TATJANA No. 142. Negentigste Jaargang. 1888. V 15 IJ D A G 23 NOVEMBER. VOO 15 S)E BEIDE DEELEN TE ZAAIEN! ASSCHEPOETSTER Prijs der gewone Advertentiën: Wij stellen voor onze lezers verkrijgbaar een boeienden roman in twee deelen getiteld door Josepli Lubomirski. Verbaal uit de russische ambtenaars wereld. In deze dagen van voortdurende spanningis meer dan ooit. de aandacht gevestigd op bet reus achtige Czarenrijk dat in zoovele opzichten nog, wat den staatkundigen en maatschappelijken toe stand betreft met eenen geheimzinnigen sluier is bedekt. Een roman dus, waarin met levendige kleuren een beeld wordt gegeven van de maat schappelijke verhoudingen aldaar, van den jammer en de ellende, door zoovele, om de eene of andere kleinigheid, op de meest willekeurige wijze, naar Siberie verbannenrussische onderdanen geleden, en waardoor men eenen blik slaat in den treurigen zedelijken toestand van een groot deel der ambte naren van dat rijk, zal zonder twijfel veler be langstelling wekken. Wij vestigen daarom de bizondere aandacht op dit boek, dat wij een fraai gewaad hebben gegeven door bet met een in zes kleuren gedrukt omslag te voorzien. A contant aeestig* cents. Aaar buiten tegen inzending van een postwissel vijfenzeventig- cents. Be oplage is beperkt. De ondergeteekenden «verbinden zich dus sleektste leveren tot zoover de voorraad strekt. DE UITGEVERS. (Mftciicl Ocbselte. fiuitenUuï». BELGIE. De minister van financiën heeft den 20 in de Kamer een overzicht gegegeven van den toestand der geldmiddelen. Daaruit bleek in hoofdzaak dat over de dienstjaren 1887 en 1888 de overschotten lé miljoen zullen bedragen. DUITSCEL AND. Tegen de Ereisinnige Zeitung, het orgaan van den leider der liberale oppositie in den Rijksdagden heer Richter is eene vervolging inge steld wegens het nadrukken van Keizer Erederik's dag boek door den Keizer zeiven, als erfgenaam zijns vaders en ais eigenaar van het dagboek. De hoofdredacteur van dat blad kondigt reeds aan dat hij betwijfeltof de Keizer wel erfgenaam is van het auteursrecht. Vol gens zijne opvatting is dat recht overgegaan op Keizerin Erelerik die van baar gemaal die geschriften ten geschenke ontving. ENGELAND. In 1879 werden twee mannen, Peter Murphy en Michael Brennaijan, wegens inbraak met poging tot moord bij een geestelijke tot levenslan gen dwangarbeid veroordeeld. Thans is door de bekente nis der ware schuldigen gebleken dut zij onschuldig veroordeeld zijn. Zij werden den 17 by de terugkomst in hunne woonplaats door de bewoners zeer hartelijk en met veel opgewondenheid ontvangen. Men is voor nemens hun eene geldelijke schadeloosstelling te ver- leenen. FRANKRIJK. Den 20 had een tweegevecht plaats tusschen den afgevaardigde Andrieux en een redacteur der LanterneGuijot, die van den beer An drieux geschreven had, dat hij de maat van den heer Gilly was en het er met dezea op toelegde de republiek in een kwaden reuk te brengen. De heer Andrieux. bekwam eene wond in de borst. ITALIË. De Kamer heeft den 21 het wetsontwerp tot wijziging der wet op de openbare veiligheid met 164 tegen 58 stemmen aangenomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De legercom- fêumcntjmi). STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Indische Begroeting voor 1889 \l kUURStni: COURANT. Deze Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is ge vraagd door GRIETJE KAIJ weduwe van P. HELDER, wonende alhier, tot het voortzetten van den verkoop van ster ken drank in het klein in het perceel aan de Geestersingel wijk Eno. 357, welke vergunning thans ten name staat van ARIS DE JONG HERMANIDKS. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 21 November 1888. De Secretaris NUHOUT VAN B£R VEEN. ■DOOR K. SCHOBERT. 2) „Hoe kwaamt gij er aan, Raaeke „Ja freule ik ontmoette Laurenz juist achter Da- tnerow en toen vroeg hij of hij mee kon rijden het was nog een heel eind vau Warnitz en hij had haast om thuis te komen. Zijn oude vrouw was ziek en er was nie mand die haar verzorgde. Toen dacht ik, al rijdt hij er nu ook al met mij been, dan moet hij toch terug loopen, dat is rnim anderhalf uur, en wie weet wat er in dien tijd gebeurt. En omdat hij er slechts één bad en deze nog wel voor ons bestemd was, freule, nam ik den brief maar mede. Nu, hij is goed overgekomen." Willy knikte verstrooid den ouden tnau toe, die, blij, dat hij er zonder knorren afkwam, heenging; al bare gedachten waren ingenomen door de vraag, v»n wien die brief wei mocht zijn. Eindelijk haalde zij het oude vouw been van grootvader, schoof het zacht tusechen het cou vert en opende het voorzichtig. Het schrijven luidde „Lieve dochter Hoe zonderling Zij had er nooit een oogenblik aan gedacht, dat er iemand in de wereld leefde, die door een nauwen band des bloeds met haar verbonden was, dien zij niet kende van wien zij zicb niet bet minste kon herinneren, wat moeite zij daartoe ook deed. Zij wist wel, dat zij eenmaal, als klein kind, van haar grootvader gehoord had, dat haar vader nog in een groote stad leefde, maar toen zij wilde uitvorschen en vragen, begonnen de lieve, oude handen sterk te beven, de goede blauwe oogen werden vochtig en met half verstikte stem zeide grootmoeder De Keizer heeft thans in eln zeer welwillend gesteld schrijveu aan den gemeenteraad van Berlijn dank betuigd voor het hem aangeboden adres en het geschenk eener monumentale bron. Den 21 des ochtends is in eene kamer van een ar moedig iDgericht buis ia eeu achterstraatje der wijk Whitechapel te Londen eene vrouw gevonden, die men had trachten te vermoorden. Zy had eene lichte wonde aan de keel. De dader had echter zijn misdrijf niet geheel kunnen uitvoeren hij was op de vlucht gegaan daar de vrouw gerucht had kunnen maken. De dader is be kend zijn nauwkeurig signalement is algemeen verspreid. Hoogerhuis. Den 20 heeft de minister van bui- teniandsche zaken Saliabu.-y eenige inlichtingen verstrekt omtrent de met Duitschlund aangegane verbintenissen betredende Zanzibar. Engeland had zich alleen ver bonden voor zekere verrichtingen ter zee maar is niet voornemens aan militaire knjsbewegingeo mede te doen. Na het beletten van den slavenhandel moet Engeland tevens een gedeelte van het toezicht verkrijgen op het geen aan Afrika's oostkuBt voorvalt. Daardoor komt de engeische regeering iu eene gunstiger stelling, om dec Sultan van Zanzibar te helpen zyne oaat hankelijkheid te handhaven. Lagerhuis. Den 20 is besloten het regeerings- ontwerp tot het aanvragen van f 60.000.000 tot den aankoop van landetijen in Ierland in behandeling te nemen. Het voorstel-Gladstone, om eerst de aehter- „Stil, kind, stil! Wy hebben hem vergeten, evenals hij u en ons en uwe arme moeder vergat. Onze wegen zijn voor altijd uit elkander gegaan." En zij had hem ook werkelijk vergeten. Wat ging haar die onbekende vader aanf Haar jeugdig leven werd zoo zorgvuldig beschermd, baar jong hart vond zooveel liefde, dat zij niets meer behoefde te verlangen. Zy wijdde ge heel haar hart aan de herinnering van haar vroeg ge storven moederhet eenig zoo innig geliefd kind van haar grootouders. Het portret van haar moeder hing boveD haar bed zij kende hare geheele levensgeschie denis van den eersten tot den laatsten ademtocht; hnar vader daarentegen was haar geheel vreemd. En nn sebreef deze zelfde vreemde man en deed ie reberen zin 't recht van ^bloedverwantschap met haar gelden 't geen haar verschrikte. Met een kloppend hart las zij de vriendelijke woorden die in het kort eene geheele levensgeschie denis inhielden. Wat echreef hij haar welHij had vernomen, dat de grootouders beiden gestorven waren en hij zich nu, nadat het rouwjaar reeds lang voorbij was, verplicht gevoelde, baar zijn huis zijn steun en bescherming voor de toe komst aan te bieden. Zij zou in zijn tweede vrouw eene moeder in zijn beide dochters zusters en in zijn zoon een broeder vinden. Hij liet het geheel aan haar over, of zij na de ontvangst van dezen brief hun dadelijk een kort bezoek te Berlijn wilde brengenom de haren te leeren kennen, dan of zij er de voorkeur aan gaf, de familie gedurende den zomer op Warnitz by zich te zien, want zoowel vrouw als dochters waren door het langdurige carnaval dezen winter zeer vermoeid en hadden dringend behoefte aan rust, die een badplaats haar niet zoo gemak kelijk kon geven wijl men daar nergens de vermoeie nissen van het ellendig toiletmaken kon ontgaan. Daarom hadden zij plan gemaakt, den zomer in Warnitz door te brengen en ze twijfelden er geen oogenblik aan of Willy zou hun voor zulk eene tegemoetkoming zeer erkentelijk zijD, te meer, wijl daardoor ook haar eenzaamheid zou op houden. Ten slotte nog eenige woorden van veronderstelde stallige scholden der pachters te doen verdwijnen, was vooraf met 320 tegen 246 stemmen verworpen. De Petite Prance, het blad van den heer Wilson heeft beweerd, dat de beer Viel Picard, de eigenaar van het blad Paris, het Legioen van Eer gekocht heeft. Die bankier heeft daarop tegen dat blad eene vervolging ingesteld. Kamer Da aanhanger van Boulanger Snsine diende een voorstel in waarbij bepaald werd, dat ieder, die een lid van den Senaat of de Kamer belastert, onmid dellijk terecht moet staan voor de jury der Seine. De aangeklaagde ontvangt dan gelegenheid zijne beschuldi ging te bewijzen. Gelukt hem dit, dan moet do afge vaardigde zelf voor de jury verschijnen. Biijkt bij daa schuldig, dan verliest hij door de veroordeeling tevens zijn mandaat. Het voorstel om dit ontwerp als dringend te verklaren werd geweigerd met 316 tegen 2 02 stemmen missie heeft met algemeene stemmen het wetsontwerp aangenomen, dat op de éénjarige vrijwilligers betrek king heeft. RUSLAND. De op verzoek eervol ontslagen minister van openbare werken, de heer Possjet, is door den Keizer benoemd tot lid van den rijksraad, RUMENIE. Tot voorzitter van den Senaat is gekozen een vriend der russen, generaal Ploreaco, die 20 stemmen meer verkreeg dan de regeerings-kandiaaat. Tot voorzitters der afdeelingen zijn den 20 gekozen de beeren van der Scbrieck, Tak, LohmaD, Smidt en van der Loeff; tot ondervoorzitters de keeren ClercxGleichman Reekers, van. der Eeltz en W. K. van Dedem. Den 20 verklaarde de heer Domei» Nieuwenhniso. a., dat hij geen minister met meer genoegen ontmoet heeft dan dezen, een manwiens verleden aantoondedat hij kennis en karakter bezateene zeldzame eigenschap bij menschen op die plaats. Toch kon hij niet meegaan met zijne begrooting, die aan roof en uitzuiging herinnerde. Dat stelsel van root, door het recht van den sterkste verkregen, is eigenlijk de koloniale staatkunde. wederbeerige genegenheid en de onderteekening „Uw vader Maurice van den Broek, president der Fortunabank." Met een diepen zucht steunde Willy haar hoofd met de hand. Zij kon zich niet verblijden over de plotseling opgedoken familie, hoeveel moeite zij zich daartoe ook gaf. Wat zij als klein kind zoo dikwijls verlangd had, broeders en zusters te hebben, wat zij zelfs eenmaal driftig en onder tranen van haar oude grootmoeder ge* vraagd bad, wierp het lot haar nn plotseling en onver wacht in den schoot, en nu was zij er bijna- bang voor. Zij zat lang te peinzen. Verwarde voorstellingen vau haar vader, haar stiefmoeder, zuster en broeder door kruisten baar hoofd maar zij vond nergens een punt van aanknooping. „Het beste is, dat ik maar naar bed ga", zeide zij eindelijk beslist en zag met moede oogen naar de pendule. Morgen rijd ik naar tante Maiwine; die heeft mijn vader gekend en zal mij wel een eu ander van bem vertellen misschien dat ik dan weet, hoe mij te houden. Zij ging naar haar eenvoudig ingerichte slaapkamer en terwijl zij zieh ontkleeddeviel haar oog op het portret van haar moeder. Zij peinsde er voor het eerst over hoe toch de man geweest moest zyn, wien deze haar hart geschonken had; zij peinsde over het kortstondig, nauwelijks eenjarig hu welijk, door hare geboorte reeds geëindigd zij peinsde over eene menigte zaken, waaraan zij nooit gedacht had en verwarde droombeelden vervolgden haar tot den morgen. 't Was zondageen plechtig zwijgen lag over het landgoed en toen zij van haar gewonen kerkgang terug gekeerd, haar eenvoudig middagmaal gebruikt had, liet zij de beide bruinen, twee prachtige zelf gefokte paarden inspannen en reed naar Melchin, naar freule van Malknitz. 't Was een heerlijke voorjaarsdag. Dit de voren der akkers drong een frissohe aardreuk en de leeuwerikben stegen jubelend op naar den blauwen hemel. Tusschen de donkere velden vertoonden de weiden zich a's licht-

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1