenden verbinden zich dus slechtste leveren tot zoover de voorraad strekt. DE UITGEVERS, ©fficisei (Btbeeltt, verzoeken beleefd, doch dringend, ter voorkoming van ongelukken de zijde van het icelke de feestelijke optocht volgt gedurende dien tijd te mijden en 'geheel voor de deelnemers aan 'dien optoeht vrij te laten. BELGIE. Het berichtdat 32 personen bij de ontploffiüg in de mijn Frédéric te Dour, nabij Bergen, omgekomen zijn is bevestigd. Van de 35 die op het oogecblik der ontploffing in de mijn waren, zijn slechts drie levend bovengebracht. Twee hunner hadden nog ernstige brandwonden. ENGELAND. Aan een feestmaal te Bristol heeft minister Hicks-Beach betoogd, dat eene overeenstemming tusschen de aanhangers van Parneil en de Fenians, hei; door den heer Gladstone aanbevolen geneesmiddel, erger zou zijn dan de kwaal. AILKIHAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMe. COS- TER ZOON. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand October 18S8 J. Oogjes, Amersfoort; C. Visser, P. Bakker, L. Geestman, M. Levie, C. Pluiter H. Meijer de Goede, Amsterdam; Koochoven, Haarlem; J. Brain, 's Hertogenbosch; J. Vanctleer,? Van Warmenhuizen: T. AuguststeinSchalkwijk. Verzonden geweest nnar Amerika: P. Benit, Harlingen. 50) (Slot.) Geheel D. verkeerde in eene onbeschrijfelijke op winding. Hoeveel moeite men ook gedaan had, het ongelukkige dueldat twee menschenlevens gekost had geheim te houden met groote snelheid had het bericht daarvan zich overal verbreid. De eenige, die er niets van hoorde, en die men toch met de bitterste verwijten overlaadde en voor alles verantwoordelijk stelde, was Eerra. Bom mingen, Eustachius en mevrouw von Bogdanofl stelden gezamenlijk alles in het werk, om haar de droevige feiten te verbergen. Zij lad er zich wel over verwonderd,dat Achilles niet eens afscheid van haar genomen had voordat hij de terugreis had aanvaardten slotte zich echter getroost met de gedachte, dat hij eigenlijk altijd eenigzins zonderling was geweest en Detlev's teedere toewijding deed haar ook weinig tot nadenken komen. Het scheen hem toe alsof zij hem nu eerst ten volle toebehoorde. Het vreemde elementdat zich vroeger nu en dan tusschen hen had gedrongen en hem tel kens aan haar had doen twijfelen, was nu opgehel derd. Hij wistdat zij zich van nu af geheel naar hem schikken zou en hij zelf toegeefelijker zou zijn tegenover hare kleine zwakheden, nadat ieder van hen de kracht zijner liefde had op de proef gesteld en tot de overtuiging gekomen was, dat niets hen zou kunnen scheiden. Eustachius von Deuten had verzochtvan zijn post van adjudant te worden ontheven, nadat hij eerst, met het hoofd omhoog, zijne vestingstraf voor zijn bijstand als secondant bij het duel, had ondergaan. Hij verzekerde Detlev nog bij het afscheid nemen, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gelet op art. 179k der gemeentewet Overwegende dat het in het belang der openbare veiligheid noodzakelijk is, sommige straten voor het verkeer met paarden en rijtuigen te sluitenbij gele genheid der feesten op 17 November 1888 Besluiten: Op 17 November 1888 van des namiddags 7 tot 11 uur mogen de volgende straten door geene andere paarden en rijtnigen worden gepasseerd,dan die behaoren tot den feestelijken optocht te weten Het VERDRONKENOORD aan beide zijden. De KRAANBÜURT. Het LU XTIKOUDORP aan beide zijden. De VOORDAM. De ZIJDAM. De MIENT aan beide zijden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 November 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 November 1888. De Secretaris, NUHOUi VAN DER VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te öekorneneen r. c. kerkboek; een duimstok; een mesje; eene kinderportemonnaie; een nachtjapon; een rozen krans; een hond; een zak met uien; een pak kaasdekken; een jongensjasje; eene parapluie; een broche met steen. Na eene ziekte van weinige dagen is te Antwerpen in den ouderdom vavi 67 jaar overleden de vlaamsche dichter Jan van Beers. dat bij niets van het gebeurdevoor zoover het hem zelve betrof, zou wenachen veranderd te zien, zelfs niet als hij er de macht toe bezat, zoo trotsch was hij op de zegepraal der waarheid die Achilles met zijn leven bad gekocht. Mevrouw von Bogdanofl w-ijft zich huiverend de handen, schndt met het hoofd en beweert, dat het leven iets verschrikkelijks begon te worden. De hofdame ligt in het slot ziek. Niet alleen dat haar broeder evenzeer straf gekregen heeftdat was nog te boven te komen, ofschoon die wegens zijne beide ruchtbaar geworden duels harder was uitgevallen dan die van Denrenmaar Erdmann von Nobbe is op regelrecht bevel Zijner Hoogheid naar een infanterie- regiment in de provincie overgeplaatstzonder eenig uitzichtdat dit verbanningsbesluit ooit zou worden opgeheven. „Daarvan is alleen Neukirch de schuldbeweert Amanda onder een stroom van tranen en bezweert de prinsesharen invloed ten gunste van den banneling aan te wenden. Prins Dagobert hoort de voorspraak zijner gemalin zwijgend aan en zegt daarop kalm „Jij hebt de volle bescbikking over je vrouwelijke hofhouding, mijne officieren zult gij mi; wel overlaten Stuur freule von Nobbe maar meêwanneer zij niet buiten haar broeder kan." De prinses is daarover ten hoogste verontwaardigd maar weigert verder aan hare vertrouwde vriendin iedere ver dere inmenging van haren kant, en Erdmann von Nobbe heeft nu gelegenheid te over, om het zich zelf duidelijk te maken, dat hij den invloed zijner zuster heeft overschat. Overigens blijft alles aan het Hof te D. bij het oude. De kloof tusschen het prinselijk echtpaar is niet meer te dempen. Misschien wordt de prinses langzamerhand minder vasthoudend, wat haar standpunt betreft daar nu het voortdurend gestook van freule Nobbe en haar broeder minder zijn invloed op haar kan doen gelden prins Dagobert daarentegen heeft zich meer dan ooit DENEMARKEN. Den 14 heeft de voorzitter van het Folkething, de heer Hoegsbro, verklaard, dat bij een regelmatigen staat van zaken de Koning ter gelegenheid van zijn jubileum natuurlijk door het ge heele Folkething zou zijn geluk gewenscht, maar dat bij den tegenwoordigea partijstrijd zulks onmogelijk was. De linkerzijde stamde biermede in, maar de rechterzijde verliet kort vóór bat einde der zitting de zaal om met de rechterzijde der Eerste Kamer gemeenschappelijk den Koning hare gelukwenschen aan te bieden. Den 15 zijn te Kopenhagen de Koning en de Koningin in een verguld galarijtuig, vergezeld van eene lange reeks rijtuigen waarin de vorstelijke gasten ge zeten waren, naar de Vrouwenkerk gereden. Eene talrijke menigte begroette hen overal met geestdrift. De scad was overal met vlaggen en groen versierd. De kroonprins had in den vroegen ochtend de versie ringen bezichtigd. DUITSCHLAND- Het leven van Keizer Frederik, door den heer Reuel 1 Rod vroeger attaché* bij het engelsche gezantschap te Berlijn en huisvriend der vorstelijke familie, is den 15 te gelijkertijd te Londen, Parijs en Berlijn verschenen. Keizerin Victoria heeft in den vorm van een brief aan den schrijver eene voorrede aan dit werkje toegevoegd. De Keizer beeft den 16, bij de ontvangst eener com missie uit de werklieden, zijn dank betuigd voor de hem gebrachte hulde en voor de betuiging van trouw aan het koninklijk huis. Dubbel deed hem die hulde goed, om dat zij geschiedde door werklieden van beider gezindte. Het welzijn der arbeidende klasse ging hem steeds na ter harte. De werklieden van Breslau waren de eersten, die dit erkenden en hunne gevoelens van trouw ver kondigden, en hij hoopte, dat de werklieden der geheele monarchie dit voorbeeld mochten volgen. Nadat de verschillende personen waren voorgesteld, reikte ;'e Keizer ieder hnnner de har.d. De Keizer betuigde ook nog den opper-burgemeester dank voo- het hartelijk onthaal, en gaf zijne bijzondere vreugde te kennen over den voortrefiel ijken uitslag der verkiezingen te Breslau. Beieren Hertog Maximiliaan is den 15 des ochtends om half vier te Munehen overleden. De minister-president deed uitkomen dat van de 990 protestantsche geestelijken in Ierland zich slechts 8 voor de invoering van zelfregeering in Ierland hebben verklaard. De overigen verklaarden zich daartegen en dit is een maatstaf voor de meening van een aanzien lijk eD ontwikkeld deel der bevolkingdaar do predi kanten meerendeels door de leden hnnner gemeente worden gekozen. De loyale minderheid der ierscbe bij zijne Excellentie Neukirch aangesloten wien al de stormendie over D. zijn heengetrokken, geen rimpel meer op het voorhoofd heeft gebracht en geeo enkel haar meer van zijn hoofd heeft doen verdwijnen. Het publiek heeft de voorspelling van mevrouw von Bogdanofl schitterend gerechtvaardigd. Van alle kanten vallen der beide dames opmerkzaamheden en vriend schapsbewijzen ten deel, de bezoeken aan de villa hou den niet op. „Eene ellendige wereldzegt Maria Paulowna met verachting. „Men moet haar koopen op de eene manier of de andere Ware moed is er by haar te ver geefs te zoeken De bruiloft van Detlev en Ferra wordt vrij stil ge vierd tegen de verwachting van de bewoners van D. in. Slechts een klein getal gasten is daarbij genoodigd, waaronder Eustachius von Deuren die door de be moeiing van den prins daartoe verlof had gekregen. Kort vóór het begin der plechtigheid verschijnt deze zelf in de villa met een prachtig bouquet, dien hij de brnid overhandigt. „Ik wensch u beiden geluk"zegt hy harte lijk en drnkt een kus op de schoone hand. „Gij zult het geluk vinden en ik zal het u niet benijden, maar mij er in verheugen." De lange snor maakt den zucht onhoorbaar. „Ofschoon de veelgevierde vorstin Arbanoff niets meer en niets minder dan een eenvoudigen landjonker met hare hand gelukkig heeft gemaaktUwe Hoogheid Inderdaad, Ferra, ik ben nu niets meer", zegt Detlev en kijkt naar zijn eenvoudigen zwarten rok. „Maar achter den landjonker steekt Detlev mijn Detlev vergeet nietdat er bij te voegen" ant woordt zij met de oude schelmschheid in blik en stem. Maria Paulowna is zeer stil en zeer geroerd, zij ziet Ferra hoogst ongaarne heengaan, de eenzaamheid jaagt haar nu voor het eerst in baar leven schrik aan. In de kleine scherpe oogen staan wezenlijk tranen ofschoon zij natuurlijk voor geen geld van de wereld

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1