Sfafog-Siteritfatgtt. Sugezonbtii iftttikftca. De quasi veekooper, die naar men wil, te Hoorn algemeen bekend ia onder den naam ran S., schijnt ook na zijn rak in Leeuwarden te hebben uitgeoefend; bij kocht daar eene koe voor f 278.50. De verkooper was onlangs te Hoorn om onderzoek te doen maar de betaling ia tot nog toe uitgebleven. Het koninklijk gezin zal dezen winter op het paleis het Loo te Apeldoorn blijven vertoeven. De Commissaris des Konings in Overijeel de heer mr. J. H. Geertsema, ia benoemd tot ridder-groot kruis in de orde van de Eikekroon. Te Tilburg werden de aftredende leden der kamer van koophandel herkozen slechts 49 van de 500 stem gerechtigden kwamen op. Het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzers genootschap heeft aan de Tweede Kamer verzocht het voorstel der regeering tot afschaffing van het beurzen stelsel aan de rijkskweekscholen niet goed te keuren. De min, van waterstaat heeft afwijzend beschikt op een verzoek van den heer Ph. Michaëlis te LondeD, om hem het uitsluitend recht te geven tot het electriach verlichten van het Noordzeekanaalwijl de behoefte aan dit licht zich nog niet voor de schepen heeft doen gevoelen en het verleenen van een uitsluitend recht met overwegende bezwaren gepaard gaat. De berichten omtrent den gezondheidstoestand van den koning luiden zeer gunstig. De zwakte, welke van de laatste ongesteldheid het gevolg was, is geweken; de geheele foormiddag wordt weder gelijk vroeger iD het werksalon aan den arbeid gewijd. Den 21 des namiidags is aan het Noorderstrand onder de gemeente Ouddorp een noorsch barkschip met 13 koppen bemand geheel verbrijzeld. Vier man die zich op een wrak bevonden werden door het toe werpen eener lijn behouden aan het strand gehaald terwijl later nog een drietal mannen die zich kramp achtig aan een stuk hout vasthielden, dat door de hooge golven naar het stiand werd voortgezweept uit het water gehaald werden. Door krachtige inspanning van twee geneeskundigen werden twee van dit drietal in het leven teruggebracht; de derde was reeds overleden. Uit in de Haagsche bladen opgenomen berichten en ingezonden stukken blijkt, dat te Seheveningea de reddingsmiddelen op den 21 in onvoldoenden toestand verkeerden bij hot vergaan van het franschip Ango. De reddingboot was niet dadelijk bij de hand en werd onpraetisch te water gelaten, de bemanning was zonder kommandant en het vuurpijltoestel bleef veel te lang weg, toen het gevraagd was. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 21 besloten het terrein in deu Haarlemmerhoutthans nog in gebruik bij do sociëteit „Trou moet blijeken" weder voor 5 jaren, ingegaan 1 Sept. 1.1., te verhuren tegen 500 per jaar. Den 21 is te Amsterdam overleden de heer mr. J, G. Brillenburg lid van den raad van justitie in Nederl. Indie thans met verlof hier te lande, die in Eebruari j.l. door de liberale biesvereeniging Schiedam kandidaat gesteld zou worden voor lid der 2e, Kamer, doeh niet gesteld werdomdat men de voorkeur gaf aan den heer mr. J. G. Patjn. Den 21 is bij het heien voor eenige werken aan het rijks krankzinnigengesticht te Modsmblik, door het breken van de ketting van den toestelhet wiel met al zijne zwaarte gevallen op het hoofd van den heibaas P. de J. te Helderdie onmiddellijk dood was. Hij laat eene vrouw met 4 kinderen na. Den 21 ontstond, terwijl de bewoners afwezig waren brand ten huize van de wed. H. te GrOSt- huizen. De zoon die op het nabijliggende land aan het werk wes, bespeurde het echter nog tijdig genoeg, om het vnur te blusschen. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage heeft den 22 den spoorwegconducteur wegens diefstal van spoor kaartjes tot één janr en den spoorlooper te Leiden wegens heling daarvantot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Den 22 is bij enkele inschrijving door het pro vinciaal bestuur van Noordholland aanbesteed het onder houden en herstellen van het p'antsoen om de rijks- museumgebouwen te Amsterdam, met het leveren en plaatsen van planten en boomen van 1 Januari 1889 tot ,31 December 1890, geraamd op 2580. Laagste inschrijver de heer J. P. R. Galesloot te Nieuwer-Amstel voor f 2475. Bedankt voor bet beroep naar Monnikendam door ds. S. H. Buytendijk te IJselstein. Den 23 is het bouwen eener r. k. kerk te Ketel met pastorie enz., volgens het plan van den heer A. C. Bleijsgegund aan de heeren N. Perquin zoon te Berkel voor 87200. Den 22 is te Utrecht o. a. voor apothekersbe diende geslaagd mej. H. M. Idemageboren te Medemblik. Een onbezoldigd veldwachter te Zundort, die aan gevallen werd door tien stroopers, allen belgen, heeft een strooper dood geschoten daartoe gedwongen door zelfverdediging. Een hunner legde op hem aan toen zijn schot viel. Den 23 trad de heer mr. I. A. Levy, van Am sterdam, te Barsingerhorn op in eene openbare vergadering der liberale kiesvereeniging aldaar. Niet tegenstaande het zeer ongunstige weder, waren uit alle omliggende gemeenten belangstellenden aanwezig. Den 23 is de groote boerderij van den heer de Beaufort te Utrecht, te Kortezwaag, bij Gorredijk, be woond door den heer "Westerhof, in den tijd van ander half uur geheel afgebrand. 12 van de 60 runderen verbrandden. Den 23, omstreeks 8 uur des morgens, brak ten huize van den broodbakker E, aan het groote Oost te Hoorneen hevige brand uit. Door de ijverige hulp van de brandweer vooral ook die der vrijwillige, bepaalde de brand zich tot dat perceel. De inboedel was verzekerd. Het huis schijnt echter niet verzekerd te zijn. Mej. E. Kieviet, onderwijzeres te Egmond aan Zee, staat no. 1 op eene voordracht voor derde onder wijzeres a&Q eene school le. kl. te Amsterdam. Beroepen naar de ev. luth. gemeente te Zierik- zee ds. C. B. Goniag te Beverwijk. Aan het departement van justitie is een wetsont werp in bewerking om het aantal raadsheeren bij de boven, dat in strafzaken vonnist, van 6 op 5 te brengen en een plan aanhangig tot verbouwing van het Paleis van justitie te Amsterdam de bedoeling is de kantongerechten buiten het Paleis te vestigen. Mijnheer de Redacteur Uit verschillende ingezonden stukken in deze courant blijkt dat het aan den gemeenteraad ingediende ont werp eener verordening tot heffing eener plaatselijke directe belasting door de belastingschuldigen met ernst wordt overwogen, en tevens, dat dit ontwerp voor velen hunner eene teleurstelling is. Toch zijn er in dit ontwerp belangrijke verbeteringen voorgesteld, en enkele grieven tegen de thans geldende verordening op gelukkige wijze opgelost. Maar de hoofdzaak is gebleven de belasting blijft gebaseerd op dezelfde grondslagennamelijkop de huurwaarde en het meubilair der personeele belasting en he! uit die beide gegevens door willekeurige verme- nigvuldigings-cijfers berekende „inkomen", is geheel fictief. De belastingschuldigen zullen op hunne billetten een lager cijfer vindeD, dat het belastbaar inkomen aanwijst, maar dat cijfer zal, evenmin als thans het geval is, met hun werkelijk inkomen iets te maken hebben. Dit spelea met woorden maakt het, blijkens de met de thans geldende verordening opgedane ondervinding, zeer velen moeielijk om zich een juist denkbeeld te maken van den aard der belasting. Telken jare toch worden er reclames ingediend door belastingschuldigen die beweeren soms ook werkelijk aantoonendat zij minder inkomen hebben dan kun belastingbiljet veronderstelt. En telken jare wordt hun weer hetzelfde antwoord gegeven„uwe belasting is volgens de verordening juist berekend Telkens hoort men berekeningen en vergelijkingen maken van de vermoedelijke inkomsten van belasting schuldigen die geheel afwijken van het belastbaar in komen dat de gemeente-ontvanger op den grondslag der verordening heeft ingevuld in het aanslag-billet. Die verwarring wordt grooter, omdat de verordening de personen die niet in de rijks personeele belasting zijn aangeslagen classificeert naar hun werkelijk (ver moedelijk) inkomen. Huurwaarde en meubilair zijn bruikbarehoewel alles behalve onfeilbare grondslagen voor eene vertee- rings-belasting. Er is eene groote mate van waarschijnlijkheiddat er eene zekere evenredigheid zal zijn tusscheu iemands woning en de wijze waarop hij die heeft ingericht, en het totaal zijner verteeringen. Maar omdat velen wat zij niet behoorden te doen meer verteeren dan hun inkomen bedraagtanderen de beide einden met moeite te ramen knoopen en dus evenveel als hun inkomen verteeren, en weêr anderen, gelukkig ook zeer velenminder dan hun inkomen uitgeven, zoo is het eene volkomens dwaasheid het inko men te willen berekenen uit de verteering of eene belasting op het inkomen te willen regelen naar grond slagen, die alleen de verteering aanwijzen. Nn is het zeker geen onbilljjka eisch wanneer men van de nieuwe gemeente-verordening verlangtdat zij een eind zal maken aan het meten met twoeerlei maat. Dat zij niet voor een zeker getal ingezetenen zal zijn eene verteeringsbelasting en voor anderen voor hen, die niet in het personeel zijn aangeslagen eene zaivere inkomstenbelastingdat zij voor allen geregeld worde naar hetzelfde beginsel. Is bet nu gewenschtde aanslag naar meubilair en huurwaarde te doen vervallen en alle ingezetenen in klassen te verdeelen naar mate van hun verondersteld werkelijk inkomen Met andere woordenals alge- meene belastinggrondslag te doen dienen de classificatie, die thans alleen wordt toegepast op hon die niet zijn aangeslagen in het personeel Dit is zeer te betwijfelen. Inkomsten-belasting is zoozeer een mode-artikel gewor den dat men er vroeger of later wel toe komen zal, Men heeft zooveel geredeneerd over „het kapitaal in portefeuille", evenals of dit nog een afzonderlijk belast baar draagvermogen bezat, afgescheiden van het draag vermogen der bezitterszoo hoog opgegeven van de onbillijke en onrechtvaardige „vrijdom", die door de „rijken" zoude genoten worden zooveel wonderen be loofd vooral van radicale en socialistische zijde zijn die beloften gedaan van de invoering eener inkom sten belastingdat men er nu of later de proef mede zal willen nemen. Dat die proef uit zal vallen ten nadeele van de minder bedeelden en der kleine burgerij kan men zonder profeet te zijnwel voorspellen. Dat eene inkomsten-belasting onevenredig zwaar moet drukken op de laagste categorien der belastingschuldigen is gemakkelijk aan te toonen. Het inkomen van arbeiderskantoorbedienden, onder geschikte ambtenaren onderwijzers is tot op enkele guldens na met nauwkeurigheid bekenddat van de daarop volgende klasse, de kleinere winkeliers en koop lieden, kan nog met zekerheid worden geraamd daar boven wordt het reeds moeielijker. Wie zal raden of er in eene flinke winkelzaak drie of vier duizend gulden verdiend wordt? In die hoogere klassen zullen ook weêr de ambtenaren milita:ren, gepensioneerden, allen die van een vast bekend inkomen leven, er het slechtste bij varen. Hoe hooger men komtdes te minder is het inkomen met nauwkeurigheid bekend. De aangebodene ontwerp-verordening bevat in de 17de 18de 19de klasse, als hoogste belastbare inkomens de cijfers van f 7000 tot f 8000, van f 8000 tot 9000 en van 9000 en daarboven. De verordening waagt dus zelfs geene poging om boven de f 9000 inkomen nog verder onderscheid en verdeeling te maken. Toch wel niet met de bedoeling om elk hooger inkomen voor dat meerdere vrij te stelleD Maar wei omdat men overtuigd isdat daarboven alle gegevens voor eene juiste schatting aan het gemeente bestuur ontbrekenomdat er niemand isdie een niterlijken staat voertdie een hooger inkomen doet vermoeden en omdat men erkent geen anderen maat staf voor de hoogere klassen te bezitten dan den niter lijken staat. Met andere woorden: eene gemeentelijke inkomsten belasting wordt voor de hoogere klassen der aangesla gene altijd feitelijk eene verteerings-belastingeene belasting gerekend naar den uiterlijken staat. Alleen voor de lagere klassen is eene inkomsten belasting werkelijk evenredig met het inkomen en hoe lager men komt des te nauwkeuriger i3 de evenredigheid, des te drukkender de belasting hoe hooger men gaat, hoe meer de onzekerheid omtrent het werkelijk inkomen toeneemten eindelijk in de hoogste klasse blijft er niets anders over dan de verteering tot grondslag te nemen. Nogmaals anders uitgedruktde lagere klassen en daaronder is bijna de geheele middenstand begrepen betalen over alles wat zij hebben, krijgen of verdienen, ook over datgene, wat zij met zorgen en moeite besparen, de hoogste klassen betalen niets of bijna niets over hun opleg en kapitaal-vermeerdering. Tegen dit feit helpt geen praten. Groote woorden over het rechtvaardige eener inkomsten-belasting bren gen geene verandering in de werkelijkheid, dat men ten aanzien der hoogere klassec geene middelen bezit om het werkelijke inkomen te schatten. En worden deze klassen naar de verteering, den uiter lijken staat aangeslagen, dan is het billijk dat die zelfde maatstaf op allen worde toegepast. Voor zulk eene verteerings-belasting zijn huurwaarde en meubilair gt-ede grondslagen. Maar af te keuren is het de onvoldoende taxatiën van de cyks personele belasting te gebruiken om daaruit de kohiereu der gemeente-belasting op te maken. Die taxatiën zijn gemaakt in verschillende tijden en onder geheel verschillende omstandighedenen daardoor ia ua e onderlinge evenredigheid verloren gegaan. Eigene schatting van huurwaarde en van meubilair door gemeente-ambtenaren met inachtname vaD door het gemeente-bestuur vastgestelde typen verdient de voorkeur, en is onvermijdelijk, indien men, wat billijk schijntrekening wil houden met de bestemming der door den beiaacingschuldige gebruikte perceelen en van gedeelten daarvan zoodat winkels kantoren koffie kamers bergruimten niet dienende voor bewoning of voor buisseiijk gebruik volgens een lageren maatstaf worden gewaardeerd. Deze denkbeelden uittewerken ligt niet op onzen weg. Alleen de gemeente-wetgever is daartoe geroepen. Dat de oplossing van de ernstigste en meest drukkend© der bezwaren die zoowel tegen de thans vigeerende verordening als tegen het nieuwe ontwerp bestaan echter in deze richting moet worden gezocht is onze overtuiging. L. B U R G E li L IJ K E STAND. GEBOREN. 22 Nov. Kors, Z. van Jan Pander en Alida Catharina Jonathan van den Brink. Prederik Coenraad, Z. van Albertus Wouterus van der Velde en Erederika Christina Senff, 23 i Gesina CatharinaD. van Pieter de Geus en Helena Geertruida Schubert. Cornelia Elisabeth,. D. van Hermanus Buter en Grietje Mak. OVERLEDEN. 22 Nov. Heintje van der Boom, echtgn. van Jan van Zw:eten, 71 j. 24 h Cornells, Z. van Hendricus Kos en Keeltje Vet haak, 9 m. „Een dolle Streek", Donderdag, den 22, in het lokaal „Harmonie" opgevoerd door de Nieuwe Rot- terdamsche Schouwburgmaatsehappij, onder directie van de heeren Alex. Eaassen Co., had een vrij talrijk pu bliek gelokt. Herinnerden wij, in een vorig nummer aan eene uitdrukking uit een verslag van een rotter- damach blad over bedoeld stuk: „gij zult en moet lachen", na het gezien te hebben, onderschrijven wij die volko men. Het hier en daar weinig zuiver vertaalde stuk het is oorspronkelijk duitsch laat den toehoorders schier geen oogeublik tot zichzelven komen: men ver valt van den eenen lachbui in den andere. Het is ean echt kluchtspel, eene verzameling van de meest verras sende dwaasheden en vergissingen. Bij het voor het meerendeel zeer verdienstelijk spel is het te begrijpen, dat het ook hier denzelfden indruk maakte. Van de heeren Alex. Eaassen, L. H. Chrispijn, van Nieuwland en Wagemans mag zonder twijfel in de eerste plaats worden getuigdvooral van do beide eersten dat zij door hnnne voortreffelijke vertolking nu en dan rem mend werkten op de vaak wel wat al te veel uit spattende vroolijkheid. Hun spel redde menig tooneeltje. Wy vernamen met genoegen dat de heeren Eaassen en Co. voornemens zijndezen winter hun optreden nog eens te herhalen. In de den 19 alhier gehouden vergadering van het bestnur over het Ambacht van Westfriesland ge naamd Geestmerambacht, zijn o.a. ook opgemaakt drie voordrachten aan ZM. den Koning ter benoe- ming 1. voor heemraad van dat ambacht, waarop als eerstvoorgedragene voorkomt de heer P. Nobel te St. Pankrs; 2. voor hoofdingeland van Westfiie land, eerst voorgedragene de heerj. Groot, te Harenkarspel en 3. voor hoofdingeland der Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfrieslandeerstvoorgedragene de heer W. Duin te Hensbroek. Naar men ons meldt is de zuivere opbrengst van het den 9 October j.l. gegeven concert ten bate van de armen der erkende godsdienstige gezindten te dezer stede, ten bedrage van 360,45 naar even redigheid van het aantal bedeeld wordende armenge- zinnen, verdeeld als volgt: hervormde diaconie ƒ155,17; r.c- arm bestnur f 104,09; doopsgezinde diaconie 41,44; israëlitisch armbestuur f 35,66; evang. iuthersabe diaconie f 16,39 diaconie rem. broederschap f 7,70. In den loop van den winter zal daarvoor aan de armen een extra bedeeling worden gehouden. Het christelijk geref. armbestuur heeft verzocht bij de verdeeling buiten aanmerking te blijven. Mej. I. C. Vermeer, alhier, tijdelijk onderwijzeres te Noordschermeer, gemeente Oterieek, is benoemd tot onderwijzeres te Akersloot. Met haar waren op de voordracht geplaatst de dames J. Denys te Schagen en W. L. Vis te Oudkarspel.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2