No. 140*. Negentigste Jaargang. 1888 Dies zijn wij verblijd. ZONDAG 18 NOVEMBER. TWEEDE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën: üismsuïAnb. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. ALKHAAKSCHE COIIBANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. Aldus luidde het opschrift van de toespraak die vóór 25 jaren, den 17den November 1863, bij de viering van het halve eeuwfeest van hst herstel onzer nationale onafhankelijkheid in de groote kerk te Alkmaar werd gehouden. Er was reden om aldus een toon van blijdschap en dankbaarheid aan te slaan het was de gedenkdag van onze verlossing uit vreemde overheersching en van onze eigene verheffing, waaraan wij het te danken hadden dat niet door een Euro peesch congres over ons werd beschikt als over ver overd land, maar dat wij van den aanvang af meêtel- den onder de vrije volken en zelfstandige staten «Er is voor de menschelijkheid geen schooner schouw spel dan de val eens dwinglands Nooit zag de wereld er een, grooter dan Napoleon Bonaparte,nooit eene vernedering gelijk aan de zijne", schreef van der Palm in zijn «Gedenkschrift." Schooner schouwspel nog is de verheffing eeES Volks heeft men hem ge antwoord Wij herdachten het een zoowel als het ander. Wij herinnerden ons daarbij, hoe krachtig en eenparig de volksstem den Prins van Oranje tot zich riep en dien telg uit het beroemde stamhuis, welks ge schiedenis met de onze is saamgeweven, tot zijn hoofd en leider koos. Wij verheugden er ons over dat geen beschikking der mogendheden maar deze vrije roepstem des volk3 en de onmiddelijke aanvaarding der regeering door den Prins van Oranje onder b e- d i n g eener constitutie de grondslag zijn van de souvereiniteit van ons vorstenhuis een grondslag gezonderhechter en duurzamer dan die van eenig vermeend goddelijk recht of van herroepbare tractaten. Geen andere toongeen andere stemming voegt ons thans, een kwart-eeuw later Waar wij om ons heen zien wij hebben reden te over om ons gelukkig te achten in ons eigen land, gelukkig als meesters in ons eigen huis, dat wij gebouwd hebben overeenkomstig onze behoeften en onzen smaak, op den bodem dien wij voor een groot deel zei ven tot goeden bewoonbaren grond hebben gemaaktin het land waarin onze vaderen leefden en waar elke plek ons spreekt van hun moed, van hun vlijt en hun volharding. Neen geen andere toon dan den spreker van vóór 25 jaren voegt den schrijver van heden. En Alkmaars burgerij en Alk- maars gemeenteraad zijn van dezelfde meening de 17de November is opnieuw waardig gekeurd als nati onale gedenkdag gevierd te worden. Hoe is in die 25 jaren om ons heen de gedaante der aarde veranderd Slaan wij de kroniek van 1863 op dan zien wij de Noordelijke en de Zuidelijke der weleer Vereenigde Staten van Noord-Amerika in den vreeselijksten en hachelijksten strijdbijna elke dag meldt ons een veldslag een koenen tocht, een ver woeden aanvaleen overwinning of een nederlaag. De vrede tusschen de Unie en Engeland loopt gevaar door de uitrusting van de kaperschepen der Zuide lijken. Bazaine is met de Fransche troepen de hoofd stad van Mexico binnengedrongen en de Aartshertog Ferdinand Maximiliaan van Oostenrijk tot Keizer uitgeroepen. De Duitsche Bond verzet zich tegen de plannen van Denemarken ten aanzien vanSleeswijk Holstein, en Pruisen en Oostenrijk maken zich gereed om zoo noodig met geweld tusschen beide te komen. Wij lezen van allerlei maatregelen van de Regeeringen van Hannover Nassau en het vorstendom Hessen. De Duitsche Hanze-steden sluiten een tractaat met den Sultan van Turkije, en de Sultan bezoekt Egypte. Oostenrijk stelt zich aan het hoofd van de Duitsche Staten om een hervorming van den Duitschen Bond tot stand te brengen maar ook een herhaalde en zeer dringende uitnoodiging kan Pruisen niet over halen om daartoe mede te werkentenzij op voor waarden die Oostenrijk op zijne beurt verwerpt. In Pruisen wordt von Bismark Schönhausen benoemd tot Minister-President en van Buitenlandsche Zaken, ver werpt het Heerenhuis de begrooting, zooals die door het Huis der Afgevaardigden is gewijzigd, verklaart het Huis der Afgevaardigden dit besluit van het Heerenhuis in strijd met de Grondweten weigert de kosten voor de nieuwe inrichting van het leger goed te keuren waartoe het Heerenhuis zich bereid verklaart. In de Rijn-provincie en in Westphalen neemt men algemeen deel aan het feest ter eere van de liberale leden van het Huis der Afgevaardigden; de afgevaardigden van de stad Berlijn besluiten bij gelegenheid van het overlijden van een Prins van het Koninklijk Huis geen adres van rouwbeklag noch een deputatie aan den Koning te zenden. Rusland sluit met Pruisen een verbond tot beteugeling van den opstand in Polen, waarover Frankrijk zich bij Rusland beklaagt. Het centraal comité van den Poolschen opstand vestigt zich als «Voorloopige Regeering" en de meeste Europeesche staten dringen bij Rusland aan op het volgen van een andere staatkunde. In Italië keert Garibaldi door koniuklijke troepen verslagengewond en gevangen genomen naar Caprera terug en verwekt een volks beweging tot verovering van Venetië en Rome. In Frankrijk noodigt Keizer Napoleon III alle Euro peesche mogendheden en den Duitschen Bond uit tot het houden van een Europeesch congres, om alle han gende staatkundige geschillen te regelen en nieuwe tractaten te sluiten in plaats van die van 1815. Engeland staat de «fonische Eilanden aan Griekenland af en roept te Londen een conferentie van Europeesche mogendheden bijeen tot regeling van het geschil tusschen Dui'schland en Denemarken over Sleeswijk- Holstein. En nn? Waar is het Koninkrijk Hannover en het Hertogdom Nassau en het Keurvorstendom Hessen gebleven En waar zijn de Hanze steden of vrije steden Onlangs is ook ten laatste Hamburg binnen de Duitsche toiliniën getrokken. In plaats van den Duitschen Bond hebben wij het Duitsche Rijk, en de gehate Bismarck is Rijkskanselier en de machtigste staatsman in Europa, de meest gevierde in Duitschland, Het Huis der Afgevaardigden weigert geen gelden meer voor een nieuwe legerinrichting, en in West phalen en de Rijn provincie worden geen feesten meer gevierd ter eere van de liberale leden. Oostenrijk twist niet meer met Pruisen over den voorrang in Duitschland, maar heeft zich ingedrongen in Turkijewaar het Rusland als zijn mededinger ont moet en zich staande hondt door zijn verbond met den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen. Sleeswijk- Holstein behoort sinds jaren tot Duitschland en de Duitsche Keizer brengt een bezoek aan den Koning van Denemarken Venetië en Rome maken deel uit van het Koninkrijk Italië. Het Fransche Keizerrijk behoort tot de geschiedenis en de Fransche Repu bliek, wel verre van Rusland lastig te vallen over Polen wordt niet moede het bondgenootschap van den Czaar te zoeken. En geen Europeesch Congres of conferentie heeft den Duitschen Bond hervormd de Sleeswijksch Holsteinsche geschillen opgelost, den strijd tusschen de Noordelijke en de Zuidelijke Staten der Amerikaau8che Unie doen eindigen, de Italiaansche eenheid tot stand gebraeht of het Duitsche Rijk ge sticht. Dat hebben de wapenen gedaan, en elke staat gaat voort, zich sterker te wapenen te land en ter zee, om zoo noodig te verdedigen wat het bezitof bij gelegenheid te veroveren wat het verlangt. Ook hier te lande is veel veranderd. Ons land is met een nieuw net van spoorwegen bedekt, en Am sterdam en Rotterdam zijn in betere gemeenschap met de zee gebracht. Lang genoten wij voorspoed maar in de laatste jaren hebben allerle oorzaken samen gewerkt om landbouw en nijverheid in een moeilijken toestand te brengen. In Indie knaagt nog steeds een langdurige onvoorspoedige oorlog aan onze welvaart en aan het gezag en den invloed van onzen naam eu deden slechte oogsten de inlanders verarmen en de Europeesche landbouwondernemingen moeielijke tijden beleven. Maar tegenspoed en moeielijke tijden kunnen onze dankbaarheid voor onze nationale onaf hankelijkheid niet verminderen, noch onze feestvreugde doen tanen bij de herdenking van de dagen waarop zij voor drie kwart eeuw herkregen werd. Ons Ko ningshuis echter, het Huis van Oranje, dat in 1813 zich opnieuw met het herboren Nederland verbond telde nog in 1863 naast den Koning behalve zijn bejaarden oom, Prins Frederik, en zijn broeder, Prins Hendriktwee jeugdige Koningszoneneen Prins van Oranje van 23, en een Prins Alexander van 12 jarende hoop der toekomst. Beiden zijn den Ko ning voorgegaan in het graf, en met den Koning thans den oudste der regeerende Europeesche Vorsten, wiens toestand tot vóór weinige dagen deed aarzelen het feest te vierensterft de laatste mannelijke af stammeling van het beroemde stamhuiswaarmee het lot van Nederland sinds ruim drie eeuwen was verbondenwaaraan ook Engeland nog onlangs met dankbaarheid balde bracht dat voor de vrijheid van Europa groote dingen heeft gedaan. Wat wonder dat de liefde des volks zich vereenigt op het kind de Koninklijke Prinses, onze aanstaande Koningin? Tot rapporteurs over het wetsontwerp, houdende maat regelen tegen overmatigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen, zijn door de afdeelingen der Tweede Kamer gekozen de beeren van Alphen Goeman Borgesius van Houten Sehaepman en Heldt. Den 12 zijn te Echten in Friesland 4 door ar beiders bewoonde woningen afgebrand de slapende kinderen werden uit de brandende huizen met zeer veel moeite gehaald. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 14 met 26 tegen 9 stemmen verworpen het voorstel van burg. en wetb. tot verlaging van de jaarwedde der 3e onderwijzers en onderwijzeressen die den leeftijd van 20 jaren nog niet hebben bereikt, van f 600 op f 500. De gemeenteraad van Schagen heeft den 14 overeenkomstig h9t voorstel van burg. en weth. afwijzend beschikt op het verzoek van den heer S. Keet Az. aldaar, om van gemeentewege te vergoeden de schade hem toegebracht door baldadigen bij gelegenheid van de ongeregeldheden in September 11., begroot op f 200. Zijne verbrijzelde glasruiten zijn vergoed door eene verzekeringsmaatschappij. In diezelfde zitting werd besloten tot het benoemen van eenen tweeden veld wachter op minstens ƒ400 met vrije bovenkleediDg en uitrusting. Den 14 is te Zundert een hevige brand bij den landbouwer J. Gevers uitgebroken waarbij een kind iu de vlammen is omgekomen. Den 15 is, door dikke mist misleid by de Fet- temer zeewering gestrand de engelsche stoomboot Mel rose Abbeij met gezaagd hout van Croonstad nnar Am sterdam. Op de Pannekoek is de engelsche bark Gayton, kapitein Mackay, met salpeter van Saigon naar Hamburg, vast geraakt. - De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft den 15 de heeren v. H. en D. ter zake van tweegevechtelk tot 3 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Den 15 heeft het provinciaal bestuur van Noordhol land bij enkele inschrijving aanbesteed: 1°. het onderhou dender rijbs-zeewerken op het eiland Texel gedurende de jaren 1889, 1890 en 1891, geraamd op f 2100 per jaar. Laagste inschrijver de heer W. HilleDius te Texel voor f 1798 per jaar2°. de voorziening der boorden van het Noordhollandsch Kanaal en het maken van een bestraat paardenpad in den grintweg op den Kanaaldijk, geraamd op f 5500. Laagste inschrijver de heer J. Oldenburg te Bergen voor f 4768. Den 15 werd door de genie te Haarlem aan besteed 1°. het maken van een fort bij Velsen le gedeelteonder voorwaarde dat bet zand moet zijn van de dninen vóór het fort te IJmniden en gele verd worden door tusschenbomst van den heer I. C. Moorman te Haarlem 2°. het maken van genoemd werk, zonder die voorwaarden geraamd op f 138.000. Laagste inschrijver de heer C. J. Kalis te IJmuiden voor 109.900. In den nacht van den 16 is eene engelsche stoom boot tengevolge van bet ruwe weder en den dikken mist op 3 engelsche mijlen van de kust achter den Hoorn op Texel aan den grond geraakt. Aan 4 personen is het gelukt, met een vlot den oever te bereiken, ter wijl de kapitein en 9 matrozen tot heden niet gevon den zijn, ofschoon ook deze in een vlet getracht hadden, naar land te roeien. Het bouwen eener berk met toren en pastorie voor de r. b. parochie St. Jacobus de Meerdere te Ketel, naar de plannen van den bouwmeester A. C. Bleijs te Amsterdam is bij onderhandsche aanbesteding gegund aan do laagste inschrijvers, de heeren N. Perquin Zoon te Berkel voor 87200. Aan het eerste gedeelte van het vergelijkend examen voor hoofd der openbare school te Wijdenes hebben 32 onderwijzers deel genomen. De gemeenteraad van Monnikendam heeft besloten de gemeente-opcenten op de personeele belas ting voor 1889 met 5 te verminderen. Aangenomen het beroep naar de herv. gemeente Wijnaldum door ds. W. Korvezee, predikant te Noord Zijpe c.a. - Beroepen bij de nederlandsche hervormde gemeente te den Hoora op Texel de heer Lefèvretijdelijk rustend predikant te Haarlem. Benoemd tot onderwijzer aan de rijksnormaalles sen op Texel de heer J. de Jongh hoofd der school te Midden-Eiorland. Notaris Andries is den 16 door de arr. rechtbank te 's-Gravenbage in staat van kennelijk onvermogen verklaard.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5